postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » השלטון חייב לבצע את המחויבויות שלו כלפינו – אנחנו הריבון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השלטון חייב לבצע את המחויבויות שלו כלפינו – אנחנו הריבון

נושאים הפנקס פתוח והיד כותבת, זכויות עובדים ותעסוקה, פוליטי ב 4.09.11 6:07

האזרחים כריבון יקבעו את סדר העדיפויות, ויפקחו על הממשלה שתבצע מה שנקבע. ציבור האזרחים לקח על עצמו אחריות להפוך את המדינה לדמוקרטית באמת. נאומה של הרב עדית לב בהפגנת המיליון בחיפה

בפרק א' של ספר בראשית בורא אלוהים את האדם והאישה הראשונים בצלם אלוהים, כל בני האדם נבראו בצלם האל. שנים רבות אח"כ ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם אומרת: “כל בני אדם נולדו בני חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם. “

במדינת ישראל שאנחנו חיים בה שכחה המדינה להתייחס לאנשים כאנשים, היא מתייחסת אלינו כאל חפצים.

שוק העבודה במדינת ישראל הפך להיות שוק של עבדים, אנחנו צריכים לעבוד קשה והרבה כדי להצליח להתקיים ולאפשר למשפחות שלנו, לילדים שלנו חיים סבירים. יש אזרחים רבים שלמרות עבודתם הקשה משתכרים רק שכר מינימום – אשר אינו מאפשר חיים בכבוד.

ובתוך כל זה, אנחנו לא הצלחנו להרים את הראש ולעקוב אחרי הדברים שהמדינה עושה לנו, לא הצלחנו לעקוב אחר רפורמות בפנסיות שלנו ולהיאבק בזמן שפוגעים לנו בהם, לא הצלחנו לעצור בניית מאגרי מידע שפוגעים בנו. לא הצלחנו לעקוב גם אחרי דברים יותר קטנים, שמתרחשים בגלוי:

ñ    הפחתות מיסים לעשירים,

ñ    העלאת מיסים עקיפים שפוגעת במעמד הבינוני והנמוך,

ñ    הפרטת שירותים ציבוריים,

ñ    סגירת עוד ועוד מפעלים.

לא היה  לנו הכוח והיכולת להגיב אליהם כציבור אזרחי פעיל.

השלטון במדינה שלנו הבין את זה ושם עלינו פס, ועשה מה שהוא רצה, וקידם את האינטרסים שלו – שלא היו האינטרסים שלנו!

אמרו לנו שבכלכלה יש רק אמת אחת, ויש רק דרך אחת לנהל את המדינה הזו.

בקיץ הזה אנחנו כציבור למדנו שלשלטון  שלנו יש אחריות:

ñ    יש לו אחריות לדיור ראוי לכולנו,

ñ    אחריות לחינוך ציבורי טוב מלידה,

ñ    אחריות לתעסוקה מלאה והוגנת,

ñ    אחריות לשכר מחייה הוגן,

ñ    אחריות למערכת בריאות טובה ושוויונית,

ñ    אחריות לתחבורה ציבורית טובה,

ñ    אחריות ליצירת מקומות עבודה ראויים ולמערכת תמיכה ראויה למי שלא עובד,

ñ    יש לו אחריות שבחיפה ינשמו אויר נקי,

ñ    אחריות למי שפרש לפנסיה ולמי שנכה.

השלטון חייב לבצע את המחויבויות שלו כלפינו – אנחנו הריבון!

אסור לשלטון להפריט ולהעביר הלאה את האחריות המלאה לאזרחי ותושבי המדינה שלנו!

אומרים שאי אפשר לתת מענה לכל הדרישות שלנו, כי אין למדינה תקציב. זו גישה כלכלית אחת, יש גם אחרות.

אומרים לנו שאי אפשר להגדיל גירעון או תקציב, ושאי אפשר לשנות את תקציב 2012, כל אלו דברים שנקבעו על ידי אנשים, אפשר וצריך לשנות אותם!

צריך לפתוח את תקציב 2012 לדיון מחודש, צריך ואפשר לבנות תקציב חברתי, אנחנו צריכים להמשיך ולהיאבק על כך! המאבק הזה רחוק מלהסתיים.

