חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העסקה ישירה – העיתונאים הכלכליים מתקיפים את ההסתדרות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 14.10.11 6:02

העיתונאים הכלכליים הם שומרי הסדר הקיים. הם יוצאים נגד ההסתדרות, לאחר שזו החלה במאבק למען שינוי חברתי, באמצעות הכרזה על סכסוך עבודה נגד העסקת עובדי קבלן

מאת: ק. טוכולסקי

לא סתם הם מתקיפים את ההסתדרות

בשבוע שעבר הודיעה ההסתדרות שהיא יוצאת למאבק כנגד העסקת עובדים באמצעות חברות קבלן. 5 דקות אחר כך נפתחה ההתקפה נגד ההסתדרות. זה היה צפוי. הרי, בסופו של דבר, בניגוד לעמדות לגבי וועדת טרכטנברג ומסקנותיה – שמאפשרות עמידה איתנה משני צידי המתרס של המאבק החברתי, ובעיקר, מאפשרות, למי שבמשך כל השנים תמכו בחיסול העבודה המאורגנת והרחבת הפערים בחברה הישראלית, לשחק אותה "חברתיים" – ההסתדרות דרשה דרישה חד משמעית ובלתי מתפשרת, שבאמת תשנה משהו לאלפי עובדים חלשים. העיתונות הכלכלית התגייסה למען טרכטנברג ולא בכדי, העיתונות הכלכלית בישראל היא עיתונות מגויסת, שמשרתת את בעלי היכולת ופועלת לשימורו של הסדר הקיים.

בשבועות האחרונים נולדו ביטוים חדשים, אם אינני טועה, במוחו הקודח של אחד מהמתוחכמים שבמשרתי האליטות הכלכליות, גיא רולניק. אצלו נוצרה החלוקה ל"מחוברים ובלתי מחוברים". "מחוברים" זה מסתבר שלילי, והכוונה היא לעבודה מאורגנת. "בלתי מחוברים" הם מי שלא חברים בוועד עובדים.

סבר פלוצקר מחלק את העם הדורש צדק חברתי לסוציאל-דמוקרטים הטובים, שתומכים בטרכטנברג, ולסוציאל-פופוליסטים הרעים, שדורשים שינוי מהותי יותר של הכלכלה והחברה בישראל.

גיא רולניק וסבר פלוצקר, שניהם וכל שאר הספינולוגים ועיתונאי החצר האחרים של שלטון ההון ושימור האליטות הקיימות, תומכים בעוגת הפירורים של טרכטנברג כי הם יודעים שמשם לא תבוא מהפכה. הסדר הקיים ישמר, קצת פחות יהיר ובוטה, אבל עדיין שם. לכן הם תוקפים את המתנגדים לטרכטנברג רק מה, לתקוף את מיטב בנינו ברחובות, ייתפס בצורה לא פופולארית, אבל לתקוף את החרדים וההסתדרות זה כבר משהו אחר.

התגובה של ההסתדרות לטרכטנברג טובה וראויה.

ההסתדרות איתרה את אחת הנקודות השחורות בדוח הוועדה: את ההתעלמות המוחלטת מאופן העסקתם של עבדי קבלן ויצאה למאבק.

ההסתדרות זיהתה גם את התמיכה של הדוח בהמשך הליך ההפרטה, והוצאת השירותים למיקור חוץ ושוב הגיבה נכון.

מי שמתקיף את ההסתדרות בגלל יציאתה להגנה על הזכות להעסקה ישירה ועבודה מאורגנת, אינו תומך לא בצדק חברתי ולא בשינוי סדרי העדיפויות. לא רולניק ולא פלוצקר, לא ידיעות ולא דה-מארקר לא נרתמו אף פעם למען שינוי חברתי בישראל. הם חושבים שכולנו בלתי מחוברים, בלתי מחוברים למציאות, בלתי מחוברים ליום יום האכזרי של עבדי הקבלן, בלתי מחוברים לנזק של הפרטת שירותים בידי המדינה, בלתי מחוברים להתרוששות של המעמד הבינוני.

הם אמנם לא סוציאל דמוקרטים ולא סוציאל פופוליסטים, אבל הם בהחלט פלוטוקרטיסטים (משרתי שלטון ההון). הם נגד ההסתדרות כי הם נגד עבודה מאורגנת, הם נגד עובדים בעלי זכויות, הם נגד עובדים שמשתמשים בנשק השביתה לשיפור זכויותיהם. הם בעד הפרד ומשול בין עובדים חזקים וחלשים, בין עובדי צווארון לבן ועובדי צווארון כחול, הם בעד הפרטת הרכבת והנמלים, והמעבר לעובדי קבלן. ובשביל לגייס לכך תמיכה בקרב הקוראים, הם מסיתים כנגד שביתות, שנועדו להגן על כולנו מפני נזקי ההפרטה. הם מדברים על "צדק חברתי" ומתכוונים לעוד קצת פירורים למעמד הבינוני, בשביל שהוא יוכל לחזור ולהמר בבורסה, ושוב יזרום כסף לכיסיהם של בעלי ההון.

