חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון עזרא: כריה בשדה בריר תהיה כפופה לחוק מניעת מפגעים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 11.09.08 6:03

בחודש מאי פנה הראל לייבוביץ אל השר להגנת הסביבה בבקשה להתנגד להקמת מכרה הפוספטים ליד ערד. בתשובה כותב השר גדעון עזרא כי הורה על סדרת פעולות להגנה על הסביבה מפני נזקי-הכרייה

הראל שלום רב,

הנדון: מכרה הפוספטים ליד ערד

פנייתך לשר להגנת הסביבה , מר גדעון עזרא, התקבלה בברכה.

ראשית, אני מתנצלת על העיכוב במתן מענה לפנייתך.

התכנית למכרה הפוספטים "שדה בריר" ( תכנית מספר 140/03/24) הוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז הדרום לפני כ 10 שנים. התכנית לוותה בתסקיר השפעה על הסביבה שנבדק באופן יסודי במשרד להגנת הסביבה. מאחר והאזור בו מוצע המכרה נחשב כרגיש במיוחד לזיהום אויר (במיוחד אבק) ועקב קרבת המכרה לערד, לכסייפה, לישוב המוצע אל פורעה ולריכוזי מגורים של "פזורה", נדרשו בתסקיר ההשפעה על הסביבה בדיקות מפורטות ומקיפות שכללו בין השאר עריכת מודלים ממוחשבים מורכבים לנושא זיהום אוויר. על פי דרישת המשרד להגנת הסביבה הועברו המודלים המורכבים לאישור מומחה בינלאומי. עפ"י ממצאי התסקיר , רמת "אבק הרקע" ("מצב קיים" לפני תחילת הכרייה) בישובים הסמוכים למכרה גבוהה יחסית. אולם, עפ"י הערכת עורכי התסקיר ועפ"י חישוביהם, תוספת האבק הצפויה בכסיפה ובערד, כתוצאה מפעילות המכרה, נמוכה. עקב סמיכות המכרה לישובים בהם יש רגישות מיוחדת לזיהום אוויר, רמת הרקע הגבוהה, גודל המכרה והבעייתיות המיוחדת הקשורה באבק הפוספט, לדעת המשרד להגנת הסביבה יש להתנות את קידום התכנית ואת ביצועה בנקיטה באמצעים מחמירים במיוחד, לרבות אמצעים מיוחדים לתכנית זו. להלן עיקרי האמצעים הללו: כרייה ניסיונית לאחר אישור התכנית ולפני תחילת הכרייה בכל תחום התכנית, תבוצע בשטח מוגדר ומצומצם יחסית כרייה ניסיונית שתימשך כשנה. במהלך הכרייה הניסיונית יבוצע ניטור רציף של רמות האבק בגבול התכנית ובישובים הסמוכים. עם סיום הכרייה הניסיונית יגיש מגיש התכנית מסמך מסכם בדבר השפעת הכרייה הניסיונית. על בסיס ממצאי המסמך המסכם יידרש אישור הועדה המחוזית להמשך כרייה בשטח התכנית . המשך הכרייה יותנה בתנאים כך שריכוזי האבק שיתקבלו מהכרייה לא יחרגו מהמדדים המנחים שנקבעו בחוות דעת המשרד להגנת הסביבה לתסקיר ההשפעה על הסביבה.

מנגנון פיקוח

על הפעילות במכרה יוטל פיקוח צמוד בהיבטים הסביבתיים והנופיים. סמכויות הגוף המפקח יכללו סמכות להורות על הפסקת עבודות במידה ותתגלה חריגה משמעותית מההוראות הסביבתיות בתכנית.

הפסקת פעילות בעת קיום תנאים מטאורולוגיים קשים

כאשר יהיו צפויים תנאים מטאורולוגיים קשים הגורמים להסעת אבק לאזורים רגישים הסמוכים למכרה, תופסק במכרה כל פעילות שעלולה לגרום לאבק, לרבות כרייה, הפעלת מתקני גריסה וניפוי, ערום חומר, תנועת רכבים כבדים וכו'.

ניטור

בזמן הכרייה, לרבות כרייה ניסיונית, יופעלו תחנות ניטור אבק קבועות בבית הספר אל פורעה, בערד, ובכסייפה. הנתונים מתחנות הניטור הקבועות יועברו ישירות ובאופן רצוף (מקוון) אל המשרד להגנת הסביבה ואל היחידה לאיכות הסביבה. בשנת הכרייה הניסיונית יופעלו, בנוסף לתחנות הקבועות, תחנות זמניות בגבול המכרה.

"צו אישי"

עבודה בתחום התכנית תהיה כפופה ל"צו אישי" המפרט את הצעדים שיידרש מגיש התכנית לנקוט למניעת מפגעים כאמור בחוק למניעת מפגעים התשכ"א 1961.

ועדת מעקב

בזמן הכרייה, לרבות כרייה ניסיונית, תפעל ועדת מעקב שתעקוב אחרי יישום התכנית. בועדה יהיו חברים: נציג מגישי התכנית, מהנדס הועדה המקומית, המפקח הסביבתי (היחידה לאיכות הסביבה), ונציגי ציבור. לישיבות יוזמנו בהתאם לצורך נציגי גופים נוספים. הועדה תיפגש מעת לעת, תקבל דיווחים על יישום התכנית (ממגישי התכנית ומהמפקח הסביבתי) ותדון בתקלות ובתלונות בדבר הפעילות בתחום התכנית.

