חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ירון דקל, הזהר משרטון היהירות

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 26.10.11 5:55

איתן קלינסקי האזין לתוכניתו של ירון דקל, הכל דיבורים, הדנה בנושא עובדי הקבלן בישראל. איתן מצר על כך שההתייחסות לנושא כאוב זה טופלה באופן רדוד ובנימה נלעגת דווקא בשידור הציבורי

מצער, שבדיון הכואב על עובדי קבלן בתוכנית של ירון דקל אתמול  24.10.2011  ב"קול ישראל", עלה עורך התוכנית על שרטון בהתייחסותו לדברי הדובר מארגון עובדי המדינה בהסתדרות העובדים .

קשה שלא להבחין בעוצמת פער תהומית בין טיפול רגיש ועניני של השדרנית , קרן נויבך ,  בנושא כה כאוב של עובדי קבלן בתוכניתה אתמול, ובין גישתו של השדרן , ירון דקל , שלא גילה אמפטיה כלפי מציאות בתוכניתו , הגוזרת על מאות אלפי עובדים בישראל בפרוס המאה העשרים ואחת, להיות למעשה עֲבָדִים של חברות קבלן .

לא חשוב לי ההבדל בין הערכות ממשלתיות , שמדובר בשלוש מאות אלף עובדים , ובין הערכה של הסתדרות העובדים, שמדובר במספר כפול ואף יותר מזה .

לי חשובה הסולידאריות של כלל העובדים במשק. אני עבדתי ארבעים ואחת שנים, ובעבור כל יום עבודה קבלתי שכר בהתאם להסכמי שכר קיבוציים, נהניתי מזכויות עובד כמו : קרן פנסיה, ימי מחלה, הבראה, חופשה שנתית וביטחון תעסוקתי .

המאבק נגד מציאות, בה זכויות אלמנטריות נלקחים כיום  מאלפי עובדים בישראל, צריך לחייב אותי ובאותה מידה גם את ירון דקל.  אני הגימלאי, שעבדתי שנים רבות רק בהסכם עבודה קיבוצי. ירון דקל ועובדי "קול ישראל", העובדים כיום בהסכמי עבודה, המעניקים להם זכויות סוציאליות. כולנו חייבים לגלות סולידאריות עם אלה שנלקח מהם בזדון מה שיש לנו .

דיון רציני היה צריך להתייחס למציאות הזועקת, ששכר ממוצע של עובד קבלן הוא מעט מעל 4.000 שקלים ברוטו. שכר ממוצע לשכיר ישראלי בהסכם הקיבוצי הוא מעט מעל 9.000 שקלים . מדובר לא רק בהפרש של 5.000 שקלים בממוצע השכר, אלא גם בהעדר תנאים סוציאליים בסיסיים מהם נהנה עובד מאורגן .

ציער אותי, שבוטות וציניות של מראיין לא אפשרו דיון עניני בנושא כאוב , שרבבות אזרחים – 20% מהעובדים המועסקים במשרדי הממשלה על פי נתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת – הם עובדי קבלן. מציאות שמתאימה למדיניות האוצר, שמבקש להחליף עובדים קבועים ומאורגנים בעובדים זמניים ולא מאורגנים .

מציאות כואבת, הפוקדת היום ציבור כה גדול של מפרנסים, ומאיימת להיות דיירת קבע בכל בית אב בישראל, מן הראוי להתייחס אליה לא בבוטות פוגעת, אלא בקריאה לסולידאריות חברתית .  הסולידאריות הזו נדחקה לפינה נזופה על ידי ירון דקל בתוכניתו, וחבל.

לסיום, אני מבקש להתייחס לנקודה אישית. אני בן לאם שהתפרנסה בחייה מעבודת נקיון. מגיל 60 עד 94 ,יותר משליש חייה, התקיימה מפנסיה סבירה , ואף יותר מזה . כיום , אף לא עובדת ניקיון אחת , המקרצפת  רצפה בבית חולים או מסדרון ממשלתי, תזכה למה שאמי ז"ל ובנות דורה זכו – ביטחון תעסוקתי בשנות עבודתן ופנסיה סבירה בצאתן לגמלאות .

היום את פרי זעתן גורפות ברווחי עתק חברות כוח אדם , שרבות מהן ממוקמות במשרדי פאר ב"שדרות המחאה" – בשדרות רוטשילד.

חבל מאוד , שהתייחסות לנושא כה כאוב טופל באופן כה רדוד ובנימה כה נלעגת בשידור הציבורי .

תגובתו של ירון דקל טרם התקבלה

 הקלטת הדיון – לשיפוטכם :

תודה על ההקלטה והעריכה לעמית הרפז

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.