חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפגנת ההורים הגדולה והופעה של נציגת המשפחות בועדת טרכטנברג

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מידע על פעילויות ב 30.08.11 6:02

היום (שלישי) ה30 לאוגוסט, יתקיימו שני אירועים משמעותיים במחאת ההורים הארצית – לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה עלינו לטובה. לפניכם כל הפרטים ונייר עמדה

בין השעות 9 ל 13 במכון ון ליר מול חברי ועדת טרכטנברג תשא דברים רחל עזריה ממנהיגות מחאת העגלות.
 בנאומה בפני ועדת טרכטנברג תציג רחל את עיקרי הדרישות כפי שכתובות בקובץ המצורף.
רחל עובדת כבר שנים רבות על נושא הגיל הרך והיא עצמה אמא לשלוש בנות.
ביום שלישי 30 אוגוסט בין השעות 17:30 – 19:00 תתקיים הפגנת ההורים הגדולה ברחבת מוזיאון תל אביב, כאשר קרוב לאלף אנשים כבר אישרו הגעה.
לפרטים נוספים על ההפגנה ניתן להכנס לאיוונט הבא בפייסבוק.
רחל עזריה: "כחלק מההחלטה של דרור ישראל והתאחדות הסטודנטים אנו מגיעים מחר להציג את דרישותינו בפני ועדת טרכטנברג. הדרישות של ההורים הצעירים במדינת ישראל הם בסיסיות וההכרחיות לקיומה של מדינה מתוקנת. אנו מתכוונת להמשיך במחאה כאילו אין הדברות ולהמשיך בהדברות כאילו אין מחאה. אנו לא מתכוונת להפסיק, עד שנוכל לגדל את ילדינו במדינה שאנו אוהבים כל כך".

נייר עמדה לועדה לשינוי חברתי כלכלי (ועדת טרכטנברג)

מאת, חברת מועצת העיר ירושלים רחל עזריה, נציגת פורום מחאת ההורים הארצי ואמא לשלוש בנות,

 

העקרונות להקלה על משפחות צעירות.

א.      טיב המסגרת– ככל שהמסגרת טובה, איכותית יותר ובטוחה יותר, כך הילדים מרגישים בטוחים יותר, נהנים יותר ורגועים יותר. זה משפיע באופן מיידי על התנהגות הילד גם בשעות בהן הילד אינו במסגרת, ומכאן על חויית היומיום של המשפחה. יתרה מכך, ככל שהמסגרת בה הילד משתתף טובה יותר, כך ההורים רגועים יותר.

ב.      עלות המסגרת– הצעת מסגרות טובות שאינן יקרות, שמשפחות יוכלו לעמוד בתשלומים עבור המסגרות בהם הילדים מושמים מבלי לקחת נתח גדול מידי מהקופה המשפחתית לכל ילד.

ג.       צמצום הפער בין שעות וימי העבודה של ההורים לבין שעות וימי הלימודים/מסגרת של הילדים. כיום הפער הוא עצום, הורים רבים עובדים הרבה יותר משמונה שעות ביום, וזכאים לשבועיים בשנה כימי חופשה שנתית, זאת לעומת כמעט שלושה חודשים שילדי ישראל נמצאים בחופשה. הקושי לג'נגל בין שעות וימי העבודה של ההורים לבין שעות וימי הלימודים של הילדים מטילה עומס רב על הורים לילדים קטנים. העומס הוא לא רק טכני אלא גם רגשי, שכן חוסר הודאות כל פעם מחדש איך ימצא פתרון לתקופות אלו מעמיס מתח על המשפחה.

