חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפתרון לפוגרומי המתנחלים – רק פינוי מיידי

נושאים מדיני-בטחוני, מועד ב' ב 15.09.08 6:10

מתנחלי יצהר שביצעו פוגרום בשכניהם הפלסטינים אינם ראויים לשום טיפה של סובלנות וכבוד. במקום להצהיר הצהרות נגד אלימות על הממשלה לפנות את ההתנחלויות עכשיו

מאת: יהונתן קלינגר


ביום שבת האחרון, בזמן שכל ישראל נחה ונופשת, החליטו מספר מתנחלים לצאת לפוגרום משל עצמם. פלשתינאי אלמוני, שזהותו לא נמצאה עד כה, דקר ילד בן תשע בהתתחלות יצהר. כאות הוקרה, החליטו המתנחלים, בזמן שבת הקודש, לצאת למסע נקם ולקחת את החוק לידיהם. גינויים יצאו מטעם ראש הממשלה, אהוד אולמרט; ואחרי שכבר הפעילו אלימות נגד צבא הכיבוש, מאשימים כעת המתנחלים את השמאל בצדקנות וריקוד על דמו של הילד.

מבלי לדון בשאלה האם בכלל היה דוקר פלשתינאי או שמא היה הכל מתוכנן על מנת לתכנן מסע נקם בערביים המקומיים כמו בעלילות הדם של ימי הביניים נגד היהודים, השאלה העולה היא באיזו זכות לוקחים המתנחלים את החוק לידיהם?
כמובן שאחרי שהם התרגלו שהצבא עושה דברם, יהיה קשה לשנות את המצב, אבל הפיכה צבאית של ממש, בה למיעוט מליציוני יש גישה לאמצעי נשק, היא דבר חדש מאוד.

לכאורה, ההתנחלות יצהר מהווה סכנה לבטחון המדינה בדיוק כמו ערי טרור אחרות בשטחים. תלמיד ישיבה שיגר מהאיזור לאחרונה רקטת קסאם מאולתרת לכיוון כפר ערבי, תושב אחר ביצהר ידה אבנים נגד פלשתינאים, מתנחל חטף נשק
מחייל וירה באוויר ואפילו זרקו לבנה על רכב משפחה. ומאיתנו? ח"כ אריה אלדד קורא לנו לנהוג בסבלנות ולהבין את המתנחלים.

אם היתה, איפה שהוא בעולם, מליציה יהודית שפועלת לתפיסת השלטון במדינה זרה בדרכים אלימות, ישראל היתה מגנה את הפעילות. אם בכל מדינה אחרת, מליציה חמושה היתה פועלת נגד תושבים, היינו קוראים לה טרוריסטים. אבל בישראל מודל 2008? את המתנחלים צריך "להבין" ו"לכבד".

יש לפנות את כל ההתנחלויות מיידית, ובראש ובראשונה את יצהר. יצהר היא סמל לכל מה שרקוב בכיבוש; הכובשים לקחו על עצמם את זהות הצבא, במקום להיות חלק מנוף הארץ. אין עוד מקום להשאר בשטחים ואין עוד מקום ליתן לאנשים אלו
זכויות במדינת ישראל, שימצאו להם מקום לדור תחת חוקיהם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

13 תגובות

 1. ל רפי :

