חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה: היום החתימה – הדאגה בלתי נמנעת

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 14.08.11 4:06

לאחר שנים של ציפייה ייחתם היום ההסכם הקיבוצי בין ארגון המורים לממשלה, אולם השמחה על יציאתה לדרך של ה"רפורמה" התחלפה בדאגה בגלל ההסכם העייתי

מאת: שושי פולטין

היום, יום א' ( 14.8.2011 ), נקבע כיום החתימה על ההסכם רפורמת  "עוז לתמורה".

החותמים ירימו כוסית. לכאורה יום חג. למעשה הייתי אמורה לסגור את הבלוג שאת כתיבתו התחלתי בעיצומה של השביתה הגדולה.

ביום הזה אני לא מרגישה שום התעלות, שום שמחה. בוודאי לא יום חג.

עוד בטרם התפרסם ההסכם לפרטיו, נדמה שמדובר במסמך הכי סודי במדינה… ניתן  להבין חלקים מתוכנו מפרטים ששוחררו טיפין טיפין לתקשורת והתמונה המתקבלת בעייתית.

משמרת מחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים, שתתקיים בזמן החתימה, בגלל הנהגת שכר דיפרנציאלי, מדגישה את אחד הסעיפים היותר בעייתיים של ההסכם, סעיף אשר ייכלל בו למרות התנגדות המורים, אולם הנהגת השכר הדיפרנציאלי אינה הבעיה היחידה בהסכם זה:

א.      לא רפורמה בחינוך – למרות שמדובר ב"רפורמה" , היא לא עוסקת בנושאים פדגוגיים חשובים, ולא מנסה לתקן את כל אותם העיוותים עליהם הצבעתי ב 2 פוסטים שכתבתי לאחרונה (עיוותים מצטברים בחינוך א' ו ב'), גם לא בבעיות אחרות שהעליתי במשך הזמן.

ב.      תוספת שעות למורה שלא מגיעה לתלמיד – ההסכם משנה לחלוטין את שבוע העבודה של המורה ,מ 24 ל 40 שעות (כפי שיפורט בהמשך), אך ללא הארכת יום הלימודים. התלמיד לא ייהנה מתוספת שעות!

ג.       סודיות ההסכם – למעשה אף אחד לא ראה את ההסכם המלא. הפורום של ארגון המורים נסגר ביום החתימה על מתווה עוז לתמורה (דצמ' 2010 ) כך שלא ניתן היה להעלות שאלות בדבר פרטיו. פנייתי לפתוח את הפורום נדחתה.

      את הפרטים המלאים נדע רק אחרי החתימה…..

ד.      הקהו את חושי המורים – כשדובר על "אופק חדש" אמר רן ארז כי "גם אם היו כורתים לי את היד לא הייתי חותם על הסכם כזה" או אמירה דומה "גם אילו הייתי שיכור, לא הייתי חותם על דבר כזה. גם אם יטפטפו עופרת נוזלית לא הייתי חותם על דבר זה" (כאן) אמירות אלו השאירו את המורים  בתחושה שרן ארז ישכב על הגדר למענם. מתברר שרן ארז נכנע בנקודות רבות. משרד האוצר הצליח לכפות עליו נושאים בעייתיים. ואילו המורים?  הם נרדמו בשמירה*

ה.      הסכם בכפיה – מרגע פרסום הודעת  החתימה על מתווה עוז לתמורה, חזר רן ארז כמעט כמנטרה, על האמירה " אתה לא רוצה אל תצטרף". (גם לי באופן אישי אמר רן ארז בועידת ישראל 2021 את אותה אמירה). גם עם פרסום עיקרי ההסכם באתר "ארגון המורים", הודיע רן ארז על "2 אקסיומות"- אחת מהן אומרת כי "ההצטרפות היא וולונטרית" – דבר שהתברר לאחרונה כלא נכון, כי  תוך 3 שנים יצטרכו כל המורים להצטרף ל"עוז לתמורה" (פרט לחריגים אשר יצטרכו לעבור וועדה מתאימה).
אמירה זו הכניסה אף היא את המורים לשאננות, כי חשו שיש להם אופצית מילוט "מקסימום לא אצטרף".

ו.          כשהחלו המורים לקלוט כי ההסכם לא יהיה וולונטרי, התחלפה האמירה באחרת ,  "מקסימום אבקש לצאת לפנסיה מוקדמת", קיימת אפשרות סבירה שהאוצר מעוניין בכך (מורים וותיקים 'עולים' יותר), בכל מקרה הדבר עלול ליצור בעיה – הן של מחסור חמור במורים והן בגלל הצורך במורים וותיקים אשר יחנכו את הצעירים. הניסיון בהוראה הוא יתרון חשוב.

