חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפגנה בראשון לציון – עיר פריפריאלית במרכז הארץ

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 14.08.11 3:59

במקביל להפגנות הגדולות בב"ש, עפולה וחיפה, התקיימו אמש הפגנות מקומיות רבות שלא זכו לתשומת לב תקשורתית. הנה דיווח מאחת מהן, בעיר החמישית בגודלה בישראל

מאת: א. קוריאל

החלטתי ללכת להפגנה בראשון לציון. את ההפגנה ארגנו ראשי המאהל הממוקם ב"גן העיר" שבמרכז ראשל"צ, ולצידם פעלה קבוצה קטנה, נחושה ורועשת של חניכי תנועות נוער, בעיקר הנוער העובד והלומד מראשון ומנס-ציונה. ההפגנה לא זכתה לשום אזכור בכלי התקשורת המרכזיים (לא בדקתי את המקומון של ראשון). אולי זאת הסיבה, שכאשר התקשרתי לעמיתי א', תושב העיר, ושאלתי אותו אם הוא בא להפגנה הוא לא ידע בכלל שיש הפגנה בעיר. א' לא אכזב: הוא הביא להפגנה 8 קרובים וידידים, וכך יצא שהרכבנו קבוצה שהיוותה למעלה מ- 1% מכלל ההפגנה, שמנתה בשיאה כ- 500 – 600 איש. ההפגנה היתה למעשה צעדה לאורך רחוב רוטשילד (כן, שוב רוטשילד), אחד הרחובות המרכזיים של העיר המצוי בחלק המרכזי "הישן" של העיר.

ראשל"צ היא עיר של המעמד הבינוני, ויש בה אוכלוסיה ניכרת של יוצאי בריה"מ לשעבר. מבחינה פוליטית ההצבעה בה ממוקמת מרכז וימינה, עם נוכחות חזקה מאוד של מפלגת "ישראל ביתנו". למרות שההפגנה היתה קטנה היא היתה חסרת תקדים במונחים מקומיים. א' אומר שהפגנה כזו לא נראתה מעולם בראשון לציון.

מטרת ההפגנה היתה "להעיר את העיר", ונראה כי היא אכן השיגה לפחות מקצת מיעד זה. יושבי בתי הקפה, לקוחות הקיוסקים ותושבי הרחוב שיצאו למרפסות ולחלונות נראו מופתעים והממומים למדי מהתהלוכה הרועשת. חשוב לציין שוב, כי כל ההפגנה אורגנה מפה לאוזן וברשתות החברתיות. למעט נאום קצר של מנהיג המאהל לא נישאו בה נאומים של אנשים מפורסמים, ולא היו הופעות של אומנים ידועים.

ראשל"צ היא עיר פריפריאלית למרות שהיא אחת הערים הגדולות במדינה, כ- 230,000 איש, ונמצאת במרכז הארץ. הפריפריאליות שלה נובעת משילוב של תודעת התושבים יחד עם היעדר של מוסדות תרבות ומסחר שיפעלו 7 ימים בשבוע. לדברי תושבי המקום, ביום שבת הרחובות בתי הקפה והמסעדות סגורים עקב חוקי עזר עירוניים, ולכן הרחובות המרכזיים שוממים.  דווקא משום אופיה המנומנם, משום השמרנות של תושביה ומשום הנוכחות החזקה של מפלגות הימין בה, חשוב לעורר את המחאה במקומות כמו ראשל"צ. מקומות בהם התקשורת הממוסדת מסייעת להסתיר מהתושבים את פעולות המחאה, וחוברת לפוליטיקה מקומית שמרנית-ימנית.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אכן מאוד חשוב, כי מערים כמו ראשון יכול לצאת השינוי הפוליטי בהצבעה ועיר של מעמד בינוני יכולה להפוך מעיר של ימין מרכז לעיר של שמאל ושמאל מרכז, ישר כויח!

 2. איתי :

  על פי הלמ"ס ראשון לציון היא אלופת הארץ בין הערים הגדולות בבולמוס הצריכה המיותרת

  http://www.rishonlezion.muni.il/meida/archive/Pages/seker_lams.aspx

  לצריכה הזו של בני המעמד הבינוני גבוה יש חלק גדול בעליית יוקר המחיה. כבעלי רשתות השיווק רואים אנשים עם עגלות עמוסות כל טוב, כאשר הקניונים הומים מאדם וכאשר כל דגם חדש של סמארטפון או חנות חדשה לבגדים מיובאים מביאה אלפים להתגודד בפתח חנויות – אין שום חשש מהעלאה זוחלת של מחירי הקוטג' והחיתולים.

  אם הייתי יכול לפנות במגאפון לתושבי ראשון הייתי מבקש מהם – פשוט תפסיקו לקנות ולקנות, וזה כבר יעזור לכל תושבי ישראל.

 3. האזרח דרור :

  אולי זה קשור לעירוניות

  מלבד הנטיה הימנית, אולי זה קשור לעירוניות גרועה של העיר -תכנון מוטה רכב פרטי, מחסור בשטחים ציבוריים וכו.

  ראו "עירוניות מתחדשת" (ואל תבלבלו עם "התחדשות עירונית").
  http://ecowiki.org.il/wiki/%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA_%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%AA

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.