חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההצלחה של מחאת האוהלים – השינוי בתודעה

נושאים כלכלה ותקציב, מועד ב' ב 10.10.11 6:07

מחאת האוהלים עדיין לא גרמה לשינוי חקיקתי, אבל עד כה הצליחה בשינוי התודעתי

מאת: יהונתן קלינגר

אם יש למחאה החברתית שהתחוללה בישראל בחודשים האחרונים הצלחה אחת היא בהפיכתי לאזרח מודע יותר. בחודשים האחרונים התחלתי לשים לב, הרבה יותר, להוצאות החודשיות שלי ולקניות שאני מבצע. כלומר, השוואת מחירים של מוצרים אף פעם לא הייתה כוס התה שלי אלא קניתי בצורה הרבה יותר אימפולסיבית. אלא, שפתאום, יחד עם החרם על תנובה, שגרם לי לשים לב טוב מהם המוצרים שאני מכניס לסלסלה שלי (אני לא משפחה גדולה בשביל להחזיק עגלה), התחלתי לשים לב טוב גם איך מסבנים אותי.

הדרך שבה מנסים למדוד מחאות היא תמיד על ידי שינויי חקיקה, קבלה של החלטות בועדות מסודרות או כמה אנשים הגיעו להפגנה. וובכן, זו לא הדרך. הדרך האמיתית לבחון הצלחה של קמפיין ומחאה היא על ידי בדיקה של השינוי שהם הצליחו לחולל.

זה קרה הרבה פעמים, בקמפיינים רבים שנכשלו או שכל מה שרצו לעשות הוא לאגד ציבור רב כדי להצביע על מחאה מסוימת: אנשים צרפו אלפים, או עשרות אלפים, לקבוצות פייסבוק מסוימות, ואז עלתה השאלה "ומה עכשיו?". כלומר, כולם מודעים לבעיה, אבל עולה השאלה איך לפתור אותה. כאן, דווקא, המחאה הכניסה אותנו להבנה שאנחנו לא צרכנים אלא אזרחים, שאנחנו יכולים להשפיע על ידי התאגדות אבל גם על ידי חשיבה אינדיבידואלית. כל אחד מאיתנו צריך לקחת את הגורל שלו בידיים ולהתחיל לדאוג לעצמו, כי המדינה כבר לא תדאג לנו.

אז מסתבר שעצרת המונית שתביא מיליון אנשים לשמוע את אייל גולן גורמת לשינוי תפיסתי, גם אם לא לשינוי חקיקתי. מאז התחלת המחאה, אני וחברים שמעולם לא התעסקו בצדק חברתי התחלנו לדבר על כך. פעם היינו מדברים בעיקר על איך להרוויח יותר: איך להביא יותר כסף בסוף החודש כי קשה לנו עם ההכנסות שלנו; בשלב מסוים עצרנו והבנו שכולנו נחשבים מעמד ביניים פלוס, כולנו משתכרים משכורות שהורינו לא היו מתביישים להשתכר כשאנו גדלנו, אבל עדיין איננו מצליחים לעמוד בעומס. פתאום, אבל, השיח הפך להיות שיח של להוציא פחות.

הבושה של לא לגמור את החודש נעלמה, זו ההצלחה של מחאת האוהלים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. יהונתן קלינגר | איפה הבושה? על ההצלחה האמיתית של מחאת האוהלים. ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

    […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.