חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש: 23000 מורים סרבו להצטרף

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 16.09.08 7:00

בעקבות פניית עורך דינה של ענת שניידר, חשף הממונה על חופש המידע במשרד החינוך כי 23,000 מורים ויתרו על תוספת שעה פרטנית לשכרם, ובכך סירבו להצטרף לרפורמת אופק חדש.

בינואר 2008 קיבלו מורים חברי הסתדרות המורים באופן אוטומטי תוספת של 4.5% לשכרם בתמורה לתוספת שעה פרטנית שבועית במערכת-השיעורים. לאחר חודש וחצי, כשהבינו המורים שחתימתם מהווה אישור כניסה לרפורמה (קובץ וורד), שלחו רבים מהם מכתב סירוב לקבלת התוספת. הסתבר שקבלת שעה פרטנית, משמעותה הייתה החלת הרפורמה על כלל המורים, בלי להתחשב ברצונם. מורים רבים ויתרו על תוספת השכר, למרות שלימדו אותה, רק כדי לא להיכנס לרפורמה. הם שלחו מכתבי סירוב.

במשרד-החינוך יש מידע מפורט על מספר המתנגדים להצטרפות לרפורמה, משום שהמשרד ניכה משכרם את השעה הפרטנית. למרות זאת, נעשים ניסיונות לטשטש את המידע על מס' המתנגדים. כשנשאל אחד מעובדי-המשרד, העוסק ישירות בכך, ענה: עשרות בודדות מסרבים. כשח"כ זהבה גלאון ממרצ הציגה שאילתה לשרת החינוך (קובץ וורד), בעקבות מידע שקיבלה על ניסיונות הכפייה של אופק חדש על המורים, תשובתה הייתה: מאות בודדות, ובדיון בכנסת הציגה את המתנגדים לרפורמה כמיעוט מבוטל ורעשני. כעבור זמן התבטאה השרה כי מספר המתנגדים הוא אלפים בודדים.

שרת-החינוך סירבה להעביר מידע רשמי אודות מספר המתנגדים. אי-לכך, העבירה ענת שניידר באמצעות עורך דינה בועז בן צור, מכתב לממונה על יישום חוק חופש המידע, הדורש את המידע לפי חוק חופש המידע (לינק מכתב לממונה על חופש המידע) . לאחר עיכוב של חודשיים, (לינק בקשה לתת תשובה לשאילתה שניתנה מזמן שלחה הממונה על יישום חוק חופש המידע לענת שניידר את תשובת משרד החינוך, ולפיו מספר המורים שנוכתה ממשכורתם תוספת של 4.5% בשל היעדר דיווח על ביצוע הוא 23,000 מורים. זה המספר שמשרד החינוך מוכן להודות בו: 23,000 מורים מסרבים להיכנס לאופק חדש. שמועות בשטח טוענות כי המספר האמיתי גדול בהרבה. גם אם המספר נכון, משמעותו היא שאחת מכל ארבע מורות החזירה כסף לאוצר. כלומר, המתנגדים לאופק החדש בוודאי אינם מיעוט צעקני ושולי.

ב. עמדת צוות חינוך "עבודה שחורה": התנהלות שרת החינוך ומשרד החינוך ראויים לכל גינוי

שרת החינוך מממנת בתקשורת מסע פרסום נרחב ויקר, מתקציבי המשרד המשווע לתוספות תקצוב לאגפיו, על נפלאותיו של האופק החדש. מורים, הורים וילדים נראים על מסך הטלביזיה ונשמעים על גלי האתר, כשהם מספרים על ההצלחה של הרפורמה. שטיפת מוח שהמאזינים והצופים חשופים לה כל שעות היום.

לעומת זאת, כשהתקבלה ב-11 בספטמבר התשובה על מספר המסרבים, והועברה לעיתונאים, העיתונאים אינם ממהרים לפרסם את המידע הסנסציוני הזה, ודוחים את הפרסום מיום ליום. האם שרת החינוך מפעילה עליהם לחץ לא לפרסם ולא לקלקל את מסע הפרסום שלה על אופק חדש?

חוק חופש המידע אומר: "הזכות לקבל מידע מרשויות ציבוריות היא אחת מזכויות היסוד במשטר דמוקרטי ותנאי בסיסי להגשמתו של חופש הביטוי ולמימוש זכויותיו הפוליטיות והאחרות של האדם בכל תחומי החיים."
שרת-החינוך, האמורה לשמש מופת לערכים האזרחיים שאותם היא רוצה להחדיר לביה"ס, על-ידי הגדלת מספר יחידות הלימוד לבגרות באזרחות (מ – 1 יח"ל לשתי יחידות לימוד), פועלת בניגוד לכל הערכים שאליהם היא מטיפה בהתנהלותה לגבי אופק חדש. שרת החינוך בישראל נוהגת בזילות כלפי הכנסת, כלפי החוק, כלפי אזרחי המדינה. התנהלותה בעניין היא חבלה בשיח הציבורי – נשמת אפה של הדמוקרטיה

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

25 תגובות

 1. שושי פולטין :

  גם אם הנתונים לא מפתיעים, הרי אני רואה מה קורה ב"שטח" , לא נתקלתי במורים שאומרים כי הם רוצים להיות ב"אופק חדש", אני נשארת בכל פעם פעורת פה מהתנהלותה של שרת החינוך. לא יאומן.

