חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – הבלוף הגדול

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 15.08.11 4:05

ש', מורה בבי"ס תיכון, מזהירה: עוז לתמורה תשעבד את המורים. העלאת השכר אינה מצדיקה את תוספת העבודה הנדרשת מהמורים

עוז לתמורה – עדיפה על המצב הקיים

א' מורה מהצפון שבית ספרה עתיד להיכנס בשנה הבאה לרפורמה: עוז לתמורה אינה תכנית מושלמת, אך יש בה צדדים חיוביים. המורים יתוגמלו על מה שעד היום היו מבצעים ללא תמורה

לקריאה נוספת


עוז לתמורה היא רפורמת עבדות! היא רפורמה שסוחטת את המורה ושוחקת אותו עד תום.
אבל יש עכשיו חלון הזדמנויות (בדמות המחאות ששוטפות את ארצנו) לבטל לאלתר את רפורמה זו. אם רק אנו המורים נהיו מלוכדים ומאוחדים ונבין שהרפורמה הזו היא פשוט אסון.
הבעיה היא שחלקנו חושבים שהרפורמה טובה לנו בגלל העלייה הדרמטית בשכר. מבט עמוק יותר קולט תמונה שונה לגמרי.

כן, גם אני כמורה בהתחלה התלהבתי מעוז לתמורה. וכן , אני מאוד בעד העלאת המשכורת המגוחכת לציבור המורים. וזה בדיוק העניין: אפשר וצריך להעלות למורים את המשכורת מבלי לפגוע בתנאי העסקתם ומבלי להוסיף עומס לעבודתם.
האם השוטרים שקיבלו העלאה מ-5000 ₪ ל-7000 ₪ נדרשו לעבוד יותר ? התשובה – לא
האם העובדים הסוציאלים שקיבלו העלאה נדרשו לעבוד יותר? התשובה – לא.
האם הרופאים שעומדים לסגור הסכם מתבקשים לעבוד יותר? התשובה – לא. ולא רק שלא יעבדו יותר, אלא יעבדו פחות, יורידו להם תורנויות ובמקביל יעלו את שכרם.
למה לציבור המורים מוכנים לעלות משכורת רק בתנאי שיסחטו מהם יותר עבודה??
למה אתם המורים שותקים? איפה זעקתכם?

אני תוהה בקול : "אם ציבור המורים לא היה מורכב ברובו מנשים, האם בכלל היו מציעים רפורמת עבדות כזאת?. הרי 24 ש"ש זה המון שעות ביחס לתיכונים אחרים בעולם. אבל למשרד החינוך זה לא מספיק – הוא רוצה 30 ש"ש. להזכירכם בגרמניה המורה שוהה קרוב ל-40 ש"ש בבית הספר אבל רק 18 ש"ש מלמד פרונטלי בסה"כ.
הרי אפשר להישאר בעולם הישן ולהעלות את השכר במקביל (פחות מ-50%) אבל לא לשעבד את המורים.
המורים בוחרים למחות נגד שיטת התגמול הדיפרנציאלי – בעיה שולית ביחס לכל רפורמת העבדות של עוז לתמורה.

ארגון המורים שלדעתי לא מייצג את רוב ציבור המורים, בחר במודע להונות את המורים ושיקר כשאמר שההצטרפות לעוז לתמורה וולונטרית. אז המורים נרגעו ונתנו לרפורמה להיחתם. אך אחרי שההסכם נחתם הסתבר שהחל מ-2014 כולם יהיו בעוז לתמורה ומי שיתנגד ימצא עצמו ב"משפט" יצטרך להסביר בועדת חריגים מדוע הוא לא מעוניין להצטרף.
תלמדו קצת מהרופאים שזעקו שיו"ר ההסתדרות הרפואית אינו מייצג אותם וישר ד"ר אידלמן יישר איתם קו.
אם אתם שואלים אותי למה אני שותקת: כי עדיין אין לי קביעות, ואין מי שיגן עליי. אבל אני מצפה מכם המורים שכבר יש לכם קביעות במערכת לזעוק את זעקתם של כלל המורים.

ולגבי בלוף השכר
1. התוספת היא 42% (תוספת עיני ותוספת שחיקה יגולמו בשכר בכל מקרה). אבל זו תוספת לשכר הטבלאי ולא לשכר של המורה בפועל. ותמיד השכר הטבלאי יותר נמוך. ז"א שהעלייה בשכר היא הרבה פחות מ-42%.

