חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', פנסיה חובה – גם על שעות נוספות

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 15.08.11 4:02

אמיר מאירי פונה לח"כ יחימוביץ' בקריאה לתקן עיוות בחוקי הפנסיה. החוקים הקיימים מעודדים מקומות עבודה לבסס את משרת העובד על שכר בסיס נמוך ושעות נוספות מרובות וכך להקטין את ההפרשה לפנסיה

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שלום,

רציתי לפנות אליך בבקשה לפעול למען תיקון של עיוות הקיים היום בהפקדות לפנסיה של חלק גדול מהעובדים במדינתנו. אודה לך מאד על קריאת המכתב שלי ועל תגובתך אליו.

ליאת מולכו כתבה באתר 'עבודה שחורה' על הצורך בפנסיה בת השגה עבור האזרחים. ישנו צד נוסף של הנושא הזה, שלדעתי חייבים להכניס גם אותו למאבק הצדק החברתי, והוא היקף המשכורת שנכנס לחישוב ההפרשה לפנסיה.

במדינה מעודדים חסכון פנסיוני במידה מסוימת: ישנו פטור ממס לגבי הפקדות שונות (הפקדות של העובד, ושל המעביד) עד אחוז מסוים מהמשכורת, וגם מתקיימים ומתעדכנים חוקים שונים האמורים להסדיר חסכון לקצבאות (כמו למשל חוק הפיקוח על‬ ‫שירותים פיננסיים (קופות גמל) (תיקון מס' 3) מינואר 2008)‬. באופן כללי יש (לפחות נסיון ליצור רושם שיש) נסיון לדאוג לקיום פנסיה כלשהי עבור האזרחים. לא אכנס לעניין של מי באמת נהנה מההגדרות האלה ואיך עדין אנשים רבים נשארים ללא חסכון לעת זקנה, למרות שגם בו חשוב לדון.

המעסיקים מעוניינים, מן הסתם, להוציא כמה שפחות כסף על העובדים שלהם, והם – כמיטב המסורת הישראלית – מחפשים תרגילים כדי להשיג את המטרה הזאת. כך, למשל, מעסיקים שלא נהגו לשלם עבור שעות נוספות לעובדיהם במשרות המלאות (חברות הי-טק, למשל) ניצלו את התיקון בחוק העבודה, המאפשר תשלום גלובלי קבוע עבור שעות נוספות, על ידי כך שבמקום להוסיף תשלום כזה לשכר, הגדירו מחדש את המשכורות הקיימות כמורכבות ממרכיב בסיס ועוד המרכיב הקבוע הנ"ל של השעות הנוספות.

מעסיקים רבים מחלקים את משכורות עובדיהם למרכיב בסיס ומרכיב שעות (תורנויות, משמרות, שעות נוספות). ההפקדות של רבים מאלה לפנסיה וכלל שאר ההפרשות\תשלומים לתנאים הסוציאלים של העובדים מחושבות לפי שכר הבסיס בלבד.

יש לציין שמבחינת העובד משכורתו ועבודתו קבועות ברובן, שכן רכיב השעות בא לידי ביטוי באופן קבוע ולא ארעי. תוספת השעות אינה אירוע חריג או מיוחד. העובד עובד את כמעט אותה כמות שעות בכל חודש, וכל המשכורות שלו כוללות כמויות דומות מאד של הרכיב הנוסף-על-הבסיס. מבחינתו זוהי בעצם המשכורת שלו (במקרים רבים המשכורת ללא הרכיב הנוסף נמוכה מאד, אם לא מביכה). ההפרש בין שכר הבסיס למשכורת המלאה הוא משמעותי ביותר בהרבה מהמקרים האלה, והפגיעה בעובדים היא קיצונית, שכן אם אדם מצפה להגיע בעת הפרישה שלו לפנסיה, שתקיים אותו בתנאים דומים למה שהשיג לעצמו במהלך הקריירה, או לפיצויי פיטורים או לביטוח אובדן כושר עבודה הולמים, הוא יופתע מאד כשיגיע לאחד הארועים האלה.

לדעתי המדינה חייבת להתערב ולמנוע את הקומבינה הזאת. יש להגדיר בחוק שכל תשלום לעובד חייב להיכלל בחישוב ההפקדות השונות עבור התנאים הסוציאלים שלו. בנוסף, יש לדאוג שהפטורים במס על ההפקדות יחולו גם הם על כל אותם תשלומים ולא רק על חלקם. בתור התחלה המדינה חייבת גם להחיל את הנקיון הזה מבפנים, שכן גם היא מעסיק כזה. ההיכרות שלי היא בעיקר עם שכרי האחיות והרופאים, אבל הבעיה קיימת מן הסתם אצל כלל עובדי המדינה העובדים במשמרות ו\או תורנויות (ואולי גם אחרים? איני מכיר את כל התחומים). אם לא נשיג את השינוי הזה, אפילו אם אותם עובדים יגיעו לשכר שכרגע נראה הולם את מעמדם, הם *מעשית* ישארו ללא פנסיה וללא החסכונות הסוציאלים האחרים.

תודה רבה,

אמיר מאירי

תל אביב

הערה: מייל זה נשלח גם לאתר האינטרנט 'עבודה שחורה', ותוכנו יתפרסם שם עם תגובתך.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. פנסיה חובה :

    פנסיה חובה

    הגיע הזמן ששלי יחימוביץ תעשה משהו ותדאג לשכבה של האנשים העובדים .
    מקווה שיצא לפועל .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.