חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת טרכטנברג תציע לנו רק עוגת פירורים

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, פוליטי ב 20.09.11 3:44

מי שמצפה לשינויים גדולים בדו"ח ו. טרכטנברג שוגה באשליות.  לפני המחאה אולי היה די בכך, עכשו כבר לא.  אבל גם בחצי הכוס המלאה שיגישו לנו יש די בכדי שהממשלה תטרפד.  ובכל המהלכים האלה ובקיץ של המחאה – המיועדים לראשות העבודה עסוקים במאבק ביניהם
מאת: ק. טוכולסקי

במהלך השבוע שעבר דלפו מצוות טרכטנברג ידיעות ראשונות בדבר המסקנות הצפויות של הוועדה. היות ויו"ר הוועדה עצמו הטריח את עצמו להודיע שאין עדיין מסקנות סופיות ניתן להניח שגם הפרופסור המכובד כמו האיש שמינהו לתפקיד, ביבי, משתמש בשיטת הפרחת הבלונים.  משחררים ידיעה ובודקים את תגובת השטח.  ניתן לקוות שהתגובה הצוננת שקיבלו הידיעות בשטח תשמש לשיפור מה שניתן לכנות כעוגת פירורים.  לא ממש שינוי רדיקלי של המדיניות אבל גם לא ממש רק פירור או שניים.  למעשה מסתמנים בהצעות שהצוות (שוב לפי ההדלפות) עומד להגיש שני שינויים חשובים.

הראשון והמשמח ביותר הוא שצוות טרכטנברג עומד להכות בחוק ההסדרים, שכן חלק ניכר מההצעות המשמעותיות של הצוות אינן פרי של חשיבה מקורית או החלטה מהפכנית שלא נידונה מעולם בכנסת אלא הפשרה של חוקים שהוקפאו בחוקי הסדרים כחוק חינוך חינם מגיל 3. הבשורה השנייה היא שתקציב הביטחון המנופח שלנו עומד לעבור קיצוץ ולא רק קיצוץ.  על הנעשה בממלכת הביטחון יתלווה מעתה פיקוחם של חשבי האוצר.

מה שכן, עם כל הכבוד לשינויים החשובים שמציעה הוועדה, מה שהיא מציעה במציאות הפוליטית והתודעתית של שלהי קיץ 2011 כבר אינו מספיק.  כשם שפשרת ששינסקי העלתה מצד אחד את התשלומים למדינה מכלום בפועל ו-10% להלכה לפחות ל-50% בפועל ונתפסת ככניעה לכוחם של הטייקונים.  כך גם מגוון הפירורים שקיבצו בוועדת טרכטנברג אינם מספיקים עוד.  הורדת מסים רגרסיבים זה מצוין, גם העלאת מסים פרוגרסיביים, אבל צריך לעשות את השינויים האלו בצורה רדיקלית יותר.  ישום חוק חינוך חינם מגיל 3 זה מצוין אבל נדרשת גם מעורבות בחינוך בגילאי 0 עד 3 ובלימודים אקדמאיים. לא ניתן עוד להתעלם מזעקתם של מחוסרי הדיור ולא ניתן יותר להמשיך ולהפקיר את הציבור לשיגיונות ורודנות השוק החופשי.  וועדת טרכטנברג לא טפלה בכל הבעיות. השלטון הנוכחי יכול רק להצטער על כך שלא יישם בזמן את מה שהיום נראה כמעט מדי.  אם הם היו עושים זאת לפני שנתיים במקום להוריד עוד את מס החברות ולחלק עוד ועוד מתנות לבעלי הון לא הייתה היום בכלל מחאה חברתית.

אבל זאת הבעיה היסודית שממעטים לעסוק בה, הפיל הלבן של קיץ 2011, הממשלה הנוכחית לא רוצה ולא יכולה להיות ממשלה חברתית בדיוק באותה מידה שהיא לא יכולה להיות ממשלה שתקדם מיעוטים מקופחים או תפעל למען קץ הכיבוש או שוויון האישה. הממשלה הנוכחית היא ממשלת שלטון ההון, וכל ראשי חבריה משרתים כבר שנים את ההון. וועדת טרכטנברג מורכבת מאנשים טובים ומוכשרים אולם היא וועדה ממסדית מובהקת שפועלת מראש במנדט מוגבל ומודעת מראש לכוחה המוגבל.  אלא אם יחליט הפרופ' טרכטנברג לשבור את הכלים ולבעוט ביד שמינתה אותו, לא יצאו מוועדה זו מהפכות גדולות למרות חשיבות עבודתו.