 2. מורה :

  כל הכבוד לאתר עבודה שחורה.
  אתם משמשים פה עבורנו. לנו אסור לדבר ! תמשיכו לסייע לנו . לשקר אין רגליים ובסוף האמת תצא לאור…

 3. שי כהן :

  ישר כוח למורים ולענת שניידר בהתנגדות הראוייה שלכם!

  בהרצאה מול ורים לפני זמן מה אמרתי כי כל חדר מורים שיחליט ברוב קולות להתנגד, חזקה עליו שיוכל לבלום את הרפורמה, התכנסו, החליטו וקיראו לנו- אנחנו נהייה שם בסולידריות עם המאבק הצודק הזה.

  כוח לעובדים!

 4. איתי :

  שימו לב לטריק הניסוחי המבריק של משרד החינוך "בשל היעדר דיווח על ביצוע" – כלומר לכאורה לא ניתן לדעת כמה אנשים מתוך ה-23000 שלחו באופן אקטיבי מכתבי סירוב, ולגבי כמה המשרד קיזז את התוספת משום שביה"ס "לא דיווח". איזו דוגמה מופלאה ליישום של "חופש המידע".

 5. צוות חינוך :

  המכתב שהתקבל מן הממונה על יישום חוק חופש המידע מדווח על 23000 מורים מדווחים על העדר ביצוע. מה משמעות הדבר?
  המורים צורפו לאופק חדש ללא ידיעתם. הם קיבלו תוספת שכר של 4.5% עבור שעה פרטנית שהיו אמורים ללמד כתוספת לשעות עבודתם. הסתבר שהשעה הפרטנית הזאת שלימדו, משמעותה הצטרפות לאופק חדש. עניין זה נודע למורים מתוך מכתב שנשלח על ידי מפקח במשרד החינוך אהרן זבידה (מצורף תוכן מכתבו) כשהבינו זאת המורים, מיהרו לשלוח למשרד החינוך מכתבי סירוב, כלומר, מכתב שיבטל להם את השעה הפרטנית. סירוב לשעה הפרטנית משמעותו סירוב כניסה לאופק חדש. לצורך מילוי ההוראה הזו, השתמשו בטופס היעדר ביצוע. כאילו לא בצעו את השעה הפרטנית. לפי טופס זה יכול היה משרד החינוך לבטל את התוספת לשכר שקיבלו אותם מורים. מדובר במורים שבצעו ולימדו את השעה הפרטנית, אבל ויתרו עליה ועל השכר כשהבינו שהמשמעות היא הצטרפות לאופק חדש. 23000 מורים שלחו מכתבי סירוב שמשמעותם סירוב להיכנס לרפורמה.

  הנה נוסח המכתב של אהרן זבידה
  למפקחים הכוללים, שלום,
  לאחר דיון נוקב עם המנכ"לית, איציק תומר ולאה רוזנברג בנושא השעה הפרטנית ולאור הדיסאינפורמציה בנדון, הובהר סופית כדלקמן:
  א. אכן, השעה הפרטנית שבגינה מקבל כל עובד הוראה בשלב ראשון 4.5% תוספת לשכרו, היא חלק בלתי נפרד מהסכם הרפורמה – "אופק חדש". משמעות דברים אלה היא שמי שלוקח על עצמו ללמד שעה פרטנית זו וגם לקבל את תוספת השכר, מצטרף באופן אוטומטי למתווה "אופק חדש" , כאשר זו תחול על בית ספרו בשנה הבאה או בשנה שלאחריה. בחודש יוני ילמד מורה זה שעה פרטנית נוספת.
  ב. לפיכך, רק מורה שמודיע בכתב, כי אינו מעוניין לתת את השעה הפרטנית וכמובן גם לא לקבל את תוספת השכר, יכול להשתחרר מכניסה לרפורמה "אופק חדש", כאשר בית ספרו יצטרף אליה בעתיד.
  ג. מורה שנמצא השנה בבי"ס שפועל עפ"י הרפורמה ושגם הוא עובד כיום עפ"י הרפורמה, לא צריך להוסיף על משרתו שעה נוספת (הוא כבר עובד שעות נוספות וגם מקבל תוספת שכר בהתאם).
  ד. מורה שייתן את השעה הפרטנית הנוספת עתה (וביוני שעה נוספת) , יפסיק לתתה עם כניסת בית ספרו לרפורמה בעתיד.
  ה. מורה שלא יודיע בכתב שאינו מעוניין לתת את השעה הפרטנית, יקבל את תוספת השכר באופן אוטומטי ומשרד החינוך יראה בו כאילו הצטרף לרפורה וכן יוכל לחייבו להצטרף ל"אופק חדש" בשנה הבאה או בשנה שאחריה, בתנאי שמספר מורים כמותו בבית ספרו יעלה על 50%.
  ו. מספר בתיה"ס שייכנסו לרפורמה "אופק חדש" בשנה הבאה יהיה 400 ולא 700 כפי שתוכנן קודם לכן. משרד החינוך בירושלים יקבע/ימליץ על בתי"ס שייכנסו לרפורמה בשנה הבאה עפ"י פרמטרים שונים, בתנאי שכאמור יהיו בהם לפחות 50% מן המורים שנכנסו לרפורמה עם השעה הפרטנית.
  ז. מורה שקבל כבר את תוספת השכר (4.5%) במשכורת חודש ינואר (מופיעה בתלוש שקבל בראשית פברואר) ויודיע בכתב כי אינו מעוניין לתת את השעה הפרטנית, תנוכה תוספת זו ובעתיד לא תשולם לו.
  ח. הנחיות אלה יחולו בשלב זה על כל המורים השייכים להסתדרות המורים בלבד. בקרוב ייקבע סופית גם ההסדר לגבי המורים השייכים לאירגון המורים העי"ס. לכן, בשלב זה לא יתנו המורים השייכים לאירגון המורים העי"ס את השעה הפרטנית, גם אם קבלו עבורה את התוספת של 4.5%, עד אשר יוחלט סופית בעניינם (מקסימום ישלימו שעות אלה או שתוספת השכר תנוכה להם.
  ט. הודעתי לחני לידור על הבהרות אלה ובקשתי ממנה להודיע לכל הפונים אליה בנושא השעה הפרטנית. כמו כן, אני שולח העתק מהודעתי זו גם לנפתי כהן.
  י. תחולת השעה הפרטנית מראשית ינואר 2008 (ניתן להשלים שעות שלא ניתנו בפועל).
  יא. המורים, חברי הסתדרות המורים, העובדים בחינוך המיוחד (בבתי"ס רגילים או מיוחדים) מחוייבים אף הם בשעה הפרטנית כמפורט לעיל.
  יב. הגננות יפעלו עפ"י החוזר שנשלח אליהם (תוספת 10 דקות בכל יום).
  יג. אני מבקש מכל מפקח כולל להבהיר את הדברים באופן אישי לכל המנהלים על מנת למנוע אי הבנות. כמו כן בכל בעיה שתתעורר, תוכלו לפנות אלי במייל או בנייד.
  כל טוב,
  אהרן

