חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 49

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 16.09.11 9:56

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף

ליקט וערך: דורון קאלו

סביבה

בפעם השניה בתוך שנה מתבצעות עבודות לייבוש חלק מחוף הכנרת. מהנדס עיריית טבריה קורא להן 'עבודות לפיתוח החוף', המבוצעות באישור כל הגורמים הממונים. עמותת 'אדם טבע ודין' טוענת שמדובר בתוכניות ישנות, המנוגדות לחקיקה החדשה.

איתמר קרביאן נתקל בסרטון ממש חמוד בגוגל פלוס, וזה עשה לו ממש רע. צפיה בסרטונים כאלו ברשת והפצתם מכניסה הרבה כסף לגוגל וחברותיה, אך גם מעודדות התאכזרות מיותרת בבעלי חיים.

צרכנות

איך חברות הסלולר מפרשות את חוק החוזים? באופן שונה מאוד מהתפיסה המשפטית, כותבת אולגה פרישמן ב'טרקלין'. החברות מנצלות את כוחן ואת חוסר הידע של הצרכנים על מנת לכפות תנאים לפי ראות עיניהן. הדרך היחידה לשנות זאת היא ע"י הטלת חובת ההוכחה על החברות, במידה ויש אי-הסכמה בינה לבין הלקוח.

חינוך

לפי דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההוצאה לחינוך בישראל (יחסית לתמ"ג) הוא גבוה יחסית למדינות ה-OECD. אז למה המצב של מערכת החינוך גרוע כל כך? מסתבר שההוצאה על כל תלמיד היא דווקא נמוכה מהממוצע, אז – שלא יעבדו עליכם. מיותר לציין שהדו"ח לא מתייחס כלל לאיכות החינוך.

חשוב ונכון לחזק תלמידים חלשים, אבל מה עושים עם המצטיינים? הדר כותבת בבלוג 'קולמוס' על מערכת החינוך מנקודת המבט של המחוננים: חוויה משעממת במקרה הטוב, ובעייתית במקרה הרע. תלמידי תיכון המבקשים ללמוד במקביל גם לתואר ראשון נדרשים לקחת קורסים על חשבון זמנם הפנוי, כתנאי לדחיית שירותם הצבאי. כך למעשה משרד החינוך מעודד את התלמידים המצטיינים לעבור למסגרת אקסטרנית.

הרפורמה במבחן הפסיכומטרי יצאה כבר לדרך, אך האוניברסיטאות מתכוונות לדון בהתאמות למבחן החדש רק בינואר 2012. חוסר התיאום החלמאי בין מוסדות ההשכלה הגבוהה לבין המרכז הארצי לבחינות והערכה מותיר אלפי תלמידים בערפל ובחוסר ודאות.

עבודה, חברה ורווחה

ניצן מאתר 'המכללה' מראה בעזרת חישוב פשוט כיצד מס הכנסה בנוי לפי מודל משפחתי של זוג, ולא של תא משפחתי. במצב בו שני בני הזוג עובדים הם ישלמו פחות מס מאשר במצב בו רק אחד מבני הזוג משתכר את אותו הברוטו. לדעתו ניתן להעלים את הפער הזה רק אם נעבור לתשלום מס לפי מודל של בית אב.

בצלאל מהבלוג 'מפת סיביות' כותב שמטרת המאבק החברתי היא איזון בין זכותו של אדם לכבוד, לבין הזכות לקניין ולחירות. בעלי הבתים מממשים את זכות הקניין שלהם על חשבון זכותם של הדיירים לכבודם; כך עושות גם חברות כוח האדם עם עובדיהן, המוסד לביטוח לאומי עם המבוטחים הקשישים, ולא חסרות דוגמאות נוספות.

שר האוצר טען השבוע ש"חופש הביטוי לא נועד לאפשר את חופש השיסוי", בתגובה לקריאות ביניים שקטעו את דבריו בכנס באוניברסיטת תל אביב. רונן וודלינגר כותב ב'פרויקט דמוקרטיה' שחופש הביטוי כולל גם צעקות והתרסה, ועדיף היה אם שטייניץ היה נותן למפריעים לומר את דברם. כך גם היה רצוי לעשות עם רון חולדאי באירוע '1000 שולחנות עגולים', במקום לסלק אותו בבושת פנים.

שלטון מקומי

רון חולדאי רוצה להפוך את תל אביב ל'עיר עולם' (global city), במודל של ניו יורק ולונדון. חזון יפה אך בעייתי, שיחזק את העיר על חשבון הפריפריה – ויגרום אגב כך לזינוק במחירי הדיור ושכר הלימוד, הפסד של רווחי מס כתוצאה מהטבות לחברות בינלאומיות, וידחק החוצה סטודנטים מקומיים לטובת זרים. למרבה המזל, הביצוע הופקד בידי גוף ניהולי אימפוטנטי שעוסק בעיקר ביחסי ציבור.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.