חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 47

נושאים הדייג ב 2.09.11 7:37

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף. ליקט וערך: דורון קאלו

תרבות ואמנות

נאום "יש לי חלום' הידוע של ד"ר מרטין לותר קינג ג'וניור נישא בוושינגטון לפני 48 שנה. למרות חשיבותו ההיסטורית והתרבותית, הנאום מוגן בזכויות יוצרים עד שנת 2038. בכך הוא מצטרף לרשימה ארוכה של קטעי וידאו ואודיו היסטוריים הזוכים להגנה מוגזמת ע"י החוק האמריקאי, עד כדי כך שעולה החשש שהם יאבדו לפני שיפוגו הזכויות עליהם.

ועוד בנושא: 27 שנים לאחר רציחתו של ד"ר קינג מוקמת סוף-סוף אנדרטה לזכרו. באופן קצת אירוני, האמן שנבחר להנציח את סמל המאבק לזכויות האזרח הוא דווקא סיני.

הסן פרנסיסקו כרוניקל משרטט את דיוקנו של לארי הארווי, מייסד ומנהל פסטיבל ברנינג מן האמריקאי. הפסטיבל, שמאז לידתו הספונטנית ב-1986 הפך לאירוע פופולרי המושך כ-50000 מבקרים מכל העולם מדי שנה, נכנס לאחרונה לפאזה גלובלית עם 'פרויקט ברנינג מן', ארגון ללא כוונת רווח המבקש לקדם תרבות, אמנות וחינוך ברחבי העולם.

בריאות

אלירז זר אביב כותבת על הקמפיין החדש למניעת סרטן השד, שבדומה לקודמיו בשנים האחרונות, גם הוא סקסיסטי ופוגעני, ויעילותו מוטלת בספק.

סדרת האינטרנט החדשה Undo בכיכובו של צביקה פיק היא למעשה קמפיין פרסומי לפוסטינור, גלולת 'היום שאחרי'. עלילת הסדרה עוסקת בחבורת תיכוניסטים שנופלת בחלקם הזדמנות לחזור אחורה בזמן בעזרת גלולה חדשנית שהמציא תלמיד מצטיין. הקמפיין הבעייתי מלכתחילה נראה מוזר עוד יותר לנוכח העובדה ששמו המפורש של המוצר אינו מוזכר כמעט כלל באתר האינטרנט של הסדרה.

לפי דיווח ב-mako, תעשיית הפורנו בארה"ב משותקת לאחר שאחד השחקנים נדבק בנגיף ה-HIV, ופעילים למען בריאות הציבור בארה"ב מחו על חוסר האכיפה של החוק המחייב שימוש בקונדום בזמן הצילומים.

חינוך

יעל עבאדי כותבת באתר גלי צה”ל על בית הספר האמריקאי באבן יהודה, שזוכה לתואר 'בית הספר היקר ביותר בישראל' בכל המדדים: תמורת סכום פעוט של 110 אלף ש"ח בשנה התלמידים מקבלים מחשבים ניידים וטיסות לחו"ל, והלימודים נערכים בכיתות קטנות עם סייעת צמודה לכל מורה.

חברה

לפי אירית רוזנבלום מארגון 'משפחה חדשה', שיעור החתונות האלטרנטיביות בישראל עולה מדי שנה. לאפשרות הקיימת של נישואין בחו"ל נוספו בשנים האחרונות אלטרנטיבות אזרחיות בארץ (כגון 'נישואי חוזה') שהן בעלות תוקף חוקי מחייב. לא פחות מ-4000 זוגות בחרו להסדיר כך את יחסיהם בשנה האחרונה.

יהודה שנהב רואה בחוק ההסדרים את לב הבעיה החברתית בישראל, וקורא לביטולו. החוק משמש מאז 1985 להקפאת חוקים לגיטימיים כמו חוק הדיור הציבורי, לזירוז רפורמות והתקנת חוקים חדשים באצטלה של מצב חירום זמני, ולמעשה מעביר את מרכז הכובד מהרשות המחוקקת לרשות המבצעת באופן לא דמוקרטי.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. יובל רויטמן :

  הטרקלין - על הפרטת שירותי הבריאות

  וגם אפי מיכאלי, הבוקר בטרקלין, כותב אל הפרטת שירות הבריאות לתלמיד. http://wp.me/p1HMZI-6K.

 2. יובל רויטמן :

  על

  כותב "על"…

 3. אמנון פורטוגלי :

  מרב מיכאלי

  כדאי להוסיף את המאמר 'לא לגיטימי' של מרב מיכאלי בהארץ
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1239862.html

 4. יונתן כ. :

  לטעמי המאמר "לא לגיטימי" אינו לגיטימי בעצמו מכיוון והוא מוציא את את כל מי שלא חושב בדיוק כמו מרב מיכאלי מגבולות השיח.

  זה לא לגיטימי כשזה נעשה על ידי אם תרצו וזה לא צריך להיות לגיטימי גם כשזה נעשה על ידי כותבים כמירב מיכאלי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.