חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סכסוך עבודה במכון וייצמן: "כוח לעובדים" אינו נרתע מדיון משפטי

נושאים זכויות אדם, זכויות עובדים ותעסוקה ב 11.09.08 6:05

יובל רוזין מאוכזב מתנאי ההעסקה של עובדי מכון וייצמן. ד"ר אריאל היימן, מנכ"ל מכון דוידסון לחינוך מדעי, משיב בתלונה על הקלות בה הוכרז סכסוך עבודה בתיווך "כוח לעובדים". דבריו הובילו למכתב תגובה מנציג "כוח לעובדים", עמי וטורי. לפניכם שלושת המכתבים

שלום רב,

לאחרונה הגיע אלי מייל המספר על סיכסוך העובדים בגן המדע במכון ויצמן.
הצטערתי, התאכזבתי ובתמימותי אף התקשיתי להאמין למה שקראתי: מוסד חשוב כל כך המייצג את הקידמה ואת המדע, שמטרתו ליצור מקום טוב יותר לחיות בו, פוגע פגיעה כה קשהוצינית בעובדים המסורים שלו.

לאור העובדה שמדובר במוסד ציבורי, המייצג ערכים חשובים כל כך, אני קורא לכם:

לשבת מיד למשא ומתן עם העובדים כדי לסיים את האפיזודה המביכה הזו

לתת לעובדים את הזכויות המגיעות להם.

עליכם להוות דוגמא לשאר המוסדות בארצנו, ולא לחטוא עד שתיתפסו ואז תתנצלו.
מקווה שתפתרו את העניין בהקדם האפשרי.

יובל,
חבר השומר הצעיר

תגובתו של ד"ר אריאל היימן, מנכ"ל מכון דוידסון לחינוך מדעי:

 שלום יובל

תודה על פנייתך ועל ההתעניינות בנושא. לצערנו, חלק ניכר מהפרסומים בעקבותיהם פנית אלי, כוללים מידע שגוי או בלתי מדויק

בפתח הדברים אבקש להדגיש בפניך כי מכון דוידסון מעסיק את עובדיו כדין, בהסכמים הוגנים וראויים, ואינו מקפח אותם בשכרם או בתנאי- העסקתם

 אתמול קיבלנו הודעה על סכסוך עבודה מארגון הנקרא בשם "כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי" הטוען לייצג חלק מעובדי גן המדע בסכסוך עבודה שהכריזו לכאורה העובדים בשל תנאי העסקתם וסיבות נוספות.

 עד לקבלת ההודעה על סכסוך עבודה מאת ארגון זה (שאינו מוכר לנו ומבדיקה שערכנו אין לו מעמד של ארגון עובדים) לא פנה אלינו כל עובד מעובדי גן המדע בתלונה כלשהי.

 הדבר תמוה במיוחד, שכן דלתי כמנכ"ל מכון דוידסון, ושל שאר מנהלי היחידות במכון דוידסון פתוחה תמיד. אולם על אף זאת, אף אחד מעובדי גן המדע לא פנה אלי בבקשה להיפגש בעניין זה, או העלה כל טענה בדבר תנאי העסקתו. רק אתמול, לראשונה, במסגרת הודעת הסכסוך פירט הארגון הנ"ל את הטענות המיוחסות לעובדים. יש לציין כי גם פירוט זה הוא כללי ולא ניתן להבין את הפרטים.

בד בבד עם מכתבו של הארגון למכון דוידסון, ועוד לפני שניתנה לנו הזדמנות להגיב על טענות הארגון, הזדרז הארגון לפנות לעיתונות ולארגן הפגנה. מפתיע כי אצה לו לארגון דרכו להכריז סכסוך עבודה ושביתה, והקלות בה בחר להשתמש בנשק זה (על אף שביחסי עבודה שביתה אמורה להיות מוצא אחרון בלבד).

 בכוונתי להיפגש בימים הקרובים עם עובדי גן המדע במטרה לברר את טענותיהם, ככל שאלה קיימות, ואני מקווה בכך לפתור את הבעיות אם ישנן.

