חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה והתפוקה השולית הפוחתת

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 22.08.11 5:31

איך אומרים "שחיקת מורים" ב"כלכלית" ("כלכלית" זו השפה שכלכלנים משתמשים בה בכדי שנחשוב שהם יודעים משהו שאנחנו לא) אז ב"כלכלית" זה נקרא "תפוקה שולית פוחתת".  שושי פולטין למדה את זה אצל מורה פרטי

נושא תוספת השעות ב"עוז לתמורה", הוא נושא אשר כמעט לא עמד עד עתה לביקורת.

עוז לתמורה - עקרונות הרפורמה

להלן עקרונות הרפורמה "עוז לתמורה" כפי שפורסמו באתר משרד החינוך

לקריאה נוספת

מורים, כולל אני, כמעט ולא העלו את הבעייתיות שבו בגלל דעת הקהל.  העובדה שהמורים חוזרים מוקדם הביתה היוותה סדין אדום בעיני הציבור.  לא עזרו ההסברים כי המורים עובדים בבית שעות מרובות, לא עזר גם ההסבר ששעת הוראה היא הרבה יותר מאשר שעת משרד.  המורים הצטיירו בעיני הציבור כבטלנים.  לכן ביקורת על תוספת השעות לא הייתה "עוברת מסך", במיוחד לא  בעידן של ה"עבדות המודרנית בחברות ההייטק"

עוז לתמורה פתרה לכאורה את הבעיה –  העבירה את בסיס המשרה של מורה מ-24 שעות ל-40 שעות, כאשר התוספת כוללת שעות "תומכות הוראה" (שעות קבלה, ישיבות, השתלמויות) ושעות "פרטניות" מול קבוצה של עד 5 תלמידים.

מלכתחילה הסכמתי עם העובדה שתוספת שהייה היא חיונית לטובת התלמיד, לטובת בית הספר וגם לטובת המורה – שעות קבלת הורים ותלמידים ומיסוד השעות הפרטניות, נראה לי רעיון מצוין,  כמובן תוך הסבת חדרי המורים לפינות עבודה הולמות*. אלא שהדבר צריך להיעשות במידה.

העלאת בסיס המשרה ל  30  שעות (הצעה של  רן ארז בזמן שביתת המורים) נראתה על כן צעד מאוד סביר, מתוך ידיעה שהמורה ימשיך ויבדוק את הבחינות בבית, בפינה השקטה שלו כפי שנהג במהלך השנים, ואת ההשתלמויות יעשה לאו דווקא בבית הספר.
לעומת זאת המעבר לשבוע עבודה של 40 שעות, הכולל בדיקת מבחנים בבית הספר, נראה לי מלכתחילה בעייתי.
תוספת השעות  הזו לא יעילה, לא הגיונית, משום שעומס הבחינות שונה בתקופות שונות. תוספת קבועה של שעות המיועדת לבדיקת מבחנים, נועדה כאמור כדי להשקיט את דעת הקהל יותר מאשר לפתור בעיה אמיתית. מאותה סיבה גם תוספת  קבועה של  6 שעות פרטניות שבועיות לכל מורה נראית לי בלתי סבירה, הן מבחינת הביצוע והן מבחינת הצרכים של התלמידים בחטיבה העליונה (בשבוע של מבחן במתמטיקה התלמיד לא יישאר לקבל שעה פרטנית בספרות…).

האכזבה והכעס האישיים צפו ועלו  כשהתגלו  השבוע פרטי ההסכם הסודי, "עוז לתמורה", לאחר חתימתו. התגלו פרטים שונים ומחמירים יותר מאשר אלו אשר הובטחו על ידי רן ארז בכנסים שקיים בנושא – התברר שלא כפי שהובטח, יתווספו  80% שעות למשרתי (מורה עם 'שעות גיל'), כשמדובר בשעות מלאות ולא שעות אקדמיות, גם זה בניגוד למובטח.  הידיעה שהשעות הללו לא יועילו לתלמיד כי אין תוספת שעות מערכת , והידיעה כי המבחנים ימשיכו להצטבר בתקופות מסוימות בבית, כי לא אספיק לבצע את העבודה בבית הספר,  רק הוסיפה לכעס ולדאגה שהייתה מלכתחילה.

