postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דרוש תקציב חברתי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דרוש תקציב חברתי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 27.10.11 5:56

תקציב חברתי הוא תקציב שעושים כשהמדינה מחליטה להיות אחראית לאזרחיה. זה לא קשה, לא מסובך ומאוד כלכלי. להלן מתכון פשוט לתקציב שכזה

 מאת: עמית הרפז 

בקיץ דרשנו צדק חברתי, אבל עכשיו כבר סתיו ועם הענן הגיע מושב החורף של הכנסת וההזדמנות האחרונה לתקן את תקציב  שנת 2012, לכן עכשיו אנחנו דורשים את התקציב החברתי!

מה זה תקציב חברתי? זה תקציב שעושים כשמדינה מחליטה להיות אחראית לאזרחיה. זה מה שעושים כשרוצים להקל את הנטל. כשהמטרה היא רווחה ולא רווח. כשהיעילות היא לתת שירותים לכל אזרח לא סך כל העלות, כי מה שזול בסוף עולה לנו ביוקר.

מה מבקשים? רק דברים פשוטים, כאלו שיקלו את החיים ואת סוף החודש, כאלו שישפרו את מצב השירותים, כאלו שהמדינה תבצע בשבילנו ולא תשאיר אותנו לחזירי השוק (כפי שאפשר לראות בטבלה שלמטה).

תקציב חברתי זה לא קשה, זה לא מסובך וזה מאוד כלכלי אז הנה מתכון פשוט לתקציב כזה.

א' – זה חינוך, כי זה הבסיס לפיתוח חברה, וצריך תקציב לחינוך מזמן גמילה (כשגומרים לינוק) עד מכללה (או אוניברסיטה). צריך תקציב לבנות כיתות כי הן צפופות מידי ומעטות מידי, צריך תקציב לבתי ספר חדשים כי הם מעטים מידי כי התקציב לתלמיד בישראל הכי נמוך בארצות ה- OECD וגם יותר נמוך משהיה לפני שנים.

ב' – זה דיור, צריך תקציב לחיזוק כל המבנים שעלולים לקרוס ברעידת אדמה, באזורי ביקוש צריך להוסיף דירות. התכנון והבניה צריכים להתבצע על ידי המדינה. הפיתוי לבנות באופן לא בטיחותי גדול מידי, והמדינה תוכל למכור את הדירות הנוספות במחיר סביר ללא רווח קבלני. צריך לבנות אלפי דירות ציבוריות לחסרי יכולת בכדי לפתור את הבעיה, ולהתאים את כמות הדיור הציבורי בישראל לרמה המקובלת בארצות מפותחות.

ג'- זאת בריאות, צריך להכפיל את התקציב לבריאות. להגדיל את התקנים בבתי החולים (הצעת האוצר) כשחסרים אלפי רופאים, זה כמו לקנות כפפות לגידם. להלחם במתמחים זה כמו לירות לעצמך ברגל ולבכות שזה כואב. מי ילך להיות רופא אם הוא לא יכול להתפרנס? לחכות לנדבנים שיבנו בתי חולים זה כמו בימי החלוקה ה"טובים". אם האוצר מציע לנו להתפלל ולהתחנן במקום לעבוד, למה הוא מתלונן על חרדים?

ד' –  זה תחבורה, צריך להוסיף אוטובוסים ורכבות, צריך לסבסד את התחבורה הציבורית. היום שני אנשים במכונית פרטית מוציאים פחות מאשר אילו נסעו בתחבורה ציבורית, זה מצב לא שפוי. במקום להוציא מיליארדים על כבישים שיתפקקו מחרתיים עדיף להגדיל להוזיל ולשפר אוטובוסים ורכבות. כבישי ישראל צפופים פי שלוש מהולנד לא יעזרו המחלפים ולא דונמים של אספלט עקר. כאן צריכים פתרונות חכמים. ניסינו וראינו כמה זמן לוקח ליזמים לבנות רכבת "קלה" ראינו איך נכשלו בבניית רכבת תחתית. צריך להחזיר את המושכות לידי המדינה ולבנות רכבות תחתיות בכל כרך, ועיליות לפריפריה.

ה' – זה מזון, מחירי תוצרת גבוהים הם לא חובה, הם תוצאה של חוסר פיקוח. אפשר לחכות שתגדל כאן תחרות ואפשר לחכות למשיח אבל בנתיים צריך לאכול אז תביאו מפקח. כי עובדה שחמאה בפיקוח עולה שליש פחות ולחם אחיד עולה שליש. פעם היה כאן ניהול המשק החקלאי וחקלאים עשירים, עכשיו יש לנו אזרחים עניים וחקלאים בלי עתיד. פער התיווך מהחקלאי לצרכן הוא פי 4, אם המדינה תנהג כמו התאגדות צרכנים ותסבסד את החקלאים נחסוך 4 ₪ על כל 1₪ סובסידיה.

ו' – זה תקשורת, אנחנו חיים בעידן המידע עכשיו תקשורת זה לא מותרות. תקשורת בישראל היא הכי יקרה בין המדינות המפותחות וגם הכי איטית. כולם עוסקים כל הזמן בקניה ומכירה של חברות תקשורת ובנתיים אין להם חשק לבנות כאן תשתית, אז ביקשו מחברת חשמל שתקים את מה שהשוק הפרטי לא רוצה לעשות- קווים אופטיים בפרישה ארצית. אחר כך יתנו לשודדי הסלולר וגזלני התקשורת הקווית להשתמש בתשתית שהמדינה מימנה בכדי להכניס לנו יד חמדנית לכיסים.  למה לא להקים חברת תקשורת ממלכתית שתתחרה ותוריד מחירים?