 6. ד :

  כך פועלת הסתדרות המורים כדי להגן על זכויות המורים שהיא מייצגת. הנה מכתב מהסתדרות המורים המיועד לשכנע את מורי החטיבות להצטרף לרפורמה, למרות הנזק שייגרם למצטרפים:

  לכבוד ‏15 ספטמבר 2008
  חברינו המורים בחטיבות הביניים ‏ט"ו אלול תשס"ח

  שלום רב,

  ארגון המורים ממשיך בניסיונותיו להשאיר את מערכת החינוך קפואה – ללא קידום – כפי שהיתה בעשורים האחרונים, וקורא למורים לא לחתום על השעה הפרטנית. ארגון המורים מפחיד את המורים באומרו, שחתימה זו הינה הצטרפות אוטומטית לרפורמת "אופק חדש".

  ברצוננו להבהיר, שביצוע שעה פרטנית הינה זכות ולא חובה. אף מורה לא נדרש לחתום על התחייבות. מורים שנמנעים מלקבל את השעה הפרטנית מפסידים כל חודש תוספת של 4.5% ובהמשך יפסידו 4% נוספים, שהיו יכולים להתווסף לשכרם בגין מתן שעה פרטנית נוספת.

  מורי חטיבות הביניים,
  ארגון המורים הפסיד את השעה הפרטנית עבור מורי הבעלויות ורוצה למנוע הטבה זו גם מכם.

  תוכנית "אופק חדש" הינה ראשיתה של בשורה למערכת החינוך ולמורים ואנו עושים לילות כימים, במו"מ עם משרד האוצר והחינוך, על מנת להגיע להישגים משמעותיים ומכובדים. "אופק חדש" היא תוכנית, שנועדה להיטיב עם המורים ועם מערכת החינוך , וכל מידע אחר שמתפרסם אודותיה הוא שגוי במכוון.

  אנו מקווים, שהמו"מ יסתיים בקרוב, ונוכל להגיש לכם מידע מלא, מפורט ואמין, שיכלול את כל הנושאים הקשורים לעבודת ההוראה והחינוך במתכונת החדשה.

  בברכת שנה טובה,
  הנהלת הסתדרות המורים

  העתק: יו"ר סניפי הסתדרות המורים ובעלי תפקידים

 7. שלוי :

  צריך לומר את הדברים ללא כחל וסרק: הגיית ויישום מה שמכונה רפורמת אופק חדש לוקה בפגמים, וזאת בלשון המעטה, החל מאופן כפייתו על מורים וכלה מהנחיות וכללי הביצוע בשטח.
  על מנת להיות זהירה, ולא לחשוד חלילה בכשרים, נדמה לי כי יש לערוך בדיקה, כדי שנדע סוף סוף, האם כל מה שנעשה ראוי?
  בכל מקרה, ריחו של אופק חדש אינו נעים…
  להזכירכם, ההסכם לא נחתם סופית עדיין, ורב הנסתר בו על הנגלה.

