חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מיזם צילום העירום של ספנסר טוניק, מה שהשתקף בים המלח

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 19.09.11 5:35

מיזם הצילום חשף את הצורך להפריד את הדת מהמדינה, לרענן את המודעות לשואה ובעיקר לעדכן את המודעות לחופש הפרט ולחופש הביטוי, האמנותי והכללי
מאת: מנחם לוריא

בבוקרה של השבת האחרונה התכנסו כאלף איש בניצוחו של האמן ספנסר טוניק  על מנת לצלם מיזם שנועד לפרסם את ים המלח כאתר תירותי וכן כאחד משבעת פלאי עולם.

 ספנסר טוניק – מי אתה?

ספנסר טוניק צלם אמנותי אשר עבודותיו נועדו לשלב בין אתרים מפורסמים בעולם לבין צילום המוני אדם בעירום. צילומיו של טוניק בוצעו בעבר ברחבי ארה"ב, הולנד, מקסיקו וסידני שבאוסטרליה ובעוד מקומות אחרים – ראה פרטים באתר.

במרס 2011 הודיע ספנסר טוניק שבכוונתו לצלם מיזם עירום בחופי ים המלח, במטרה להפיץ את האתר הזה כאתר תיירותי, להעלות בישראל ומחוצה לה את המודעות לייבוש האגם הזה וכן על מנת לתרום לבחירת הימה כאחד משבעת פלאי עולם. ח"כ זבולון אורלב פנה,במרס 2011, ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שזה יורה לאסור כניסתו של ספנסר טוניק לישראל בעילה של הדחה לביצוע של עבירה מסוג מעשה מגונה בפומבי ובהתאם לחוק העונשין הישראלי.

כאמור, אור ליום שבת ה 17 לספטמבר צולם המיזם של ספנסר טוניק בחוף מינראל בים המלח, לא לפני שהוכן ובוצע כמבצע צבאי סודי לכל עניין ודבר.

השיח הציבורי בעקבות צילום המיזם:

כאמור, המיזם צולם משתי סיבות עיקריות: כמיזם אמנותו בדרכו האמנותית של ספנסר טוניק וכמיזם שמטרתו קידום המודעות לייבוש ים המלח וכדי להכניסו כאחד משבעת פלאי עולם – דבר שיעזור בהבאת תיירות לאגם ויתרום לכלכלה הישראלית.

בשיח הציבורי הובעו שלוש דיעות: שתיים המתנגדות למיזם עצמו ואחת התומכת בו.  שתי ההתנגדויות הובעו בשם הדת ומורשת השואה.

המתנגדים בטיעון הדתי: הטיעון המרכזי של האוחזים בדיעה זו הוא על בסיס הדת היהודית האוסרת צילום בעירום של בני אדם בכלל ושל נשים בפרט.

המתנגדים בשל השואה: הטיעון העיקרי של האוחזים בדעה זו היה שצילום של שורת אנשים עירומים כביום היוולדם מעוררת בהם קונוטציות למצעדי המוות במחנות הריכוז של הנאצים.

המחייבים: שתי דעות הובאו מצד המחייבים.  האחת: מדובר במיצג אמנותי נטול פורנוגרפיה שבוצע בצניעות והרחק מעין הציבור וללא פגיעה בציבור ותוך שמירה על חופש האמנות וחופש הביטוי. השנייה: אדם יכול לעשות בגופו כרצונו ואם רצונו להתערטל במסגרת מיצג אמנותי על המדינה לאפשר לו לעשות כן ובמיוחד אם הדבר נעשה בצניעות הנדרשת וללא הפרעה לציבור הרחב – כפי שבוצע המיצג הזה.

דיון:

בחרתי להתייחס לנושא הזה מן הטעם הפשוט: השיח הציבורי שהתעורר בעקבותיו בוצע עוד בשבת לאחר פרסום הידיעה על כך שהצילומים בוצעו והושלמו. המגיבים לכתבות (פורסם בכל העיתנות המקוונת) כתבו בשבת עצמה מה שאיפשר לנטרל את השיח הדתי הטהור שכן חלק מאלה שהביעו דיעה מתנגדת מטעמי דת אינם שומרי תרי"ג מצוות שאחרת לא היו גולשים ברשת האינטרנט בשבת ובוודאי שלא כותבים בה – הדבר זימן לידי הזדמנות לעמוד על הלכי הרוח ולהתייחס אליהם נוכח פני המציאות.

מדינת ישראל היא הדת היחידה שלה יש מדינה ומפליא לראות עד כמה אנשים,שכאמור לא בהכרח דתיים או אפילו מסורתיים, נשענים על הדת על מנת להסדיר את ערכי המוסר של האזרחים במדינה. גם הזדעקותו של ח"כ אורלב מדגישה את הבעיה החמורה ממנה סובלת החברה הישראלית קרי: העדר הפרדת דת ומדינה.

