חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממה אתה מרוצה גדעון סער?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 9.10.11 6:01

שר החינוך מקשר בין זכייתו של מדען ישראלי בפרס נובל לכימיה לבין תוצאות המיצ"ב שהתפרסמו לאחרונה. מאמר זה בא לסייג קישור זה, ולבקר את מדיניות היעדים המדידים, שהנהיג השר, המחבלת ביכולת ההנאה של התלמידים מבתי-הספר, ומסרסת את פיתוח יכולת החשיבה שלהם

מאת: אברהם פרנק

בראיון עם גדעון סער במעריב ("הראיון היומי", 6.10.201) שרתה זחיחות רבתי: "חוט מקשר" עובר לדעתו בין תוצאות המיצ"ב, שהתפרסמו זה עתה, והזכייה של שכטמן בפרס נובל יום למחרת. כמעט כאילו היה המדען הבכיר בוגר המערכת שמוביל סער, ולא אדם שניחן ביכולת חקר גבוהה, סקרנות, חריצות ומחויבות אישית עמוקה. אף אחת מהתכונות הללו אינה מטופחת בבתי-הספר של גדעון סער. משרד החינוך עושה ככל האפשר בכדי להכחידן.

"יעדים מדידים", זוהי השקפת עולמו של השר, שהפכה אצלו לדיבוק של ממש. מדוע חל שיפור במיצ"ב, שואלת המראיינת (מזל מועלם),  והשר משיב: "עצם הצבת היעדים למערכת בכללותה. …הרבה מאד שנים לא היו למערכת יעדים מדידים לתוצאות מבחני הבגרות והמבחנים הבינלאומיים". השר מתקשה להבין "את הטיעון שביסוד התיאוריה שאני מכנה אותה תיאוריית 'הפרחים והפרפרים', המציגה את החינוך כדבר בלתי  מדיד". ובכן, כבוד השר, במערכת החינוך של פינלנד – מושא עולמי לעלייה לרגל – אין מבחנים. הדבר שאותו למדת בעיקר מאז נכנסת למשרד הוא המנטרה הפשטנית להדהים: "המבחנים אינם תכלית בפני עצמה, אלא דרך למדוד אם התלמידים שלנו עומדים ברמה הנדרשת במקצועות הליבה". אבל אצלך הם הפכו לחזות הכל.

לכן תלמידי ישראל ומוריהם עוסקים כמעט אך ורק בהכנה לבחינות – מיצ"ב, בגרות ואחרות. זוהי החוויה שלהם מבית-הספר. לא חקר, סקרנות, חריצות ואחריות לעשייה האקדמית, חומרים שמהם קורצו מקבלי הנובל. התלמידים שלך, סער, מגיעים לבית-הספר "חפים מאחריות". הם ראשים קטנים שממתינים כל העת להנחיות המורה, ללא יוזמה, ללא חיבור אמיתי, באים לראות את החברים ולהפריע. "תמיד יכולות להיות בשוליים תופעות שליליות", אמרת על ההעתקות, אבל אלה אינן תופעות שוליות כלל ועיקר, הן במרכז ואתה אינך מטפל בהן.

אתה יודע ולא מספר, שהשיפור במיצ"ב שחגגת עכשיו, בקרב היהודים (הערבים זה סיפור שלא אכנס אליו כאן), נע בין 2% במקצוע ה"מוצלח" ו-0.8% במקצוע המוצלח פחות. זה הכל. מה יש כאן לחגוג, כשהמחיר על כך הוא עיוות כל תפיסת החינוך במדינת ישראל? ציינת בסיפוק שיש עלייה בביקוש להוראה; אתה מסתיר את האמת: ככל שעולים בגיל יש פחות ופחות נכונות להיכנס להוראה בכל תחומי-הדעת.  אנחנו לקראת קריסה.

גם לא סיפרת של-31% מן התלמידים הבוגרים יש יחס שלילי כלפי ביה"ס; 20% מן התלמידים חשים השפלה מצד מורים;  15% מן המורים נפגעים מן ההורים; ו-40% מן התלמידים (שלא לבגרות) נזקקים לשיעורים פרטיים. מלחמת עולם.

בראיון לדמרקר (גיליון אוקטובר 2011) אומר גרגרסן, מחברו של רב-מכר על חדשנות: "כל אחד מאתנו נולד כיזם פוטנציאלי, אך במקרים רבים המורים בביה"ס או ההורים מנהיגים משמעת  וגורמים לילדים לחשוב בתוך הקופסה. …רוב בתי-הספר מסרסים את היכולת הזו". בישראל המסרס הלאומי הוא אתה, באמצעות הלמידה הרוטינית והמשעממת לקראת בחינות. אחרי שנתיים וחצי אתה רואה את החינוך, נושא מורכב מאין כמותו, באופן חד-מימדי לגמרי. לא, כבוד השר, אין לך על מה לחגוג. וודאי שלא לנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. שושי פולטין :

  מזועזעת מעצם החיבור בין פרס נובל לבין מבחני המיצ"ב שהפכו לחזות הכל. (כמו גם הזכאות לבגרות וכו').

  תודה על פוסט חשוב מאוד!

 2. זיו :

  מצטרף לשושי.

  לא ראיתי את הראיון, אך כל בר דעת מבין שד"ר שכטמן הוא בוגר מערכת החינוך שלפני 40-50 שנה.

  ומאז השתנו כמה דברים "קטנים".
  א. הורדת שעות לימוד רבות.
  ב. עלה מספר התלמידים בכיתה.
  ג. שילוב תלמידים שבעבר היו לומדים "במקצועי" ועכשו ביחד בכיתה עם "עיוניים".
  ועוד.

  אכן לא הבנתי את הקשר.