אנחנו כציבור לקחנו על עצמנו אחריות, אחריות למלא את תפקידנו כריבון של הארץ הזו. יש לנו אחריות להמשיך דבר אחד עם השני, יש לנו אחריות להחליט מהו סדר העדיפויות שלנו, להבהיר אותו לשלטון, ולפקח עליו, לדאוג שהשלטון יפעל כפי  שאנחנו רוצים. אנחנו לא ניתן לדברים להיסגר מאחורי גבינו, אנחנו נהיה מעורבים בקבלת ההחלטות הנוגעות לחיים של כולנו. יש לנו אחריות להיות ציבור אזרחי פעיל! להיות הריבון של המדינה שלנו!  ואם החלטות השלטון לא ימצאו חן בעינינו, נאבק ולא נוותר!

המאבק שלנו ימשיך, עם אסיפות עם בכיכרות העיר, עם מעקב אחר פעילות הכנסת והממשלה, עם פעילות אזרחית שתתבע את  הביצוע של סדרי העדיפויות שנקבע. אנחנו לקחנו על עצמנו את האחריות כציבור להפוך את המדינה הזו למדינה דמוקרטית באמת! למדינה שטוב לכולם לחיות בה!

זו הזכות שלנו והאחריות שלנו לבנות כאן ביחד את החברה שלנו, אנחנו צריכים לעשות את זה ביחד – נשים וגברים, יהודים וערבים, בני מעמד הביניים ובני המעמד המוחלש, כל השכבות בחברה הישראלית צריכות ביחד לבנות את החברה שלנו. זו כבר לא רק מחאה, זהו מאבק!

אנחנו נמצאים בחודש אלול, חודש של סליחות שבסופו הימים הנוראים וחשבון הנפש, ואני קוראת לממשלת לישראל להקשיב היטב למילותיו של הנביא ישעיהו על יום הצום האידיאלי:

הֲלוֹא פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בָיִת כִּי-תִרְאֶה עָרֹם וְכִסִּיתוֹ וּמִבְּשָׂרְךָ לֹא תִתְעַלָּם; (נח', ז)

אנחנו נמשיך להיאבק, אנחנו נמשיך את המאבק הזה ביחד, ואנחנו נשנה את פני המדינה שלנו לטובה, עבור כל התושבים שלה!

תמונות מההפגנה ומהעצרת בערד, צילם יורם פרץ.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. ל רפי :

  מתי תפסיקו לפרסם דמגוגיה בגרוש ותתחילו

  בראש וראשונה שתי הערות:
  א. בדמוקרטיה ייצוגית, הכנסת היא הריבון. בבחירת הכנסת מעביר הציבור את זכות הריבון הטבעית שלו לכנסת.
  ב. בדמוקרטיה ייצוגית, האזרחים יכולים לקבוע סדר עדיפויות רק באמצעות תהליך הבחירות לכנסת.
  אז בואו נפסיק להגיד דברים שאין להם אחיזה במציאות ונתחיל להתנהל באופן בוגר ורציני, שפרושו שלכל דבר שאנו עושים או איננו עושים יש מחיר. אם צריך הציבור לרכוש לעצמו תובנה יסודית אחת מהמחאה החברתית, תובנה זו היא שאין תחליף למעורבותו השוטפת בפוליטיקה הלאומית, ואין דרך אחרת שבאמצעותה הוא יכול באמת להשפיע.
  הגיע הזמן לדון ברצינות בשאלות: מה אמת ומה אחיזת עיניים בכל הטענות שמושמעות בנאום הדמגוגי הנ"ל בהזדמנות זומ "שפושקין מת"?
  מה חשוב יותר ומשרת ציבור רחב יותר ומה חשוב פחות וסקטוריאלי יותר ולכן יצטרך להמתין לתורו?
  מה יכולה המדינה לבצע, צריכה לבצע ורצוי שתבצע, ומה לא נכון ולא רצוי שיבוצ ע"י המדינה?
  מה המשמעות האופרטיבית של הסיסמה "לשלטון יש אחריות"? האם עליו להלאים מחר בבוקר את כל זרועות הביצוע העוסקות במדינה בנושאים שברשימה הנ"ל, או שהפרוש האופרטיבי אחר לגמרי; היכן קווי התיחום המעשיים?!
  איך עוברים מבלי לשפוך את התינוק עם המים, ממצב נתון שיש בו קשיים, למצב חדש שאמור להיות טוב יותר, ואיך מבטיחים שאמנם יהיה טוב יותר (לא אידיאולוגיה הזויה, תכנית ביצוע!!!)
  תתבגרו!

