חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החלשים שוב ישלמו את מחיר הרפורמות

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 27.10.11 5:55

ערב החזרה לרחוב וחידוש המחאה, כדאי לכולנו להבין. הממשלה הכושלת הזו על משרתי ההון שבה רוצה להמשיך בתעלוליה, להמשיך למכור לנו לוקשים, להמשיך לסמם אותנו בפחד וגזענות, ושנמשיך להיות מדוכאים. אנחנו רוצים לחיות בכבוד בלי לשלם פחות מס אחד ויותר מס אחר. אנחנו העם,  רוצים צדק חברתי ולא תעלולים!

מאת: ק. טוכולסקי

השבוע שוב נחשף מי מתבקש לשלם את מחיר המחאה החברתית/המצוקה הכלכלית/המשבר העולמי, האמת מי שמתבקש לשלם הוא גם מי שמתבקש לשלם על רווחה כלכלית/צמיחה/שביעות רצון. כרגיל, בחסות משרתי הטייקונים בממשלה ופקידוני האוצר מי שמתבקש לשלם הם האזרחים, המעמד השלישי, 98% של מי שאינם עשירים. עובדים מאורגנים ועובדים מנוצלים, קטינים וגמלאים, נתמכים ונזקקים. ממשלתו של הקוסם מבקשת לעשות לנו שוב את התרגיל של 2003 ובסוף הלהטוטים העשירים ישארו מאוד עשירים ומאוד פטורים ואנחנו נהיה עניים/מובטלים/מנוצלים יותר ממה שאנחנו היום.

משרד האוצר מבקש להוריד מחירים על מוצרי צריכה. כיצד? באמצעות הורדות המכסים והצפת השוק הישראלי במוצרים זולים במחירי היצף. מעבר לעובדה שללא טיפול באמצעות פיקוח יעיל על מי שמשווקים את המוצרים, אין מה לצפות לירידה של מחירים בשל הנטייה של יבואנים/סיטונאים/קמעונאים לשלשל את פערי המחיר לכיסם ולא להוריד מחירים. הורדת המכסים תפגע בהכנסות המדינה ממסים ותפגע ביצור המקומי. מי יפגעו? בעלי המפעלים שיברחו לסין? לא, גם לא המנכ"לים שלהם שילכו לנהל את המפעלים בחו"ל. יפגעו העובדים בתעשיות המסורתיות בישראל, שילכו הביתה. ללא סיכוי להשתלב מחדש בשוק העבודה וללא עבודה שמכבדת את בעליה. במקום להלחם בפערי התיווך, במקום לפקח על הרווחים, במקום לקבוע פיקוח על מחירי שורה ארוכה של מוצרי יסוד, המדינה תחסל את התעשייה המקומית בדיוק באתו האופן שבו היא בקשה לחסל את משק החלב. בטווח הארוך, אחרי חיסול התעשייה המחירים גם יעלו ואז נשלם יותר, אפילו יותר מהיום. כי בסיס הרווח יגדל בשל הפערים הגבוהים והטייקונים לא יספגו את השחיקה בו בשל עלית המחירים שתנבע מהעדר התחרות המקומית, אבל עד אז נערי האוצר הנוכחיים כבר יהיו בכירים בחברות פרטיות, ויורשיהם כבר יטוו לנו תוכנית זדונית אחרת.

ובמקביל להורדת המחיר של מוצרי הצריכה ובכדי שלא חס וחלילה נתחיל לחסוך או לשפר את רמת החיים, מבקשת הממשלה להעלות את הארנונה. שוב מס רגרסיבי מחליף מס פרוגרסיבי. במקום רפורמה מקיפה בארנונות, מעלים לכולנו את הנטל. השירות לא ישתפר העיריות גם ככה קורסות אבל כולנו נשלם יותר. יורידו נטל בכיס אחד ומיד יעבירו לאחר. כך עובדת שיטת ביבי הקוסם, וכשאבק הקסמים מתפזר ושירת המקהלה בעיתונות תמה, כולנו נשארים עם יותר הוצאות, עם נטל הולך ומכביד ופחות יכולת לסגור את החודש.

ערב החזרה לרחוב, ערב חידוש המחאה, כדאי לכולנו להבין. המשלה הכושלת הזו על משרתי ההון שבה רוצה להמשיך בתעלוליה, רוצה להמשיך למכור לנו לוקשים, רוצה להמשיך לסמם אותנו בפחד וגזענות ורוצה שנמשיך להיות מדוכאים, אחוזי אימה וחשדניים איש כלפי רעהו. לכן עלינו להישאר מאוחדים, לצאת לרחובות, להיאבק למען עתידנו. אנחנו העם, אנחנו המעמד השלישי, אנחנו אזרחי ותושבי ישראל, נשים וגברים, עובדים מאורגנים וע(ו)בדים מנוצלים, קטינים וזקנים, יהודים ערבים ואחרים, וותיקים ועולים, מעמד בינוני ומעמד נמוך שהולכים וקורסים, משרתים במילואים ומשלמי מסים, חסרי ישע, חסרי בית, חסרי כל. אנחנו ישראל, אנחנו העם במדינת ישראל ומבקשים מאיתנו עם של חלשים ומוחלשים לשלם בשביל שאחרים יתעשרו, מבקשים מאיתנו להסתפק בפירורים, עכשיו הזמן לצעוק, לא עוד! אנחנו רוצים הורדת מחירים לא על חשבונם של עובדים חלשים, אנחנו רוצים לחיות בכבוד בלי לשלם פחות מס אחד ויותר מס אחר, בקיצור, אנחנו העם,  רוצים צדק חברתי ולא תעלולים!