 8. ע :

  חתן פרס ישראל לחינוך גבי סלומון אומר השבוע לגלובס": "פקידי האוצר מכתיבים את מדיניות החינוך"

  (גבריאל סלומון – פרופסור מן המניין באוניברסיטת חיפה, בעל מוניטין בינלאומי בתחומי הלמידה, התקשורת והמחשוב בהוראה )

  ציטוטים מהכתבה:

  .." פרופ' סלומון לא מרוצה גם מהסכם הרפורמה (אופק חדש) עצמה. "ההסכם מביא לכך שמורים עובדים כמו חמורים ומשכורתם אפסית. מוכנים להעלות להם את השכר רק בתנאי שיעבדו יותר קשה. זאת לא חוצפה? האם קודם לא עבדו בתת שכר? צריך להעלות את שכרם בלי תוספת עבודה ולהשוותו לשכר מהנדסים".

  לאור הנתונים הלא מחמיאים בדו"ח, טוען סלומון כי ישנם שלושה דברים שצריכים שדרוג מיידי במערכת החינוך: גודל הכיתה, הגדלה משמעותית של שכר המורים בלי תוספת שעות עבודה והעלאה ניכרת של איכות ההכשרה של המורים. "עד שלא יעלו שכר משמעותית לא יגיעו אנשים באיכות גבוהה להוראה. אני בספק אם הרפורמה של תמיר תשנה משהו".

  "זה שקר שאין כסף לחינוך"

  לדברי סלומון, "לו מינו ועדה ממשלתית שתפקידה לרוצץ את החינוך בישראל, היא לא היתה ממציאה דרכים טובות יותר ממה שעושה האוצר. הטיעון שאין לנו כסף הוא פשוט שקר.

  http://www.globes.co.il/news/docView.aspx?QUID=1056,U1221452693346&did=1000381725

 9. מערכת האתר :

  שלוי, שושי והאחרים מוזמנים להירשם לפורום חינוך החדש שלנו

  http://www.blacklabor.org/?page_id=2939

 10. יצא המרצע מהשק! - TheMarker Cafe :

  […] "מידע סנסציוני" כך מוגדר הנתון המתפרסם היום גם ב"הארץ" כי 30% מהמורים ביסודי ויתרו על שכר כדי לא להיכלל ברפורמה. […]

 11. זיו :

  האם הנתון הזה סופי? נשמעו טענות מלא מעט מורים שלמרות שהודיעו על סרוב, המקדמת רפורמה ממשיכה להיכנס להם בתלוש. משרד החינוך הודיעה שהוא לא ממהר לבטל את התוספת "שחלילה וחס לא יצא שמורה שלימד – יורידו לו". (אח…איזו תמימות). האם הנתון הנ"ל כולל את כל אלו שהתנגדו בפועל או רק את אלו שמשרד החינוך ביצע להם ניכוי משכורת בפועל?

  דבר נוסף: 23000 מורים התודעו למהות השעה הפרטנית ומיהרו לשלוח מכתב וויתור.
  כמה מורים במערכת לא היו מודעים לכך, ומתוך חוסר ידע המשיכו לתת את השעה הפרטנית??

  ודבר אחרון:
  מה הבעייה לעשות סקר אנונימי אמיתי בין המורים ולדעת כמה בעד וכמה נגד?!
  (או שאולי עשו זאת ומצניעים את התוצאות…)

 12. דליה :

  זיו
  מדובר במורים שמשרד החינוך ביצע להם ניכוי בפועל. המספר של המורים שנוכתה ממשכורתם השעה הפרטנית היא 23000.
  לי ברור שמספר המתנגדים לרפורמה גדול יותר.

 13. דליה :

  תיקון
  המספר הוא 23000

 14. זיו :

  דליה, לא הבנת את "תמיהתי".

  במילים אחרות שאלתי האם המספר 23000 הוא סופי (לאיזה תאריך הוא נכון?) או שיש עוד מורים שהורידו להם רטרואקטיבית בתאריכים יותר מאוחרים והם לא נכללים במספר הזה.

 15. ענת שניידר :

  זה הזמן להודות לצוות האתר ולאיתי במיוחד, שבאחת מהכתבות באתר עבודה שחורה
  כתב לי:
  http://www.blacklabor.org/?p=2902#comments
  איתי :
  8 בJune, 2008 בשעה 16:24
  ענת, ברשותך לא אתמקד בך ובתפקיד שאת ממלאת (מסיתה או גיבורה) אלא בנושא עצמו – היקף הבעיה.

  1. מדוע את וצוות הפעילים התומך בך אינו אוסף רשימות שמיות בעזרת כל העדים הפונים אליכם? איסוף מספרים חשוב לא פחות מהפצת המסר.

  2. האם ניסיתם לבקש מאחד מחברי הכנסת התומכים בכם להציג שאילתא הדורשת משרת החינוך להציג את הנתונים? זו שאילתא פשוטה והשרה מחויבת לענות בזמן קצוב. לא צריך להשתפך במלים רק לכתוב לחכ הנכון “ח”כ יקר, לאור התמיכה שהבעת במאבקנו ובחשיבות החינוך הציבורי אבקשך לשאול את שרת החינוך את השאלות הבאות …” השאלות חייבות להיות מנוסחות עניינית ולא כהתקפה – פשוט בקשה לנתונים מספריים ובדיקת הטענה שהרפורמה בעצם אינה לבחירתו של כל מורה. ככל שהמכתב יהיה קצר ומכובד יותר יש יותר סיכוי שח”כ ירים את הכפפה. רצוי לשלוח לאורלב מהוועדה לביקורת המדינה.

