חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', לא להפקיר את העיר העתיקה

נושאים מדיני-בטחוני, מכתבים, פוליטי ב 17.10.11 3:45

אהרון לירון, מלוחמי תש"ח ומשבויי העיר העתיקה, חקר את המערכה על ירושלים ומסקנתו היא שיש לשמר בידינו את השליטה הבטחונית בכל העיר העתיקה, שאת הכפרים הערביים שסופחו לירושלים יש להשיב לרשות הפלסטינית ושתושבי ההתנחלויות יוכלו להיות אזרחי פלסטין. הכל במכתבו לח"כ שלי יחימוביץ' עם היבחרה לראשות מפלגת העבודה

שלי, שלום לך,

ראשית, אני מברך אותך על היבחרך כיו"ר מפלגת העבודה.

שנית, בראיון אתך שפורסם ב"ידיעות אחרונות" בערב יום הכיפורים צוטט מפיך המשפט: "אני בעד נסיגה לגבולות 67' עם שמירה על גושי ההתיישבות וחלוקת ירושלים."

שתי הערות לי. אתחיל בחלוקת ירושלים. כל בעיית ירושלים קיימת באשמת מדיניותו של בן גוריון בתש"ח. (אם תרצי אשלח לך תוצאות מחקרים שערכתי בנידון.) בתש"ח הייתי אחד מלוחמי הרובע היהודי. בשבי תיעדתי את המצור והקרבות בספר "ירושלים העתיקה במצור ובקרב" שיצא לאור בהוצאת "מערכות" ב-1957, אחרי עיכוב הצנזורה. חקר הסיבות לנפילת הרובע היהודי בתש"ח הייתה מרכז חיי. כעבור 40 שנה, אחרי שמסמכי תש"ח שוחררו לעיונם של חוקרים בארכיון צה"ל, פרסמתי ב-1997 ב"חוברת המאה ועשרים של אריאל" מאמר ושמו: "המערכה בירושלים העתיקה בתש"ח – משחק שגוי", כשהכוונה הייתה: משחק מכור.

כאשר אהוד ברק נפגש עם ערפאת בקמפ דייויד, ועלתה הצעה שהעיר העתיקה תחולק; שרק הרובע היהודי יוחזק בידי מדינת ישראל, והדרך משער יפו אל הרובע היהודי יהווה פרוזדור (שאין כלל אפשרות להגן עליו), התרעתי במכתב ל"מעריב" שמשמעות הדבר היא החזרת המצב לתנאים ששררו בימי המנדט הבריטי, וכי בכל מקרה של מתיחות יהודים לא יוכלו לעבור בדרך, הרובע היהודי ישוב להיות נצור, ובסופו של דבר, התנאים יצריכו בעתיד מלחמת שחרור חדשה.

יוסי ביילין הציע ברוב חוכמתו ב"מסמך ז'נבה" למסור את המצודה לידי הערבים. מיד הגבתי על כך באומרי שכל קטע חומה החולש על שכונה יהודית יזמין מחדש את "המשוגע התורן" שיירה מעל החומה אל השטח היהודי.

כיוון שאני מכיר את השטח, ברור ששליטה ביטחונית בעיר העתיקה כולה חייבת להישאר בידי ישראל.

השגיאה הקשה של הרבנים ביחס להר הבית והשגיאה הקשה של משה דיין במסירת כל השערים לידי הוואקף, מלבד שער המוגרבים, הן בכייה לדורות. 32 המטרים מהחומה הדרומית צפונה הם תוספת שבנה הורדוס כדי להרחיב את ה"פודיום", הרחבה של הר הבית, ואין איסור הלכתי ליהודים דתיים להימצא שם. אילו התחילו יהודים להתפלל בהר הבית למחרת כיבוש העיר העתיקה במלחמת ששת הימים, כפי שעשו במערת המכפלה בחברון, היו קובעים עובדה. מאחורי השער הכפול הסגור בחומה הדרומית עולות מדרגות, ובאמצען יש אולם מימי בית שני שאפשר להפוך אותו למקום תפילה ליהודים. מהאולם עולות מדרגות לרחבת הר הבית, ודלת סוגרת אותן למעלה. כשבועיים לאחר מלחמת ששת הימים ביקרתי שם. אם יוסכם על כך, כדאי יהיה לפתוח פתח בשער הכפול לכניסת יהודים כדי למנוע מגע וחיכוכים עם המוסלמים ברחבת הר הבית.

בחלוקת ירושלים צריך להחזיר לפלסטינים כל כפר ערבי מתוך 28 הכפרים שסופחו ל"ירושלים רבתי", שהמציאות בשטח מאפשרת להחזיר.

נושא שני הוא הסכם שלום על בסיס של הדדיות. הפלסטינים לא מסתירים שמגמתם היא הקמת מדינה פלסטינית מהירדן עד הים, וסילוק היהודים מארץ ישראל. מדי פעם אומר זאת אחד ממנהיגיהם בגלוי. הרי לשם כך המציאו את "זכות השיבה". בדרך להשגת מטרה זו הצהיר אבו מאזן שבמדינת פילסטין לא יהיה מקום לאף יהודי אחד, כי זה שלב בדרך להשגת המטרה של יודנריין בכל ארץ ישראל. כדי לסכל מגמה פלסטינית זו חייב הסכם שלום להתבסס על הדדיות – כשם שקיים מיעוט ערבי בישראל, כך צריך להיות מיעוט יהודי בפילסטין, והיחס של ישראל לערבייה יהיה זהה ליחס של פילסטין ליהודיה. לכן, לדעתי אין צורך בפינוי התנחלויות, אלא אם נבנו על קרקע פרטית של ערבי פלסטיני. אחרי השגת השלום, מתנחל שירצה, יוכל להתגורר בפילסטין. מי שלא ירצה, יעבור להתגורר בישראל, כשם שקרה באלג'יריה למתיישבים הצרפתים אחרי שהצרפתים העניקו לה עצמאות. (בן גוריון כבר אמר שיבוא זמן בו יתגוררו יהודים במדינה הערבית.)

ואשר למנהיגותך: ציפי לבני אינה מצטיירת כמנהיגה כי כל מה שהיא יודעת לומר, אלו דברי ביקורת על ביבי. היא איננה מציעה שום פרוגרמה או הצעה נגדית לפתרון. חשוב שהציבור בארץ ובעולם ישמע מפיך הצעות לפתרון בעיותיה של המדינה, כפי שאת נוהגת. לא במקרה הצלחת בבחירות.

ביבי לא יודע לדבר אל הפלסטינים בגובה העיניים ולא בגישה חיובית. אני מאמין שאת תדעי לעשות זאת.

עלי והצליחי.

אהרון לירון

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. עמית - ה :

    לא ברור למה מר לירון חושב שהקונספציה שלו היא היחידה האפשרית/הגיונית אני מכיר לא מעט בעלי ניסיון כמו שלו שחושבים הפוך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.