חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ' ועמרם מצנע, מה שמבדיל ביניהם

נושאים דעות, פוליטי ב 22.08.11 5:21

בעקבות הריאיון של ח"כ שלי יחימוביץ' ב"הארץ", וההתבטאויות של תומכיה לאחרונה, הרגשתי צורך לחדד את ההבדלים בין המועמדים, אני חושב שחידוד כזה יעזור מאוד למצביעים להחליט איזה מפלגת עבודה הם רוצים
מאת: דור בלוך

אני תומך בעמרם מצנע לראשות מפלגת העבודה ולכן ברור שקווי ההבדל שאשרטט מציגים את מצנע באור חיובי, אבל אני חושב שעדיין יש בכך ערך לקורא הניטרלי, ראשית מאחר ונאמר בשקיפות שאני תומך במצנע והקורא יכול לקרוא את הדברים בצורה ביקורתית, שנית כי לדעתי גם תומך שלי לא יוכל להתווכח באמת עם ההבדלים המוצגים כאן, ושלישית כי ההבדלים המוצגים אינם סוף פסוק, ניתן להוסיף עליהם לדון עליהם ולהתייחס אליהם ואף רצוי לעשות זאת.

 1. רקורד וניסיון: עמרם מצנע היה אלוף בצה"ל אלוף פיקוד מרכז וראש אגף תכנון כולל שני צל"שים, ראש עיריית חיפה במשך 10 שנים – עיר גדולה, מעורבת ומורכבת לניהול, היה יו"ר מפלגת העבודה וח"כ במשך 3 שנים והיה ראש המועצה בירוחם במשך 5 שנים. שלי יחימוביץ' הייתה כתבת בגל"צ, עיתונאית בערוץ 2 וחברת כנסת במשך 5 שנים. ההבדל הבולט ביותר ברקורד מעבר להבדלים בניסיון המדיני ובניסיון החברתי בשטח הוא הניסיון הניהולי. שלי יחימוביץ' לא ניהלה מעולם יותר מ-2 עוזרים פרלמנטריים, חסרון בולט למועמדת להובלת מפלגה שסובלת מגירעון של עשרות מליונים, כוללת עשרות עובדים ו-8 ח"כים שבלשון המעטה לא ממש מסתדרים זה עם זה.
 2. תפיסת עולם מדינית ביטחונית ברורה: עמרם מצנע גורס כי החזון הוא שלום, אך נראה שלא ניתן כרגע להגיע להסדר בכלל הנושאים לכן יש לחתור להסכם ביניים שיחזק את פת"ח מול החמאס, יוביל לפינוי התנחלויות מבודדות  ויחזק את ישראל ביטחונית, מדינית ודמוגרפית על ידי קביעת גבול בינלאומי מוכר. מה שלי יחימוביץ' חושבת? אף אחד לא יודע.
 3. תפיסת עולם אזרחית ברורה: עמרם מצנע מאמין שיש לאפשר לכל אדם בישראל להתחתן לפי אמונתו, והיה מיוזמי הצעת חוק לנישואים אזרחיים עוד ב-2003 כשהשיח בנושא היה הרבה פחות מפותח. מצנע מאמין שיש לכפות לימודי ליבה בכל מוסד חינוכי ולעצב מחדש את מדיניות הקצבאות כך שתעודד חרדים לצאת לעבוד. ושלי? נעדרה מכל ההצבעות בנושא לימודי ליבה במליאה, מכל ההצבעות להוציא האחרונה בנושא נישואים אזרחיים והתרחקה כמו מאש מכל עיסוק בנושא. מעבר לכך היא התנגדה באגרסיביות בסיעת העבודה להצעת ההתאחדות לפעול בנושא חוק האברכים.
 4. עקביות: עמרם מצנע הציג תפיסת עולם עקבית לאורך כל הקריירה שלו שגם באה לידי ביטוי בהתבטאויותיו ופועלו, שלי לעומת זאת הצביעה ב-99 לחד"ש, ב-2005 אמרה שההתנחלויות הן אחת הסיבות המרכזיות לכך שאין מדינת רווחה בתוך גבולות הקו הירוק ואילו ב-2011 אמרה שההתנחלויות אינן מכשול למדינת הרווחה ושהמשוואה לפיה העברת כספים מההתנחלויות לתוך הקו הירוק תביא למדינת רווחה שקרית.
 5. יחסים עם המועמדים הנוספים לראשות המפלגה: עמרם מצנע שומר על שיח פתוח עם כל המועמדים הוא מעולם לא התעלם מאף אחד מהם ומעולם לא היה בסכסוך עם אף אחד מהם. שלי יחימוביץ' נמצאת בסכסוך דמים עם עמיר פרץ וההערכה הרווחת במערכת הפוליטית  היא שאם תיבחר, עמיר פרץ ושלושת חברי הכנסת שתומכים בו לא יישארו במפלגה. לאחרונה נפתחה גם חזית חמה במיוחד עם חבר הכנסת הרצוג.
 6. אמונה במפלגת העבודה: אולי ההבדל הפילוסופי הגדול מכולם, שלי לא מאמינה שמפלגת העבודה יכולה לחזור להנהגת המדינה. מצנע מאמין שמפלגת העבודה יכולה להרכיב את הממשלה הבאה ולהזכיר לכולם הבחירות האלה הן ליו"ר מפלגת העבודה ולמועמדה לראשות הממשלה.

