חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עופר עיני – לא השליח של נתניהו

נושאים דעות, פוליטי ב 7.08.11 6:05

המתקפות האחרונות כלפי יו"ר ההסתדרות הן בלתי-פרופורציונליות, לא מבוססות והחמור מכל, מזיקות להשגת המטרות של מאבק האוהלים

 מאת: רביב נאוֶה

 כששמעתי את הראיון ביום שני עם עופר עיני התעצבנתי. אני חושב שעיני טועה בדרישות שהוא מגדיר כ"לא ריאליות". זה בסדר. עיני הוא לא הגורם היחיד שאתו יש לי (וגם למובילי המאבק) אי הסכמה. עם זאת, התפתחויות הימים האחרונים מעלות את החשש שאת הנזק האמיתי למאבק לא יגרום עיני אלא דווקא אלו שתוקפים אותו.

אפשר וצריך לחשוד בעיני, וגם לבקר אותו. אבל אני חושד הרבה יותר בחבורה שהוגה ומבצעת את הקמפיין האחרון נגד יו"ר ההסתדרות. הקמפיין הזה כולל סיסמאות מופרכות וסרטוני שטנה מהסוג שהיה עד עכשיו נחלתם של ארגונים כמו "אם תרצו".

"אם תרצו", אגב, חזרו לאחרונה בזחילה אל המאבק. במאהל מחבקים אותם כמובן, כמו שמחבקים, בצדק, כל גוף לא-שמאלי שמצטרף למחאה, אבל לא מוכנים לקבל שותפים הרבה יותר טבעיים כמו ארגון העובדים הגדול במדינה. עופר עיני הפך להיות בעיני הטהרנים מה ש"הקרן החדשה" עבור "אם תרצו" – דמון. וכשמדובר בדמונים, המחשבה הרציונאלית יוצאת לחופשה.

הפרקטיקה של הקמפיין היא ידועה ומוכרת וניתן לכנות אותה: "אתה משת"פ של ביבי". ההיגיון הוא פשוט וכל ילד מ"מאבק סוציאליסטי" יכול להבין אותו בקלות: אני לא מסכים אתך – סימן שאתה מושתל של ביבי  והטייקונים.

על המסר הזה חוזרים פעם אחר פעם עד שהוא הופך לאקסיאומה. בסוף, כבר לא שואלים האם עיני הוא באמת שליח של רה"מ אלא מה צריך לעשות כדי להתגונן מפניו. העובדות מפסיקות לשחק תפקיד. אם עיני הצליח להביא הישג לעובדים (להעלות את שכר המינימום ל-4,200 ₪ למשל) זה רק בשביל לסתום למבקרים את הפה ושלא ידרשו יותר (ואנחנו בכלל היינו מביאים 5,000). כל התבטאות של עיני מכאן והלאה, אפילו השבתה של המשק, ישמשו כדי להוכיח את ה"תזה": עיני בוגד, עיני משרת את בעלי-ההון, עיני הוא פויה.

הדברים מגיעים לשיא במכתב ששלחו כמה ענקי רוח שמבקש מעיני " לסור מדרך המחאה". בין היוזמים והחותמים של המכתב הזה נמצא, כמובן, אלדד יניב, השמאל הלאומי בשבילכם, שלא יתכן גימיק בלעדיו, ולכן הגדיל לעשות ונטה אוהל מחאה מול בית ההסתדרות. אתם מבינים? עורך-הדין שהתפרנס מתביעות "סלאפ" (תביעות דיבה לצורך סתימת פיות) נגד ראשי ועדי עובדים דורש מיו"ר ההסתדרות לא לחבל לו במאבק.

השיטה הזאת, אגב, עבדה לאחרונה בהצלחה לא רעה גם ברשות השידור. שם, עיתונאי סביבתי וחברתי ותיק ובעל כישורים שמונה למנהל הרדיו הפך ל"מינוי פוליטי", ל"הצנחה" של לשכת רה"מ ול"סמל להשתלטות הפוליטיקאים על השידור הציבורי",  רק בגלל שהוא לא היה המועמד המועדף על אנשי-שלומנו.

 הפרקטיקה הזאת נואלת ומסוכנת. היא מונעת דיון ענייני וסופה שתרחיק מהמאבק לא רק את עיני וההסתדרות אלא גם גורמים אחרים. מבחינה אידיאולוגית-אסטרטגית היא מנוגדת לכל מה שראשי המאבק מטיפים לו. מבחינה טקטית, הם עשויים לגלות, כשישקע ההיבריס, שהם זקוקים לעיני הרבה יותר מאשר הוא זקוק להם.

 מותר ורצוי לבקר את עיני אבל צריך להיות הגון ולומר ביושר: עופר עיני הוא לא "שליח של נתניהו" ולא "סוגר דילים עם הטייקונים". עיני עשה למען העובדים בישראל הרבה יותר מעורכי סרטוני-השנאה  נגדו ואת ההישגים של ההסתדרות במאבקים על זכויות עובדים עדיין לא ניתן להשוות להישגים של שום ארגון אחר. מצטער.

כמו בכל נושא, גם ביחס לעיני הנהגת המאבק מדברת בכמה קולות. כמו בכל נושא – זה בסדר, רק שעוצמת המתקפות כלפי עיני, חוסר הענייניות שלהן והנזק שהן עלולות לגרום מחייבות במקרה הזה את מובילי המאבק להסתייג מהן בקול רם וצלול.

צריך לחשוד בעיני, וצריך לחשוד גם  שמא אותה חבורה ילדותית ותאבת כוח לא תעדיף תמיד  לנצל הזדמנות לשים נעץ על הכיסא של עיני על-פני שילוב ידיים בעיצומו של מאבק.