מעבר לתחושה האישית הקשה כי "עבדו עלי" , התחלתי להבין שיש כאן נושא בעייתי אפילו מההיבט הכלכלי.  רן ארז לא כלכלן, למרות שמיהר לסגל  את השימוש במושגי כלכלת שוק כמו  "מדידה לפי תפוקות ותשומות".  גם אני לא כלכלנית אך אשת…, אשר  הסב את תשומת ליבי ל"חוק התפוקה השולית הפוחתת".

מהחוק הזה אני משליכה גם לגידול במספר השעות:  מהפעימות הראשונות של ההסכם, עם הגדלת מספר השעות באופן חלקי, יפיקו כולם תועלת, גם השכר יעלה באופן יחסי וכולם יהיו מרוצים.

השאלה האם כלכלני האוצר ו/או ארגון המורים, בדקו מה תהיה תפוקתם של אותם מורים  כאשר ישהו כל יום עד השעה 16:00 או 17:00 על פי ההסכם? אני מסופקת.

שעה מול כיתה תובענית (ולאו דווקא מפריעה) היא שעה הדורשת ריכוז מרבי , כך גם השעה הפרטנית ועל כן היא שעה מתישה. 6 שעות כאלו כל יום, אליהן יתווספו השתלמויות וישיבות, (מישהו דאג לארוחה?…) לא יותירו כוחות לעבודה יעילה ובדיקת מבחנים שקטה, אלא לאחר מנוחה.
רק לאחרונה התפרסם מחקר שבוצע על המורים העובדים ברפורמה  "אופק חדש" בבתי הספר היסודיים (שם העלייה בהיקף המשרה הייתה של 20% בלבד). המחקר  מצא שחיקה, עומס ותסכול: "השינויים יצרו תחושת מועקה ופגמו בחדוות העבודה"

והתלמידים? האם מישהו דאג לכך שיהיו לתלמידים את התנאים הנאותים לשהות בבית הספר לשעות הפרטניות? מישהו לקח בחשבון את התנהלות נער/נערה מתבגרים,  עייפים ורעבים בשעות כאלו?

תוספת השעות העודפת, תגרום לכך שהמורים יהיו מותשים, התפוקה השולית  תרד בצורה ניכרת, חלק מהעבודה ימשיך להתבצע מהבית, השחיקה תגדל ובהתאם גם התסכול.

התלמידים מצידם עלולים להצביע ברגליים. הם הרי לא כפופים להסכם "עוז לתמורה" …

והציבור? הוא ימשיך להיות לא מרוצה משום שלא התווספו שעות במערכת, והבייבי סיטר הציבורי ימשיך לא למלא את התפקיד המצופה ממנו.

הפתרון לחלק מהבעיות יכול להיות על ידי מעבר לשבוע עבודה גמיש שיאפשר גמישות בהיקף השעות הפרטניות ושעות בדיקת מבחנים, בהתאם לתקופה, כך שבמצטבר לרבעון או למחצית, תושלם מכסת השעות הנדרשת על פי ההסכם  (כולל גמישות בשעות העבודה!).
גם היום ישנן תקופות בהן המורה משקיע יותר זמן בבדיקת מבחנים, ונותן יותר "שעות פרטניות" כיוון שצריך להנחות תלמידים בכתיבת עבודות ובמטלות אחרות (המשתנות בהתאם למקצוע). פתרון כזה יכול להפוך את מערכת השעות של המורה לשפויה יותר ולהעלות את שביעות הרצון ובהתאם את התפוקה.