 בברכה,

 אריאל היימן, מנכ"ל מכון דוידסון לחינוך מדעי

 תגובתו של עמי וטורי לדברי ד"ר היימן:

איני יודע מה חמור יותר: היעוץ המשפטי הבעייתי, שעליו מתבסס ד"ר היימן, או העובדה, שמנהל במוסד ציבורי מכובד אינו סבור שמתפקידו להכיר בזכות ההתארגנות של עובדיו, ולנהל משא ומתן עם נציגות-העובדים המוסמכת. ראשית, לא מר היימן ולא משרד עורכי הדין רובין-שמואלביץ (שייצג בין השאר את הקופי בין בעת שהנהלתו נלחמה בהתארגנות העובדים במקום) ייקבעו מיהו כן ארגון עובדים ומיהו לא. אם הם סבורים כי "כוח לעובדים-ארגון עובדים דמוקרטי" אינו ארגון עובדים, הרשאי להכריז על סיכסוך עבודה בגן המדע, הם חופשיים לפנות לערכאות המשפטיות המתאימות, והדבר כבר נאמר להם במסגרת ההתכתבות, שקיימה מולם עו"ד אלה אלון, המייצגת את ארגון כוח לעובדים במסגרת סיכסוך עבודה זה. כוח לעובדים אינו נרתע מדיון משפטי מעין זה.

היה כמובן ראוי יותר ונכון יותר לו הנהלת גן המדע, או לחילופין, הנהלת מכון דוידסון, האחראי על גן המדע, היו פונות אל נציגות העובדים מטעם ארגון כוח לעובדים בצורה מכובדת, וקובעים עימה מועד למשא-ומתן, כפי שנהגה הנהלת האוניברסיטה הפתוחה. 

באשר לטענה, כי רק כעת נודע למר היימן לראשונה על קיומן של תלונות וטענות מצד העובדים, הנוגעות לשכרם ותנאי- עבודתם, מדובר כמובן בטענה שאין אבסורדית ממנה. כיצד בדיוק סבור מר היימן כי העובדים יוכלו להציג בפניו את טענותיהם הרבות (והמאוד מוצדקות לטעמי), שעה שהוא והנהלות גן-המדע ומכון דוידסון נמנעות ומתחמקות באופן עקבי ממפגש לצרכי משא-ומתן עם נציגות העובדים מטעם ארגון כוח לעובדים, שהוא ארגון העובדים היציג בגן-המדע.

אני מקווה שהנהלות גן-המדע ומכון דוידסון יתעשתו, ויעשו את הדבר הפשוט הראוי והמתבקש, שהוא לשבת עם נציגות העובדים המוסמכת, ולנסות להגיע עימה להסדר קיבוצי, שבמסגרתו יתוקנו תנאי-ההעסקה המבישים בהם מועסקים כיום עובדי גן המדע.  

עמי וטורי

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מר וטורי היקר,
  אנא הוצא עצמך מוויכוחים שאין לך כל נגיעה בהם ועוד יותר מכך, שאין לך ידיעה ברורה ועובדה מובהקת לגביהם.
  בברכה.

 2. נדב אהרוני :

  לכותב האנונימי. לדעתי נחישותו של מר היימן למנוע מעובדיו את זכות ההתארגנות היא בהחלט מרשימה אם הוא מרשה לעצמו להורות לפקידות בלשכתו לכתוב טוקבקים באתרי האינטרנט השונים. ד"ר עמי וטורי תמך וממשיך לתמוך בעובדים המנוצלים במכון ויצמן יחד עם כל ארגון "כוח לעובדים". הוא ודאי בקיא יותר במצב העובדים ממעסיקיהם, הטוענים כי מעולם לא שמעו על אף לא אחת מאין ספור התלונות שהביעו בפניהם העובדים לאורך שנים.
  (גילוי נאות: הכותב הוא אחד מנציגי התארגנות עובדי גן המדע במכון ויצמן שגם בשעה זו נמנעת ההנהלה להענות לפנייתה להידברות)

 3. שי כהן :

  ישר כוח!

  מזכיר את הכתבה בדה מרקר- מוזמנים לקרוא ולהוסיף לתגובות…

 4. שי כהן :

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=is20080910_30210

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אני מזמין כל עובד וספקן אחר לנסות ולברר מיהו המדריך החמקמק שניסה לפרוש את טענותיו בפני הנהלת גן המדע ונענה בסירוב. היו אתם החוקרים, ובידקו אם אכן קיים יצור שכזה ואל תאמינו לכל מילה כתובה שנכתבת פה שחור על גבי תכלת.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אהה, ונדב. אתה מניפולטיב ועסקן שאין כדוגמתך. אני מקווה שהדבר ישמש לך כמדרגה לפוליטיקה המושחתת במדינת ישראל, כי אין שום ספק שמקומך שם!

 7. עבודה שחורה » עצומת תמיכה במאבק עובדי גן המדע :

  […] “כוח לעובדים” אינו נרתע מדיון משפטי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.