חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים: איפה קולם של מנהלי בתי הספר?

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 10.08.11 5:49

אברהם פרנק, מורה, פונה במכתב פתוח למנהלי בתי הספר, ותוהה מדוע המורים פעילים במאבק, ואילו קולם של המנהלים, שאמורים להנהיג את המערכת, אינו נשמע

מחאת האוהלים בתל אביב

מחאת האוהלים בתל אביב.

בסוף השבוע החולף התקיימו הפגנות רבות-משתתפים של עובדי חינוך בתל-אביב וירושלים. ארגנו אותן מורים שעובדים בבתי-הספר שלכם, אבל אתם לא הייתם שם. לא הייתם וגם קולכם לא נשמע. מאז החלה תנועת המחאה הארצית קולכם לא נשמע. הכיצד?

אתם הרי גיבשתם בבית-ספרכם חזון חינוכי שמדבר על מעורבות חברתית, על גישה אקטיבית לחיים, על צדק חברתי ושוויון ועל עוד הרבה דברים יפים כאלה. אבל עכשיו ברגע האמת, קולכם לא נשמע.

בישראל ישנם כ-4000 מנהלות ומנהלים שאמורים להיות עמוד השדרה, עמוד התווך ואבני הראשה של המערכת החינוכית. אתם אמורים להיות ראשים גדולים שמובילים אחריהם 120,000 מורים ומליון וחצי תלמידים. אתם אמורים להוות דוגמא אישית לכל הדברים שכתבתם. אבל ברגע האמת – אתם לפתע שותקים.

מי כמוכם יודע עד כמה המערכת שאתם עומסים על כתפיכם מסואבת, בלתי רלוונטית ודוחפת הורים רבים, שמבקשים חוויה משמעותית לילדיהם, אל חיק החינוך הפרטי. מי כמוכם יודע, שאתם עוסקים ללא הרף במבחנים, ציונים ו"הישגים", במקום לעסוק בהכשרת הדור הצעיר למציאות של המאה ה-21. מי כמוכם יודע, שאתם מובילים מערכות מיושנות בנוסח המאה ה-19.

אם אתם, ציבור המנהלות/ים, לא תעמיקו חקר בשינוי הנדרש לחינוך הישראלי, מי יעשה זאת? מי אם לא אתם ישליך מעליו את תרבות הבחינות והסטנדרטים לטובת מורים ותלמידים שחושבים באופן פעיל על חייהם, ואינם עסוקים כל הזמן – כל הזמן! – ב"כמה קיבלת בבחינה?".

מי אם לא אתם צריכים לקום בימים אלה ולומר לשר ומנכ"לו – קצנו בעבודה חסרת התוחלת שלנו, שאינה באמת חינוך. "טבלאות הליגה" של בחינות הבגרות והמיצ"ב שיצרתם אינן העניין שלנו ואנחנו מפסיקים להיות שותפים למשחק שלכם על "זכאויות". אנחנו רוצים חינוך-חינוך. התלמידים שלנו אינם מספיק טובים באוריינות לשונית, אין להם התנסות בלמידת חקר ואין להם חיבור חיוני ל"חיים האמיתיים". אין להם יכולת לשוחח על ערכים כי אנחנו בבית-הספר לא מתפנים לכוון אותם לשם. באלה אנחנו רוצים לעסוק, ולא במדידות אין-סופיות שאתם כופים עלינו.

אז מה קורה לכם מנהלות ומנהלי ישראל – התעייפתם? נשחקתם? אינכם מאמינים עוד בחזון הבית-ספרי שניסחתם? עד כדי כך הצליח משרד החינוך להנמיך את קומתכם ורוחכם? כאשר תחזרו מן החופשה אתם עשויים לפגוש את השאלה "היכן הייתם כאשר המדינה רעדה?", ויתכן שתצטרכו אז להשפיל מבט…

נכון שאין לכם ארגון מקצועי משלכם, וזו מכשלה. ובכל זאת, יש לכם דרכים להתארגן. יש לכם קשר בין המנהלים היישוביים ואתם יכולים להיפגש. עשו זאת וגייסו גם את מוריכם, למרות החופשה, ושהם יגייסו את תלמידיהם. חשוב שאלה ואלה יראו אתכם שותפים למאבק הציבורי הגדול. שום שיעור באזרחות לא ישווה לכך.

הצטרפו אל המאבק הכללי ואל תישארו מאחור. אין לכם שעה טובה מזו להשמיע את קולכם, קולם של עובדי הקבלן הארצי הגדול – משרד החינוך – שאתם נושאים את עולו על כתפיכם. זו השעה!

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. נ. :

  "עמוד השדרה, עמוד התווך ואבני הראשה..." - המ, למה זה מזכיר לי משהו?

  תודה, אברמל'ה, על שהזכרת לנו את ארגון הכשרת המנהלים הנוצץ (רמז: לא "עמוד השדרה" ולא "עמוד התווך"), שבקרוב יקבל את חמש שנות התמיכה הנוספות מ"יד הנדיב", וזאת רק כדי לכסתח בעזרת המון פירוטכניקה כספית מפליגה ואקרובטיקה מילולית מרהיבה, את מלאכת המישטור הניאו- ליברלית של חינוך ילדינו. חפש שם את פשרו של קשר השתיקה.