_____

*ההסכם נחתם השבוע וכבר עכשיו מדווחים  מורים שבית ספרם נמצא בפיילוט ועדיין לא נעשתה שום עבודת תשתית.  כנראה שלא שמו לב שאנחנו כבר ב 21 באוגוסט…

על תוספת תשומת העבודה של המורים

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

24 תגובות

 1. זיו :

  על רעיון ההגמשה כבר כתבתי פוסט שלם.

  http://www.blacklabor.org/?p=26620

  הפוסט גם הונח על שולחנו של רן ארז ואף הובטח לי תגובה.

  נו…לא נורא, זה לא הדבר היחיד שהובטח.

 2. שושי פולטין :

  לזיו,

  זה נושא שצריך להעלות אותו שוב ושוב, אתה אף פעם לא יודע מי ומתי יקרא.

 3. ר. :

  שושי, שיעורי תגבור בשעות אחה"צ הם לא דבר חדש. תלמידים עמדו בזה עד היום ויעמדו גם הלאה.

  לפי ההסברים שאני שמעתי:
  1. לא תהיה דרישה לביצוע כל שעות השהיה בביה"ס לפני שיהיו תשתיות מתאימות.
  2. לא תהיה עבודה מעבר לשעה 16:00, גם למי שהיום החופשי שלו אינו יום שישי.

  צריך לזכור שאף אחד לא מפנטז על תשתיות עד ל-1 בספטמבר. בפעימה הראשונה התוספת היא 4 שעות "תומכות הוראה" ו-2 פרטניות. את זה אפשר עדיין לעשות בתשתיות הקיימות.

  חוץ מזה, יש עדיין בלאגן אטומי בנוגע לבתי"ס שאמורים להיכנס לרפורמה השנה. גם בתי"ס שנמצאים ברשימה, עדיין לא יודעים אם הם נכנסים.

 4. שושי פולטין :

  לר'
  פעימה ראשונה "קטן עלינו", גם הפעימה השניה.
  הבעיה תתחיל כשיהיה מעבר למשרה מלאה, לשהות כל יום עד 16:00 זה לא כמו לשהות פעמיים בשבוע עד 16:00 לצורך תגבורים…
  לגבי הבלאגן, ידוע גם ידוע.

 5. ר. :

  טוב, לזה אנחנו חוזרים כל הזמן

  בכל ענפי המשק עובדים עד 16:00 (לפחות). זה שינוי מחשבתי שהמורים ייאלצו לעשות ולא ברור איך יש אנשים שעדיין חושבים שתתכן רפורמה בלי זה.

 6. זיו :

  ל "ר".

  בכל ענפי המשק הולכים ב- 16:00 הבייתה ושוכחים מהעבודה.

  את מוכנה להבטיח לי שגם בהוראה זה יהיה כך?
  (אני כבר מוכן להבטיח לך שאין מצב שזה מה שיהיה).

  לגבי המפשט המסיים שלך "…ולא ברור איך יש אנשים שעדיין חושבים שתתכן רפורמה בלי זה."
  את מוכנה לפרט על איזה רפורמה מדובר? אני בסך הכל רואה מול העיניםי הסכם שכר חדש ולא שום רפורמה.

 7. שושי פולטין :

  לר' - עבודת ההוראה שונה מה"משק"

  צר לי,
  האנרגיות המושקעות בשעת הוראה אינן אותן אנרגיות המושקעות בשעה מול מחשב, כך שאין להשוות הוראה ל"עבודה במשק".
  מעבר לזה כשסביבת העבודה תהיה כזו כמו במשק, ייתכן שאפשר יהיה לחשוב על כך. כרגע אין שום תשתית שתאפשר זאת.
  אחת התגובות שנאמרה לי היא "וארוחה תקבלו?.." זה, אגב, חלק מהתשתית החסרה כשנדרשים לעבוד עד שעה 16:00 או 17:00 .

