חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שעת המבחן

נושאים דעות, כלכלת בית ב 27.09.11 4:08

מסקנות ועדת טרכטנברג מסמנות את העברת המחאה החברתית למישור הפוליטי. הפעולות מעכשיו ועד יום הבחירות יקבעו את גורל המאבק

מאת ק. טוכולסקי

"הציבור לא מבין את השלכות המשבר באירופה ובארצות הברית על ישראל" אמר שר האוצר בנסיעתו לארצות הברית בשבוע שעבר. האמת היא ששר האוצר הוא מי שלא מבין את הציבור. הציבור הישראלי ניצל את "חופשת" הקיץ לא רק בשביל לשרוד עוד חודשיים תוך כדי התמודדות עם הצורך לעבוד בזמן שהילדים בחופש ואין מסגרות אלא גם בשביל לעצור לרגע ובין מסע הפחדה אחד למסע הפרטה אחר, להגיד לממשלתו האטומה, עד כאן. עכשיו בזמן ששר אוצר זחוח וראש ממשלה זחוח ממשיכים קדימה במרץ במסע ההפרטות בפרוטות שלהם (נמל אילת, מנהל מקרקעי ישראל ורכבת ישראל), מחכה הציבור למסקנותיה של וועדת טרכטנברג. שעת המבחן של הציבור הולכת ומתקרבת, מה יעשה הציבור כשיתפרסמו תוצאות הוועדה והוא עדיין יוכל להרשות לעצמו אוהל ב"למטייל" ולא דירה, כשמשחקי חשבונאות בפנסיה יחליפו את הבטחת ערכה הריאלי, כשמימוש חקיקה משנות ה-80 בדבר חינוך מגיל 3 יחליף התמודדות עם מצוקת ההורים בתום חופשת הלידה. כי הציבור הישראלי מבין טוב מאוד את המשבר הנוכחי, הוא מבין שהשיטה של העשרת העשירים, הורדת מסים וצמצום מדינת הרווחה, הפרטה והעסקה לא ישירה, הביאו למשבר בשוק ההון ורוששו את הציבור. הציבור מבין שהשיטה הנוכחית קרסה,  את זה, שר האוצר לא רוצה או לא יכול להבין.

עושה רושם שבמסגרת המגבלות הברורות מראש שהטילו עליו ביבי ושטייניץ, טרכטנברג בהחלט עשה מה שהוא יכול. הוא יכול להמליץ לבלום את ירידת המסים על בעלי היכולת וכנראה הוא יכול גם להמליץ להעלות מסים על השכבה החזקה ביותר של השכירים ואפילו שומו שמיים על הבורסה, הוא יכול להמליץ על קיצוץ בביטחון והוא יכול בעצם להמליץ על עיצוב תוכנית חומש שתהפוך את התקציב הדו-שנתי הנוכחי להיסטוריה באמצע הדרך. יכול להיות אפילו שרוב המלצותיו יתקבלו. אבל יש גבולות למה שניתן לעשות במסגרת כללי המשחק הנוכחיים. יש גבול למה שממשלה נאו-ליבראלית שמאמינה שנתוני אבטלה נמוכים זה מצוין גם אם רוב העובדים החדשים הם עובדי קבלן במשרות חלקיות ובשכר זוועתי, שמנפנפת בנתוני הצמיחה, התל"ג והתמ"ג גם אם לרוב מוחלט של האוכלוסייה אין צמיחה או גידול בהכנסה. בסופו של יום וועדת טרכטנברג עם כל הרצון הטוב שיש לחבריה היא וועדה שמאחורי הקלעים מנווטת בידי אגף התקציבים של משרד האוצר. מי שייזכר בחדשות הכלכליות בשנתיים האחרונות יראה שהאוצר התנגד להורדת המסים האחרונה של נתניהו ורוצה זמן רב להוריד את מכסי המגן על תעשייה וחקלאות. הרצון לרצות את הציבור בהורדת מחירים מהירה עשוי להיות גורם לאבטלה, חיסול תעשיות וחקלאות ועליות מחירים בטווח הארוך, אבל גם פקידי האוצר היו שותפים לוועדת טרכטנברג.

זה הזמן כנראה להפסיק עם המשחק ה"לא פוליטי", זה בהחלט היה נכון טקטית לטעון שהמאבק החברתי אינו מאבק פוליטי, אלא שאין כזאת חיה. כל דבר הוא פוליטי לא רק סוגיות של כן התנחלויות/לא התנחלויות. העלאת מחיר המים היא החלטה פוליטית, הורדת מע"מ היא החלטה פוליטית, גני ילדים חינם גם כן החלטה פוליטית, הכול פוליטי. ביבי ושטייניץ הם משרתי הון פוליטיים שמעוניינים להוסיף לבעלי ההון המקומיים שלנו את התורמים של ביבי, כמו שהוכיחו מסקנות הביניים החלביות של וועדת הריכוזיות. הפוליטיקה של הממשלה הנוכחית היא להוסיף על גבנו את עולם של עוד בעלי הון, לא לדאוג לחלוקה צודקת יותר של טוב הארץ.

במסגרת המשחק הפוליטי זה הזמן להתארגנות מחנות. לא צריך מפלגות חדשות או עמותות חדשות, צריך פשוט להבהיר שהדרישה לצדק חברתי כוללת יותר משינויי תקציב שאינן מגיעים ל-5% מכלל התקציב השנתי. צריך להבהיר שמי שיתמוך מעכשיו ועד הבחירות באופן עקבי בדרישות המחאה יקבל את קולות המוחים. שצריך להכניס את היד לעומק כיסיהם של בעלי היכולת ושמאבק בחברות ארנק זה בהחלט צעד מצוין, אבל מיסוי בעלי ההון בצורה מעמיקה יותר באמצעות מסי רכוש, ירושה, נאמנויות ודיבידנדים חשוב לנו לא פחות. המחאה החברתית הורידה הילוך אחרי הפגנות ה-400,000 ובצדק, התארגנות עמוד השדרה של המחאה נמשכה בלי כותרות גדולות ובלי להתיש את אנשי המחאה עד סיום עבודת ועדת טרכטנברג. עכשיו מגיע המבחן, מה יעשה העם לנוכח המסקנות ואפשרויות יישומן. האם נסתפק בעוגת הפירורים שהכינו לנו או שנדרוש יותר. מי יהיו המנהיגים הפוליטיים שיתייצבו לצד המחאה ולמי אנחנו מאמינים. המבחן האמתי מתחיל עכשיו ורגע האמת שלו יגיע רק ביום הבחירות הבאות לכנסת.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.