חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה – לא מפלגת העבודה

נושאים דעות, פוליטי ב 25.09.11 3:58

מפלגת העבודה סובלת מפגמים שימנעו ממנה לסחוף את הציבור. יש להקים מפלגה שתתבסס על פעילי מחאת-האוהלים ותוכל לשקם את מדינת-הרווחה

מאת: דפנה מוסקוביץ'

הצלחתה של שלי יחימוביץ להגיע לראשות מפלגת העבודה בבחירות המקדימות, הסיוע לו זכתה מצעירים שקודם לכן לא היו מעורבים בחיים הפוליטיים והעליה בכוחה האלקטוראלי של המפלגה, על פי הסקרים, הם תופעות מרעננות. עם זאת, אין בהם כדי להגדיל במידה המירבית את הכוח הפוליטי הפרלמנטרי שיפעל בכנסת הבאה לשיקום מדינת הרווחה, ברוח תנועת המחאה הדורשת צדק חברתי.

מעבר לבעייתיות בהתנהלותה האישית של יחימוביץ- הקושי שלה לשתף פעולה עם עמיתיה למפלגה- יש בעייתיות עמוקה בתקוה שמפלגת העבודה תהיה הכוח הפוליטי שיסחוף אחריו את המצביעים המעוניינים במדינת רווחה.

מפלגת העבודה חולה בכמה מחלות קשות. מאחת אולי כבר החלימה, בעקבות ההרס שזרע בה אהוד ברק- זוהי הסגידה לגנרלים. אך האחרות עדין אוכלות בה- חוסר הנכונות לשמש אופוזיציה לוחמת, כלומר לוותר על מנעמי השלטון בתואנה שממשלות ימין זקוקות ל"מבוגר אחראי"; המלחמות הפנימיות הנובעות מחוסר אמון עמוק במנהיגים הנבחרים, והאגו הענק של מנהיגיה, שמאפיל על כל שיקול הנוגע לטובת המפלגה והמדינה.

בנוסף, גם גל המחאה הנוכחי, שהבהיר להמוני ישראלים עד כמה הרעו את מצבם ממשלות הליכוד, עדין אין בו כדי להביא אותם להצביע עבור מפלגת העבודה. המשקעים ההיסטוריים חזקים מדי, ואנכרוניזמים המצויים במבנה המפלגה מחזקים זאת.

בבחירות צריך להציג רשימות מועמדים שזהותן תדברנה ללב הבוחרים, ומצען יענה על השקפותיהם ועל האינטרסים שלהם. הזהות של מפלגת העבודה לא תדבר לליבם של בוחרים רבים שהשקפותיהם והאינטרסים שלהם דוקא תואמים לאלה שלה.

לכן, למרות הנטיה לתלות תקוות במפלגה ותיקה וכביכול מבוססת, והחשש מתופעות חולפות כמו ד"ש ו"שינוי", יש לדעתי להקים מפלגה סוציאל  דמוקרטית חדשה, מתוך פעילי תנועה המחאה ובגיבויים של חוקרים ומומחים כמו חברי ועדת ספיבק-יונה. למפלגה זו סיכוי לזכות בתמיכה ציבורית גדולה, מכמה סיבות: האחת, היא תישען על קבוצות עובדים שלהן אינטרס מובהק בשיקום מדינת הרווחה- המורים, העובדים הסוציאליים, האחיות, הרופאים (בעיקר המתמחים), הסגל הזוטר באוניברסיטאות, הפסיכולוגים בשירות הציבורי, ארגון כמו "כוח לעובדים" ועוד; לנציגי הסטודנטים יינתן המקום הראוי להם; ניתן לרתום אליה בעלי עסקים קטנים, הנפגעים מהתחרות עם הרשתות הגדולות; מארגני מחאת העגלות עשויים לסחוף אליה הורים רבים, וכן מארגני המחאות על יוקר המחיה, כמובילי המאבקים במחירי הדלק והקוטג'. מפלגה כזו תדבר גם אל ליבם של צעירים רבים, שיצביעו בפעם הראשונה בחייהם.