 8. שימרית :

  ל-ר' ההשוואה שלך לעבודות משק אחרת היא טעות מהיסוד

  לפני שהתחלתי את עבודתי בהוראה יצא לי לעבוד במספר עבודות: כח-אדם, מנהלת לשכה, שירות לקוחות. סיימתי ב-1600-1700. וזהו! שכחתי לגמרי מהעבודה עד 0800 בבוקר. בשבת הייתי פותרת תשבצים.
  בהוראה אומנם מסיימת בסביביות 14:00 אך ממשיכה לעבוד בבית ולא מצליחה להתנתק מהעבודה (מבחנים, מערכי שיעור, שיחות עם הורים, עם הרכזת ועוד).
  אז האמירה לעבוד עד 16:00 כמו שאר המשק היא פשוט זלזול בהשקעת המורה או חוסר הבנה.
  ועוד נקודת שוני שאני מרגישה אותה חזק (כי אני עבדתי בעבודות אחרות 15 שנה) נכנסתי להוראה רק לפני 3 שנים: בכל מקום עבודה אחר לא נורא אם הייתי מאחרת ב-10 דקות, לא כל יום, אבל לעיתים קרובות כן מאחרת וזה היה בסדר גמור. לפעמים גם הייתי מאחרת חצי שעה-שעה ומודיעה לבוס וגם זה היה בסדר. בהוראה אין דבר כזה, 08:00 אני חייבת להתייצב, יש 40 תלמידים שמחכים לי בכיתה.

 9. שגיא מורה מהצפון :

  במובנים רבים הרפורמה בהחלט טובה

  עד היום , מורים היו בימי הורים אחרי הצהרים , היו נוכחים בישיבות ציונים , ישיבות צוותים , ישיבות ידוע וישיבות מסוגים שונים גם אחרי שעות הלימוד – התגמול על כל זה היה אפס ! לעיתים מורים מצאו זמן לעזור לתלמידים בשיעורים פרטניים ולא קיבלו תמורה . כעת המורים ימשיכו לעשות אותו הדבר אך יקבלו תוספת לשכר , נכון ששעת שהייה לבדיקת מבחנים לא מתוגמלת כספית כמו שעה פרונטלית בכיתה , אך ביחס לסכום 0 אותו קיבלנו עד היום עבור בדיקת מבחנים – השינוי הוא לטובה. בסופו של דבר אין באמת תוספת של 16 שעות למשרה !!! דבר נוסף , לגבי העומס בתקופות מסויימות , בהסכם רשום מפורשות שלמנהל יש סמכות לקבוע שכמות השעות של השהייה יהיו חודשיות ולא שבועיות , בשבוע לא עמוס המורה יכול ללכת מוקדם , בשבוע אחר , הוא ידרש להשאר יותר . נניח שהחודש יש יום הורים ואני צריך להיות בבית הספר 6 שעות בערב , אז לאחר מכן אני פטור במשך החודש מ 6 שעות שהייה .
  בפועל , אפילו מנהל שירצה להפוך את שעות השהייה לכמות צוברת במשך מחצית ולא חודש חודש – יוכל לעשות זאת.

 10. שושי פולטין :

  לשגיא,

  נדמה לי שיש לך טעות בהבנת הגמישות – מנהל יכול לשנות את התמהיל של השעות – ז"א , אם בשבוע מסויים יש ישיבות מוגברות הן יבוא למשל על חשבון שהות השהייה ובשבוע אחר לא יהיו ישיבות ולכן יהיו יותר שעות שהייה. לדעתי הוא לא יוכל לשנות את שעות העבודה (לצאת מוקדם יותר) משום שצריך להחתים שעון.

 11. שושי פולטין :

  סליחה, שלחתי לפני שסיימתי את התשובה..

  לגבי 16 שעות תוספת, האם כאשר יש תקופת מבחנים אשאר מעבר לשעה 16:00 כדי לסיים אותם ואז בשבוע אחרי זה אשאר פחות? אני לא חושבת שזה אפשרי ולדעתי זה גם לא כתוב בהסכם.

