postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צדק חברתי לקשישים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צדק חברתי לקשישים

נושאים מכתבים, רווחה ושירותים חברתיים ב 1.09.11 0:00

אנו מביאים כאן את מכתבה של טובה לועדת טרכטנברג בנוגע למצבה של אימה – מצב המשותף לקשישים רבים בארץ. גם לקשישים מגיע צדק חברתי

                                                                                                                  15/08/2011

 

לכ'

ועדת טכטנברג

 

א.ג.נ,

                הנידון: איפה הצדק של הקשישים? (אימי הקשישה?!)

 חברי ועדה יקרים, אני מאוד רוצה לקוות שהסיפור של אימי ,יביא מזור וסעד , לאלפי קשישים שאינם יכולים להשמיע את קולם, ואין מי שיהיה להם לפה, אני באופן אישי, הייתי מקימה אוהל ,אולם בשעה זו,עלי להיות צמודה לאימי ורה אברמן ,בת ה83 ת.ז. 5694476 (שתיבדל לחיים ארוכים –לצערי ,כבר לא בטוח ,כי יש לה חשד לmds- (סרטן מח העצמות).מתגוררת בעיר חיפה.{כרגע  אני מורה בחופשה ,שיש לאל ידי לסייע,ברם מה יהיה הלאה????????}

לא אלאה אתכם בפרטים :בהתכתבויות הנצחיות ,בכספים,במשך הזמן הרב שהקדשתי כדי לקבל פיתרון בשלושה  מישורים: (אני מאמינה שיש קשישים רבים ,במצב דומה).

1)    אימי ,ניצולת שואת לוב ,  אמורה לקבל תמלוגים – הגשנו בקשה בסביבות אוקטובר 2009 ,( תיק מס' 252351 ,התיק בת"א -כנראה שיש משהו נוסף בירושלים… בירוקרטיה מסורבלת) – ועד היום ,למרות שהגשנו את כל המסמכים הרצויים,טרם קיבלה אימי את המגיע לה ורק אתמול ,סוף סוף קיבלנו דף למילוי פרטי בנק ,ונאמר לנו שיש להמתין עוד שלושה חודשים לפחות.

ואנו זועקות: למה?

{אני משתדלת לתמצת את הדברים,אולם, פנינו גם לחברי כנסת – תודה מיוחדת לח"כ זאב בילסקי שטרח באופן אישי להיות מעורב בסיפור,ולמרות הכל ,טרם נפתרה הבעיה,יש תור ארוך…(אנו מבחינתנו שלחנו טפסים כשנתבקשנו,לא ברור למה כל פעם ביקשו טופס אחר,משום מה לא קיבלנו חלק מהמכתבים שנשלחו בדואר- הכל כל כך מסורבל)-מדינת ישראל הייתה צריכה לקחת יותר אנשים ,כדי לתת מענה לניצולי השואה ,כמה נותרו , וכמה נותר להם לחיות?(אני בעצמי הצעתי לעבוד בהתנדבות בחופשים שלי…ונדחיתי)}.

2)     אימי התאלמנה לפני כ-6 שנים ,ורק כעת גיליתי מידע זוועתי: אימי אינה מקבלת קצבת זקנה, כי כל חטאה הוא: שנולדה לפני שנת 1928 .הידעתם???????? (זה בלתי אנושי לכל הדעות).אימי עלתה לארץ באוגוסט 1949 באוניה "תיאודור הרצל", הייתה עקרת בית למופת וגידלה חמישה ילדים שכולם שרתו בצבא…והעובדה שהיא הייתה עקרת בית ונולדה לפני 1930 אינה מזכה אותה בקצבת זקנה .זה נשמע הזוי ואין לי ספק שאינכם יודעים זאת.ציטוט החוק: " עקרת בית, אשה נשואה שאינה עובדת מחוץ למשק ביתה, ובן זוגה מבוטח, זכאית לקצבת זקנה בגיל הזכאות לקצבת זקנה אם היא נולדה לאחר 31 בדצמבר 1930."

"מערכת יחסים מעניינת היא זו שבין קצבת השאירים וקצבת הזקנה. ציינו כבר שמרבית הזכאים לקצבת השאירים הם אנשים בשנות חייהם המאוחרות, כך שלא מן הנמנע שאלה זכאים גם קצבת זקנה. על פי חוקי הביטוח הלאומי, קבלה של קצבת שאירים לא באה על חשבון קצבת הזקנה, והאדם האמור זכאי לקבל את שתיהן"

(לאחרונה פניתי בנידון: למנכ"לית ביטוח לאומי : אסתר דומיניסיני,לרפי איתן (טרם נעניתי) ולשר הרווחה כחלון – היו"ר שלו דיאנה השיבה לי וטענה שיש בעיה …

אני שואלת אתכם חברי הועדה: איפה הצדק – מי יושיע?