  3. חלק נכבד מן המורים בהסתדרות מלמדים בחטיבות ביניים. אם אינם מרוצים, מדוע אינם חותמים על מעבר לארגון המורים? ממילא היה עדיף ששני הארגונים יתאחדו ולא ניתן יהיה לעשות הפרד ומשול.

  4. מלבד הפעולה שלך, מה עוד עושים המוני המורים [לכאורה – טעון הוכחה] הלא מרוצים מלבד לקטר? לאילו אפיקים מכוון הכעס?

  איתי,
  אני רוצה להודות לך, בזכותך פניתי לחברות הכנסת להעלות שאילתה בנושא. לצערי כבר לא סוד שהתשובה שניתנה מעל במת הכנסת לא היתה אמת! וכשהמשיכו חברות הכנסת בועדת החינוך לשאול את אותה שאילתה קיבלו תשובה שעשרות בודדות של מורים ביקשו לנכות משכרם את התוספת של 4.5% שהיוותה כניסה לרפורמה.

  לשימחתי בגלל אותה הצעה שלך החלטנו גם להגיש הבקשה לאחראית על חופש המידע. למרות העיכוב והחריגה בזמן החוקי למתן התשובה. קיבלנו תשובה מספר דימיוני של 23,000 מורים. לא דומה ולא קרוב לעשרות בודדות…
  למיטב ידיעתי גם מספר זה נכון אולי לתאריך מסויים אך בפועל גבוה יותר.

  ניסיתי לחפש בהסטוריית האגודים המקצועיים, האם היה עוד סקטור שבו עשרות אלפי עובדים ביקשו לנכות משכרם תוספת? האם היה תקדים שעובדים קיבלו למפרע תוספת שכר, התנגדו לקבלה, ושלחו כל עובד בנפרד בקשה לשלושה גורמים שונים כדי לנכות את התוספת משכרם? לא הסכימו לקבל מכתבים קבוצתיים…

  כל הכבוד למורים, שלמרות הדיסאינפורמציה ויתרו על תוספת של כ- 3000 ש"ח לשנה, רק כדי לא ליפול בפח האופל….

 16. שושי פולטין :

  אני מצטרפת למילות התודה של ענת לאיתי ולצוות עבודה שחורה המסייע ללא לאות לחשוף את האמת .
  למרות שהאמת התגלתה לאור נדמה לי שזה יום מאוד עצוב. עצוב לי לגלות כל פעם מחדש שכך מתנהלים פני הדברים במשרד החינוך…

 17. מילכה :

  תוספת השעה הפרטנית אכן הייתה בבחינת: "בפני עוור לא תתן מכשול" עוור הכונה שלא יודע על הנושא, וכך מתנהל מסע הפרסום של השרה יולי תמיר במסע הפרסום שלה היא מעבירה מידע שאינו נכון לגבי אופק חדש. היא מטמיעה את הרפורמה מלמטה, משום שאינה יכולה לעשות זאת בדרך חוקית כי ההסכם אינו חוקי ולכן בשיטת הדיקטטורה זה יותר מצליח באופו יחסי. זה מזכיר לי את הימים החשוכים של החינוך במחנות העולים לםני קום המדינה כאשר רצו שהעולים לא ילמדו תורה וביצעו כפייה חילונית במחנות תוך כדי איומים על פרנסה והפחדות אז ראו איזה פלא בעיקרון שום דבר לא הישתנה. אפילו התקשורת מזמן אינה "כלב השמירה של הדמוקרטיה" מעניין באיזה כלב מדובר!!!
  יתרה מזאת אתמול שמעתי מפי מורה בתיכון רעננה שהחתימו אותם על שעתיים פרטניות ותוספת שכר של 4.50% הם עבדו אותם ולא קיבלו שכר עד היום!!!! כי אין כסף לרפורמה!!!! הופכים את עבודת המורה למתנדב שגם כך שעות רבות הוא עובד בחינם. מה שמצער אותי במיוחד היא העובדה שהציבור מוטעה מלמעלה והכעס מופנה אל המורים שעובדים מאד קשה ועדיין לא הפנימו זאת. חלק ניכר מההורים רוצים בייבי סיטר ולא מורים מרוצים היכולים להפיק את המירב מעצמם. אם לא נתעורר בזמן בתי הספר יופרטו ולמי שיהיה כסף ילמד בבית ספר פרטי ולמי שלא ילמד בבית ספר ממשלתי שלא יהי שווה הרבה. העתקה מדויקת של החינוך בארצות הברית. חבל שכך! כי אנחנו כלל לא ארצות הברית….

 18. איתי :

  ענת, תודה שזכרת

  אם את מסכימה איתי בדיעבד שנושא מספר המתנגדים הוא קריטי, ובהינתן טענותיכם על כך שהמספר האמיתי הוא גבוה אפילו מ-23000,
  אני מציע לך לשקול שוב את הצעתי מסעיף מס' 1.

  אם כל אחד מעשרות ומאות האנשים שטורחים לעודד אותך ולהפיץ את המידע ישקיע אנרגיה במפקד מתנגדים (שם מלא + בי"ס + טלפון + דואל + האם חתם על סירוב לשעה פרטנית), תהיה לכם גרסה אמינה למספר המתנגדים.

  מדובר בעבודה אפורה ומשעממת הרבה יותר מכתיבת טוקבקים באתרי חדשות ובבלוגים, אבל היא הרבה יותר אפקטיבית.