2. דבר נוסף, רוב המורות הם גם אמהות שיצטרכו למצוא סידור נוסף לילדיהם, בדמות מטפלות, בדמות צהרונים למיניהם. כלומר, העלייה בשכר לא תהיה משמעותית בהתחשב בעובדה שהמורות יצטרכו לממן בייביסיטר בגין כל השעות הנוספות שקברו אותן בבית הספר.

3. ועוד נקודה למחשבה: כל התוספת למשכורת שהיא לא כזו גבוהה, בהתחשב בסעיף 1, היא תוספת לשכר ברוטו. התוספת בנטו תהיה אולי משהו בין 600 ₪- 1500 ₪ נטו. (תלוי בגודל השכר הטבלאי של כל אחד). האם שווה בשביל 600-1500 ₪ לעבוד את כל השעות הללו שכוללות הרבה טופסולוגיה, -30 ש"ש)
ולגבי הפיילוט שעשו במספר תיכונים שהצביעו על שיפור משמעותי בציוני התלמידים – אני לא בטוחה שאלה התוצאות מחקר שהיו מתקבלות אם היו נערכות על מורים שחוקים שמלמדים במתכונת הרפורמה הרבה שנים. אני צופה נשירה המונית ותסכול עצום.

אמרה לי חברה טובה שגם היא מלמדת בתיכון שממילא היא בודקת שעות מבחנים ויושבת שעות על מערכי שיעור וישיבות והשתלמויות , אז הגיע הזמן שבאמת השעות האלה יוכרו לצורך העלאה בשכר, ולכן היא בעד הרפורמה.
ואני שואלת : למה צריך לשהות 40 ש"ש בבית הספר כדי ששעות אלו יוכרו? האם אי אפשר להכיר בשעות אלה מבלי שהמנהל יפקח שמוריו נמצאים 40 ש"ש? מישהו חשב שהמבחנים של התלמידים נבדקים מאליהם, שמערכי השיעור נבנים מעצמם? הרי המורים עובדים המון שעות בביתם , זה ברור לכולם, אז למה אי אפשר להכיר בשעות עבודה אלו?

אותי אף אחד לא יצליח לשכנע שיש משהו טוב בעבדות עוז לתמורה.

בברכה
ש', מורה אלמונית

מידע נוסף למורים

לקריאת ההסכם הקיבוצי המלא לחצו כאן

לקובץ של משרד האוצר המכיל סימולציות שכר למגוון מקרים לחצו כאן

לשליחת מכתבי תמיכה ברפורמה או התנגדות לרפורמה לרן ארז עם העתק אלינו לחצו כאן.
אנחנו נקבל העתק של המכתב אלא אם תורידו אותנו מהנמענים.
מכתבכם יפורסם רק באישור מפורש שלכם. יש אפשרות לבקש פרסום בעילום שם, כפי שנהגנו בעניין "אופק חדש".
 
איננו מתחייבים לפרסם כל מכתב ובכל מקרה מכתבים המכילים שפה בוטה ופוגענית לא יפורסמו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

18 תגובות

 1. מורה מתמטיקה :

  מרגישה שקברו אותנו

  מזדהה עם הנכתב וחושבת איך להמשיך ללמד אבל לא בהסכם עבדות כזה .למרות שהוכחתי עצמי ואני מאוד מוערכת מרגישה שכל רעיון הבונוסים והתגמולים יחטיא לגמרי את מטרתו ויכניס אווירה שלילית מאוד לחדר המורים .

 2. חסן חמוד :

  גם הבונוסים והתגמולים, שמרבה השר לדבר בשבחם, הם בלוף שקוף.
  הכסף שייחסך רק מקרן דפנה ומחישוב ימי המחלה של החלק שמעל משרה בעת פרישה יספיק למימון כל התוכנית שקוראים לה עוז לתמורה. מדובר במיליארדי שקלים.
  מה שקורה הוא לא פחות ולא יותר מזלזול באינטלגינציה של המורים.
  מורה שהיה עובד 32 ש"ש, דהיינו משרה ושליש, הכסף שהיה מקבל על 8 ש"ש עם ההפרשה לקרן דפנה ועם חישוב ימי המחלה שלא נוצלו שווה לכסף שיקבל עבור 16 השעות שנוספו למשרה בעוז לתמורה.הוכפלו השעות והכסף אותו כסף.

