postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » משרד החינוך, חילופי מנכ"לים – האם המדיניות תשתנה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד החינוך, חילופי מנכ"לים – האם המדיניות תשתנה

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 19.09.11 5:40

דלית שטאובר, מנהלת מחוז תל-אביב במשרד החינוך, תחליף את שמשון שושני ותהיה המנכ"ל.  על-פי מה שהצהירה בכניסתה לתפקידה הקודם, מדיניות החשבת הציונים בבחינות על-פני ערכים חינוכיים אחרים תימשך.
האם מה שהיה הוא מה שיהיה?
מאת: אברהם פרנק

בדומה לדברים רבים שקורים אצלנו "אחרי החגים" גם מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, יפרוש. במקומו תבוא מנהלת מחוז תל-אביב הגב' דלית שטאובר. חילופי המנכ"לים הללו אינם עניין שאפשר לעבור עליו לסדר-היום. אפתח במנכ"ל היוצא.

שושני, שהגיע למנכ"לות בפעם השלישית בגיל מבוגר, הביא עמו למשרד תפישה שבמדינות מתקדמות מבחינה חינוכית כבר נזנחה מזמן: תחרות=הצטיינות=הישגים. וכך, במהלך התקופה בה כיהן (שנתיים וחצי) – תקופה של שינויים מואצים במערכות חינוך רבות – הסיג את החינוך הישראלי שנים אחורה. הצלחתו הגדולה היתה ללא-ספק רתימת השר לרעיונותיו, כי סער חיפש תוצאות מניבות קצרות-טווח, וקיבל אותן בעליה זניחה בזכאויות לבגרות אותה חגג כמוצא שלל רב. סער הוא פוליטיקאי שאפתן, שענייני החינוך הם עבורו קרדום לחפור בו לקראת היעדים החשובים באמת. סביב השקעה כספית אדירה וממוקדת יזכה כנראה גם לעליה כלשהי בדירוג הישראלי במבחני פיז"ה, שתהיה סיבה נוספת למסיבה.

נחזור לשושני. "הישגים" מבחינתו הם הדבר שנמצא במבחנים סטנדרטיים מדידים, שהתלמידים שיננו עבורם את החומר; העליה ב"הישגים" החד-מימדיים הללו תושג אם תתקיים תחרות בין הרשויות, בתי-הספר, המורים והתלמידים, שתדרבן אותם לכאורה להצטיין יותר. הגישה האנכרוניסטית הזאת הביאה לבתי הספר תרבות של סטנדרטיזציה ובחינולוגיה, שלא הותירה להם כמעט מרווח לאוטונומיה, יוזמה וחדשנות. בתי-הספר הפכו לטכנאי בחינות בהיקף שלא נודע כמוהו במערכת החינוך הישראלית מאז ראשיתה, ובאופן שממאיס את החינוך הציבורי על תלמידים והורים, גם הוא בהיקף שלא נודע כמותו עד כה.

יקצר המצע מלפרט מה צריך היה לעשות, אבל אציין שלושה נזקים שאירעו בתקופתו: תופעת ההעתקה בבחינות, שהמשרד אינו מדווח עליה ואינו מטפל בה, עלתה באופן מרשים ומובן; זיקת ההורים לחינוך הפרטי עלתה גם היא בצורה מרשימה; וזיקת תלמידי ישראל למאפיינים של חברה דמוקרטית ירדה באופן מרשים. אלה הן מקצת התפוקות המדידות שהשיג שושני בתקופת מנכ"לותו. אין להתפלא על השבחים שמרעיף עליו עתה השר, שכן החינוך אינו באמת מעניינו של סער.

שטאובר המחליפה את שושני לא קורצה כנראה מחומר אחר. בנאום שנשאה עם הכניסה לתפקידה בתל-אביב הגדירה את הכיוון: "תוכנית עבודה מחוזית […] להשיג את  יעדי המשרד, יעדים מדידים וכמותיים; מסגרות לדיון, הערכה ובקרה; [מיקוד] השיח המחוזי בתוכנית העבודה ובקידום יעדי המשרד". מלא יעדים ומדידות צייתניים תואמי-שושני. וגם משהו מהשקפת עולמה באותו נאום: "[על המחנכים] מוטלת המשימה החשובה להכשיר דורות של בוגרים אשר מכירים את מורשתם ההיסטורית והתרבותית ומרגישים 'חוליה' נוספת בשרשרת. …דווקא בעידן הגלובליזציה המחייב פתיחות לעולם, חלה עלינו החובה לשמור על ייחודינו ועל היחד שלנו". אתנוצנטריות של העולם כולו נגדנו.

לנוכח תנועת המחאה הישראלית הגדולה, לא תאחר להגיע גם תנועת מורים, תלמידים והורים שתאמר: עד כאן. החינוך הישראלי נדרש אכן לשינוי מקצה לקצה, אבל במשמרת של סער, בתקופה קריטית לחינוך עם המנכ"לים שושני ושטאובר, זה כנראה לא יקרה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. נ. :

  תודה, אברמל'ה.

  הצלחת לסכם בכמה מילים את רוב התורה על רגל אחת. הפספוס הקטן שלך הוא בכך שדלית איננה אשמה: זה ה"שטאנץ" של כל המפקחים. צריך להזכיר כאן בבירור: הכתובת היא ביבי, שהיה חייב להתערב במינוי ולגייס מחוץ למערכת אדם בעל שיעור קומה, כזה שיוכל להסביר לשר שלו משהו על האנטומיה של הדג השמן הזה, הקרוי מערכת החינוך.

 2. המורה אמיתי האמיתי :

  מה כדאי לעשות כדי לקבל תמורה על עוז לתמורה

  מה שנותר לחברי המורים לעשות הוא:הסבת מקצוע,מילוי טפסי לוטו וטוטו,לרווקים ביננו נא למצוא בן זוג עובד בהיטק או שייך למשפחת טייקונים.לאלו שמביננו שלא שפר עליהם גורלם(וגם אין להם הורים עשירים)נא לרכוש רכב בן עשר שנים ויותר,לקנות דירה בפריפריה עד 500,000 ש"ח ולא להביא יותר מילד אחד או שנים לעולם.אז אולי תגמרו את החודש.אז מי אמר שהמורים לא אידיאליסטיים.אנו דוגמא ומופת לתלמידינו וביחוד בסוגיית "כיצד תדאג לעצמך כבוגר","פראיירים לא מתים אלא מתחלפים" ו"כיצד תדאג לעצמך במו ידיך".

 3. סתיו :

  אברמלה מלמד

  מרוב ערכים לאן הגעת ומאיפה באת?

  ידעת להתלונן ולהטיל רפש באחר-מזה לא צומחים כלניות אחרי הגשם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.