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. ל רפי :

  סימאות, סיסמאות, סיסמאות....

  החלשים תמיד ישלמו את המחיר, אבל לא תמיד יהיו אלה אותם חלשים.
  פעם החלשים יהיו אלה שאינם מחוברים לבעלי ההון ופעם אלה שאינם מחוברים למפלגות הנכונות ופעם אלה שאינם מחוברים לארגונים החזקים במשק, ופעם אלה שטועים לחשוב שכולם חיים ממשכורת ומתשלומי העברה על השולחן ולא מהסדרים של העלמות מס ותשלומי העברה מתחת לשולחן.
  אם אין מדפיסים כסף (ופוגעים בחלשים על ידי כך) ואין דואגים לחלק רק מה שיש למדינה לחלק, דהיינו את פירות הצמיחה הכלכלית הראלית (אם אין הורסים אותה קודם לכן), רק החלשים משלמים את המחיר, משום שאין להם ברירה.
  לחזקים יש מקלטי מס, ויש "שלוחות" בחו"ל ויש להם פקדונות סמויים והשקעות "גלובליות" ויש להם הסכמי-מסגרת עם המדינה ועם עסקים חובקי-עולם, ויש להם עו"ד טובים שדואגים שרוב הוצאותיהם תוכרנה בצדק ושלא בצדק לצרכי פטור ממס, או שהם נמנים על השוק האפור, השחור, הצהוב שפעילותם הכלכלית "אינה עוברת דרך הספרים" של אף אחד, וכך או כך הם פטורים מעונשם של חוקי הכלכלה הקונבנציונלית בין אם קוראים לה ליברלית ובין אם קוראים לה סוציאליסטית.
  קל לראות שמי שנשאר לשאת בעול הם החלשים, משום שלהם אין הגנה, ודיבורים אינם הגנה!
  ללא טיפול ריאלי המגדיל את מקורות ההכנסה המועברים ממסתרי מקלטיהם של בעלי היכולות והקשרים, בגלוי ולאור היום לאוצר המדינה, אפשר לדבר עד מחר ולערוך הפגנות עד מחרתיים ושום דבר ממשי לא יקרה בשטח.

 2. מנחם לוריא :

  ק.

  הממשלה לא "ירדה" מהזנחת משק החלב. פשוט עסוקים שם בדמותו של נתניהו ואיפה ועל איזה רקע לשם אותה. חגיגת פוטושופ.

  כמו הרבה מקרים – משק החלב יוזנח לאט ובשקט…

  לגבי הארנונה: כמה וכמה עיריות ה"עלו" את הארנונה בכל מיני תרגילים חשבונאיים וחישובי ריביות והצמדה. לשמחתי נתפסו,נתבעו ועכשיו הן צריכות להחזיר את הכסף. צריכות … אני גר בעיר כזו את הכסף בתחבולה החשבונאית הזדרזו לקחת אבל להחזיר יש זמן – והרבה.
  …ואצלינו ראש העיר לא משחק פוטושופ הוא משחק במונופול – קונה ומוכר רחובות לזה היש לו זמן… 🙁

  זה מה שקורה כשהשלטון הארצי משחק פוטושופ והמקומי במונופול…

  סופ"ש נעים.

  מנחם.

 3. דוב גרזון - ערד :

  מכס כמשאב ציבורי

  מקובל היום פחות או יותר על הרוב במדינה כי אוצרות הטבע שיכים לציבור וכי יש לשלם תמלוגים על הזכות להפיק מהם רווחים, ועדת שישינסקי פעלה בכוון זה וגם אם חלקינו חושבים כי מסקנותיה כוללות יותר מידי פשרות עדיין מכירים בכך כי זו פעולה חשובה בכוון הנכון כך פתאום מפעלי ים המלח וחברת כיל צריכים לממן את רוב נקוי בריכות המלח והויכוח הוא על שיעור ההשתתפות שלהם האם 90% או 70% , לעומת זאת ממשלת ישראל הורידה ומורידה מכסים למרות שבחלק מהמקרים המדינות שמעבירות לנו תוצרת ללא מכס מחיבות במכס סחורה מישראל ,הורדת מכס לא בצורה הדדית היא ויתור על משאב ציבורי אפילו אם פקידי האוצר אינם חושבים כך על זאת יש להלחם.

 4. דליה :

  ליתר דיוק. ועדת טרכטנברג הציעה ביטול מכסים בשנה אחת. http://www.themarker.com/news/1.1533517
  שרי האוצר והתמ"ת מציעים מתווה ביטול מכסים עד 2017

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.