שובו של גלעד שליט והתקשורת הריקנית

העיסוק בשובו הביתה של גלעד שליט משביו הממושך נתן לתקשורת הזדמנות נוספת להתעלם מדברים חשובים שישפיעו על חיי כולנו, עוד פיטורים, עוד יבוש והפרטה, עכשו אלה רכזי שיקום האסירים
מאת: ק. טוכולסקי

ביום שבו הודיעו על עסקת שליט שנחתמה באיחור של 5 שנים ובשעה טובה, פיטרה הרשות לשיקום האסיר 7 רכזים. למי שידיעה זו שלא פורסמה בשום מקום נראית זניחה כדאי להבין שברגע שברשות מקומית אין רכז שיקום האסיר, כל האסירים באותה רשות לא יקבלו לא הכנה לשחרור, לא קיצור שליש במקרים שהם ראויים לכך ולא תוכנית שיקום ליום שאחרי הכלא. יום אחרי העיתונים מלאו שליט, והאסירים האחרים נשארו מאחור. את השבוע הנוכחי כבר פתחו העיתונים שפרסמו מוספי שליט בדיונים אין סופים וחסרי משמעות על אסירים, לא חס וחלילה אסירים ישראלים שיוותרו בלי שיקום אלא אסירים שעומדים להשתחרר במסגרת העסקה. הכל נדחק הצידה, ולא סתם.

העיתונות הישראלית נמצאת כבר זמן רב במצב ירוד, התקשורת הפרטית משמשת את בעלי ההון והציבורית את השלטון, במקום עיתונות חוקרת יש לנו עיתונות שעוסקת בהעלמה וניפוח, במקום דיון ציבורי רציני יש לנו דיון קלישאתי, במקום דיווח על מה שקורה יש לנו דיווח על מה שרוצים שנחשוב שקורה. במוצ"ש האחרון התקיימה הפגנה בירושלים במסגרת יום המחאה העולמי, העיתונות שלנו שיודעת לראיין כל בן דוד שכול שמוכן להגיד משהו "מזעזע" לא דיווחה, במקום זה בדיוני הרדיו המנופחים בנושא שליט ביום ראשון טענו שהייתה רק הפגנה אחת בתל אביב ושבו לטחון את נושא שליט. כי זה התפקיד של התקשורת בישראל, להעלים ולהסתיר, להעלים את העובדה שכבר כמה שנים מייבשים את הרשות לשיקום האסיר כשמטרת העל של היבוש היא פירוקה והפרטת שירותיה, לדחוף לירכתי העיתונים ידיעות על המתמחים שהפכו מעובדים לעבדים. עם כל הכבוד לנושא שליט, התקשורת עושה בחייל השבוי ומשפחתו ניצול ציני, מעשה סדום, כל הכותרות שהם מקבלים לא נועדו באמת לכבודו, אלא בשביל להסתיר. גלעד שליט משתחרר אבל פסיקת בית הדין לעבודה הופכת את כולנו לעבדים פוטנציאליים ותקשורת רצינית לא הייתה מאפשרת את ההתעלמות הגורפת מכל נושא אחר, רק שאין לנו תקשורת רצינית, יש לנו מריונטות מפוחדות שמשרתות פוליטיקאים ובעלי הון ויודעות שאין להן אלטרנטיבה או הגנה.

הפרטת הרשות לשיקום האסיר היא מטרה לא אמצעי, הרשות לשיקום האסיר שתקציבה לא השתנה מאז שנת 2000, מצליחה לשקם את אותם אסירים שמטופלים בידה בשיעור יפה שמעורר קנאה בעולם. זאת כמובן אינה סיבה לא להפריט שכן כאמור ההפרטה היא המטרה לא האמצעי. אף אחד לא חושב על שירות יותר טוב לאסירים, במשרד האוצר חושבים על פחות תקנים של עובדי מדינה, במשרד הרווחה חושבים כבר קרוב לעשור רק על הפרטות, תחת ידיהם של זבולון אורלב ויצחק בוז'י הרצוג, (לטענתו שלו, אביר הס"ד),  המשרד מפריט כל שירות שהוא יכול, וגם השר-הכוכב-החברתי החדש במשרד, כחלון, ממשיך באותה מדיניות. העיתונות שותקת, מי יודע, לך תדע אם חס וחלילה תכתוב על זה משהו אם לא יפטרו אותך מחר אחרי שיתברר שהבעלים של העיתון שלך הוא גם הבעלים של חברת קבלן שמתמודדת על הקמת הוסטלים פרטיים לשיקום אסירים. אז בואו נדבר על גלעד שליט, שוב, בואו נמתח את המסטיק חסר הטעם הזה, בואו נפרסם עוד תמונה של נועם שליט, אב מיוסר שבסך הכל רוצה שבנו יחזור הביתה, על עוד חצי עמוד במקום לכתוב על מצוקות אחרות. יש במדינת ישראל מספיק אנשים שהם שבויים במצבם הנורא, זקנים שלא זוכים לסיעוד הגון, קטינים שאין מסגרות להעביר אותם מהורים אלימים ומנצלים, עובדים-עבדים, אבל זה לא חשוב, עדיף עוד עמוד עם תמונת חבר של משפחת שכול שזועם על השחרור או תמונה של הדוור של מצפה הילה ומתחת כתבה על ההתרגשות הגדולה.