(אגב : אימי כיום מקבלת קצבת שארים כ2000 ₪ (הרוב לתרופות ורופאים) וכ800 ₪ פנסיה – הסכום נמוך כי בתקופת המיתון בבניין רכש אבי משאית –הוציא את כל הכספים שצבר לזכותו במשך השנים,ושב לעבוד בבניין וצבר זכויות מחדש לפיכך הפנסיה הנמוכה- עם סכום נמוך כזה חיה אימי)

3)     מסתבר שלמרות המחלות הרבות של אימי (בעיות עם זרימת דם,נוטלת קומדין,סכרת,כולסטרול,לחץ דם גבוה וסחרחורות ולאחרונה mds  )  האחיות שבאו

לאבחן אותה מטעם הביטוח הלאומי, החליטו שהיא עצמאית ואינה זכאית לשעות סיעוד.הגשנו ערעורים ושוב נדחינו. פעם קיבלנו 6 שעות שבועיות ,עקב העובדה שנפלה-כתוצאה מהסחרחורות וידה גובסה עקב השבר ,ובחודש זה קיבלנו 14 שעות ,לאחר האשפוז בבית החולים,הודות לרגישותה של העובדת הסוציאלית של בית החולים שהפעילה את שעות הסל של הקרן לניצולי רווחה).ביום א' שעבר התעקשתי

שאחות נוספת תבוא ל"אבחן" את אימי ושוב עברתי זעזוע והלם עמוק.אימי שבר כלי

בקושי זזה לא הצליחה ללבוש מכנסיים ,אבל כן מצליחה לעשות את פעולת שטיפת ידיים (עם ההליכון )להכניס צלחת למיקרו ולחמם.כל מאמצי לשכנע את האחות שקריטריונים אילו מהווים תמונת מצב מעוותת עלו בתוהו,אני ממש במתח לראות כמה שעות יאשרו לי הפעם.אני מתייסרת כל העת לשמוע את אנחותיה של אימי ורק כדורי שינה וכדורי מורפיום מקלים על כאביה במעט,כל מה שהיא מייחלת לצערי זה את מותה, ואם לא הייתה מסורתית אין לי ספק שהייתה שולחת יד בנפשה.

כתבתי למוסד לביטוח לאומי ,שאמרו כי אדם לאחר גיל 80 יקבל שעות סיעוד ללא אבחון,הם השיבו לי שטרם יושם החוק וידיהם כבולות.

         (הודעה משמחת באופן חלקי –השבוע אישרו לה 9.45 שעות סיעוד- מעט למצבה)

חברי הועדה היקרים – איפה הצדק?

{אגב: לצערנו יש לי אח כרות רגל כתוצאת מסכרת ושתי אחיות שהחלימו מסרטן ואחות ,שלאחרונה נתגלתה בה מחלת הזאבת קשה להם לטפל באימי ולמרות הכול כולנו עושים כמיטב יכולתנו.אימי חוששת מבית אבות ומעובד זר  ,רוצה למות בכבוד בביתה שלה עם סיוע שעות ובנוסף העזרה שלנו)– תנו לקשישים סיוע בביתם.זו משאת נפשם! (חבל מאוד שכספים רבים שמיועדים לטיפול בקשיש לא מגיעים ליעד ואנשים אחרים נהנים מכך,לעניות דעתי ,צריך לשקול ,כל משפחה לגופה{משפחה אחראית שאין בה אב מסומם ואלכוהוליסט –לתת להם קצבה והם ידאגו לעובד מתאים….)

ישבתי לכתוב מכתב זה ,בתקווה שבין ההחלטות והשיקולים שלכם תהיו פה לזקנים.

אני נתתי את הדוגמא של אימי ,שנופלת בין הכיסאות ,ומקווה למענה בקרוב.אין לי ספק שיש עוד רבבות קשישים כמוה ,שאין מי שידבר במקומם.(השבוע שמעתי בלילה ,אישה זקנה בתוכנית :"שיחות לילה עם אבי כץ" והיא אמרה: "אני לא שומעת במחאת האהלים את הקול של הזקנים,כי הזקנים עם חצי רגל בקבר אין להם כוח לצאת לרחובות,מי יעזור לנו"? הובטח לה שיעבירו את הדברים הלאה…וכשהשיבו לה שדווקא יש כמה גמלאים שמוחים ,היא אמרה שקולם חלש ,ואני בהחלט הבנתי למה התכוונה הגברת (ניסיתי לעלות לשידור ולא הצלחתי).חברי הועדה היקרים ,יש לכם אחריות מוסרית בחברה שמתיימרת להיות סוציאלית,להיות פה לזקנים.

 " אל תשליכו אותם לעת זקנה"

     מקווה שמכתבי זה יביא ישועה לקשישים,ויגרום לכם לשנות חוקים ,לאלתר,לפני שיהיה מאוחר – לאלה שבנו את המדינה שלנו. אגב: אבי אברמן משה,יליד בוקרשט ז"ל ,ניצול שואה (היה לו על היד מס' של אושויץ…) עלה ב1948 בספינת "קדמה" ,לימים נאמר לו לוותר על השילומים מגרמניה ,כי זה כסף טמא ועדיף לתת למדינה ,וכך עשה.(היה פטריוט, שרת בצבא והתנדב גם לאחר שלא היה מחויב).כשנאלץ לפרוש לפנסיה (עבד בבניין) בסביבות גיל 59  ,עקב פציעה וניסה לקבל שילומים פטרו אותו בתשלום עלוב חד פעמי.כשהזדקן ומצבו התדרדר ניסינו לאסוף עובדות כדי להגיש תביעה ולצערנו הרב נפטר.

אבי לא זכה,מקווים שאימי תזכה.

                 חברי ועדה יקרים , מקווה שלאחר הדברים הנ"ל תפעלו במלוא המרץ למען הזקנים,הם לעניות דעתי, צריכים להיות בראש סולם העדיפויות

אין ערובה למשך תוחלת חייהם, אנאעשו צדק לפני שיהיה מאוחר.

                                                     מודה מראש

                                      בשם אימי ובשם כל הקשישים

                                        טובה אברמן

                                          טל':0508725335 /  צפת

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.