 12. ר. :

  לכל הצדיקים

  אני באמת האחרון שצריך להסביר לו כמה עבודה של מורה היא קשה, מצד שני – יש עוד תפקידים קשים שם בחוץ, ויש גם כמה, לא תאמינו, שמביאים עבודה הביתה.
  אבל מעל הכל, לבוא עכשיו ולהתלונן על יום עבודה ארוך זה סוג של צביעות.
  הנושא של יום עבודה ארוך היה על השולחן כל הזמן (בניגוד לכמה סעיפים אחרים בהסכם). היה ברור שהעיקרון המוביל של "עוז" הוא תוספת שעות תמורת תוספת שכר. אפשר לקבוע שהתוספת לא מספיק גבוהה, אפשר להתלונן שאין תשתיות, אבל לפסול קטגורית יום עבודה עד 16:00 כי המורים עובדים נורא קשה, זה לא רלוונטי כבר 10 שנים בערך (לפני הפיילוט של עוז לתמורה).

  העיקרון הזה הוא גם נכון: אם רוצים להביא לשיפור התשתיות, לחיזוק מעמד המורה, ובסוף גם לצמצם למינימום את לקיחת העבודה הביתה – יום העבודה הארוך הוא הכרחי. נימוקים כמו "בהוראה אי-אפשר לאחר לעבודה" או "מה נעשה עד 16:00 בסוף השנה כשאין תלמידים" נשמעים לא רציניים, אני מצטער. כשמדברים על תנאי עבודה, עדיף לא להעלות אותם.

  יש הרבה דברים בעוז ששווה להלחם בהם (בונוסים דיפרנציאליים, העדר תשתיות, למשל) אבל אם פוסלים את עניין תוספת השעות, אין בכלל בסיס להתחיל ממנו את הדיון. זה אומר בעצם שממשיכים במצב הקיים, שעתיד להוביל להרס מוחלט של מערכת החינוך הציבורית ולהאצת מהלכי ההפרטה שלה.

 13. זיו :

  לשגיא.

  נכון שבעולם הישן יש ישיבות הורים וישיבות צוות ולפעמים עבודה פרטנית עם תלמיד, אבל כנגד זה מורה במשרה מלאה עבד 4 ימים, סיים ב- 13:00-14:00 את עבודתו ולא פעם יכל גם לסיים ב- 10:00כאשר הבית ספר בפעילות או שהכיתה בטיול וכ"ו.
  שלא לדבר שביוני לדוגמה, אחרי הבגרות אין כמעט מה לעשות בבתי הספר, כל התלמידים לומדים לבגרות.

  לפי הרפורמה, תשארי כל יום כל יום עד 16:00.

  זה עדיף?
  אני חושב שהעבודה בחינם בעולם הישן הייתה כבר עדיפה!

 14. שושי פולטין :

  לר'

  התלונה כאן היא שיום העבודה הוא ארוך מהצפוי על פי הבטחות רן ארז עוד בכנסים שקיים. ראה סיכומים שערך איתי בנושא.
  תוספת השכר לא פרופרציונאלית לתוספת השעות.
  ובאשר לתשתיות נדמה לי שהיה צריך להתקיים תנאי – קודם להכין את התשתית ורק אחר כך לעבור לעוז לתמורה. כרגע זה ממש לא קורה.

 15. עופר :

  לכל המצדיקים....