ההסתדרות הכללית אינה ארגון של מלאכי שרת. המאבק הנוכחי שלה הוא מאבק חשוב במיוחד, ממש חזרה בתשובה, לאור העובדה, שאחרי כמה שנים טובות, ההסתדרות יוצאת למאבק, וחדלה לשתף פעולה עם הניצול של עבדי הקבלן, עם הניכור בין עובדים מאורגנים ועבדים חסרי זכויות באותו מקום עבודה. לא סתם היא מותקפת. ההתקפה של עיתונאי החצר של הפלוטוקרטיה על ההסתדרות היא אחד הדברים הטובים שקרו לנו לאחרונה, כל מי שחשב שמשרתי הון ותיקים כמו ב"דה-מארקר" או ב"ממון" הפכו עורם במאבק, יכול לראות עכשיו את האמת. מי שרוצה שינוי מהותי של השיטה, ולא רק כמה הטבות נחמדות, לא ימצא אותו בטרכטנברג, בדיוק בגלל זה הרולניקים והפלוצקרים תומכים בטרכטנברג.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. שי כהן :

  נכון - העיתונות ומוקדי הכוח הכלכליים ילחמו בהסתדרות ויש לתמוך במאבק, אך לא לאתרג ולשכוח את חטאיו של עייני

  יש לתמוך במהלך האחרון של ההסתדרות בחינת מודה ועוזב ירוחם, יש להצטרף לקריאה להעסקה ישירה, לדחוף קדימה ולחייב את ההסתדרות להמשיך בכיוון הזה.

  אך אין לשכוח את ההסכמים הענפיים מעל ראשיהם של עובדי קבלני האבטחה והנקיון- שהסעיף היחיד הנאכף בהם הוא גביית דמי חבר ודמי טיפול להסתדרות. אין לשכוח שנים של הסכמי דור ב' וג' והסכמה שבשתיקה להפרטות וחדירת עובדי קבלן לכל חלקה טובה בשוק העבודה.

 2. דמוקרט :

  מישהו יודע מתי הבחירות הבאות בהסתדרות?

  עיני יושב שם כבר כמה שנים טובות.

 3. עמית - ה :

  מי שטעה לחשוב שרולניק חזר בשאלה או שפלוצקר מושפע מאשתו כי היא עוס"ית טעה.
  הם ושכמותם היו תמיד קפיטליסטיים, הם רק מבקשים לחבוט במעמד העובדים באופן הומני.
  הם רוצים שרצועות המגלב יהיו יבשות כשחובטים כי רצועות לחות זאת כבר התעללות (לדתם).
  מה שמדהים הם דווקא מלחכי הפנכה שסביבם כל מיני כתבלבים חסרי זכויות ובעלי שכר מינימום.
  אנשים כשרוניים מאוד שהגיעו לעבודת העיתונות עם מוטיבציה וכבוד למקצוע ועדיין לא מבינים איפה הם חיים.
  אנשים שמשרתים את ההון כמו אשה מוכה עם סינדרום הרסט.

 4. חנה :

  בלי הגזמות פרועות

  אני עוקבת אחר רולניק כבר תקופה ארוכה, והוא דווקא דחף חזק לכיוון המהפכה. להפוך אותו עכשיו לקפיטליסט, זה ממש לא לעניין ולא הוגן כלל ועיקר. את דעותיו של פלוצקר איני מכיר.
  אבל- הוועדים החזקים ניצלו את כוחם יתר על המידה. אני לא נגד וועדים חזקים, אבל הם גרמו לכך שאחרים נזרקו לכלבים. חוץ מזה הוועדים החזקים יצרו חוקי נפוטיזם איומים ונוראים. אז אל תגנו עליהם כל כך.

 5. עמית לוונטל :

  דמוקרט – ב2012

 6. ל רפי :

  "כל הכבוד" לעידוד העצמי ולהשתכשכות במדמנת האני ואפסי עוד...