בברכה, מיכל ריבלין – מרכזת פניות ציבור וממונה על חוק חופש המידע

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

8 תגובות

 1. איתמר כהן :

  הראל היקר,
  יישר כוח על פעילותך.
  תגובת המשרד היא זריית חול בעיניים (תרתי משמע).
  עניתי על כך בהרחבה בתגובתי לפוסט של טל סרפרוס:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=584139

 2. הראל לייבוביץ :

  הנחמה היחידה לעת עתה, לפי מה שאני יודע – שכרגע כל הפרויקט הוקפא.

 3. עמית-ה :

  אני מקווה שהוא ישאר קפוא.
  נכון להיום המשרד להגנת הסביבה לא מצליח לפקח על מזהמים מכל סוג שהוא ברמה סבירה.
  מלבד זאת די ליסוע מצמת חתרורים לכיוון מישור רותם בכדי לראות איזה נזקים החבר'ה עושים מעבר לאבק.

 4. הראל לייבוביץ :

  גם במפרץ חיפה המצב לא בכי טוב.
  אחרי שהשקיעו רבות לנקות את נחל הקישון, לא זוכר איפה שמעתי שהוא חזר להיות מזוהם תודות למפעלים המתחשבים בסביבה.

 5. דליה :

  להראל
  אני מבינה שהשר לא יצא נגד ההחלטה להקים את "שדה בריר". ולמדנו מאיתמר כהן שהוא לא יוצא נגד בעל ההון שמקים אותו (ראה מקרה פריצקי). עצוב מאד.

 6. יעקב לקס (לקסי) - ערד :

  שלום לכולם ותודה להראל,
  להלן עדכון מצב העניינים בהקשר של שדה בריר.
  בסוף יולי התקיים, בועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז הדרום, דיון על התכנית לכרות בשדה-בריר.
  את עמדת המשרד להגנת הסביבה קראתם בדווחים השונים, עיקרה הוא שהמשרד הזה נאמן לתסקיר ההשפעה הסביבתי שהוכן לפי הנחיית נציגי המשרד ושלפיו ניתן לכרות בתנאים מגבילים ואחרי שנת נסיון מנוטרת.
  בדיון הוחלט – לבקשת משרד הבריאות – להקפיא את המצב לשנה שבה יבחן משרד הבריאות את הסיכונים ולפי תוצאות הבחינה יקבע את עמדתו.
  משרד הבריאות נסוג מעמדותו, שהובעה בשני מכתבים של מחוז הדרום באותו משרד. מכתבים שבהם נטען, כי הסכנה המוחשית לתושבי הסביבה מחייבת הורדת התכנית מסדר היום וביטולה.
  מכתבים אלה הסתמכו על שני תסקירי השפעה בריאותית שנערכו – לבקשת עיריית ערד וללא תמורה – בידי ד"ר מיכה בר חנא (רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות) וע"י ד"ר יוני דובנוב, שניהם מהמהחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה. שניהם הומלצו לעיריית ערד ע"י… ניחשתם, ע"י משרד הבריאות!
  לעומת שני התסקירים האלה הונחה חוות דעת שכתב פרופ' יוסי ריבק (מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת ת"א ומי שמייעץ בתשלום לכל המבקש ומשלם), חוות דעת שהוזמנה ע"י חברת רותם-אמפרט ושמסקנותיה היו שניתן להפעיל את הכרייה.
  לקראת הדיון בועדה המחוזית הונחה מחוז הדרום של המשרד שלא להציג את עמדתו הנ"ל (אסור להפעיל את המכרה) ועל ד"ר בר חנא נאסר לבוא לדיון. במאמר מוסגר ייאמר שהדיון הזה נדחה בחודש משום שאותו ד"ר בר חנא לא יכול להשתתף בו ביוני.
  שינוי העמדה שהונחת מהנהלת משרד הבריאות על מחוז הדרום שלו מעורר – בלשון המעטה – תמיהות רבות.
  כיוצא בזה מעוררת תמיהות רבות אי-עמידתו של המשרד להגנת הסביבה במחויבותו לאויר נקי ולעיקרון הזהירות המונעת הכתובים בסעיף הראשון של חוק אויר נקי שנחקק לאחרונה.
  תושבי ערד המתנגדים לכרייה בשדה בריר פנו ליועצות המשפטיות של שני המשרדים בבקשה להיפגש עימן על-מנת לשמוע את תשובת משרדיהן לשתי אמיתות מטרידות אלה.
  טרם קיבלנו תשובות.
  הסכנה הגלומה בהפעלת המכרה

 7. גיתה סופר :

  מי שהיה בדיון של השדולה לאיכות הסביבה בכנסת וראה את השר נזעק להגן על רעיון המכרה, הרבה מעבר למה שתפקידו מחייב אותו, לא יכול שלא לתהות מה האינטרס שמכררה קום יקום. כשר להגנת הסביבה היה עליו להיות מהמחמירים אבל הוא דווקא היה הראשון להזדרז ולטעון לטובת המכרה ולשמור שחלילה לא תקופח ולא תישמע עמדת המשרד שלו (בעד המקרה)מעניין.

 8. עבודה שחורה » גדעון עזרא: לבקר זה קל, לעשות זה קשה :

  […] קבעה שהמכרה לא יסכן את בריאותם של תושבי ערד. לפיכך אנו תומכים בכרייה ניסיונית, מנוטרת ומפוקחת היטב, במשך שנה, שרק […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.