ז.       הכנסת מושגי כלכלת שוק למערכת החינוך:
– שכר דיפרנציאלי,
– הנהגת חוזים אישיים
– תגמול על פי "תפוקות ותשומות"
כל אלה יגבירו את חוסר הסולידריות בחדרי המורים ובמקביל הוכח במחקרים שונים ובלתי תלויים כי הנזק עולה על התועלת. (ראו פוסט "חוזים אישיים – השתלטות ניאו ליברלית במערכת החינוך)

ח.      עיקר ההסכם עוסק בהפיכת שבוע העבודה של מורה מ 24 שעות ל 40 . מבין 16 השעות שנוספו , חלקן (6 ש') הן "פרטניות"  ו 5 שעות נועדו לבדיקת עבודות ומבחנים. איכות שעות אלו תלויה בבניית  פינות עבודה, כמובטח. (1 בספטמבר עוד שבועיים…)אבל כבר עתה ברור שמורה לא יוכל לסיים את עבודתו במסגרת שעות אלה, דבר שיביא לשחיקה מואצת . גם לא ברורה היכולת לבנות כראוי מערכת של שעות פרטניות (נושא לדיון בפני עצמו).

ט.       תוספת שכר המתקבלת היא  42%, האם לא די בכך?
תוספת השכר חשובה כשלעצמה, אלא שתמורתה משלמים המורים מחיר יקר –תוספת של 16 שעות (עבודה, שהייה ופרטניות) בנוסף להמרת שעות גמול לשעות שהייה. שעות השהייה יגיעו לעיתים ל 100% יותר מהקיים.  זה בוודאי הרבה יותר מאשר 42%. המרת שעות גמול לשעות שהייה גם פוגעת באקסיומה שנייה שהדגיש רן ארז שאמרה כי "כל תנאי העבודה שהיו מקובלים עד כה נשמרים ונשארים בתוקף. אין המרות, אין החלפות, אין מחיקות ואין ביטולים"

י.         מורים שעבדו מעל משרה (עד 140% משרה) לא יוכלו לעשות זאת ובפועל שכרם כנראה לא יעלה, וסביר שאף ירד. האין זו פגיעה בתנאי העבודה?

ממצאים מחקריים שאסף אברהם פרנק בנושא תגמול דיפרנציאלי  מראים שהיישום נכשל. על כך מעיד גם עיתון מעריב המדווח על כישלון מודל השכר הדיפרנציאלי בניו יורק.  זו לא הפעם הראשונה שאנחנו נכנסים ל"רפורמה" שחלקים ממנה כשלו במקומות אחרים ואנחנו עוד לא השכלנו להימנע מהם. יותר מזה, כיוון שאין מדובר ב"רפורמה בחינוך" נדמה שאין הכוונה של האוצר לרפורמה כזו אלא להכנסת "כלכלת השוק" גם למערכת החינוך. הדאגה מהרפורמה על כן היא בלתי נמנעת.

____
*צילום מסך של בדיקת Google insights for search המודדת את מידת העניין של מחפשי גוגל בביטויים מסוימים לאורך זמן, מוכיחה שהמורים נרדמו בשמירה. בעוד החיפוש של "אופק חדש" בגוגל הלך וגדל במהלך השנים, הרי שגם לאחר החתימה על ההסכם הייתה התעניינות מועטה, כמעט אפסית ב"עוז לתמורה" (גרף אדום).

מידע נוסף למורים

לקריאת ההסכם הקיבוצי המלא לחצו כאן

לקובץ של משרד האוצר המכיל סימולציות שכר למגוון מקרים לחצו כאן

לשליחת מכתבי תמיכה ברפורמה או התנגדות לרפורמה לרן ארז עם העתק אלינו לחצו כאן.
אנחנו נקבל העתק של המכתב אלא אם תורידו אותנו מהנמענים.
מכתבכם יפורסם רק באישור מפורש שלכם. יש אפשרות לבקש פרסום בעילום שם, כפי שנהגנו בעניין "אופק חדש".
 