  ניתן להשיג עוד הרבה מהחומר שעליו מושתת שיח זה בשדות האוטופיה אם ימשיך להתנהל בחוגים סגורים ובסביבה אוהדת ומכורה מראש. אולם, בראיה ציבורית ולאומית שיח כזה הוא חסר ערך.
  הטיפול באתר בנושא עובדי הקבלן, חרג מזמן מתחום הדיון העינייני לעבר מסע צלב תעסוקתי, חסר בסיס הסברי או הבנה משקית ועיסקית. אין זה מקרה שהעתונאים הכלליים "הרשעים" אינם תומכים בגישה השוללת באופן טוטאלי העסקת עובדי קבלן. כשם שאין זה מקרה שלא תמצא כאן דעות ועמדות של מעסיקים מובהקים.
  קיומם של עובדי קבלן אינה הבעיה האמיתית.
  לבעיה האמיתית ארבע סוגיות המשלימות זו את זו: א. כלל הסיבות והאילוצים להעסקת עובדי קבלן; ב. תנאי ההעסקה של עובדי הקבלן – מה עיקר ומה מהווה ניצול לרעה; ג. החלופה הראויה להעסקת עובדי קבלן – האם יש בכלל חלופה ראלית כזו; ד. האם יכול המשק לתפקד ללא עובדי קבלן _הפתרון האולטימטיבי).
  ברור שאף אחת משאלות אלה אינה מקבלת תשובה רצינית ומלאה במאמר הנ"ל או בתגובות לו, משום שתשובות-אמת, דהיינו תשובות המתבססות על המציאות בכללותה ולא רק על התופעות השליליות שניתן למצוא באופן העסקתם של עובדים אלה, מוכיחה שעובדי קבלן הם פתרון לסוגיות משקיות שאין להן פתרון אחר, כשם שעובדים שכירים, עובדים זמניים, עובדים בקבלנות משנה, עובדים מאורגנים ועובדים בחוזים אישיים הם חלקים מאותו פזל תעסוקתי. כשם שקיימות רעות חולות בכל אחד מסוגי ההעסקה הנ"ל (ואם שכחתי משהו אני מתנצל), הן קיימות גם בהעסקת עובדי קבלן. וכשם שאין מפרקים את המשק משום שיש בו ליקויים, אלא מטפלים בתיקונם, כך גם צריך להיות בסוגיית עובדי הקבלן.
  אבל לא די בתיקון נקודתי של הליקויים. חייבים, בדומה לסוגי העסקה אחרים, לקבוע מדיניות ודרכי בקרה אפקטיביות על ביצוע המדיניות גם במגזר עובדי הקבלן. ללא מדיניות ברורה, שבחלקה צריכה להיות מעוגנת בחקיקה, התנהלות המגזר תלויה בכושר המניפולציה, בקשרים הפוליטיים, בכוח הארגוני או ברמת הרמיה שבה נעזרים קבלני שכירי-העבודה וצרכני שירותיהם.
  בנושא זה, כבנושאים רבים אחרים שנגדם יוצאת המחאה החברתית, שורש הבעיות ברמת ההגדרה הוא תמיד אותו שורש: העדר מדיניות ברורה, בירוקרטיה, בקרה חסרת יכולת ושיניים, ומניפולציות של אינטרסנטים שיודעים לנצל את החולשות המבניות.
  מבלי להכנס לניתוח מפורט של ה"בעד ונגד" בכל אחת מהסוגיות הנ"ל, טענתי היא שהמשק הישראלי אינו יכול לתפקד כיום ללא עובדי קבלן, שניתן להפעיל בו פחות עובדי קבלן, שחייבים להגדיר מדיניות ברורה בנושא זה כשם שחייבים להגדיר בישראל מדיניות הגירה ברורה (הדברים קשורים!) וחייבים לשפר את הבקרה הרגולטורית ולהפעיל במסגרתה אמצעי מניעה והרתעה ובצמוד לה הענשה אפקטיבית.
  מאידך, אסור לוותר על סקטור עובדים זה מכל וכל, אבל חייבים להגדיל בו את החלק של אזרחי ישראל, תוך אבחנה בתנאי ההעסקה בין אזרחים לבין מי שאינם אזרחים, ובין עובדים זמניים לבין עובדים ותיקים. אסור להניח להסתדרות לארגן עובדים אלה בדומה לעובדים זמניים או קבועים בתעסוקות רגילות, משום שאחד היתרונות של עובדי קבלן הוא שהם עובדים זמניים…. .העבודה שההסתדרות תוכל להגדיל את כוחה ואת מספר חבריה באופן זה, אינה שקולה כנגד הנזק שיגרם למגזר עצמו ולמשק. נזק שעשוי להביא לגידול באבטלה ו/או להתיקרויות נכרות במשק ו/או להתמוטטות עסקים ו/או לבריחת עסקים למקומות "גמישים" יותר.
  ריווחיות מישקית ו/או שרידות כלכלית ממלאים ללא ספק תפקיד חשוב בהעסקת עובדי קבלן, כשם שאין ספק שלהסתדרות הכללית היה תפקיד מכריע בדחיפה להווצרות סקטור עובדים זה, וחזרתה אליו תגרום נזקים משקיים קשים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.