postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צעדת המיליון – הנאום המלא של פרופ' יוסי יונה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צעדת המיליון – הנאום המלא של פרופ' יוסי יונה

נושאים דעות, פוליטי ב 4.09.11 1:53

" לא נסתפק בפירורים; ולא נתרשם  משינויים קוסמטיים; אנחנו תובעים מדינת רווחה. לא פחות. ושלא יגידו לנו שזה בלתי אפשרי. זה ייתכן, זה אפשרי. ואנחנו דורשים את זה"

שבוע טוב תל אביב, שבוע טוב למחאת המיליון!

הנה באנו שוב, בהמונינו, לכיכר העיר להשמיע קול רם וברור; באנו שוב כדי לומר: אנחנו תובעים שינוי כיוון; באנו לומר שלא התעייפנו. לא נחלשנו ולא התייאשנו.  לא נסתפק בפירורים; ולא נתרשם  משינויים קוסמטיים; אנחנו תובעים מדינת רווחה. לא פחות. ושלא יגידו לנו שזה בלתי אפשרי. זה ייתכן, זה אפשרי. ואנחנו דורשים את זה. העם דורש צדק חברתי….

אנחנו, אנשי האקדמיה המסייעים למובילי המחאה, לימדנו עשרות אלפי סטודנטים את המשמעות של צדק חברתי, צדק חלוקתי, צדק מרחבי ותיאוריות של שוויון הזדמנויות. שנים רבות קווינו שהידע הזה יצא אל מחוץ לאולמות ההרצאות. קווינו שיבוא יום שהידע הזה לא ישתקף רק בבחינות – אלא במאבקים חברתיים, ברחובות. כמו אחרים, כמעט הרמנו ידיים; כמעט נואשנו. עד שבאה המחאה המופלאה והמבורכת הזאת  והוכיחה שלא אבדה תקווה. למול עינינו המשתאות צמח דור מופלא, דור שאיכפת לו, דור שתובע צדק חברתי….

המחאה הזאת נושאת מסר של אחדות – לא של פלגנות. המחאה הזאת היא מפגן חסר תקדים של ערבות הדדית בין כלל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. זו לא מחאה מפלגתית ולא מאבק סקטוריאלי. זהו מאבק עממי על החלפת השיטה.

תביעה  זאת עולה מקרב מחוסרי דיור ומקרב זוגות צעירים שמסרבים להתייאש מהסיכוי לבנות פה את ביתם ולהבטיח את עתיד הילדים שלהם בארץ הזאת.

היא עולה מקרב מורות ומורים, והורים, מתוסכלים למראה תהליכי ההפרטה המואצים וההרסניים של מערכת החינוך.

התביעה לשינוי השיטה עולה מהעובדת והעובד שלא נכנעים לייאוש למרות שזכויותיהם הבסיסיות נרמסות ברגל גסה.

מהרופאים והחולים שנאנקים תחת מערכת הבריאות הציבורית הקורסת.

אבל אנחנו לא מתייאשים ולא מדוכאים. המחאה הזו דורשת קורת גג לכולם.

היא דורשת שסיכויי חייהם של כל ילדה וילד בישראל יקבעו רק על פי כישוריהם – לא על פי מקום מגוריהם ולא על ידי רמת ההכנסה של הוריהם. היא תובעת את שיקומו המיידי של החינוך הציבורי ואת שיקום מעמד המורה בישראל.

המחאה הזאת זועקת שהעובד הוא קודם כל אדם ואין לפרוט את ערכו ביחידות כוח ורווח. היא תובעת להפסיק את הפקרתם של מאות אלפי עובדים לחסדיהן של חברות כוח אדם ולשים קץ לתופעה המבישה של עובדים עניים.

המחאה הזו מתעקשת שלא יתכן שתוחלת חייו של האדם ובריאותו יקבעו על ידי יכולתו לממן ביטוחי בריאות משלמים. היא תובעת הגדרה מחודשת של סל בריאות ציבורי, העולה בקנה אחד עם אמות המידה הנהוגות במדינות מתוקנות.

מחאה האוהלים עולה מקרבו של ציבור רחב שאוהב את הארץ הזאת, ציבור שקשר את עתידו עמה; זהו ציבור שנצמד אל המקום גם כאשר הוא נאנק תחת יוקר המחייה, הוא נצמד אל האדמה גם כאשר אין באמצעותו לבנות עליה בית שבו הוא יכול לשכן בבטחה את ילדיו; הוא נצמד לארצו גם כאשר שוחקים את שכרו, גם כאשר ממשלתו מתנכרת לו. ציבור המוחים אינו פטריוט על-תנאי; בניגוד לשועי-ארץ קלי-רגליים, הוא מעולם לא איים לנדוד למחוזות רחוקים אם לא יינתן  לו מבוקשו. בניגוד לשועי הארץ המודרכים על-ידי חמדנות חסרת רסן ותאוות בצע דורסנית, תביעתו היחידה שיאפשרו לו לחיות בכבוד בארץ הזאת.