 2. לקסי :

  כמעט הכל כמעט נכון, תשובה לרפי ל.

  נכון שהכלל הכתוב הוא שבדמוקרטיה ייצוגית הריבונות מועברת מהבוחרים לנבחרים, נכון.
  רק שבעקבות השיבוש שההון מחיל על חיינו, זה לא עובד.
  נכון ודרוש ש"… צריך הציבור לרכוש לעצמו תובנה יסודית אחת מהמחאה החברתית, תובנה זו היא שאין תחליף למעורבותו השוטפת בפוליטיקה הלאומית…"
  רק שההון משבש את דעת הציבור ומשסה בו משבשי תודעה ומאדירי צרכנות בזבזנית על-מנת לשלוט בתודעתו.
  אז התקוה שלנו היא שהמחאה תתגלגל להיות תנועה פוליטית שתשיב את דעת טוב ורע אל האנשים, שיידעו למה נועדו האחים הגדולים מימי אורוול ועד לימי תיבת האידיוטים.
  והתקוה היא… ההמנון שלנו, נקווה וגם נפעל.

 3. עדית לב :

  תודה לקסי

  אין מה להוסיף על מה שלקסי כתב,
  עד כה הציבור לא היה מעורב בפוליטיקה הלאומית בחשיבה כלכלית או חברתית,
  אני מקווה שהמחאה הזו אכן תחזיר את הציבור להיות פעיל פוליטית בכל היבטי חייו, יחשוב מה הוא רוצה ולא יהיה אדיש וידאג לקבל זאת.

 4. איתי :

  את המשוכה הענקית של הוצאת הציבור מהאדישות והייאוש עברנו. כעת חשוב לא פחות להסביר לציבור את החלופות.

  בישראל כל נער כמעט יידע להסביר את החלופות השונות לטיפול בסכסוך הישראלי פלסטיני: החל מטרנספר וכלה במדינה דו לאומית. בהקשר של מדיניות כלכלית-חברתית, הציבור עדיין נמצא באפילה.

  לדוגמה, אם תבחני את ההצעות הפופולריות ביותר באתר של טרכטנברג או באתר של שיתוף הציבור במחאת האוהלים http://ohel.j14.org.il/

  תגלי ש"מר ישראלי" עדיין נאמן בגדול לדעותיו העקביות מזה עשרות שנים: הוא רוצה לשלם מיסים נמוכים כמו באמריקה ולקבל שירותים איכותיים חינם כמו בשבדיה.

  העמדה הזו קוהרנטית ובוגרת בערך כמו לרצות גם את סיפוח כל השטחים, גם את שימור ישראל כמדינה יהודית (כלומר לא לתת לפלסטינים אזרחות או לחלופין לגרש אותם), וגם לרצות את ההכרה של מדינות העולם בזה.

 5. עדית לב :

  שינוי ולימוד

  אני מסכימה שהאתגר הגדול שלנו הוא ללמוד ביחד, בגלל זה אני משתדלת להגיע לכמה שיותר מקומות ולדבר על התפיסה הכלכלית-חברתית שאני מציגה,
  צריך לעשות הרבה יותר.
  המבנה שמדברים עליו בחיפה, השארת מעגלי השיח לאחר פירוק האוהל אמור לענות בדיוק על זה, ואנחנו נצטרך להמשיך לעבוד קשה…
  אולי אפילו יותר קשה.
  עדית

 6. דקל-דוד עוזר :

  חובת נאמנות של נבחרי ציבור

  ל רפי.
  כמו שאמרת, אנחנו מסמיכים שלוחים לצורך ייצוג בכנסת.
  אלו הם שליחינו.
  שליח של אדם חב חובת נאמנות לציבור, הוא אינו רשאי לפעול "כמו שבא לו", מחובתו לפעול לטובת כל אדם ואדם על מנת לקדם ולהרים את החברה בכללותה, אין לנבחרי ציבור זכות לגנוב, לקבל שוחד או להעדיף עשירים.
  אפילו חוק השליחות קובע:
  נאמנות וחובות השלוח

  8. קיבל אדם עליו להיות שלוח, חייב הוא לנהוג כלפי השולח בנאמנות ולפעול בהתאם להוראותיו; ובאין כוונה אחרת משתמעת ממהות השליחות או מתנאיה יחולו עליו חובות אלו:

