חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסוציאליסט הקפיטליסטי

נושאים דעות, פוליטי ב 24.08.11 6:00

בישראל מתקיימת מדינת רווחה מפוארת, ושמה כנסת ישראל. בה נהנים חברי הכנסת מהמדינה הסוציאלית אך דורשים מכל השאר להירמס בגלגלי השוק הכאילו-חופשי

מאת: סיני גז

בניגוד למה שרובנו חושבים בישראל מתקיימת מדינת רווחה מפוארת. ובכן, זו לא בדיוק מדינה, אלא מיני-מדינה, תת-מדינה, שמתנהלת בתוככי ישראל. לתושבי אותה מיני מדינה יש ביטוח רפואי המעניק להם את הטיפול הרפואי הטוב במדינה, יש להם שרשרת אבטחה שמא הם ייפגעו, הם קובעים בעצמם את שכרם, נהנים מסבסוד מזון ודלק. מקבלים תקציב ל"קשר עם הציבור" ובאופן כללי חיים ברווחה כלכלית וחברתית מעוררת קנאה. ראוי לומר זאת באופן הבוטה והישיר ביותר, מקדמי הקפיטליזם החזירי בישראל, חברי כנסת ושרים רבים, הם מי שנהנים מסוציאליזם דה פקטו. הפרדוקס המובנה ברור לכל: אלו שאינם נאלצים להתמודד עם ה"שוק החופשי" המעוות בישראל הם אלו שקוראים לקיימו ביתר שאת. יתרה מכך, הם אינם נאלצים להתמודד עם קיצוץ בשכרם או בתשלום על החזקת רכבם. סביר להניח שרובם אינו מרגיש את עליית מחירי הדלק או המזון, פשוט כי הם אינם רוכשים זאת בפועל. המדינה מממנת זאת. בנדיבות.

אחחד מחסידי אותו קפיטליזם חזירי ומעוות במדינה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא מי שיונק מלשד עצמות המדינה הסוציאלית, ומחקיקה סוציאליסטית מנקרת עיניים. כיצד מסביר נתניהו את הפרדוקס הנ"ל ? לא ברור, אך זהו אלמנט מטריד מאוד כאשר מי שממריצים שיטה כלכלית מסוימת אינם לוקחים בה חלק פעיל כלל וכלל. הם מחוץ למשחק. יתרה מכך, לאחר שינקו מלשד המדינה הסוציאלית המיניאטורית שקיימת בישראל יוכלו להנות, כשפנסיה וממון בכיסם, מאותו שוק חופשי, לכאורה. המדינה, שנתנה להם עוצמה, כסף ופרסום רב, תאלץ לראות את מי שרמסו את אזרחיה בגלגלי שקר השוק החופשי בישראל, עושים ממון בקרנות השקעה תמוהות, בייעוץ לגורמים כאלו או אחרים ובמתן הרצאות לגורמים בעלי אינטרסים.

האבסורד והניכור זועקים לשמיים. כיצד מסבירים לעצמם חסידי הקפיטליזם היושבים בכסאות ההנהגה את העובדה שהם חיים במדינה סוציאלית, הלכה למעשה, המנותקת ערכית ממדינת ישראל ?. האם הפרדוקס הזה מצליח להיעלם מעינם ?. וכך מתפתח לנו במדינה זן חדש של אישי ציבור: הסוציאליסטים הקפיטליסטים, עדת אנשים שחלבו את שדי המדינה הסוציאלית בין אם בצבא או בשירות הציבורי, דחפו במלוא העוצמה להפרטות דורסניות והצדיקו מעל כל בימה אפשרית את הקפיטליזם הדורסני והמעוות של ישראל ולאחר ששבעו מכך, פנו ל"שוק החופשי" ו"עשו לביתם". למעשה הם עשו לביתם גם כששהו בבית הנבחרים. מי שבונים לעצמם ארמונות ומגדלים מנקרי עיניים מבקשים להיפרד מהעם שלהם הלכה למעשה. הם אינם מעוניינם להתחכך באזרחים והניכור כלפי מי שבחרו בהם הופך להיות גס ומכוער. הם הופכים ממי שצריכים לשרת את הציבור למי שמצפה שהציבור ישרת אותו. הם הופכים אל מול עינינו למי שמרגישים שהם מורמים מעם והעם חייב להכיר להם תודה בכל דרך אפשרית, גם אם מדובר בעיוות מוסרי, הגיוני או חברתי. מי שטרחו להקים לעצמם מקלט אטומי לעת חירום "שכחו" למגן את מי שחוטפים טילים כבר 10 שנים בדרום והרבה יותר מכך בצפון. מי שנהנים מביטוח בריאות מפנק אינם חשים צורך לדאוג לזקנה במסדרון, וכנראה שהם לעולם לא יפגשו אותה. מי שמאשרים במחי בהצבעה העלאה של מיסוי על הדלק אינם ישלמו את המחיר הזה בתחנת הדלק אלא אנחנו נשלם עבורם את המחיר שוב ושוב.

אחד התיקונים למצב העניינים המעוות הזה הוא לקשור את גורל מנהיגינו בגורל העם. לעיתים אני משתעשע ברעיון להצמיד את שכר חברי הכנסת לממוצע במשק, כך הם ירצו להעלות את שכר המינימום מחד ומאידך יעודדו את המשק הישראלי לצמיחה. ביצועי הח"כים שיטיבו עם העם יזכה אותם בבונוס מהציבור, מצד שני אי עמידה בערכים יובילו לקנס. החטא ועונשו – גירסת הדמוקרטיה הישירה, אם תרצו. נכון, חלקכם עשויים להרים גבה לנוכח ההצעות הללו אך על הציבור להבהיר לנבחריו או ליתר דיוק למשרתיו כי הם שם בשביל לשרת אותו ולא ההיפך. אנחנו משלמים את שכרם על מנת שיעבדו עבורנו ולא על מנת שירפדו את דרכם "לעשות לביתם". שר, חבר כנסת או כל איש ציבור שלא יעשה כן, ישלם בכיסא ובשכרו. הסוציאליזט הקפיטליסטי, יצור הכלאים שנוצר בבית הנבחרים שלנו הוא עיוות שיש להפסיק. לא ניתן להינות מהמדינה הסוציאלית אך לדרוש מכל השאר להירמס בגלגלי השוק הכאילו-חופשי בישראל. העיוות הזה חייב להסתיים.

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. יוסי לוי :

  הצמדה לשכר הממוצע?

  להצמיד את שכר החכים לשכר הממוצע הוא רעיון גרוע ביותר. זה רק ייתן להם תמריץ להעלאת השכר לעשירונים העליונים, שהשפעתם על גובה השכר הממוצכ גבוהה הרבה גדולה מהרבה מהשפעת הקצה התחתון של הסקאלה.

 2. יונתן ברזילי :

  תחליף "ממוצע" ב - "חציוני" וזה מסתדר

  אני מניח שזאת היתה הכוונה

 3. אלון :

  שטויות- קיים בכל מדינה.

  הטיעון המרכזי שלך נסוב סביב מדינת הרווחה ממנה נהנים נבחרי הציבור, אך זה קיים בכל מדינה שהיא- קפיטליסטית או סוציאל דמוקרטית, על כן הטיעון שאתה מציג הינו טיעון חסר משמעות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.