ולכן אנחנו לא מתייאשים ולא מוותרים.

השגנו הישגים משמעותיים, אך בפנינו עוד אתגרים רבים. חומות האטימות נסדקו אך עדיין לא נפלו.

העצרת היום היא מפגן נוסף של נחישות, מפגן של מחויבות ערכית: אנחנו לא נרפה. אנחנו תובעים להפוך את היוצרות: אנחנו תובעים כלכלה בשירותה של החברה ולא חברה בשירותה של הכלכלה. אנחנו יוצאים מכאן לשלב הבא של המאבק. השלב המכריע על עתידה של מדינת הרווחה בישראל. לשם כך אנחנו תובעים תקציב חברתי חדש.

אנחנו רוצים חברה המודרכת על ידי ערבות הדדית; אנחנו רוצים חברה דמוקרטית שבה לאזרחים תפקיד פעיל בקבלת ההחלטות הקובעות את עתידם בארץ הזאת. אנחנו רוצים חברה המאפשרת לאדם להיות אדם; חברה המעודדת חיי קהילה ותרבות תוססים. ערכים אלה מחייבים שינוי כיוון. אנחנו רוצים לשנות כיוון, ולכן אין זו אגדה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. איל :

  מה פירוש "חברה המאפשרת לאדם להיות אדם"?

  אני לא אדם? אתה (הפרופ' והקורא) לא אדם? החברה לא מאפשרת לנו להיות כאלה?
  אם כן אז אני לא יודע מה זה להיות אדם. שמישהו יעיר את עיני.
  אני מציע שלא ניסחף לכל מיני סיסמאות-המהפכה-הצרפתית. וגם – שנגבה את הסיסמאות שלנו בדוקטרינות סדורות, שאני בטוח שלפרופ' אין בעיה להציג ולהפנות אליו בסיום נאום או מאמר (וזאת בניגוד למנהיגי המאבק, שלא ברור לי אם הם יודעים על מה הם מדברים).

  כמוני, יש עוד המונים שלא מצטרפים להפגנות כי יש בהן יותר מדי סיסמאות ופחות מדי תוכן. אם בחודש וחצי שהמאבק הזה קיים היה מנוסח איזה מניפסט הגיוני ורציני, אז היה במה לתמוך ואולי הייתם מגיעים למיליון איש במוצאי שבת.

  *הכותב אינו שתול. תנוח דעתכם.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  איל נסה כאן

  http://www.blacklabor.org/?p=36843

 3. איל :

  יפה. תודה.

  חבל שלא מפרסמים את זה יותר.
  באמת שחיפשתי.

 4. כהן שמואל :

  אצטט דרי סטודנט ערבי שעובד בת"א

  הסטודנט אמר לפני כעשרה ימים שאסור לשכוח את העבר אבל צריך לדאוג לעתיד- כלאמר הפליסטינאים מדגישים את 1948
  וקצת שוכחים תאריכים אחרים. גם הקשת הדמוקראטית עסוקה בעבר. פרופ יוסי יונה דווקא כן מדבר על העתיד ולא תקוע בעבר של כמה מחבריו. הבעיה שללא שינוי שיטת הבחירות לכנסת – ימשך הפלגנות.
  אני מצטט- ומסכים:
  המחאה הזאת נושאת מסר של אחדות – לא של פלגנות. המחאה הזאת היא מפגן חסר תקדים של ערבות הדדית בין כלל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. זו לא מחאה מפלגתית ולא מאבק סקטוריאלי. זהו מאבק עממי על החלפת השיטה.- סוף ציטוט,

 5. איתי :

  בשינוי שיטת הבחירות לכנסת תקבל (ייתכן לצד ערבים וחרדים) שתי מפלגות שלטון – קדימה והליכוד – שתי מפלגות של הון ושלטון, בדומה למודל בארה"ב.

 6. ההפגנה במוצ"ש: העובדות לא מפריעות לתקשורת – מיליון, מיליון, ואין מיליון « מאפיהו :

  […] "עבודה שחורה" מופיע הנאום במלואו. והנה, גם פה מצאתי את ההפניה בזו […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.