האם ההבדלים הללו נובעים מניסיון של שלי לטשטש עמדות כדי להרוויח את קולות הימין בבחירות, או שהיא אכן מאמינה בהן, האם היא אומרת שהיא לא מאמינה שמפלגת העבודה יכולה לחזור להנהגת המדינה כי היא יודעת שאף אחד לא יכול לדמיין אותה כראש ממשלה, ואם הבחירות יהיו על כך הרי שאין לה שום סיכוי להיבחר או שהיא באמת מאמינה בכך? השאלות האלה צריכות להיות מופנות לשלי יחימוביץ' ותומכיה.

בבחירות רבות קשה לראות את ההבדל בין המועמדים, אנחנו רואים את זה בישראל, כאן יש לנו הזדמנות לבחירות בהן יש הבדל ברור בין המועמדים ואת זאת היה חשוב לי להדגיש. אני מאחל לכולנו בחירות מועילות ומקווה שכל חברי מפלגת העבודה שקוראים את המאמר הזה ובכלל יעמיקו בעמדותיהם וברקורד של המועמדים השונים, יגיעו להצביע ויקבלו החלטה שתחזיר את מפלגת העבודה למקומה הטבעי בהובלת המדינה.

דור בלוך -לשעבר יו"ר תא אופק – תא הסטודנטים של מפלגת העבודה באוניברסיטה העברית,ראש מטה צעירים – עמרם מצנע לראשות מפלגת העבודה
נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. דודו רוטמן :

  אבל דור, יש עוד כמה הבדלים...

  כידוע, אני אינני תומך ביחימוביץ, אבל בינה לבין מצנע ישנם עוד מספר הבדלים, למשל, איך נקרא הדבר הזה… אה כן, השקפת עולם סוציאל דמוקרטית אמתית, חוסר מחויבות לבעלי הון, כישרון כמעט טבעי בעשייה פוליטית, וניסיון של שבע שנים בעשייה פרלמנטרית מעוררת קנאה גם (ובעיקר) אצל מי שאיננו מתומכיה. ולגבי הניסיון הניהולי… נו, כאשר עמרם מצנע ניסה לנהל משהו במפלגה שלנו, באמת צריך להזכיר איך זה הסתיים?(מערכון החרבות של שי ודרור, זוכרים?)

 2. דודו מגן :

  תגובה לדודו רוטמן

  היי דודו,
  תגובה קצרה:
  1. לא יודע למה החלטת שמישהו מהמועמדים מחוייב לבעלי הון.
  2. בריתות הזויות כדי להעביר חוקים נקודתיים זה לא כישרון טבעי בעשייה פוליטית.