  צודק, בתיקון אחד קטן אבל משמעותי:
  דין אחד לכולם – לכל הפורעים.
  ערבים במשולש וביפו, בדואים בדרום, סטודנטים במכללות, עובדי נמלים בנמלים ונטורי קרתא בירושלים ובמידת הצורך גם שמאל אנרכיסטי ליד גדר המערכת באיו"ש או דרוזים בפקיעין.
  שהרי לא יעלה על הדעת שלא כולנו שווים לפני החוק; ואולי אצל קלינגר יש חוק אחד "לשנואי נפשו" וחוק אחר "לאנשי שלומנו"?!
  טוב עשו המתישבים שהעלו את הנושא מחדש לסדר היום. העיסוק האובססיבי שלנו בשאלה איזו שחיתות עדיפה -זו של קדימה, זו של העבודה או זו של הליכוד – מונעת מהמדינה לעסוק בבעיות האמת שלה. ובעית היסוד היא זכותו של ציבור האזרחים להגנה על חייו על רכושו ועל ערכיו – בסדר עדיפויות זה.
  הדמוקרטיות, כך או אחרת, מושתתות על אמנה חברתית בין הציבור למדינה. תפקידה של המדינה לשרת את הציבור באותם תחומים שהוא אינו יכול לעשותם בעצמו. שרות זה, בחלקו הוא תוספת יכולות ובחלקו ריסון של "יכולות-יתר".
  מבלי שהמדינה תמלא את חלקה, אין יסוד לדרישה שהיחיד ימלא את חלקו שלו באמנה המשותפת. דבריו של קלינגר, כמו דבריו אתמול של ראש הממשלה, שמתעלמים מהדדיות זו ביחסים ובחובות, הינם חסרי שחר וחסרי משמעות, גם אם יאמרו בקול גדול; המציאות תמיד תהיה חזקה יותר.
  מדבריו של קלינגר עולה שהוא חושב עצמו נעלה, צודק, חכם "ומתקדם" יותר מהמתישבים. הוא שוכח כנראה שהיו זמנים בא"י הישנה והטובה שגם בהתישבות העובדת, באין לפניה דרך אחרת, ננקטו בהצלחה אותן שיטות ומבצעיהן אף פוארו על כך.
  איני מקבל אינתיפאדות וטרור חד-צדדיים במדינת ישראל או בשטחים בהם היא שולטת, או משטחים בהם היא אינה שולטת. הא-סימטריה המוסרית והצביעות האידאית של קלינגר מאוסות בעיני. לדידי, בתרבות האלימה של המזרח התיכון הגישה הנכונה היא הגישה היהודית אותה מייצגים המתישבים: "הקם להרגך השכם להרגו…" ולא הגישה הנוצרית לה מטיף קלינגר, לאמור: "הקם להרגך… – במיוחד אם אתה יהודי, ובמיוחד עוד יותר אם אתה מתישב באיו"ש – הגש לו את הלחי השניה"; כי זה מצטלם יפה יותר. לדעת קלינגר חובת המתישב, כאן או שם, היא קודם כל לשרת את הצילום היפה, כי אז קלינגר, מרגיש טוב יותר. ומתישב שאינו מבין זו – אחת דתו להענש, למשל, ע"י נישולו מאדמתו וגרושו מביתו.
  סליחה, מר קלינגר, את מי מעניינת תחושתך הטובה? אותי, למשל, מעניינים קודם כל חיי יהודים בארץ ישראל, גם כשדעתם שונה משלך.

 2. מיכאל :

  דמגוגי לחלוטין.
  אתה מראה רק צד אחד, וגם זה, באופן מאוד מאוד אינטרסנטי…

 3. יהונתן :

  ממש לא דמגוגי.

  רפי,
  אתה צריך להבין שלהבדיל אלפי הבדלות מהתפרעויות שמתרחשות בתוך הארץ, להתפרעויות של יצהר יש שני מאפיינים של מרד: (1) המורדים חמושים ו(2) ההתפרעויות מתבצעות מחוץ למדינת ישראל הריבונית.

  מבחינתי, מורדי יצהר וחמושי החמאס זכאים לדין זהה, משפט בישראל על טרור.

 4. יהונתן קלינגר | נקמה, ופיקוח נפש, דוחים שבת. ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם ב"עבודה שחורה"] […]

 5. יואב רובין :

  לרפי:
  הימים שאתה מדבר עליהם של פעולות תגמול וכו' היו ימים כאשר השלטון הריבוני לא היה של מדינת ישראל אלא של בריטניה כלומר שלטון שנתפס כלא לגיטימי על ידנו. אם זה המצב גם ביחס למדינת ישראל אז היחס של מדינת ישראל כלפי המתנחלים צריך להיות בהתאם.
  אתה כמעין רפלקס מותנה של הימין חוזר על המנטרה שצריך להתייחס אל המתנחלים כמו אל הערבים. זה כמעט מזמין את התגובה להסכים. להשוות את האפליה לרעה של הערבים בארץ עם זאת של המתנחלים. במצב כזה כל ההתנחלויות הבלתי חוקיות (לפי חוקי מדינת ישראל) לא היו מחוברות לחשמל וגם חלק מההתנחלויות החוקיות. כמו כן היתה אפליה לרעה בתקציבי חינוך, רווחה, וכו' וכמובן לא היתה שמירה מצד הצבא אלא להפך גלי מעצרים. כמובן שמספר ההרוגים מצד המשטרה והצבא היה גדול יותר. (הבה נשווה את מספר ההרוגים בעמונה – 0, למספר ההרוגים באוקטובר אלפיים – 13).
  האם זה באמת מה שאתה רוצה?

 6. מרק ק. :

  יהונתן, אתה לא יכול להחזיק במקל משני הצדדים, גם לטעון שהשטחים לא שייכים למדינה וגם שמשהו שמתרחש בהם הוא נגד המדינה. במקרה הטוב ביותר הטיעון היחיד שלך הוא שהממשל הצבאי נוקט איפה ואיפה, במקרה הגרוע אתה טוען שאין מספיק כוחות שיטור בשטחים ושצריך לתגבר אותם – כלומר לחזק את השליטה של ישראל בשטחים.