 2. שושי פולטין :

  בכיר במשרד החינוך (שיחה אישית) אמר לי השבוע בדיוק את זה:
  "שתיקת הכבשים היא ממש סכנה", הוא התכוון לכך שקולם של המנהלים (אבל גם שם המורים) לא נשמע כדי לשנות את העיוותים השונים שנוצרו במערכת החינוך במהלך השנים.
  אני אומר יותר מזה – קולם של המנהלים לא נשמע לא רק עכשיו בזמן המחאה הציבורית או בהפגנה ברחוב רוטשילד (בה היינו גם אתה וגם אני), אלא בכלל. הקול היחיד של המנהלים היה של מנהל תיכון גלילי – רמי אמיתי, אבל גם הוא השתתק. הוא היה לבד.

 3. חסן חמוד :

  המנהלים הם חלק מן הבעיה

  מנהלי בתי הספר הם בני ערובה בידי משרד החינוך מאז ומתמיד ולאו דווקא בתקופה הנוכחית. הם מקבלים הוראות מהמפקחים והמפקחים מקבלים הוראות ממנהלי המחוזות ומנהלי המחוזות מקבלים הוראות מהשר ומהמנכ"ל. הם מאויימים 24 שעות ביממה. מנהל שמעיז לומר "לא" לאדוניו, הם מייבשים אותו, מקצצים את כנפיו, מדכאים את חזונו ואינם בוחלים בשום אמצעי על מנת להכשילו ולהוציא אותו מהמערכת.
  רק על ידי התארגנות ונכונות להגיש כתבי התפטרות, כמו שעשו הרופאים הבכירים, אפשר להציל מה שנשאר, אם נשאר, מכבודם האבוד.

 4. חמוד :

  סחרור הבחינומניה

  ויבדוק משרד החינוך את הישגי בתי הספר בבגרות , וימצא שבית ספר פלוני הרשים בהישגיו בכימיה , וישלח משרד החינוך תעודת הוקרה לבית הספר ולצוות הכימיה , ויהי טוב למנהל ולמורי הכימיה , ויאהב המנהל את אשר ראה , וידרוש מצוות מוריו שישאפו לכמה שיותר תעודות הוקרה , ותיכנס המערכת לסחרור ויהי רע …נדבקנו במחלת הבחינומניה , ומנסים לרפאה בבכיינותניה וחוזר חלילה .
  דעה אישית
  למה קול המנהלים לא נשמע לאורך כל הדיון על עוז לתמורה בבתי ספר תיכוניים ?
  מרגע ששמע כל מנהל שהמורים יהיו לרשותו עד השעה 16:00 כל יום , עיניו אורו ורירו זב , כי הנה הולכות להתגשם כל הפנטזיות שחלם עליהם בכל הקריירה שלו .
  מנהל מצויי , מאמין שהעבודה הפרונטלית לפני כיתה שלמה היא העיקר , וכל השאר ניתן למריחה .
  אי לכך , אם וכאשר יעבוד מורה בעוז לתמורה 17 שעות פרונטליות , ויתבטל ב 23 שעות מריחה , כהבנתו של המנהל , אז טבעי שהמנהל יחמוד את אותן 23 שעות המריחה , וטבעי שיפנטז על השימוש בהם למטרה העילאית – מטרת הקונסנזוס – שיפור הישגי תלמידיו בבחינות .
  איך ???
  1. מעכשיו מנהל יפסיק להתרגש כאשר מורה יוצאת לחופשת לידה של 3 חודשים , יהיו לו מספיק מורים פנויים בעלי הישגים מוכחים כדי למלא את החסר מבלי שייאלץ להסתכן בהבאת מורה מחליפה המסכנת את ההישגים .
  2. מנהל מצויי חושש שמא מוריו הכוכבים ישתעממו "מהבטלנות" בשעות השהייה שלהם , ולכן יעשה להם טובה ויטיל עליהם ללמד כתות שלמות של מורים פחות הישגיים במסגרת שעות " תומכות הוראה " , כי רק כך הם ירגישו " כוכבים " .
  3. מנהל מצויי , חושב שמשעמם לשהות 40 שעות בשבוע בבית הספר ולכן טבעי שיעסיק את המורים בתגבור התורנויות בחצר .
  4. ועל הדרך מפסיק המנהל לקבל בקשות ממורים " נודניקים " כמו ללכת מוקדם ביום חמישי וכו' . כולם עד ארבע אז כולם עד ארבע .
  5.מנהל מצוי , מפנטז לקבל עשרות תעודות הוקרה ממשרד החינוך .
  אז למה להתנגד למכרה הזהב ??
  6. מנהל מצויי , מסתכל סביבו , ורואה ציבור מורים אדיש ועדרי , המוכן ומזומן לעשות בו כרצונו , אז למה שיוותר ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.