עוגת פירורים, מקבץ של הטבות, לא יותר מכך.  העלאות מסים צודקות אולם לא מספיקות שמשאירות כיסי שומן בלתי ממוסים לרוב כרכוש מעל שיעור מסוים, דיבידנדים, וירושות. שינוי אמיתי מצריך גם הגדלה של הכנסות המדינה ואת זה צריך להשיג.  הגדלת הגירעון כתחליף למיסוי הוגן היא איוולת (עם כל הכבוד לשמועות על תוכנית ספיבק יונה שכוללת גם היא במקום הגדלה מהותית של ההכנסות תוכנית להרחבת הגירעון).

מירושלים לא תצא בשורה, טרכטנברג ימליץ וביבי יקבור, הציבור יקבל מהשלטון הזה רק פירורים וגם אם אלו יהיו רבים לא הם יהוו שינוי מהותי. רק שינוי פוליטי משמעותי ועלייה של תנועה ס"ד חזקה, לראשונה מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת, למרכז המפה הפוליטית הישראלית עשויה לשנות את המציאות באופן משמעותי.  אם רק יתכבדו 2 נושאי הבשורה הס"ד להתעלות מעל מלחמת האגואים שלהם ולשרת יחדיו את הציבור אולי נראה אלטרנטיבה רצינית שתוכל גם לעשות שינוי, אבל כרגע עושה רושם שיש יותר סיכוי לשיתוף פעולה בין טרכטנברג לספיבק או בין ביבי ואבו מאזן מאשר בין המנהיגים האפשריים של מפלגת העבודה.  לאחר כל העבודה של קיץ 2011 שנעשתה בלעדיהם, הם עשויים להיזכר כמי שבאיוולתם ועקשנותם להלחם האחד בשני במקום ביריבים אידיאולוגיים ופוליטיים הורידו לטמיון את כל האפשרויות שהיו גלומות בקיץ המחאה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. אבשלום :

  "הבשורה השנייה היא שתקציב הביטחון המנופח שלנו עומד לעבור קיצוץ ולא רק קיצוץ. על הנעשה בממלכת הביטחון יתלווה מעתה פיקוחם של חשבי האוצר."

  האם השתלטות משרד האוצר באמצעות חשביו גם על המעוז האחרון שנשאר חופשי היא בשורה? בנתיים אני מקבל את הרושם שחשבי האוצר, שנועדו למנוע העברות לא כשרות של כספים, עוסקים לא מעט בהשלטת עמדתם על משרדי הממשלה באמצעות טרפוד תקציבים שלא נראים להם.

 2. מנחם לוריא :

  עוגת הפירורים

  יש כאן מצב מעניין. אין ספק שק. צודק ומה שיוגש לשולחן החברתי זו עוגת פירורים שרובה נאפתה כבר לפני כמה שנים – אבל המצב המעניין הוא שאף אחד לא יאכל מהעוגה הזו. ממשלת המנכ"לים בראשות נתניהו תתכסה בבעיו הבטחון וכהרגלה תנסה לדחוף את הדו"ח והיישום שלו למגירה עבשה – והציבור שהבין ששנוי אמיתי לא הולך לקרות פה ידחה את מסקנות הועדה ויראה בהם לעג לרש תרתי משמע.

  איך שהוא הסתדר לו,למנכ"ל נתניהו, שעוד ועדה ועוד מחאה ועוד בעיה תיזנח בצוק העיתים והוא ימשיך לשמור על כסאו.

  לגבי קיצוץ בתקציב הבטחון: דיבורים יש על זה אני מאוד מסופק אם באמת כסף מתקציב הבטחון יופנה לטובת רווחה. אני מאוד מסופק לגבי השאלה האם בספטמבר 2011 ממשלת ישראל תוותר על צוללת או מטוסי חמקן ולא תזכיר לנו שעכשיו יש לנו אויב חדש/ישן בשם ארדואן. כבר היום מתקציב בטחון הפנים הוצאו 250 מליון שקל להערך לאירוע ספטמבר (יהיו אשר יהיו) ולא ראיתי שום ביקורת ציבורית על זה.

  אני מסופק אם משהו יגע בעוגת הפרורים.

  מנחם

 3. עמית-ה :

  בנושא תקציב הביטחון אני עם אבשלום אחרי הכל ראינו מה יודעים החברים במשרד האוצר.
  אם יכנסו לביטחון יהיה משרד בלי ביטחון כפי שיש לנו היום משרד בלי אוצר וצבא וירטואלי כמו הצמיחה הוירטואלית שיש לנו.

 4. לקסי :

  ולדימיר איליץ' ל. אמר...

  כמה שיהיה יותר רע, כך ייטב (בניסוח חפשי).

  פירורי טרכטנברג, אלה שבאמת יגיעו, יוכיחו למוחי הקיץ, את עירומו ואת ערמתו של "המלך".

  החשש הגדול הוא שהיותר רע יתממש ושה"טוב" יגיע כמו שלנין ביצע, באלימות ובשפיכת דמים (אדומים, לא מרשרשים ולא מצלצלים).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.