 3. ארטור- :

  ואם כבר "יעדים מדידים "

  הכיצד בהזדמנות זו של מדידות ,אין פילוח לפי בתי ספר באופק לבין בתי ספר מחוץ לאופק ?

  האם מישהו מאמין שאין פילוח כזה?

  האם מישהו מאמין שתוצאות המיצב של בתי הספר שבאופק טובות יותר אך צמרת משרד החינוך בצניעותה ,פשוט אינה מזכירה זאת ?

  או לחילופין אולי מסתבר לסער שאחרי הפילוח ,תוצאות בתי הספר שבאופק אפילו פחותות ,מה שמוכיח שאולי הוציאו מהמורים עוד קצת מיץ באופק אבל רוחם השבורה והעיפה משכה את הגרף בכל זאת למטה .

  להזכיר לכולם : האופק בכפיה ,לפי פרסומי ההסתדרות בשנה זו כבר 75 אלף מורים מקבלים שכר אופק ,תוספת השכר הממוצעת המינימלית הינה 20% (לשיטתי) או 26% (לשיטתם )
  מדובר בכמה מיליארדים תוספת בשנה

  מה ?גדעון סער שהציב למורים "יעדים מדידים " לא הציב לעצמו יעד מדיד אחד ראשי ששוויו מיליארדים ?

 4. חסן חמוד :

  מעצבן

  כנראה, כבוד השר לקח על עצמו לגרום התקף לב לכל האנשים החושבים במערכת החינוך ולהתפטר מהם כמה שיותר מוקדם.
  בראיון אחר, אחרי החתימה על עוז לתמורה, הוא אמר, שכבר התחיל לראות את התוצאות החיוביות של ההסכם בשטח. ועכשיו הוא רואה את התוצאות החיוביות של המיצ"ב. ד"ר שכטמן הוא המוצר הסופי של בחינות המיצ"ב!
  כל מקבלי פרס נובל למדעים לדורותיהם היו אנשים שסרבו לשכב על מיטת סדום שקוראים לה מערכת חינוך סטנדרטית. אלה אנשים שהואשמו לפעמים בחוסר שפיות נפשית או בשגעון.אלה אנשים שהגיעו אל מה שהגיעו אליו בכוחות עצמם ולא הסתפקו במה שמערכת החינוך מציעה להם.
  שיפסיק השר לטמטם אותנו.

 5. נאוה :

  בלי משמעת אין כלום, כל מי שמגיע להישגים עושה זאת עם משמעת עצמית, או סביבתית. הנאה מהלימודים – לא לכולם היתה ולא לכולם תהיה, אלא אם יתאימו את הלימודים ללומד. לאלו שהם "עיוניים" בטבעם, חקרניים ואוהבי מלל ל"מקצועיים" – שנוטים לטכני או ל"אמנים" ועוד. "יעדים מדידים" צריכים להיות לא רק בקריאה, מדעים ומתמטיקה, אלא גם בערכים, אזרחות, הבנת הדמוקרטיה – העולם רחב ולכל אחד הזכות להנות מכישוריו וחובה לתרום לחברה מהם.

  איך נגיע לכך עם מורים שפופים ומבחני מיצ"ב צרים?

 6. ירון :

  אני דווקא בעד הצבת היעדים

  אין שום סיבה שדווקא בתחום הנ"ל המורים לא ימדדו על הישגיהם, עם כל הכבוד השיטה של לתת להם "חופש" לא הוכיחה את עצמה עד עכשיו, ואילו החל מכהונתו של סער והצבת היעדים שלו התוצאות עלו בכמעט כל פרמטר.

 7. שושי פולטין :

  לירון,

  עם כל הכבוד לשיטה, האם יש לך מדד כל שהוא להראות שמבחני המיצ"ב וכדומיהם הפכו את המורים או את התלמידים לטובים יותר? האם השיטה הזו כן הוכיחה את עצמה?

 8. חמוד :

  סער עקבי

  במסיבת העיתונאים שערך מר סער עם כניסתו לתפקיד , הצהיר מפורשות שהיעד המרכזי שלו יהיה שיפור דירוג תלמידי ישראל במבחנים הבנלאומיים . ומיד עם כניסתו , שפך אלפי שעות לימוד במתמטיקה על תלמידי כיתה ז' בזמנו שהם היום בכיתה ט' , ושהולכים להיבחן במבחני פיזה בשנה הבאה .
  בנוסף , אימץ או הגה בעצמו , את הרעיון ללמד מדעים לכל התלמידים בכיתה י' החל מהשנה , והכל לאותה מטרה .
  מר סער חושב בדיוק כמו מרבית ההורים בארץ , שעם כסף אני משיג הכל .
  רבותיי , לבחינומניה הפכנו ולבכינומיה דרכנו .

 9. מערכת עבודה שחורה :

  ארטור, אנא נסח שאילתא מכובדת בעניין הפילוח ואנחנו נעביר לדובר משרד החינוך ולראמ"ה. הם עונים, תתפלא.

 10. אביבה :

  אין ביקוש למקצוע ההוראה.

  על מנת לכסות על המחסור המציאו תעלולים והתחכמויות שונות. מורי התעלולים זנחו את ההוראה אחרי שנת נסיון אחת, זהמפגש עם התלמידים "גומר" אותם, בפרוש זה לא מה שהם ציפו מהמקצוע. לאחרונה קראנו בעתונות על הברקה חדשה של משה"ח להחתים חיילים קרביים ל- " מאסר חינוכי". מה פשעם ?גם השרות הקרבי יראה להם משחק ילדים לעומת קרבות הכיתה.
  לכן כל הכבוד לגברדייה הותיקה של המורות.
  לא פלא שלא נותנים לנו השחוקות לפרוש בכבוד. והם יודעים למה!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.