 ז' – זה בנקים, אומרים שהמאפיה בניו-יורק לומדת כאן שיטות עושק חדשות כי הבנקים שלנו מאוד יצירתיים כשהם באים לקחת. זה לא מחוייב המציאות, הבנק עם הכי הרבה סניפים הוא בנק ממשלתי, בנק הדואר. אנחנו רוצים שהמדינה תאפשר לו לתת שירות בנקאי רגיל. לא צריך יועצי השקעות וגם לא הלוואות ומשכנתאות. רק חשבון עו"ש פשוט וחשבון חיסכון צמוד. חשבון בבנק שמטרתו שירות לא רווח, חשבון שיוכל כל אזרח להחזיק בלי עמלת שורה ואות. בנק פשוט, שבו השודד לא יושב מאחורי הדלפק.

 ח' – זה הפגנה, אנחנו מוכרחים לשנות את המדיניות הכלכלית בארץ הזאת, כי לנו אין (ארץ) אחרת ובמדיניות הנוכחית הגיעו מים עד גועל נפש.

הוצאות למשק בית באחוזים מתוך כלל ההוצאה והשינוי בעשור האחרון ב-₪ ע"פ סקרים של הלמ"ס

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. יריב :

  תשמעו..

  אני גם מכיר תופעה בשם "עצלנות" שבגללה אנשים סתם הולכים לבנק עם הפרסומת הכי גדולה או הכי מצחיקה ולא בודקים, קרה לי.. קורה לכולנו. אבל אני למשל עצרתי, לפני שפתחתי חשבון עו"ש ובדקתי. ממה שאני אישית בדקתי, לשכירים (בדוגמתי) הכי עדיף לפתוח חשבון בנק בטפחות, שם מקבלים את ההנחה הגדולה על העמלות (30%) וכל מיני הטבות טובות בלקיחת הלוואות ומסגרות אשראי. אלו כביכול דברים של בקטנה, אבל הם כן צריכים להיכלל בארגון התקציב ושמירה על הכסף שלנו.

 2. עמית-ה :

  יריב אני מכיר תופעה בשם נצלנות.
  אז ראשית אתה מדבר על צרכנות ואני מדבר במאמר על אזרחות כלומר קטגוריה אחרת (כמו ההבדל בין שירה לפרסומת).
  שנית אם אני לא טועה מישהו שילם לך לעשות את זה, והשאלה היא האם זה הוגן בעיניך לעשות פרסום לעושקים הגדולים של האזרח הישראלי (כלל הבנקים) מבלי לשלם לאתר המארח?

 3. איתי :

  1. המתווה שלך לא אומר מאיפה יבוא הכסף הרב הדרוש לכל הדברים היפים- מיסוי? הלאמת חברות ענק?

  2. המתווה שלך לא מתייחס לדברים שמקולקלים במערכת הממשלתית (פוליטיקאים+עובדי מגזר ציבורי) שאינם נובעים מייבוש בלבד.

  להגיד שאם רק נשפוך מלא כסף על זה וזה וזה יהיה נפלא = משכנע אתת המשוכנעים, מרתיע את הספקנים, מעורר חיוך מזלזל אצל המתנגדים. אתה מרים להם להנחתה.

 4. מנחם לוריא :

  המתווה נכון. ושום דבר לא יעשה או נעשה בין לילה אבל… : אני לא רואה ממשלה שבכלל מנסה לעשות. יותר רואה ממשלה שפשוט צוחקת עלינו ומשחקים,שם, ביוטיוב במקום לעבוד.

  אז מהמתווה של עמית נשאר רק סעיף ח קרי להפגין כי זה אנחנו עושים,ולא הממשלה – ובנתיים (ולא יודע כמה הבנתיים הזה ימשך) זה אפילו מותר.

  סופ"ש נעים.

  מנחם.

 5. עמית - ה :

  איתי כפי שאפשר לראות בקישור אל ההיסטוריה הכלכלית של ישראל תקציב חברתי עולה יותר אבל מייצר הרבה יותר ממה שהוא עולה.
  אז בשלב הנוכחי צריך להעניש על אי ביצוע התקציב, כלומר ביצוע חסר הוא עברה כמו ביצוע יתר.
  בצורה זאת ננצל את כל התקציב הקיים שזה הרבה יותר ממה שנעשה עכשיו.
  יש לשנות את מערך המיסים כך שתוך 3-5 שנים המס יבוא בסדר עדיפות הבא: חברות, רווח הון, מס על עבודה, מיסים עקיפים.
  כשנגיע למבנה משק נכון הצמיחה והגידול בכוח העבודה יהיה כל כך גדול שהשאלה מאיפה הכסף תישכח.
  אתה יכול לראות כיצד הוקמו מדינות רווחה בכל העולם, זה התחיל משאיפה לצדק חברתי ופחד ממלחמות והתברר כהשיטה הכלכלית הכי משתלמת פיננסית.

 6. איתי :

  לא היה לי ספק שיש לך תשובות טובות,

  גם אני הרמתי לך להנחתה.

  הן צריכות להיות חלק מהמאמר ולא טוקבק.

  כמות שהוא, זה מאמר על גבול הדמגוגיה, למרות השפה הרגועה והרציונלית.

  אנחנו צריכים לזכור תמיד שקהל היעד שלנו הוא לא "אנשינו" ולכוון את הכתיבה בהתאם

  http://www.fas.harvard.edu/~wricntr/documents/Counterarg.html

 7. עמית-ה :

  מאמר שווה קריאה, אשתדל להפנים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.