 3. ר :

  למרות היותי קבועה במערכת, עדיין יש תחושה של "חוסר נוחות" להביע את דעותי שלא תומכות ברפורמה – בפני ההנהלה. האוירה בבית ספרי היא חשאית, סתימת פיות, תחושה שאם תגיבי – יחכו לך בפינה. פשוט בלתי נסבל! פעם ראשונה (אחרי עשור) אני שוקלת ברצינות שינוי. מורה מדרום הארץ

 4. יערית :

  נמכרנו לעבדים

  הסכם מזעזע, אנחנו הציבור היחיד שנותן שידפקו אותו פעם אחר פעם. מסכימה עם כל מילה שנכתבה.
  עסוקה כעת בהרהורי פרישה מהמערכת, יש לי קצת זמן עד 2014….

 5. שרון :

  בהחלט כך, אם קודם עבודת ההוראה הייתה מתישה, הרי שהסכם מעליב זה הופך אותה לבלתי אפשרית.

 6. מערכת עבודה שחורה :

  דף פייסבוק חדש נגד עוז לתמורה, בעד איחוד ארגוני המורים ונגד העסקת מורים בעמותות וחברות קבלן. הרבה ביקורת על ארז ווסרמן וגם מחמאות לעבודה שחורה

  http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%97%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%A2%D7%95%D7%96-%D7%9C%D7%9C%D7%90-%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%95%D7%91%D7%A2%D7%93-%D7%94%D7%A7%D7%9E%D7%AA-%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%95%D7%9F-%D7%92%D7%92-%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%9C%D7%9E%D7%A2%D7%9F-%D7%97%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%9A-%D7%90%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%99/175083345890925?sk=wall

 7. 111111 :

  עבדות במקום חינוך!!!!!

  אני מורה חדש (4 שנים במערכת) שחשבתי שמצאתי את ייעודי המקצועי. עוז לתמורה הינה תוכנית שלא רק שלא תביא לשיפור מעמד המורה והצעדת המערכת קדימה, אלא התייחסות למורה כאל עבד חסר דעה!!!!
  למה מורה צריך להשאר בבית הספר יום יום עד השעה 16:00? מה אין לו חיים? איזו תועלת תצמח לו ולמערכת אם הוא יצא בשעה 16:00 ויגיע לביתו עם חשכה? הרפורמה הזאת היא אסון והיא תביא לנשירת מורים מהמערכת.
  עד כה לא התייחסתי כלל לשיטת התגמול על ידי המנהל/ת שגם הוא מסוכן ביותר ועלול ליצור מריבות וחדר מורים חשדני.
  ואני עוד חשבתי שמצאתי את ביתי….

 8. עז לת מורע :

  עז לת מורע= עוז לתמורה

  עוז לתמורה היא הרעת תנאים למורה רימו אותנו , אמרו שההצטרפות היא וולונטרית, קראתי את ההסכם וההצטרפות היא לא כזאת, מורה שמעז לא להצטרף לרפורמה כשכל בית הספר נכנס אליה, אחרי 3 שנים יועלה ולעדה שתחליט בעניינו וגם אז תאשר לו שנה אחת בלבד לא להצטרף לרפורמה ולאחריה .. מי יודע.. מכרו אותנו לעבדות – ברוכים הבאים המורים לעבדות החדשה- ימי הביניים והיחס לעובד בעולם השלישי זה פה בארגון המורים העל יסודיים – שאלה לי אליכם : יש דרך להתנגד בצורה מאורגנת בטענה שלא הגענו לגמירות הדעת כי לא קיבלנו את כל האינפורמציה המלאה?
  בל נשכח – רן ארז וחבריו בני שישים פלוס , הם לא מלמדים עם כל הכבוד, הם לא יטחנו 40 שעות דה פקטו, וידפיסו שעון נכוחות, מכרו אותנו תמורת נזיד עדשים.

 9. אק"מ :

  ניצול לרעה של הכח

  והכי עצוב, ששוב למנהל יש כח עצום, החתימה באתר עוז לתמורה בעד או נגד – כל רשימת המורים בעד או נגד נתגלים לעיניו של מנהל ביהס ואז הוא יכול להחל בסנקציות או בשכנועים לחתום או בהפעלת השפעה ולחץ כבד – אצלינו בביהס היו רבים שהיו נגד. מנהלת ביהס התקשרה ואמרה את דבריה, והבנתי שמרבית המורים חזרו בהם מהצבעתם – אז אולי לא צריך להצביע למפלגות בעת הצורך ואולי גם כל ראש מפלגה ידע מי הצביע ואז יתחילו סחיטות ואיומים – כפרשת מרגול – אולי זה הטרייד החדש…לאיזו רמה ירודה ונמוכה הגיעו במשרד החינוך וארגון המורים – מעניין אותי – כמה רן ארז הרוויח מהנושא

 10. מורה שואלת :

  לעז- יש סעיף הטעיה בחוק- ארגון המורים הטעה אותנו

  הבעיה שלארגון יש כוח עצום!
  ורק תנסה להתנגד לו ותרגיש את נחתם זרועם!