איננו מתחייבים לפרסם כל מכתב ובכל מקרה מכתבים המכילים שפה בוטה ופוגענית לא יפורסמו.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

9 תגובות

 1. ערן אסקרי :

  זאת ועוד

  מסכים עם כל ההבחנות שלך.
  וכמובן שישנם דברים נוספים, ברזולוציה נמוכה יותר, שלא הזכרת ועלו בפוסטים וכתבות קודמות בנושא וגם הועלו כלקחים מ"אופק חדש" שבעצם מהווה ניסיון מוכח בשטח לרפורמה שהיא דיי דומה. בראש ובראשונה היעדר תשתית עבודה מתאימה בביה"ס שמהווה הכרח לאור השינויים הצפויים במערך העבודה הבית ספרי (למורים ולתלמידים).

  מנגד, דבר נוסף צריך להיאמר. התרגלנו לבקר כאן את הרפורמה הזו ובצדק רב. זו לא הבשורה שלה ציפינו. זו רפורמה עם המון בעיות ובוודאי שלא "מהפיכה בחינוך" כפי שמנסים ועוד ינסו לשווק אותה. אבל, יש בה גם מרכיבים חיוביים ואם הם יבוצעו נכון תוך כדי הפקת לקחים מ"אופק חדש" וממקומות אחרים הם עשויים להשפיע בצורה חיובית על המורים והתלמידים.

  מקווה שהמערכת, המורים, ההורים והציבור כולו, ידעו להתייחס לרפורמה הזו בפרופורציות הנכונות ולא כאל "תם ונשלם".
  לפחות עד לרפורמה הבאה…

  ערן

 2. שושי פולטין :

  טרי מהבוקר - שינוי בדיפרנציאליות

  4 מכל 10 בתי ספר יוגדרו מדי שנה כבתי ספר כבעלי הישגים לימודיים וחברתיים טובים מאוד. באותם בתי ספר יקבלו המורים מענק שינוע בין 3,000 ל-8,000 שקלים. הפרמטרים טרם נקבעו

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4108355,00.html
  מורים יקבלו בונוסים של עד 8,000 שקלים בשנה בגין הצטיינות בתי הספר. כך הוסכם במסגרת הרפורמה "עוז לתמורה" הצפויה להיחתם הבוקר (א') בטקס חגיגי. הבונוסים ייקבעו לפי הישגי בתי הספר, ולא לפי הישגי המורים. מדי שנה יבחר משרד החינוך 40% מכלל בתי הספר, שהישגיהם הלימודיים והחברתיים הטובים ביותר. המורים באותם מוסדות יקבלו מענק של 3,000 עד 8,000 שקלים.
  הפרמטרים לקביעת בתי הספר המצטיינים טרם נקבעו, וינוסחו בקרוב על-ידי הרשות הארצית למדידות והערכה (ראמ"ה) במשרד החינוך. כאמור, 4 מכל 10 בתי ספר יוגדרו מדי שנה כבעלי הישגים טובים ביותר. מתוכם יחולקו הבונוסים באופן הבא:
  10% מבתי הספר הטובים ביותר יקבלו מענק של 8,000 שקלים לכל מורה.
  10% אחריהם יקבלו 6,000 שקלים לכל מורה.
  10% הבאים יהיו זכאים למענק של 4,000 שקלים לכל מורה.
  10% הנותרים יקבלו 3,000 שקלים לכל מורה.

  בנוסף סוכם כי במסגרת הרפורמה, המורים יהיו זכאים למענקים נוספים בסך אלפי שקלים בשנה בגין תפוקות אישיות והצטיינות בעבודה. גם מודל זה ייקבע בקרוב על-ידי הרשות למדידות ולהערכה במשרד החינוך.

 3. משה :

  עוז לתמורה לא כולל את מורי חטה"ב

  האם ידעתם שהסכם זה לא כולל את מורי חטה"ב? למורי חטה"ב הובטח שהם יהיו חלק מההסכם, מורים אילו הפגינו ושבתו ביחד עם המורים התיכוניים במהלך השנים האחרונות, במהלך השנה האחרונה עברו מורים מהסתדרות המורים לאירגון המורים לאחר מסע שיכנוע והבטחות מצד נציגי האירגון ששמורי חטיבות הביניים יכללו בהסכם.
  מסתבר שמורי חטיבות הביניים הם "בנים חורגים" במערכת החינוך, נציגי הארגון רימו אותנו!

 4. שושי פולטין :

  החתימה בשידור ישיר ב ynet

  למי שנמצא כעת ליד המחשב
  השידור יחל בעוד מספר דקות
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4108597,00.html

 5. חסן חמוד :

  מַבְּרוּכּ

  נחתם ההסכם.
  שר החינוך לא התאפק והצהיר על הבאות: "יהיה קשה ליישם אותו" כמו שלא יושמו ההסכמים עם הממשלה מאז ועדת עציוני עד היום.