  פתגם אמהרי אומר כי אלף קורי עכביש יכולים לאסור גם אריה.

 19. ענת שניידר :

  איתי,
  כמובן שזכרתי, עצות טובות לא נשכחות…שוב תודה.

  הבעיה היחידה אינה העבודה הסיזיפית, אותה אני מוכנה לקבל עלי.

  הבעיה שמורים רבים חששם גדול עד כדי כך, שפונים אלי יום יום, בבקשת עצה, אך מעדיפים להישאר בעילום שם…

  ראה ההתנגדות הענקית של עשרות אלפי המורים גם במחיר ניכוי משכרם, 3000 ש"ח לשנה בממוצע. יחד עם זאת החשש לחתום על עצומות…

  החשש נובע כיון שלמרות שהשמות לא גלויים באינטרנט, באיזה שלב ינתנו לגורם כלשהו וינקטו נגדם צעדים..

  אתן לך דוגמה. 3000 מורים חתמו על עצומה נגד ההסכם ונגד הוצאתי הלא דמוקרטית מהסתדרות המורים.

  העצומה היתה חסויה, שמות לא נראו באינטרנט, חלק מהמורים שלחו אלי חתימות בכתב עם הפרטים כיון שחששו מכתיבת הפרטים שלהם באינטרנט.

  העצומה הוגשה רק לבית הדין של הסתדרות המורים. בית הדין עושה דברו של וסרמן…

  העצומה כללה הרשימת שמות מורים, ת.ז. ומקום מגורים.

  בסיום הדיון ביקשתי שהעתק לא יינתן לעו"ד של הסתדרות המורים מחשש שיעשה בו שימוש ע"י הסתדרות המורים. לא רציתי בגלל ניסיוני הרע מפעולות הנקם נגדי של הסתדרות המורים. חששתי שיפגעו בדרך כלשהי במורים שחתמו על העצומה.

  נכתב בפרוטוקול הדיון ע"י אב בית הדין נירה שרייר (מפקחת במקצועה) שלא יעשה שימוש בשמות ולא יינתנו להסתדרות המורים.

  איתי, לבטח תתפלא אך בפועל נעשה גם נעשה שימוש בחתימות.

  מורים פנו אלי לאחר שקיבלו נזיפה ממזכיר סניף נהריה, הן בע"פ והן בכתב.
  שלחו אלי את מכתבי הנזיפה בצרוף מעטפות הדואר, המראות את תאריך המשלוח, (חתימת דואר). כמובן התאריך כחודש לאחר הדיון בבית הדין ולאחר הגשת החתימות לבית הדין.
  עד היום בידי ההוכחות.

  כן, פנינו לבית הדין של הסתדרות המורים על ביזיון בית הדין. הרי יש הוכחות בכתב. יש מעטפות של הסתדרות המורים חתומות ע"י דואר ישראל.

  נו… האם חשבת לתומך שיעשה צדק?
  לא, העדיפו "להאמין" ליקי מזכיר הסניף למרות ההוכחות שלנו. למכתב שני של עו"ד בועז בן צור לא ניתנה תגובה… הרי כשהוכחות כאלה ניתנות מה יוכלו לענות?

  להלן המכתבים ששלח עו"ד בן צור בנושא:

  מכתב ראשון:

  – דחוף –
  לכבוד
  גב' נירה שריר, נשיאת בית הדין 19 ביוני 2008
  מר ניסים אשכנזי, חבר בית הדין
  גב' לאה קזיוף, חברת בית הדין
  בית הדין העליון של הסתדרות המורים
  – באמצעות פקס –
  נכבדיי,
  הנדון: קובלנה משמעתית – הסתדרות המורים נ' ענת שניידר
  בשם מרשתי, גב' ענת שניידר, הנני מתכבד לפנות אליכם בדברים, כדלקמן:
  הנני פונה אליכם כדי להביא לידיעתכם מעשה חמור ביותר שנעשה על ידי הסתדרות המורים – שלא זו בלבד שהמהווה נדבך נוסף ברדיפה השיטתית כנגד ענת וכנגד המורים המעזים להביע תמיכה בה ובמאבקה הלגיטימי בהסכם "אופק חדש", אלא שהפעם נדמה כי נפרצו כל הגבולות, אבדו כל הפרופורציות, ומתעורר חשש אמיתי כי הסתדרות המורים איבדה כל רסן. ממש כך.
  ואין המדובר במילים חריפות לבדן. הדברים שיתוארו להלן מדברים בעד עצמם:
  1. כזכור, במסגרת הדיון שנוהל בפניכם בעניינה של מרשתי, מסרו הח"מ לבית הדין עצומה עליה חתומים כ- 2000 מורים – במסגרתה מביעים המורים את תמיכתם בענת ובמאבקה כנגד ההסכם, מעידים כי אין ממש בטענה כי ענת קראה למורים לעזוב את הסתדרות המורים (ואף ההפך!), וקוראים להסתדרות המורים שלא לסלק את ענת משורות ההסתדרות.
  2. בתום הדיון, נתבקשה מרשתי להשאיר עותק של העצומה אצל באי-כוח ההסתדרות, עוה"ד משה שליט ומיכל שפרן, ונעתרה – אולם תוך שמדגישה את החשיבות בשמירה על סודיות זהות החותמים – לאור החשש מהתנכלויות מצד בכירים בהסתדרות – ואף מתנה את מתן העצומה בהוראה של בית הדין כי עותק העצומה לא יצא מידי ב"כ ההסתדרות וזהות החותמים ישמרו בסודיות.
  בית הדין נעתר לכך, ולאחר שעו"ד מיכל שפרן הצהירה בפני בית הדין כאמור – השאירה אצלה מרשתי עותק של העצומה.
  3. והנה, לאחרונה גילתה מרשתי – לתדהמתה – כי יו"ר סניף נהריה, כרמיאל, משגב והגליל המערבי, מר יקי גוב-ארי, שלח מכתבים לכל המורים החתומים על העצומה והמשתייכים לסניף בראשו עומד, שפותח במילים:
  "הועברה אלי עצומה שאת חתומה עליה, ומצאתי לנכון להגיב".
  ובהמשכו:
  "הקביעות במכתבכם לגבי התביעה נגד גב' שניידר הינה בגדר רכילות ואין בינן לבין האמת ולא כלום. חתימה על מסמך כאשר אין בירור יסודי של העובדות, אינו הליך לימודי וחינוכי שאנו מחנכים מבקשים להטמיע…
  האם אין בחתימה שלך על המכתב פגיעה בדמוקרטיה וניסיון לעוות ולהטות את תוצאות הדיון…
  מי שמסר לך מכתב זה לחתימה לא נהג ע"פ הצווי "ולפני עוור לא תיתן מכשול"
  מצ"ב העתק המכתב.
  4. צאו וראו: לאחר שהוצהר על ידי ב"כ ההסתדרות כי עותק העצומה לא ייצא מידיהם וכי זהות החותמים תישמר בסוד, מסתבר כי עותק העצומה הועבר לידי מר גוב-ארי, שבחר לעשות בו שימוש פסול ולהלך אימים על מורים שהשתמשו בזכותם הדמוקרטית וחתמו על עצומה, תוך שמאשימם – כמה אירוני – כי בחתימתם על העצומה פוגעים הם בדמוקרטיה.
  5. ואם כך הדבר, וב"כ ההסתדרות אכן העבירו עותק של העצומה למר גוב-ארי ו/או לכל אחד אחר בהסתדרות המורים, הרי המדובר במעשה פסול וחמור מעין כמותו, העולה לכדי ביזיון בית הדין.
  6. ומעבר לכך – ואף מבלי להידרש לתוכן דבריו של מר גוב-ארי במכתבו, שכן אין זה המקום לכך – התנהלות זו של הסתדרות המורים: בין אם של באי-כוחה שהעבירו (לכאורה) את עותק העצומה תוך הפרת הוראת בית הדין, ובין אם של גוב-ארי שעשה בה שימוש שמזכיר משטרים טוטאליטאריים, רק מעידה – כאלף עדים – כי לאורך כל הדרך צדקה מרשתי בטענותיה – כי בכירי ההסתדרות יעשו כל אשר לאל ידם כדי להשתיקה ואת יתר תומכיה מהבעת ביקורת כנגד הסכם "אופק חדש".
  7. אין – ואסור שיהיה – ארגון ציבורי במדינה דמוקרטית, שיסכים לסבול מעשי בריונות כגון אלה בשורותיו, ומן הראוי שבית הדין, בבואו ליתן החלטתו בעניינה של מרשתי, יתן אף דעתו למעשים אלה של ההסתדרות.
  המדובר במעשים המעלים שאלות קשות בנוגע לעתידה של הסתדרות המורים – על ערכיה, חזונה ועל האמון לה זוכה מהציבור אותו מייצגת ומהציבור במדינה בכללותו.

