חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"לָא מִנַּהּ וְלָא מִקְצָתַהּ" – האם מערכת החינוך מתפקדת ?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 24.10.11 5:56

  אליעזר בר שדה עוסק בשאלה: האם מערכת החינוך מתפקדת והאם היא יכולה בכלל לתפקד במבנה הפוליטי הישראלי ? 

התשובה (מהבטן) המידית ללא כל הכנה מוקדמת היא לא! המערכת אינה מתפקדת. אך פטור ללא הסבר לא ילך, אז הסיפור הוא שהמערכת בעצם כן עובדת. היא לחלוטין עובדת עבור מי שמפעיל אותה, עבור מי שעובד בה ועבור מי שמתקצב וממן אותה (כספית ומעמדית) וכולם דואגים שהיא תמשיך לעשות בדיוק את זה. ראשית כדי להתקיים. היא פשוט ממשיכה לתפקד וממלאת כמעט ביעילות את כל תפקידי המשנה שלה. שזה להכיל ולפרנס מקסימום אנשים, חלקם חשובים וחלקם פחות, בין היתר פוליטיקאים, יועצים ועסקנים (כמובן מורים). אך מה בעצם עם התפקיד המרכזי שלה? מהו בכלל? יש הרבה מידע והמון מילים נכתבו על ידי המון יועצי תקשורת להרבה שרים שהתחלפו במשרד (החינוך) הזה במרוצת השנים. אך לנו כהורים שחלקנו עוד זוכרים (אולי) את תקופתנו כתלמידים (זה לא היה ממש מזמן) במערכת הזו יש רק מדד אחד שקובע אם המערכת הצליחה או כשלה. המדד היחיד הוא כמות מסיימי התיכון הזכאים לתעודת בגרות. וזאת אפילו ללא הבחנה בין תעודה איכותית שתכניס את מחזיקה למערכת אקדמית כלשהי או שאין היא שווה את הניר עליו היא מודפסת. כעת אין בכוונתי להביא את שלל הנתונים הסטטיסטים להצליבם, להתווכח או להתפלמס עליהם. אסתפק בכך שהמערכת עצמה רואה בתוצאה אתגר גדול מאוד לשיפור וזאת בלשון המעטה. ובכן העובדה הפשוטה היא שהמערכת הציבה לעצמה יעד (לפחות זה הנראה לעין ונמדד) ולא מרוצה מהתוצאה. אז אפשר להאשים את התלמידים ואת הוריהם ואת האוצר וראש הממשלה ואת המצב ואפילו את השיטה. העניין הוא שאף שר חינוך לא הציב יעד אחר ומשלא השיגו התפטר (כמו גבר או גברת).

 למעשה משנת 1988 יש לי ילדים במערכת. המשמעות היא שאני כבר הורה לילדים במערכת 23 שנה. ובכן זו קריירה. לא הייתם מצפים ממערכת ששמה הטבעי הוא מערכת החינוך שתציב לעצמה כיעד מרכזי את החינוך של חניכיה? אני חשבתי ועדיין חושב שמוטב שכך היה. האומנם? אני סיימתי את התיכון בשנת 1980 ולאחר הפסקה של שמונה שנים חזרתי לעוד 23 ויש לי עוד תשע שנים לפחות לפני. אני לא זוכר אף פעם משבר או שביתה או מינוי ועדה שתבדוק מה הם יעדי המערכת והאם היא באמת עומדת ביעדים הללו. לעומת זאת כן זכור לי ולעוד כמה אנשים במדינה שהיה פעם עוף מוזר שנקרא "נציבות הדורות הבאים". שמעתם? טוב אז גם אם לא, אספר רק זאת, ששם ישבו (הרבה אנשים טובים שאכפת להם) וחשבו (מרביתם ללא תמורה או מעמד) על הדבר הזה. חשבו וחשבו ודיברו ועסקו והכוונה הייתה להגדיר את מראה המערכת לשנת 2025. מה קרה? טוב אז את הנציבות הזו סגרו (מנהיגינו). את עבודתה כנראה גנזו ובא לציון ולפוליטיקאים של ציון "גועל" (נפש).

 נשאלתי האם היא (המערכת) יכולה בכלל לתפקד במבנה הפוליטי הישראלי? ושוב התשובה היא כמובן. בתצורתה הנוכחית היא תמשיך לתפקד לנצח ותמשיך לנשום באופן עצמוני והפעמים היחידות שנשמע חריקות זה כשרן ארז יאלץ לחלץ עצמות לקראת בחירות פנימיות ולהנציח את מעמדו הכמעט נצחי במערכת. הוא (רן) ייזכר לימים כמי שהשפיע הכי הרבה על המערכת. ואנחנו ההורים? נמשיך ונשלח את ילדינו למטחנה, סליחה למערכת, פשוט כי אין לנו ברירה. פשוט כי נוח לנו הבייביסיטר. שוב גם כאן אין בכוונתי להפליג ברעיונות ועצות (ויש לי המון) על איך הכול היה צריך להיות. למה? ראשית כי זה לא הדיון. שנית כי זה לא תפקידי. שלישית כי יש כבר המון רעיונות ומסקנות שנצברו במהלך השנים. לו יבואו לידי ביטוי רק חלקם, דיינו.

 (לא אתייחס למבנה הפוליטי כאן בדיון זה פשוט כי "זה מה יש" ואם רוצים אחרת זה כבר בדיון אחר.)

 לסיום חייב לשוב להבחנה המוקדמת בין מערכת חינוך למערכת השכלה. כיום המערכת מתיימרת לעסוק בחינוך ולהקנות השכלה. ובכן "לָא מִנַּהּ וְלָא מִקְצָתַהּ". המערכת אינה מחנכת את תלמידיה לשום ערך חיובי. וכאן אני מזמין את ידידי לסיעור מוחות בנושא ומצפה להתנגדות עזה. ובבחינת הקנית ידע ואו השכלה? ובכן כל עוד ניתן בקורס חיצוני של חצי שנה, מאפס להוציא חמש יחידות כמעט בכל תחום, הרי המערכת כשלה לחלוטין בהקניית הידע וההשכלה ממנה והלאה. גם כאן אשמח להתפלמס עם הסוברים אחרת. והסוגיה האחרונה והמסכמת לדיון: האם אנו חפצים במערכת המסוגלת לקלוט את עוללינו בגיל ארבע ולהביאם לבגרות אנושית, נפשית וחברתית. אם כן, הכיצד.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דקל-דוד עוזר :

    הי אשמח לשוחח עמך
    הדוא"ל שלי הוא [email protected] והטלפון מצוי בדוא"ל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.