להלן יובאו בקצרה הפתרונות השונים להקל על משחות צעירות בני מעמד הביניים, ואשמח להופיע בפני הועדה ולהרחיב אודות הפתרונות:

  1. הצהרונים- צהרון הוא זמן נוסף בו שוהים הילדים בגן בין השעות שתיים עד ארבע. צהרונים מתקיימים בגנים העירוניים. התשלום עבור שש וחצי שעות של הגן העירוני בין שבע וחצי לשתיים הוא 776 ₪ בחודש. לעומת זאת מן השעה שתיים עד ארבע, המסגרות הינן פרטיות או חצי פרטיות ואז אנו ההורים נדרשים לשלם סכומים גבוהים הנעים בין כ 800 עד לכ-1,200 ₪. הפער בין העלות של שעות הבוקר לשעות אחר הצהריים הוא עצום ונובע ממספר סיבות: הגננות והסייעות בצהרון אינן מצוות הבוקר, ובעצם עובדות רק שעתיים ביום. יקר וקשה למצא כח אדם איכותי לשעתיים ביום באמצע היום. שנית, מדובר במפעילים פרטיים או חצי פרטיים, ולפיכך הם מוודאים שהצהרון יהיה רווחי. ציבור ההורים הוא לקוח שבוי, שכן לא ניתן להעביר את הילדים לצהרון אחר- הצהרון מגיע עם גן הילדים, וכך יוצא שגם אין שום תחרות.  ברור שאם מסגרת הבוקר תתארך עד לשעה ארבע, ותהיה באחריות המדינה המחירים יצנחו פלאים. כלומר מימוש יום לימודים ארוך עד ארבע יעלה לקופה הציבורית הרבה פחות מאשר הצהרון עולה היום להורים. מה גם שמדינת ישראל הכירה באחריותה המסוימת על הצהרונים, ומציעה סבסוד דרך משרד התמ"ת. הבעיה היא שהשיטה שבה מתנהל הסבסוד בתמ"ת גרם לכך שאחוז הניצול של התקציב היה בשנה האחרונה כ-40%. יתרה מכך, ניצול הסבסוד לא היה באותו קנה מידה בקרב האוכלוסיות השונות. אשמח לפרט בפניכם כיצד ניתן להקל דרמטית על מעמד הביניים בהקשר הזה.
  2. הארכת שנת הלימודים בגני הילדים והכיתות הנמוכות של בית הספר היסודי. בירושלים יזמנו תכנית להארכת שנת הלימודים בגנים עד סוף יולי. השיטה היא גביה של העלות הרגילה של גני טרום חובה, אשר מכסה את העלויות של החודש הנוסף בגן. הורים שזכאים להנחות במשך השנה קיבלו הנחות גם בחודש זה, במימון של כ- מיליון ₪ מהתקציב העירוני. לאחר שנתיים של פיילוט התכנית פעלה בכל מסגרות הממלכתי והממלכתי דתי  בירושלים. התכנית התבצעה בשיתוף פעולה מלא עם ועד הגננות והסייעות, כאשר השיטה היתה לא לחייב גננות וסייעות להשתתף בתכנית, ולהציע להן משכורת נוספת מעבר למשכורת לה הן זכאיות לקבל מכח החוק, בחודש יולי. במילים אחרות בחודש זה הן קיבלו משכורת כפולה. מיותר לציין עד כמה פרוייקט זה הקל על ההורים העובדים והמשפחות הצעירות. אציין גם שמהלך זה גרם לירידת מחירים בקייטנות לגילאי הגן. בעצם שברנו את השוק. אשמח לפרט לכם אודות התכנית לטובת המשפחות הצעירות ברחבי מדינת ישראל. .
  3. משרד התמ"ת והגיל הרך. המהלך של ממשלת ישראל לתת הנחות במעונות יום ובצהרונים לאימהות עובדות הוא מבורך. אך האופן שבו ההנחה מוענקת גורמת לכך שאחוז הניצול של ההנחות הוא קטן מאוד. כמו כן התקציב לבנית מעונות יום מסובסדים מנוצל באופן מצומצם ביותר. הניצול הנמוך בכל התחומים נובע בעיקר מהאופן שבו התקציבים מועברים ומנוצלים. לכן אני מציעה להעביר את כל האחריות למשרד החינוך– למשרד זה כבר יש מנגנון קיים שמתפקד. אציין כי עבדנו בירושלים בשנה האחרונה לבניית מנגנון לניצול תקציבי התמ"ת, אך נראה לי שהעברה למשרד החינוך תיעל את המהלך משמעותית.