  בכבוד רב,
  בעז בן צור, עו"ד אלעד פלג, עו"ד

  העתק: עו"ד משה שליט ו/או מיכל שפרן

  ובהמשך לאחר התשובה של יקי, שלוותה באי דיוקים, שלחנו עוד מכתב שלא נענה עד היום הזה…
  להלן המכתב:
  – דחוף –
  לכבוד
  גב' נירה שריר, נשיאת בית הדין 22 ביוני 2008
  מר ניסים אשכנזי, חבר בית הדין
  גב' לאה קזיוף, חברת בית הדין
  בית הדין העליון של הסתדרות המורים
  – באמצעות פקס –
  נכבדיי,
  הנדון: קובלנה משמעתית – הסתדרות המורים נ' ענת שניידר
  בשם מרשתי, גב' ענת שניידר, הנני מתכבד לפנות אליכם בדברים, כדלקמן:
  1. הנני לאשר קבלת מכתבם של ב"כ הסתדרות המורים, עוה"ד משה שליט ומיכל שפרן, מהיום (22.6.08).
  2. הטענות המועלות במכתב הינן טענות שווא וחסרות שחר, שכן כפי שיפורט להלן, המכתב שהוצא על ידי מר גוב-ארי לא נכתב לפני מועד הישיבה (ביום 5.5.08) – אלא אחריה (!), וככל הנראה התאריך הנישא בו אינו אלא פיקציה (בלשון עדינה).
  3. וביתר פירוט:
  a. ראשית; מכתבו של מר גוב-ארי נושא את התאריך: "יום שלישי, 13 לאפריל 2008", כאשר תאריך ה- 13.4.08 יוצא יום ראשון.
  b. מעבר לכך; החתימות הרלוונטיות – קרי, של המורים השייכים לסניף נהריה, כרמיאל, משגב והגליל המערבי (להלן: "המורים הרלוונטיים")- נחתמו ביום ה- 29.4.08, היינו שבועיים ימים אחרי "מועד המכתב", לכאורה.
  c. לא זו אף זו; המורים הרלונטיים קיבלו את המכתב ממר גוב-ארי ביום 5.6.08, היינו כ-חודשיים ימים אחרי "מועד המכתב", לכאורה.
  d. ואחרון: המורים הרלוונטיים חתמו על עצומה ידנית – ולא על עצומה באינטרנט, כך שאין משמעות לטענת ב"כ ההסתדרות כאילו העצומה ממילא פורסמה באינטרנט.
  4. לאור האמור לעיל, ברי כי לא ייתכן שמכתבו של מר גוב-ארי למורים אכן נכתב – כמוצג -ביום 13.4.08, ו/או אף לא בסמוך לכך, ומתעורר החשש, אם כך, כי נעשה ניסיון מכוון להטעות את בית הדין הנכבד.
  5. משאלו פני הדברים, כל אשר נאמר על ידנו במכתבנו הקודם – בדבר חומרת המעשה של מר גוב-ארי ו/או של ב"כ הסתדרות המורים – מקבל משנה תוקף.
  בכבוד רב,
  בעז בן צור, עו"ד אלעד פלג, עו"ד

  העתק: עו"ד משה שליט ו/או מיכל שפרן

  איתי,
  ברור לך עכשיו למה הצעתך ההגיונית לא מעשית?
  כמו הצעה הגיונית נוספת, מי מהמורים שחפץ להיכנס ל"הטבות התנאים", שיכנס ומי שלא לא…

  אם התוכנית כל כך מיטיבה מדוע הכפיה?
  התוכנית שהיתה אמורה להיות וולנטרית בכפייה, בגלל התנגדות המורים.

  מורים שכופים עליהם הסכם עם הרעות תנאים בלתי אפשריים. מגיעים לבית הספר לא מאושרים, הם לא יתנו לילדינו אושר…

 20. איתי :

  אפשר לרכז את כל השמות אצלך ולא להעבירם לאף אחד. אבל כשתדברי בתקשורת תוכלי לומר בביטחון שיש מאחורייך 30000 איש או 40000 או 50000 – תלוי כמה חתימות יהיו לך בכספת.

 21. זיו :

  לענת,
  אני יכול להבין שתמיכת מורים "בפושעת" כמוך, זה לא לגיטימי מבחינת ההסתדרות. אני מדגיש את המילה "להבין" וכמובן שאני בהחלט לא מסכים עם זה!

  אבל,
  האם אי הסכמה לאופק חדש זאת גם עבירה???
  המעסיק ו/או האיגוד דורשים מהמורים להיכנס כחובה.
  אוקיי, המורים מרכינים ראש ומסכימים בהכנעה.
  האם אסור להם להגיד שהם לא מאושרים מזה והיו מעדיפים לעבוד בתנאים הישנים?
  האם מורה שעובדת באופק חדש תגיד שהיא לא מאושרת המעסיק ו/או האיגוד יש להם קייס (הזוי ככל שיהיה) לפגוע בה? היא הרי עושה את עבודתו – אבל אומרת את דעתה.

  כמו שאני יכול להגיד נגד ראש הממשלה מה שבא לי, במקביל אני כמובן ממלא את כל החוקים שהוא מחליט גם אם לא מוצא חן בעיני.

  אני חושב, שמורים לא צריכים לחשוש להגיד שהם עובדים באופק חדש אבל היו מעדיפים את העולם הישן.

  מה הם עושים רע?
  למה שמישהוא יפגע בהם?

  אני תמים מידי או שמדובר סתם בפראנויה מוגזמת של המורים?

 22. עבודה שחורה » רפורמת אופק חדש - גם על הגננות בגני-הילדים :

  […] יכולים היו להראות שהם מתנגדים להחלת הרפורמה עליהם. כל התהליך לווה בלחצים ובאיומים על המורים מטעם מפקחים במשרד […]

 23. הרב מלכיאור מבקר את אופק חדש: ככה לא בונים רפורמה : הירוקה בתנועה :

  […] מחברי ההסתדרות לא מרוצים מ"אופק חדש" (בין רבע לשלושה רבעים – גם על נושא השגת הנתונים היה מאבק מתמשך בכנסת, כשכל […]

 24. ששש :

  נאמר לנו שאנו חייבים להצטרף בשנה הבאה לאופק
  מורה שיתנגד יועף
  מה עושים???

 25. מורה לקראת כפיה :

  שאלו אותנו אם אנו רוצים להצטרף לאופק חדש דרך המזכירה…כל אחד בנפרד.ידוע שיותר ממחצית המורים השיבו בשלילה. בכל זאת הכניסו את כל שמותינו כאילו שאנו מעוניינים בהסכם האופפללל! מה עושים???בכל זאת, אנו מורים אך לא מטומטמים! ועוד סיפרו לנו שההסכם הזה מכבד ומקדם את מעמד המורה! בוז לשתיקה!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.