התקשורת הישראלית ניצלה את גלעד שליט בדיוק כמו שהיא מסוגלת לסקר בהגזמה היסטרית כל דבר שלא קשור באמת לשום דבר שיכול לשנות משהו במדינה שלנו או בחיים שלנו. אסונות טבע בחו"ל במהדורות מיוחדות בזמן שבנגב דולף לו דלק בנחל צין ולאף כלי תקשורת האסון הזה לא אכפת. גלעד שליט לא מעניין באמת את העיתונאים הלהגנים בעיתונים, בטלוויזיה וברדיו, אפילו לא את אחיהם הצעירים באינטרנט, הוא בסך הכל אמצעי הסתרה. אסירים משבע רשויות מגלים בימים האחרונים שלא יהיה שחרור מוקדם מהכלא, שלא תהיה תוכנית שיקום, שלא יחכו להם בשחרור. עובדים מגלים שההפרטות נמשכות וזכויותיהם נרמסות, מתמחים מגלים ששללו מהם את מה שמבדיל בינם ובין עבדים. אבל למי שאמונים על זריית חול בעיננו זה לא משנה, הם ממשיכים בלהגם. הנה עוד סיבה להגיד תודה לאל על כך שגלעד שליט שב הביתה, יהיה אמצעי אחד פחות להסתרה ולהדחקה של המציאות שישמש את התקשורת. נשאר רק לקוות שאחרי שהוא יחזור דברים יחזרו לפרופורציות, שהמאבק החברתי יתחדש ויתעצם ויראה לתקשורת ולאדוניה בעלי ההון והשרים שהעם כבר לא קונה את הספינים שלהם על מה שאמור להיות חדשות. הניצול הציני של שליט עומד בקרוב להיפסק, אנחנו קיבלנו שיעור מאלף נוסף על כמה שהתקשורת שלנו ירודה וכמה שאנחנו צריכים תקשורת רצינית, כזו שאין לנו בישראל כבר לפחות 17 שנה.

Tags: , , , , , ,

5 Responses to “שובו של גלעד שליט והתקשורת הריקנית”

 1. ל רפי הגיב:

  היא לא הפכה ריקנית דווקא בנושא שליט. היא ריקנית כל הזמן, גם כשהיא עוסקת בנושאי שלום ובטחון אחרים, גם בסוגיות כלכלה וחברה וגם בשאלות של דת ומדינה.
  מה פתאום נזכרת בכך עכשיו?!

 2. עודד גלעד הגיב:

  לרגל פסטיבל שליט ניסחתי מחדש את הערך "חדשות-שעשועים" בויקיפדיה:
  http://he.wikipedia.org/wiki/חדשות-שעשועים

 3. דליה הגיב:

  הרשות לשיקום האסיר היא תאגיד ציבורי.
  האם הולכים לייבשו ולהעבירו לידיים פרטיות?
  מתוך דף הבית של הרשות http://www.pra.co.il/ :
  הרשות לשיקום האסיר פועלת עפ"י חוק הרשות לשיקום האסיר התשמ"ג-1983 ועוסקת בשיקומו של האסיר ושילובו בחברה. חוק שחרור על תנאי ממאסר התשס"א- 2001 מתנה את שחרורו על תנאי של האסיר בהשתתפותו, במהלך תקופת התנאי, בתוכנית טיפול בפיקוח הרשות לשיקום האסיר. הרשות הינה גוף סטטוטורי הממונה ע"י משרד הרווחה.
  ……… שיקום בקהילה וטיפול במשפחת האסיר
  רכזי שיקום האסיר בקהילה פועלים כיום ב-42 רשויות מקומית (כאשר המגמה היא להגיע לפריסה ארצית רחבה) ומעניקים לאסיר המשוחרר טיפול פרטני, משפחתי, זוגי וקבוצתי וכן פעילויות העשרה, קבוצות טיפוליות ופרוייקטים שונים. בנוסף מפעילה הרשות קבוצות לנשות אסירים ותוכנית חונכות עבור כ-400 ילדי אסירים, בשיתוף תוכנית פר"ח והאוניברסיטאות השונות ברחבי הארץ.

  יועצי תעסוקה
  יועצי התעסוקה ורכזי התעסוקה של הרשות לשיקום האסיר פועלים בכל מחוזות הרשות, מאתרים "מעסיקים ידידים" להעסקת אסירים משוחררים ומסייעים לאסיר באיתור עבודה ובהשתלבות והתמדה במקום העבודה.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  דליה
  בחוק ההסדרים האחרון הוחל בהליך ביטול הרשות והעברת סמכויותיה למשרד הרווחה מטרת העל, הפרטה.
  עד לא מזמן היו לרשות רכזי שיקום ב-56 רשויות אבל היבוש של הרשות שהתנגדה לחיסולה לא התחיל היום.

 5. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  יש לי חברים קרובים מהעלייה הרוסית,שכרגיל "מצטיינים" בלאומנות רבה.
  הבוקר ,אחרי יומיים של שטיפת מוח בלתי פוסקת,גם להם נמאס.
  "אין לתקשורת שום דבר אחר לדבר עליו?",הם שאלו.

Leave a Reply