  (1) יגלה לשולח כל ידיעה וימסור לו כל מסמך הנוגעים לנושא השליחות ויתן לו דין וחשבון על פעולותיו;

  (2) לא יהא שלוח של שליחים שונים לנושא שליחות אחד שלא על דעת שולחיו;

  (3) לא יעשה פעולת שליחות עם עצמו;

  (4) לא יקבל מכל אדם טובת הנאה או הבטחה לטובת הנאה בקשר לנושא השליחות שלא בהסכמתו של השולח;

  (5) לא ישתמש לרעת השולח בידיעות או במסמכים שבאו לידו עקב השליחות, ובדרך כלל יימנע מכל דבר שיש בו ניגוד בין טובת השולח ובין טובתו שלו או של אדם אחר.

  או בעברית:

  1. מחובתם של נבחרי הציבור לתת לנו דין וחשבון על נכסיהם האישיים ועל פעולתם בשליחות הציבורית, לרבות כל קשר עם בני דרגה ראשונה וכו'.

  2. אסור לליברמן להיות סוכן ק.ג.ב. או סוכן של ממשלת רוסיה, אסור לברק להמשיך לייצג חברות נשק בעצמו או באמצעות שותפו לשעבר ואשתו כשר ביטחון ועוד.

  הבנת את הרעיון?

  נבחרי הציבור שאינם נאמנים לציבור זו מחלה קשה.

 7. אליהו :

  תוכנית ביצועית ? בבקשה

  רפי יקר
  בבקשה תוכנית ביצועית

  1. מנהיגי המאבק וכל היועצים שהצטרפו עד כה מודיעים על הקמת "ממשלת דוגמא אידיאלית"
  לממשלה זו כמובן לא יהיו כל סמכויות ולא תוקף חוקי או תוקף כלשהוא שכן היא לא נבחרה אולם היא תשב ותדיין בנוגע לכל הסוגיות שהעלתה המחאה הנוכחית
  ותאלץ להציע פתרונות ישימים וראליים תוך התחשבות בכל הגורמים המשפיעים על משק במדינה כמו ישראל תוך בדיקה והתייחסות להבטים בטחוניים כלכליים חברתיים וכו'…
  דבר זה יאלץ את כל הנואמים המכובדים לבדוק בעצמם את תקפות דרישותיהם. במידה ויגיעו למסקנות והצעות אופרטיביות מעשיות, רשאית "ממשלת הדוגמא" לפרסם את הצעתם בנוסח מפורט פומבי תוך התייחסות להבטים השונים.
  הממשלה הנוכחית תהיה רשאית לאמץ הצעות אלה או לדחותן אבל מה שבטוח יקרה במידה ותהיינה הצעות טובות ומעשיות, ממשלת דוגמא זו תצבור נסיון ידע וחוכמה ( או שלא )ותוודע בציבור.
  בבחירות הקרובות תוכל "ממשלה" זו להציע את עצמה לציבור כמועמדת לבחירה.
  2. דבר ראשון שתעשה "ממשלת הדוגמא" הוא לקבוע כלים וכללים לבחינת מועמדים לעמוד בראשה ובשורותיה. לקבוע מבחני התאמה ומבחנים אישיותיים להתאמה לעסוק במדינאות (לא מעניין פוליטיקה)
  3. "ממשלת הדוגמא תחל בצעדי חינוך והעלאת המודעות הצרכנית בקרב הציבור בכל נושא עניין ותחום. קביעת קריטריוני רווח סביר בענפים השונים תוך בדיקה מעמיקה של כל ענף וענף. סימון וידוע הציבור לגבי ענפים וחברות בצורה ברורה מהו מרווח רווחי החברה, רשת השיווק, העסק.
  ניתן ליצור סרגל בדומה לסרגל דרגת זיהום האויר במכוניות או סרגל צריכת חשמל במכשירי חשמל.
  הסרגל יהיה בצבעים מירוק לאדום כאשר הסרגל יתייחס בדיפרנציאציה לענפים השונים ( ברור שבענף הדלק מרווחי הרווח הם אחוזים בודדים בעוד שבענפים אחרים התמונה תהיה שונה מעט.

  הנה התחלה של תוכנית ביצועית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.