 6. חזון הצדק החברתי :

  נתניהו השלים היום עוד ריפורמה
  "יש צורך ברפורמות לא רק בשוק הבנקאות, אלא גם בחינוך ובקרקעות, ומה שהפקידים יעשו או לא תלוי במנהיגות"."
  "לדעתי, העם משנה את עמדותיו כשהוא רואה שהכלכלה צומחת"."
  http://www.themarker.com/markets/1.456692

  הכל סחורה, הכל שוק, הכל תחרות.

  רן ארז בזבז הזדמנות נדירה. או שנדבק בסינדרום שטוקהולם, או ששיקר מלכתחילה ויתכן גם ששתי האפשרויות נכונות.

  הנסיון להקים לו אופוזיציה אפקטיבית נשען מלכתחילה על תמיכה של אנשי השוק החופשי שמאמינים בדיפרנציאציה בשכר לא פחות מנתניהו.

  התוצאה – טרגדיה.

  עכשיו צריך לקוות שהמחאה הנוכחית לא תסבול בסופו של דבר מאותם כשלים.

 7. זיו :

  כמה תוספת שכר יש ברפורמה?

  ארגון המורים מתעקש לשדר על הישג גדול של 52% תוספת למצטרפי הרפורמה.
  מי שיודע קצת סטטסטיקה ויודע שתוספת עיני תינתן בלכ מיקרה לכלל המורים גם בלי הסכם יודע שהמספר האמיתי הוא 42%.

  אך התשובה האמיתית היא לא זה ולא זה.

  בשעתו כאשר התחילו הדיוניים הרציניים על הרפורמה היציע משרד החינוך לארגון המורים שתי אפשרויות:
  א. תוספת של כ- 11% הכוללת תוספת עיני + שחיקה.
  ב. רפורמה במערכת השעות ותוספת כוללת שבסוף מסתכמת ב-52%.

  ומדוע מורים שלא נכנסים לרפורמה לא יזכו לתוספת שחיקה???
  האם משכורתם לא נשחקת? הם בנים חורגים לארגון המורים?

  באם נצרף תא תוספת השחיקה במילא הייתה מגיעה למורים והם היו מקבלים זאת גם בלי רפורמה, יוצא שהתוספת האמיתית של הרפורמה שרקח ארגון המורים הוא……37%.
  מזכיר משהוא המספר הזה? (רמז: תוספת אופק חדש למורה אם מחנכת בחטה"ב).
  אז נכון שבאופק מקבלות זאת רק מחנכת + אם ואילו בעוז כוללללם יקבלו 37% בגלל הסכמה לרפורמה, אך מצד שני, באופק מוסיפים הרבה פחתו שעות ויש יותר שעתו שהייה לעומת עוז שדורש 40 שעות מתוכם 6 פרטני!

  יבואו הציניקנים ויגידו אבל תוספת הוותק נשארה בעוז מה שיתן העלאה מואצת לשכר, אך אותם אנשים שוכחים שבאופק כל 3 שנים יש תוספת של 7.5% – 8.5% בגלל העלאה בדרגה.

  לסיכום:
  כל הרפורמה שרקח לנו רן ארז נותנת בסך הכל תוספת ראלית של 37% למשכורת חד פעמית בלי אופק נוסף לשדרוג אמיתי במשכורת.

 8. חמוד :

  החתונה הסתיימה ולא רואים את הכלה

  עכשיו עוברים מהדרישה לפרסם את ההסכם המלא לפני החתימה , לדרישה שיפרסמו אותו לאחריה .
  חסרה לי צעקת מורי האזרחות , שמקפידים ללמד את זכויות היסוד של הפרט .

 9. לימור :

  מספר שאלות

  שלום רב,
  אשמח אם תוכלו לענות על מס' שאלות שעלו כשעברתי על ההסכם:
  1. האמנם מורים שלא נכנסים להסכם לא יקבלו תוספת שחיקה?
  2. בסעיף שעוסק באופן חישוב השעה נכתב לגבי מי שלא מצטרף להסכם כי אופן חישוב ערך שעה יהיה לפי בסיס השכר חלקי 4.33 שבועותX24 שעות. רציתי לברר האם יש כך שינוי מהמצב הקיים היום והאם שינוי זה הוא לרעה.
  3. תוספת מעונות- לילדים עד גיל 5. האם זה היה המצב עד היום?
  בתודה,
  לימור

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.