  תתמקד בסעיף 2, תבין למה מתכוונים למכור אותך תמורת חוקים כאלה או אחרים.
  כשאני מתכוון למכור, אני מתכוון למכירת חיסול קומפלט – ברמה של דהירה לממשלת ימין קיצוני תמורת חבילת חוקים איזוטריים שיועברו כאתנן למפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' (אם יהיה דבר כזה).

  אחת הסיבות שמפלגת העבודה נמצאת במדמנה שהיא בה כעת, היא הדהרה לכל ממשלת ימין שהייתה ובמיוחד בשנים האחרונות. אני לא רואה שום סיבה שהדהרה הזו תשתנה תחת שלטון יחימוביץ', בטח ובטח לאור יחסיה הטובים עם בעלי תפקידים בליכוד ובמפלגות החרדיות.

  הדעות שהציגה בעיתון "הארץ", הן רק קצה הקרחון של מכירת הערכים שתתרחש ברגע שהיא תוביל את המפלגה.

 3. יוסי לוי :

  עמרם מצנע ממומן על ידי בעלי הון

  בין המריצים אותו יש את רם כספי – זה שהמציא את הכינוי "שקשוקה".

  גד זאבי מימן מימן את מצנע בחיפה וגם קיבל הקלות מהעירייה בראשותו

  לשבח באתר הזה את עמרם מצנע זה ממש מגוחך.

  הנה לינק למאמר בנושא:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=197014&contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0

 4. דודו רוטמן :

  יוסי, למען ההגינות, כדאי היה לציין שמדובר במאמר מלפני עשור

  יכול להיות שבמהלך העשור האחרון מצנע התנתק מן הדמויות הללו ואיננו חב להן כלום. לפחות על יחימוביץ (וגם על פרץ) אני יודע שכנראה אין חשד לקשרים שלהם עם כאלה וכדוגמתם.

 5. שרי :

  מצנע מייצג קשרי הון שלטון מגעילים

  יש הרבה דברים מסריחים שקראו בעיר חיפה כשהוא היה שם ראש עיר.
  הוא מעוניין לבטל את הפריימריס לרשימה של מפלגת העבודה.
  הוא ממש ממש לא מייצג את השקפת מפלגת העבודה.

  לגבי שלי יחימוביץ'- היא כן דיברה על מתווה קלינטון. היא עצמה התחתנה בנישואים אזרחיים, היא לא מדברת רע על אף אחד מהמועמדים האחרים, כי היא יודעת שיגיע היום שאחרי הבחירות.

  אז היא לא היתה גנרל בצבא- אני באופן אישי רוויתי מגנרלים בפוליטיקה שלנו!

  אני מתכוונת להצביע לה, כי סוף סוף יש סיכוי לשינוי בהשקפת עולם בזכותה.

  בבחירות הבאות, מפלגת העבודה לא תהיה מפלגת שלטון- לא משנה מי יעמוד בראשותה. המפלגה צריכה להרוויח את אמון הבוחרים קודם. בבחירות שאחרי אפשר אולי יהיה לדבר על זה. אין טובה משלי יחימוביץ' להחזיר את האמון לבוחרים.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איש המופת ואסטרטגיה .

  באם מפלגת העבודה רוצה לחזור ולהנהיג את העם ,היא חייבת לבחור אסטרטגית בדמות אטרקטיבית שתיצור הזדהות ורצון לחבור לדמות כזו ובהמשך לפעול ולחבור לקבוצה הפעילה שסביב אותה דמות על מנת לסייע לו להגיע לפסגה .עמרם מצנע הוא הבחירה האסטרטגית הראויה שכן מהלך חייו ומעשיו הם מופת לכל תושבי המדינה.בעבר אמרנו "רק עם רבין ננצח"והיום חובה עלינו לומר "רק עם מצנע נחזור להנהגה" .

 7. ברק אובמה :

  גם לי אין נסיון

  ונבחרתי לנהל את ארה"ב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.