חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין מחאת האוהלים לפירמידה של מאסלו

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 9.08.11 5:30

שרון אבני חווה את מחאת האוהלים מפרספקטיבה קצת אחרת, ומקשר אותה למלחמות מחד, ולפירמידת הצרכים של מאסלו מאידך

אמש סיימתי שיחת טלפון עם אמי. שעה לפני כן הזעיקו צופרים את המרחב של עיירת הולדתי (עכשיו עיר) קריית גת, טיל גראד נפל היכנשהו, זה מצחיק וגם קצת לא שפוי איך שיחת ישראלים יכולה להכיל מילים כמו טילים ואזעקות ובאותה נשימה גם מה היא מכינה לאכול לשבת. אי שפיות כבר אמרתי. ניתקתי וניגשתי לכתוב איזה מאמר שהבטחתי מזמן, באמצע חשבתי על המחאה, האוטומט עליו גדלתי הדהד לי על מוזות ששותקות כשהתותחים רועמים, ושיש טילים וילדים מפוחדים בממ"דים ומקלטים, אז מה עכשיו אוהלים וצדק חברתי. הפעם ההתנייה לא עבדה, תהיתי לרגע למה, והסקתי שמדובר במאסלו היקר ופירמידת הצרכים שלו. מלחמה ופחד טילים ישר זורקים אותנו לבסיס הפירמידה, מלחמה שווה לפחד ממוות, והרצון לחיות ולנשום הוא צורך אינסטינקטיבי שאין חזק ממנו, לכן מי שלא השיג אותו לא יוכל לטפס במעלה הפירמידה, אבל עכשיו יש משהו חזק בהוויה הישראלית, בתודעה, לא בגלל חינוך, לא בגלל שהפכנו לחברה ערכית יותר, מה שקרה שהמאבק על המזון היקר שלנו, האין דיור שלנו, גידול ילדינו, הבריאות שלנו, החינוך שלנו כולם קרסו אל תוך המדרגה הראשונה של מאסלו. אין לנו ביטחון שאכן נוכל להשיג אותם כפי שפעם יכולנו, הימים בהם כל אויב מדומיין או אמתי כינס אותנו להתלכדות כי ידענו שיש לנו הרבה מה להפסיד, פתאום במדרגה הראשונה אין כל כך מה. אני לא טוען שאם מחר, חלילה, תפרוץ מלחמה לא נגן על חיינו, כי טיל הוא מיידי יותר מקוטג' יקר, כל שאני טוען זה שכשנחזור מהמלחמה, עדיין נשהה במדרגה הראשונה, ואת זה צריכים לזכור המנהיגים.

אבל, יש נחמה מאסלואית, בכל זאת, מאסלו מדבר על שיא הפירמידה בה נמצא את הפרט "הבריא", שם נמצא אדם עם תכונות כמו תפישת מציאות יעילה וברורה יותר, עצמות אמתית, זהות איתנה ומחשבה אוטונומית, מבנה אופי דמוקרטי. אז אני לא יודע עד הסוף אם כאב הכיס העיר אותנו, או באמת חברה בריאה, מה שבטוח שאסור לעצור את המנגינה הזאת ולמחות כאילו אין טילים ולהילחם בטילים כאילו אין מחאה.

===

הערת המערכת: פירמידת הצרכים של מאסלו היא תיאוריה פסיכולוגית הגורסת שאדם שואף למלא קודם את הצרכים הבסיסיים שלו, כמו אוכל או קורת גג, ורק לאחר מכן מתפנה לצרכים במדרג גבוה יותר, כגון השתייכות חברתית

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. חסן חמוד :

  לשרון

  דבריך מזכירים לי את השיר
  "הצהרה לעתיד" של דליה רבינוביץ':
  אדם כשהוא רעב
  או לא בטוח
  הוא יעשה פשרות,
  הוא יעשה דברים
  שלא חלם עליהם בחייו.

  המקום שממנו באים הטילים הוא סיר לחץ נוראי, שאין דוגמתו בעולם כולו, זה אינו מצדיק בשום פנים ואופן ירי טילים על אוכלוסיה אזרחית שלווה, אולי יש בזה איתותי מצוקה והם מבקשים מן השכנים שיעשו משהו. יותר ממיליון וחצי בני אדם במצור מתמשך. אפילו החצץ לבניה הפך שם למצרך נדיר. מה עם סולם אוסלו שלהם? מה עם סולם אוסלו לערביי ישראל, שנלחמים יומם ולילה נגד כעשרים אלף צווי הריסה לבתיהם, והשאר מבלים שנים בלך ושוב למשרדי התכנון והבנייה שמוציאים להם את הנשמה לפני שיוציאו היתר בנייה על אדמתם. מיליון ושלוש מאות אזרחי מדינת ישראל בלי תוכניות מתאר ולא נבנה יישוב ערבי חדש אחד מאז קום המדינה, וכשהם מוחים, כוחות הביטחון יורים בהם ורוצחים אותם. כל הישובים הערבים ללא יוצא מן הכלל הם בראש טבלת האבטלה והעוני, זה לפי הדו"ח השנתי של הביטוח לאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.ובכל זאת אומרים לנו להפסיק להתבכיין, כשהערבי אומר קשה לי, הוא מתבכיין. כשהיהודי אומר קשה לי, הוא צודק.
  הפתרון הוא, כדברי דליה רבינוביץ', לעשות פשרות שלא חלמנו עליהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.