  4. חוגים – מחירי החוגים הם גבוהים מאוד ומקשים על התקציב המשפחתי. ברור שמעמד הביניים משתדל לא לוותר על חוגים לילדם, כאשר חוגים הם בעצם לימודים משלימים: לימוד כלי נגינה כדי להכיר את עולם המוסיקה, שיעור התעמלות/ריקודים/שחיה/אמנות לחימה- כדי לחזק את השרירים ולמנוע את ההשמנה שילדים רבים סובלים ממנה, לימודי אמנות, כתיבה יוצרת, או פיתוח תחביבים- דבר שהוא חשוב להתפתחות של הילדים. מחירי החוגים עלו באופן ניכר בשנים האחרונות, בין היתר בשל הקיצוץ הדרמטי שהתרחש בחברה למתנסים. בקצת למעלה מעשר שנים  קוצץ תקציב החברה למתנסים בכמעט חמישים אחוז. בכך כל התקציב לתפעול השוטף של המתנסים נעלם, וברשויות רבות מצופה מהמתנ"סים לסבסד את עלויות תפעול המתנ"ס, עלויות הפעילות הקהילתית ועלויות ההנחות לילדים מתקשים, על ידי פעילות של חוגים וצהרונים. כך יוצא בעצם שמשפחות צעירות ממעמד הביניים משלמות מס עקיף נוסף במקום התקציב שקוצץ. בנוסף, בשל עליית מחירי החוגים במתנסים, אין גורם שממתן את עלות החוגים במקומות הפרטיים. במילים אחרות, הוזלת החוגים במתנסים יגרום לשבירת השוק, וירידת מחירי החוגים בכלל.
  5. הארכת חופשת הלידה- נעשה תהליך של המחוקק להאריך את חופש הלידה מ-12 ל-14 שבועות, ישנה הצעה להאריך את חופשת הלידה בשבועיים נוספים, כל הארכה היא משמעותית ביותר עבור ההורים והילדים. בנוסף, נבקש לבחון אפשרות לחופשת אבהות, לפיה אבות יכולים לקחת מספר מסויים של ימי חופשה בשנים הראשונות לאחר לידת ילדיהם.
  6. פיקוח על מחירי מוצרי תינוקות או עידוד תחרות. עלות מחירי תחליפי החלב והחיתולים הוא עצום, ניתן להוזיל את העלויות או על ידי החזרת הפיקוח על המוצרים או על ידי עידוד תחרות. הוצאות אלו מכבידות מאוד על ההוצאה החודשית של משפחה צעירה.

ונושא אחרון: אבקש להתייחס לפער העצום של עלות גידול ילדים חרדים לעומת ילדים שאינם חרדים. האופן בו ניתנות הנחות, אוטומטית מחיל את סכום ההנחה הגבוה ביותר על ילדים חרדים. הנורמות הנוהגות בקרב רבים מבני מעמד הביניים שלא לבקש הנחות- כדי שמי שבאמת צריך יקבל אותן, גורם לזה שגם כשאנחנו זכאים להנחות לעיתים איננו מבקשים. לפיכך אני מציעה לקבוע כמה שיותר כללים אוניברסליים. וכמה שפחות מדרגי הנחות. וכשבונים את מדרגי ההנחות לבנות אותן באופן שבו גם מעמד הביניים יהנה מהם. כמו תנאי לקבלת הנחות במעון יום הוא הוכחת מיצוי יכולת השתכרות של 150% בקרב זוג. גם על נושא זה אשמח לפרט בפני הועדה.

אודה לכם באם תזמנו אותי להופיע בפני הועדה כדי להציג בפניכם את הנושאים השונים,

בברכה,

רחל עזריה

נציגת מחאת ההורים

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.