הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 45

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף.

ליקט וערך: דורון קאלו

 חברה וכלכלה

האזרח X שומע ברדיו שוב ושוב את הפרסומת המרגיזה, לא חשוב מטעם איזו חברת אשראי, המעודדת לקיחת הלוואות בשביל לשמור על רמת חיים מינימלית. האם זה מתקבל על הדעת להכנס לחובות על מנת לקבל טיפול שיניים, לתקן את האוטו או לצאת לחופשה סבירה?

הכתובת על הקיר: 'ארץ אחרת' בגליון מיוחד המאגד מאמרים מהעשור האחרון, העוסקים בנושאים העומדים בראש סדר היום של המאבק החברתי: הכלכלה החדשה, ההפרטה הדורסנית, העובדים הנשחקים, הזכויות הנרמסות.

אורי אנזנברג מראיין באתר 'אתגר' את יאיר ברק על עבודת הדוקטורט שלו בנושא ההיסטוריה של ההפרטה, הטוענת שהמדינה מתנערת מאחריות לדיור, חינוך, תעסוקה ופנסיה; בעוד הממשלה מסתתרת מאחורי מסך העשן של 'הנס הכלכלי' הישראלי המדומה, היא מטפחת לאומנות על חשבון רווחה.

הסופר הקנדי קורי דוקטורוב כותב בגרדיאן על הכשלון הבסיסי של אמצעי אבטחה כמו מצלמות במעגל סגור למנוע פשיעה סופנטנית ברחוב, כפי שראינו במהומות האחרונות בבריטניה. הטיעון של ראש הממשלה קמרון, שמדובר ב'פשיעה פשוטה', מסייע לממשלתו להתנער מאחריות, וצעדים ברוטליים של מניעה באמצעות אכיפה מוגברת לא יעזרו לפתור את הבעיות האמיתיות.

העיר חיפה לא מצליחה למצב את עצמה כמרכז היי-טק, למרות התשתיות החזקות הקיימות בה – כך כותב גיא גרימלנד ב'דה מרקר'. עובדי ההיי-טק בורחים ממנה למרכזי תעסוקה ביקנעם, פתח תקוה, רחובות ועוד, והעיר מתחילה לגלות מאפייני פריפריה.

שוק ההון 

גרופון, חברת הקופונים הגדולה בעולם, ניסתה לשפר את נתוניה בעזרת חשבונאות יצירתית שלא מצאה חן בעיני הרגולטור האמריקאי. הניסיון הצולע להקטין (על הנייר בלבד) את ההפסד התפעולי שלה גרם לחברה להיראות רע, וייקשה על ההנפקה הקרובה שלה בוול סטריט.

סביבה

הפרזנטור החדש לענייני ההתחממות הגלובלית מטעם משרד החינוך האמריקאי הוא לא אחר מאשר בובספוג. הדמות המצוירת תומכת בפומבי בטענה שאפקט החממה הוא מעשי ידי אדם. רשת 'פוקס ניוז', שממש לא מרוצה מכך, פתחה במסע השמצות נגד הכוכב וגישתו החד צדדית לנושא.

בריאות

 האתר The Pulse מדווח על תקן ISO חדש הנוגע לאבטחת מידע רפואי, שניתן לראשונה בעולם לביה"ח כרמל בחיפה. התקן פותח ע"י שירותי בריאות כללית ומכסה את כל היבטי פרטיות החולה, כמו ניהול רשומות רפואיות, הגנה על המערכות ועוד. בית החולים כרמל הוא הממוחשב ביותר בארץ, והצוות הרפואי עובד ישירות מול המערכת הממוחשבת וללא ניירת כלל.

תקשורת

אתר 'העין השביעית' מגולל את סיפור עלייתו ונפילתו של 'טיים אאוט' הירושלמי. אי-סדרים בתשלומי המשכורות לעובדים התחילו כבר מהגליון הראשון ביוני 2010. רוב הכתבים עבדו כפרילנסרים, והמשיכו לקבל שכר מינימום, ללא חוזה עבודה מסודר וללא תנאים סוציאלים, עד פרסום הגליון האחרון ביוני השנה. יחד עם התקלות במחלקת המנויים וההתערבות האגרסיבית של מחלקת השיווק בתכנים העיתונאיים, נראה שהסוף העגום היה צפוי מראש.

Tags: , , , , ,

One Response to “הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 45”

 1. בלי צדק חברתי אין עורף חזק הגיב:

  בלי צדק חברתי, אין עורף חזק. אין עורף חזק, אין צבא חזק. אין עורף חזק ואין צבא חזק – אין ביטחון.
  העורף זה הילדים והזקנים.
  העורף זה החולים והבריאים.
  העורף זה עובדות ועובדי הקבלן.
  העורף זה משתכרי שכר המינימום.
  העורף זה מחוסרי הדיור.
  העורף זה המורים העו"סים והרופאים.
  העורף זה יהודים וערבים, חילוניים ודתיים.
  אין סולידאריות חברתית – אין ביטחון.

Leave a Reply