  1.נכון יש תשלום על עבודה שבעבר נעשתה בחינם אבל את המחיר משלמים המורים ,תוספת השכר היא שולית ביחס לתוספת העבודה הנדרשת מהמורים ושלא יספרו ש 42% זו תוספת שכר מכובדת ,למעשה זה תשלום עלוב ביחס לדרישות מהמורים
  2.האיסור לעבוד מעל משרה (גם למי שועדת החריגים תתיר)הוא פגיעה קשה בזכויות המורים שעד עכשיו עבדו מעל משרה ולפעמים 2 משרות , כל מורה שהבד מעל 1.4 משרה יפסיד כסף בעקבות ההסכם
  3.מסכת השקרים של הארגון על כל שליחיו מרן ארז דרך מזכירות הסניפים , מחזקת את הידוע לנו שמדובר בהסכם גרוע והזוי (שאפילו שיכור לא היה חותם עליו)
  4. לדעתי הדרך הטובה ביותר למחות על הההסכם – נטישה המונית של הארגון, אולי זה יזיז משהו

 16. אנה ק' :

  לשושי, זיו וכול מי שמבין...

  מבקשת עזרה בחישוב תשלום עבור שעות שמעבר למשרה לפי ה"עוז" – אני לא הצלחתי לעשות זאת לפי נתוני ההסכם.אני בטוחה שתהיה ירידה משמעותית בהשוואה למה שקיים היום – אך הייתי רוצה לבדוק עד כמה.
  הנתונים לחישוב: וותק 12, מורה-אם, מחנכת, רכזת מקצוע, כפל תואר, מגישה לבגרות ( 4 כיתות), אין גמולי השתלמות, משרה 1.4
  תודה מראש על התגובות

 17. שושי פולטין :

  לאנה,

  כיוון שאינני חשבת שכר, לא אנסה וגם אין לי את הסמכות לעשות זאת (לא התעמקתי בכל הנושא של שעות אם). יחד עם זאת אנסה להאיר שתי נקודות.
  ברמה העקרונית עם ה"ירידה" ל 100% משרה מ1.4% השכר צריך להיות דומה.
  וכאן אני מוכרחה לומר משהו להקלת עוז לתמורה. את אמנם עולה בשעות אבל יורדת במספר השעות הפרונטליות ויש לזה משמעות מבחינת העומס.
  ועצה אישית – תתחילי לצבור גמולים (!!!), זה הופך להיות יותר ויותר משמעותי עם השנים.
  בעוז לתמורה את יכולה לצבור עד גמול אחד בשנה (פרט לשבתון), ושימי לב שיש ב'עוז' שעתיים בכל שבוע להשתלמויות, נצלי את זה.
  היום, כשיש לי כבר את כל הגמולים, אני מקבלת שכר נאה, כי גם הותק מצטבר וגם הגמול מעלה את השכר…

 18. זיו :

  שושי, אפרופו וותק.

  מורים וותיקים הפסידו בע-נ-ק מההתעקשות של רן ארז לשמור על נוסחת הוותק הישנה.

  תמורת שמירת הקידום בוותק, רן ארז וויתר על הדרגות בעוז לתמורה ( מה שנשאר זו בדיחה גרועה שעדיף שלא הייתה באה לעולם).
  בוותק מעל 25 שנה אין הבדל בין שתי נוסחאות הקידום בוותק ( 1% לשנה) ולדעתי, גם מורים עם 20 שנות וותק, היה שווה להם לוותר על הקידום וותק של 2% ולקבל קידום דרגות "נורמאלי".
  אני חושב שמדובר על רוב לא קטן של מורים שנסגרו להם כל אפיקי הקידום לפי הרפורמה המהוללת – בניגוד לאופק חדש לדוגמה.

 19. אנה ק' :

  תודה, שושי

  לא התכוונתי לחישוב מדוייק, רק רציתי לקבל מושג כללי – וגם להבין כיצד לחשב את הערך של השעה הנוספת- פרונטלית.(עדיין לא מבינה).
  לגבי הגמולים – את 100% צודקת,אני מתחילה כבר השנה ( חיקיתי שהילדים קצת יגדלו…)
  היום היה בבית ספרי יום הערכות הראשון, והמנהל הסביר שוב קצת על הרפורמה ( לא ידע לענות על רוב השאלות) ועל כך שמי שרוצה להצטרף צריך לעשות את זה דרך האתר אוח וסה"כ כדי להצטרף חייבת להיות הסכמה של 75% מורי חטיבה העליונה! אין שום סיכוי שאנחנו כבית-ספר שש-שנתי נגיע ל75% ללא מורי ח' הביניים – הרי שרוב המורים הוותיקים אצלנו לא רוצים לנצטרף כי לא כדאי להם ( לא הצלחתי להבין – למה במיוחד להם לא כדאי?). בילבול מטורף אצל כולם…מעניין – מה המצב במקומות האחרים?