 7. שושי פולטין :

  אין להם אלוהים..

 8. לואי דון :

  הביקורת שעל פיה פתאום הצבא הם הטובים והמתנחלים הם הרעים היא פשוט קישקוש מתייפייף של שמאלנים פחדנים

  מי שנותן למתנחלים את הנשק והלגיטיציה הוא הצבא, מי שמגן על המתנחלים בלילה הוא הצבא, מי שמדכא הפגנות אזרחיות נגד החומה והכיבוש, מי שרצח אלפי פלסטינאים ביניהם מאות ילדים כרת עשרות אלפי עצים בנה גדרות מחסומים מאחזים והכריז מלחמה על אוכלוסיה אזרחית הוא הצבא בגיבוי הממסד הבטחוני מדיני והוא ולא כמה ילדים עם אבנים וזעם נעורים (שגם הם חולרעות) האויב.

 9. עופר :

  מי שפורע חוק אינו "לוקח את החוק לידיים" אלא "עובר על החוק"!

 10. ברוך :

  ההגדרה המקובלת לפעולות תגמול הן פעולות צבאיות ישראליות בשנות החמישים כאשר כבר לא היה שלטון בריטי.
  המצב הנו מצב יהודי. אמירה גזענית מובהקת ואני מתנצל. פטפטת אין סופית הכברת מילים ללא משמעות מעשית ובבל"ת חסר ערך. צריך לטפל במתנחלים כמו שאלדד ממליץ לטפל בערבים ולטפל בפלשתינאים פושעים וחבריהם כמו שברקה וטיבי ממליצים לטפל במתנחלים. זה לא יקרה משום שהמערכת הישראלית אבדה את היכולת לשלוט. זה מסוכן. התירוץ התקף הראשי לדימוקרטיה הנו שמכל שיטות השלטון זו הפחות גרועה. ברור שבישראל זה כבר אינו בטוח. אם יכולת השליטה לא תשוחזר במהרה לא יהיה טוב. נראה ששורש הרע בבתי המשפט ועורכי הדין. הנה תרופה שלא תנוסה.
  שלב ראשון? קנסות של מאות אלפי שקלים על האנרכיסטים בבלעין (התפרעות והפרעה לשוטר/חייל) ועל המתנחלים שהרימו יד על רכוש ערבי, יהודי או חילי צה"ל. שיפוט מהיר תוך שעות, זכות עירעור במקום בבבית דין גבוה בחדר צמוד. החרמה מיידית תוך שעות של רכוש החייבים בדין. הגבלת תנועת החייבים בתוך הקו הירוק ע"י הצמדת צמיד אלקטרוני . עבירה שניה מאסר עשר שנים קבוע בחוק ייסוד. נתחיל בכך.

 11. מוני יקים האנטיציוני :

  במה שונה דינם של המתנחבלים משנת 67 והלאה לעומת המתנחבלים ש לפני שנת 67. כולם פולשים כוזרו/אשכנזים מארופה ששדדו קרקעות ונכסים והקימו קבוצים על אדמות שדודות. זו צביעות ממדרגה ראשונה להתעלם מזוועות 48 כדי להתפשר על זוועות 67, את הפלישה הארופית הקולוניאליסטית ששמה הציונות צריך לעקור מן השורש ולהחזיר את אדמות פלסטין לאדוני הארץ הפלסטינים. ושהפולש הכוזרו/אשכנזי ימצא לו את הדרך חזרה למולדתו הכוזרית במזרח ארופה מה לו ולחום האזיאטי.
  כל מי ששותף לפשעי הציונות הכוזרו'אשכנזית הוא בבחינת פושע מלחמה ויש להטיל עליו קנסות ולהלאים את נכסיו תוך הצמדת אזיק אלקטרוני ושפיטתו למאסר לפני הגירתו לארופה.

 12. בועז :

  דמגוגיה שמאלנית !!!
  כיצד עיניין הדקירה ירד מהפוקוס!!

  מר יהונתן קלינגר
  כיצד זה ביום שבת (שבת קודש כדבריך) ערבי דוקר ילד יהודי?
  אם זה היה הילד שלך כנראה היית מחכה ליום ראשון, נכון?

 13. בועז :

  מר יהונתן קלינגר היקר!
  האם היית פונה למשטרת ישראל ומצפה שיעשו משהו בנידון?
  שכחת שנרצחו למעלה מאלף אזרחים ישראלים חפים מכל פשע רק ב- 10 שנים האחרונות?
  אתה בוגד בעם שלך או שאתה סתם ערבי המתחזה ליהודי!
  לא יעזור לך ולשכמותך ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ואם לא מתאים לך אני מוכן לסייע לך להוציא דרכון אירופאי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.