 11. נטע :

  עצומה להתנגדות לכפית עוז לתמורה

  http://www.atzuma.co.il/morim21
  אולי יזיז משהו בהד התקשורתי.
  גשו וחתמו

 12. מיטל :

  הסכם רע רע רע!!! לא אשאר במערכת כזו דקה!

  ישנם "חורים שחורים" ואי תשומת לב לפרטים חשובים. ידוע לכולם שמקצוע ההוראה אינו מקצוע מתגמל. יחד עם זאת מורים רבים ובעיקר נשים/אמהות בוחרות במקצוע זה על מנת שיוכלו לשלב בחייהן גם טיפול בבית. אני באופן אישי נמצאת במערכת מרצון. אינני חייבת לעבוד והשיקול אם לצאת לעבודה או לא לצאת לעבודה במקרה שלי לא קשור לכלכלה. בן זוגי משתכר משכורת גבוהה מאוד ואני יכולה לאפשר לעצמי גם לא לעבוד בכלל. ובכל זאת אני בוחרת לצאת ולעבוד, בין היתר בשביל תחושת הסיפוק והצורך בהגשמה עצמית. אני לא מתכוונת להפוך להיות עבד שיוצא מן הבית בשעה 7 ורבע וחוזר בחמש בערב, תוך השארת ילדי ללא מבוגר שיקבל אותם כשהם חוזרים מביה"ס. לי באופן אישי חשוב להיות נוכחת. להגיש להם ארוחת צהרים מבושלת (כן . למרות שזה לא פמיניסטי) לשמוע איך עבר עליהם היום, ולסייע במידת הצורך בהכנת שיעורי הבית. כמובן שמעבר לעניין הזה קיימים שיקולים נוספים. אומנם נקבל תוספת למשכורת אך תהיו בטוחים שנאלץ להוציא אותה באופנים אחרים: צהרונים, מטפלות, ועוזרות בית- כי כשאתה חוזר מן העבודה ב 5 בערב אחרי יום מתיש, אין לך כוח להתחיל לנקות, לבשל, לכבס, לגהץ , לעשות קניות ו………..
  עניין נוסף- אני מגישה לבחינות הבגרות. בחודש יוני הבחינות שאני אחראית עליהן מסתיימות. כיום אני מגיעה לביה"ס בחודש יוני רק אם זקוקים לי להשגחה על מתכונות וכו'. בחודש יוני אין למידה רציפה ורוב התלמידים לא מגיעים לביה"ס מלבד הבחינות (בגרויות או מתכונות). למה בחודש יוני אני צריכה "לבלות" יום מלא עד 5 בערב כשאין לי יותר כיתות לומדות וסיימתי כבר את הבגרויות???
  מצטערת. אני כבר חושבת על קריירה שנייה…. ומי שיפסיד זאת המערכת!!!

 13. אני :

  הבנתי שאין החתמת כרטיס כך שאני יודע שהרבה מורים ומורות יאלצו לדווח שעבדו בבית ספר למרות שלא היו בפועל

 14. ronit :

  זהירות

  מורים שמצטרפים לפעימה הראשונה,דהיינו 6 שעות,כדאי שייזהרו מפני שמדובר במלכודת.את הפעימה הראשונה לא מרגישים,אבל 44 שעות עבודה משתגעים.

 15. יעל :

  אצלנו בבית הספר נציגת ארגון המורים שהרצתה לנו בנושא ממש זרתה חול בעיניינו. הצטרפנו לפעימה הראשונה וכולנו הופתענו לגלות שכל שעות הבסיס של העולם הישן מומרות מיידית לשעות מלאות ולזה יש להוסיף את שש השעות של הרפורמה. כל זה בתוספת של כ15 אחוז. האם כולנו מטומטמים? אכן כן שבחרנו להאמין לדבריה ולא פשפשנו בנבכי ההסכם. השאלה היא מה ניתן לעשות? האם נוכל לחזור למצב הקודם?

 16. משתמש אנונימי :

  ע בדים
  ו לא
  ז וכים

  לתמורה

 17. פישמן :

  רן ארז יזכר לדראון עולם על הסכם שירמוס את מערכת החינוך העל יסודי וירחיק אנשים טובים מהמקצוע.

 18. יוכי :

  הכפלנו שעות עבודה!!!

  תעשו חשבון – גם שעות "בגרות" הם עכשו שהיה, גם החודש האחרון –זה עוד 100% זמן ובקושי 42% תמורה!! פשוט זוועה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.