 20. שושי פולטין :

  לאנה,
  שימי לב שיש בהסכם נוסחה לחישוב ערך שעה, באופן כללי.
  צריך לשבת ולעשות סימולציות עם הטבלאות.
  http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/oz/MaBeOzLatmura/EikaraiHareforma.htm
  לגבי המורים הוותיקים, במיוחד אלו שיש להם שעות גיל, שעות השהייה בבית הספר גדלו באופן משמעותי מאוד – מורה עם שעות גמול מקסימלי, בסיס משרתו הוא 20 שעות, עכשיו בעוז לתמורה יעבור לשבוע עבודה של 38 שעות, זה כבר תוספת של 80% שהייה, אם נוסיף לזה את העובדה שמדובר על שעות של 60 דקות ולא שעות אקדמאיות, כבר הגענו ל100% שעות שהיה נוספות לקיים.
  למורה ותיק, אשר כבר הורגל במהלך שנים רב לדפוס עבודה מסויים, יש לו את פינת העבודה השקטה שלו לבדוק מבחנים (הילדים כבר גדלו..)המעבר לשבוע עבודה כפול מבחינת השהייה הוא דראסטי. בהנחה שמורה כזו כבר במצב כלכלי טוב יותר ולא רק הסכום הכולל של התלוש חשוב לה, היא תחשוב פעמיים אם לחתום.

 21. אנה ק' :

  שאלות ותשובות על הרפורמה מארגון המורים

  לכל הבודקים את הנושא – כניראה להנהלת הארגון "נפס אסימון" והיא פירסמה את הדבר הבא: http://www.cna.co.il/org/minisite_to/to_minisite_aq.html

  אשמח לשמוע את דעתכם – עד כמה ההסברים שניתנים כאן באמת תואמים את המצב…

 22. ליאורה :

  שושי כמה את צודקת!

  עבדות מודרנית היא שם המשחק!

 23. רונית :

  ההסכם בלוף גדול

  המורים מתחילים להתעורר.
  אבל עדיין לא הבנתי למה אנחנו לא מתארגנים נגד ההסכם.מקווה שתענו

 24. איציק רייכר :

  שלוש דקות

  המורה נכנס לתפקידו וחלה עליו אחריות מהרגע שבו כף רגלו דורכת על מפתן שער בית הספר. בשונה מפקיד בעירייה למשל שמתחיל את עבודתו רק כאשר הוא מצוי ליד שולחן עבודתו .

  נניח שמיד עם כניסתו של המורה לחצר בית הספר פונה אליו תלמיד ומבקש דבר מה ,מצבים שכיחים, האם על המורה לבקש את סליחתו של התלמיד ולהיחפז ולהחתים את כרטיס העובד שלו שהרי זה זמן בלתי משולם ?

  יתר על כן, הזמן שחולף מכניסה ועד החתמה הוא כ- 3 דקות . ובסיום מחתימה ועד סיום העבודה והאחריות בפועל חולפות עוד 3 דקות .היינו בכל יום המורה עובד 6 דקות לא משולמות , בעשרה ימים בעצם שעה שלמה ובחודש ממוצע לא פחות משעתיים של עבודה אינם משולמים.

  ניתן לתקן את המצב לפחות בשתי דרכים:

  האחת להתקין את שעון הנוכחות בשער בית הספר.

  השנייה להכניס לחישוב השכר לפחות שעתיים מדי חודש.

  גמר חתימה טובה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.