מפלגה כזו תחצה גבולות עדתיים, גיאוגרפיים והשכלתיים; ראשיה ועוזריהם ידעו לעשות את השימוש המיטבי בתקשורת האינטרנטית להפצת רעיונות וגיוס תומכים. יתרונה הגדול יהיה עלייתה מתוך המציאות הכלכלית, החברתית והתרבותית של ישראל בראשית המאה העשרים ואחת ולא של התנועה הציונית מאה שנים קודם לכן.

שלי יחימוביץ מוזמנת להצטרף למפלגה כזאת, ובודאי שיהיה לה בה מקום מכובד. למפלגה כזו היא תוכל להביא את פעלה כמחוקקת, אך ייקשה עליה להביא את עודפי האגו ושאר החוליים הישנים והרעים. מפלגה כזו עשויה לייצג את שאיפותיהם של רבים מאזרחי ישראל , לזכות בתמיכתם ולקדם במידה המירבית את המהלך לשיקומה של מדינת הרווחה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

8 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  והנה יש מי שיש לו את העוז לפורענות לנוכח הסימן הראשון לתמורה.
  אני לא אצביע לעבודה בראשות יחימוביץ, אני אצביע שמאלה ממפלגה זו אפילו כל משאלותי לגבי העבודה יתקיימו ושלי תחבור לעמיר ויחדיו הם יבנו רשימה ס"ד לתפארת ויצרפו אליה את מרצ והירוקה מימד. אבל עוד מפלגה בין השמאל הסוציאליסטי/קומוניסטי (שגם הוא צריך להתאחד) לבין העבודה היא לא יותר מפגיעה במחנה. יש מקום לעוד קבוצה ובתנאי שהיא תצטרף למסגרות הקיימות לא לעוד מפלגה שסביר להניח לא תסחוף יותר מדי מצביעים.

  שלי יכולה אם רק תעבוד בשכל ותחבור לפרץ להביא לעבודה מי שנזקקים לס"ד. חד"ש יכולה להיות בית למי ששלי ימנית מדי בשבילו וגם מרצ אם לא תתאחד אם אחת משתי המסגרות יכולה להיות בית למי שזו מעט מדי והשניה יותר מדי בשבילו.

  אין מקום לעוד מסגרות בשמאל אלא לפחות.

 2. רביב נאוה :

  נו זה ברור,
  כל אמא שצעדה בצעדת העגלות תרוץ להצביע למפלגה החדשה, כל אחד שפיזז עם שלמה ארצי בכיכר הוא תומך בטוח שלה, המורים יצביעו בשבילה, המתמחים, העו"סים והי, כוח לעובדים, הוא יביא אותנו לכנסת עם השליש מנדט שלו.

  הקמת מפלגת שמאל חדשה היתה אופציה ריאלית, אולי אפילו רצויה, עד לפני קצת פחות משנה. בינתיים קרו כמה דברים. הויכוח אם להקים גוף חדש או לנסות לבנות מחדש את "העבודה" כגוף שמאל מרכזי הוכרע למעשה. קריאה להקמה של גוף כזה עכשיו משקפת יותר משאלת לב מניתוח פוליטי ריאלי, והיא בעיקר בזבוז זמן.

 3. א. קוריאל :

  הדבר האחרון

  הדבר האחרון שאנחנו צריכים כרגע זה עוד מפלגת שמאל. "חברתית" "סוציאל דמוקרטית" ושאר מלים יפות לא ישנו. יש בשמאל מספיק מסגרות פוליטיות שמחויבות לצדק חברתי: עבודה בראשות יחימוביץ', מרצ וחד"ש.
  מפלגה חדשה תהיה בזבוז זמן, אנרגיה וכסף. כל מי שרוצה להשפיע צריך להצטרף לעבודה ולדאוג שרשימת המועמדים לכנסת הבאה תהיה מחויבת להשגת צדק חברתי. לחלופין אפשר לדאוג לחזק את מרצ ואת חד"ש.
  בהצלחה!