לגבי הטיעון של קונוטציות מהתקופה הנאצית. אני חייב לומר שטיעון זה, הגם שהוא אמוציונאלי ברובו, הוא טיעון מאוד חזק שמצד אחד מראה עד כמה עמוק מורשת השואה נכנסה לתודעה הישראלית מחד גיסא, ומאידך גיסא כיצד הטיעון של השואה משמש כקרדום לחפור בו בכל הקשור לחופש דת, פולחן, ביטוי והחופש לעסוק באמנות גם שהיא פרובוקטיבית.

אלה שטענו בעד המיזם הדגישו את רצונם לראות את מדינת ישראל מדינה המאפשרת חופש לפרט כולל החופש להתערטל ו/או לצפות באמנות או דבר פרסומת הכולל נשים או גברים בלבוש חלקי או ללא לבוש.

בשל כוחן האלקטוראלי של המפלגות הדתיות זה כבר כמה שנים שבישראל ישנה הסכמה שצילומי נשים בעירום מלא או חלקי לא מתפרסמים בחוצות הערים – זוהי הסכמה שבשתיקה שטומנת בחובה לא מעט כפייה של הלכי רוח דתיים ופגיעה בחופש הפרט,חופש העיסוק ובאומנות מודרנית.ובהסתייגות מה שכן פרסומי חוצות הכוללים אפשרות לפגיעה ברגשות דתיים כן מפורסמים בחלק מהערים בארץ ובחלק לא במסגרת הסכמה שבשתיקה בין המפרסמים לאוכלוסיה הדתית בארץ.

בהקשר הזה שווה לציין שמקום פועלו העיקרי של ספנסר טוניק הוא בעיר ניו-יורק וגם שם הוא נתקל באיסור של הרשויות על ביצוע צילומי מיזמיו בעירום אולם, בשם חופש האמנות, הגיע לידי הסכמה עם ראשי העיר שהצילומים יבוצעו בשעות הבוקר המוקדמות עת הרחובות ריקים. כך גם נעשה בערים אחרות בעולם שבהן ביצע את צילומיו.

בנימה ביקורתית אני מרשה לעצמי להפנות אצבע מאשימה לממשלת ישראל שלא רק שלא עושה דבר על מנת להפוך את ים המלח לאתר מורשת עולמי, אלא שלא ממש עושה הרבה להפסיק את ייבוש הימה הזו וכאשר אדם זר ואזרחים מהמדינה מתנדבים לבצע פעולה כה דרסטית על מנת לפרסם את הימה ולהפסיק את ייבושה – המדינה מנסה למנוע אותה באמצעות חוקים ופנייה ליועץ המשפטי למנוע, משפטית, מעשה אומנות שבוצע, כפי שראינו, בצינעה ובפגיעה מינימאלית ברגשות הציבור.

חבל שטובת ים המלח והפרסום האדיר שמאפשר המיזם של ספנסר טוניק נתפסים על ידי הציבור הישראלי כמעשה תועבה על רקע דתי ועוד יותר חבל שישנם אנשים שמערכת החינוך הישראלית כשלה לצייר את גבולות המותר ואסור בכל הקשור למורשת השואה ונשיאתה כחלק מהשיח והתרבות הישראלית והפלורליזם המחשבתי הנדרש על מנת לקיים תרבות כזו.

אם אנחנו באמת רוצים לקיים כאן מדינה חופשית ששומרת על חופש הביטוי,חופש האומנות וחופש הפרט יש צורך דחוף להפריד את הדת מהמדינה ויש צורך דחוף לכייל את לימודי מורשת השואה כך שלא יתנגשו עם חופש האומנות והביטוי – ויפה שעה אחת קודם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. יונתן כ. :

  אני מצטער אבל לא הבנתי את הפוסט.

  הצילום עבר ללא כל תקלה והפרעה מצד הרשויות כך שלא ניתן לדבר איזו תקרית שבעטיה צריך להפריד דת ומדינה.

  לגבי זה שאנשים קיבלו קונוטציות לשואה,זכותם של אנשים במדינה חופשית לקבל אילו קונוטציות שהם רוצים,אני לא ראיתי דבר כזה אבל מי שרואה שיבושם לו.

  אין שום אפשרות לכייל לימודים כלשהם כך שלא יתנגשו עם האומנות(החופש האמנותי וחפש הביטוי ממש לא סבלו כאן) חלק ממהותה של האמנות להתכתב ולהתנגש.

 2. מנחם לוריא :

  "מיזם הצילום חשף את הצורך להפריד את הדת מהמדינה, לרענן את המודעות לשואה ובעיקר לעדכן את המודעות לחופש הפרט ולחופש הביטוי, האמנותי והכללי"

  מנחם

 3. חסוי :

  21/09/2011

  שווה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.