 4. שי :

  רביב, לא שאני חושב שהקמת מפלגה זו היא דבר ראוי ורצוי, אבל לא צריכים מניפולציות. לפי יותר מסק אחד, מפלגה חברתית חדשה תהיה המפלגה הגדולה ביותר ותעקוף גם את הליכוד. הזלזול שלך בצעדת העגלות ובמאות האלפים שהגיעו להפגנות ממש לא במקום ורק ירחיק את המצביעים הפוטנציאליים למחנה החברתי.
  בקשר לשלמה ארצי – לא יודע מה הוא הפך לסמל שלילי כזה למחאה. מתוך כל ההפגנות והעצרות הרבות שהיו במחאה הזו, הוא הופיע רק בהפגנה אחת ואפילו לא בהפגנה הגדולה ביותר. העובדה שהצליחו לגרום לו לשיר בחינם עבור ההפגנה, רק מראה את הכח,העוצמה והתמיכה האדירה של ההפגנה שהוא הסכים להתנדב אליה או כי הוא באמת הזדהה איתה או כי הוא ידע שהיא תשרת אותו בגלל הכמות האדירה של המפגינים והתמיכה העצומה שהיא עוררה. זה לא שההפגנה הייתה פופולרית בגלל ארצי, להיפך, ארצי הופיע בה בחינם בגלל הפופולריות העצומה של ההפגנה. אם אתה חושב אחרת, תנסה לארגן מחאה או הפגנה ולגרום לארצי לשיר בה בחינם

 5. רביב נאוה :

  שי,
  אני לא ראיתי אף סקר כזה. אני אשמח אם תוכל להפנות אותי. ובלי קשר, כדאי להיזהר עם סקרים. אחרי שביתת המורים הגדולה היו סקרים שניבאו 10 מנדטים למפלגת מורים חדשה. למרבה המזל רן ארז וכל השאר היו מספיק חכמים לא להתפתות להקמת מפלגה כזו שהיתה בטוח מתרסקת. גם תומכי מרצ ראו לאחרונה סקר שמבטיח להם 8 מנדטים, ומאז חלק מהם מאמינים שממש יש להם מפלגה.

  אין לי בעיה עם שלמה ארצי, הוא בכלל לא סמל שלילי בעיני. אני רק מציע לא להתפתות ולחשוב שכל מי שנכח בהפגנות ההמוניות וצעק "העם דורש צדק חברתי" מוכן לקבל על עצמו פתאום את המצע הכלכלי של גוטווין. המחאה היתה תפנית מבורכת וחשובה בשיח הציבורי אבל הדרך עוד ארוכה.

 6. דב נאור :

  שלי יחימוביץ' נושאת לשווא את מושג הסוציאל-דמוקרטיה

  או ששלי יחימוביץ אינה מבינה מה זו סוציאל-דמוקרטיה, או שהיא נושאת מושג זה לשווא. שלי יחימוביץ' מדגישה בכל הזדמנות שהיא איננה שמאל. אם סוציאל-דמוקרטיה אינה שמאל – מה זה, אם כן, שמאל? האינטרנציול הסוציאליסטי, שאליו שייכת זה שנים רבות גם מפלגת העבודה, מגדירה את עצמה בפירוש כשמאל.
  מלבד זה, הימנעותה של שלי יחימוביץ', מאז שהצטרפה למפלגת העבודה, לעסוק בבעיות מלחמה ושלום, וכן קריצתה למתנחלים שהיא איתם, מעידים כאלף עדים על מגמותיה האידיאולוגיות של שלי יחימוביץ'.
  ועוד הברית שלה לעופר עיני מוכיחה גם היא שאין היא סוציאל-דמוקרטית. את עופר עיני אפשר להגדיר כ"טרייד-יוניוניסט" וחף מכל אידיאולוגיה חברתית, וודאי לא כסוציאל-דמוקרט.

 7. שי :

  סקרים:
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-276986-00.html
  http://mymoney.nana10.co.il/Article/?ArticleID=826999

 8. רביב נאוה :

  נחמד.
  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.