האנשים הללו הם כמובן קדושים וטהורים ונטולי אינטרסים כולם. הם לא אוהדים ארגוני-עובדים אחרים, לא קשורים בפרימריז בעבודה ובמאבקים פנימיים בהסתדרות ולא מנסים למצב את עצמם כמנהיגי-שמאל בפוטנציה. רק האידיאולוגיה וטובת המאבק לנגד עיניהם. לכן, צריך להפנות אליהם אמירה ברורה: אל תפנו את אנרגיות המאבק ליצירת סכסכנות ופלגנות. עופר עיני וההסתדרות אינם סוכנים של נתניהו ואינם משרתים את "הטייקונים". הם בני ברית חשובים במחאה הזו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. תומר ישראלי :

  רביב, מסכים אתך שאלדד יניב ותנועתו, כהרגלם, טובים בלצאת חוצץ ולסכסך וזה לא מה שנחוץ לנו כעת.
  אני כן חושב שעופר עיני (וכנראה גם עמיר פרץ) צריכים לעשות חשבון נפש עמוק ולשאול עצמם איך ארגון העובדים שהם מובילים הפך לכמעט לא רלוונטי במאבק למען סולידריות בין עובדים. אני יודע שזה לא הם, שהיו אחרים, שהם קיבלו את זה ככה. אבל מה עושים עכשיו?
  עיני טוען שהוא יגן גם על עובדים שמשתכרים מעל 8000 ש"ח. האם הוא צריך להגן על אלה שמשתכרים מעל 18000 ש"ח? האם יש סיבה שהשכר שלהם ימשיך לעלות בצמוד להסכמים קיבוציים שמיועדים לסייע לחלשים? האם ארגון עובדים צריך להסכים שבמקום העבודה שלו יועסקו עובדי קבלן בתת תנאים?
  צמצום פערים זה גם בין העובדים ופה נדרשת מנהיגות ולא לתת יד לעוד הפרד ומשול.

 2. אלדד יניב :

  לא חובה לשכוח

  http://www.blacklabor.org/?p=28810

 3. מנחם לוריא :

  עופר עיני...

  אין ספק שמתיחסים לעופר עיני ולהסתדרות בכלל בכבדהו וחשדהו. וזה בסדר ולגיטימי ולו משום שיש באמתחתא של ההסתדרות כמה הצלחות שנויות במחלוקת.

  אם היו נותנים לי ללחוש באוזנו של עיני הייתי אומר לו דבר פשוט: תעשה ואל תדבר. דיבורים יש למכביר ודיבור מביא לדיבור שכנגד נגד עשייה אי אפשר לעמוד ולעשות דבר.

  כשעייני עשה,בשבוע החולף הביא 10000 עובדים להפגנת הזדהות, זה היכה גלים חיוביים כשעיני דיבר ולא עשה (עזרה באוטובוסים להפגנה אתמול) הוא נפל ללשונות הרעות.

  עייני,ציבורית, נמצא במקום לא רע ואם ינהג בשיטת העעשייה ולא יעדיף את הדיבור הוא יצליח.

  אגב, אחד מראשי המאבק ,אתמול בערוץ 1, הביע אכזבה מההסתדרות על כך שדיברו על עזרה בהסעות ולא עשו או עשו מעט מידי. הינה המסר הנכון לעייני.

  בנוסף עייני משופשף מאוד בעימותים חברתיים אני חושב שהמתלהמים נגדו לא מרפים את ידיו ומאחר ואנחנו בתחילת הדרך אני מניח שנראה ממנו הרבה נחת הוא מנוסה ולא טיפש בכלל.

  בהזדמנות זו מגיע הרבה מילים טובות לערוץ 1 על הכסוי הממלאכתי והמאוזן של המאבק הזה לפחות ממה שראיתי אתמול.
  מנחם.

 4. נדב פרץ :

  רביב, אני חושב שחסרה לך הפרדה בין 'לצאת נגד ההסתדרות' לבין 'לצאת נגד עופר עיני'. אין ספק שההסתדרות היא קריטית למאבק. אין ספק, מצד שני, שהמדיניות – הכמעט-מוצהרת – של עיני היא של שיתוף פעולה עם המערכת, כדי להשיג הישגים מקומיים וטקטיים. וזה כמעט בדיוק להיפך מדרישות המחאה.
  מה עיני השיג? תוספת של 200 שקל לשכר המינימום – בארבע השנים שבהן הוא סמוך לשולחן הממשלה? יש עוד הישגים? כי אני לא ראיתי. מצד שני, יש לא מעט מקרים שבהם עיני בחר לנטוש את הדרישות האותנטיות, המרחיבות, שעולות מהשטח – רק כדי לסגור על משהו קטן ושולי. מחאת העו"סיות היא רק הדוגמא הבולטת ביותר.
  ומצד שני, אני חושב שצריך כאן כבדהו וחשדהו – אבל הרבה יותר כבדהו, לצד החשדהו שיש ממילא. תנו לו להיכנס, תנו לו להיות מעורב, אבל אל תתנו לו להשתלט על המחאה.

  אלדד: אני שמח שאתה מפנה לדברים שאני אומר. אני בטוח שתשמח שאפנה לעוד דברים שאני אומר, למשל כאן.
  אני מצטער, אבל אני מתקשה להאמין בכנות הכוונות של מי שלפני ה-14 ביולי לא הזכיר בכלל מושגים כמו דיור בר השגה, שלא לדבר על דיור ציבורי, שלא דיבר על העלאת מסים, ושהתוכנית החברתית שלו כללה בעיקר רכבת מהירה מהמרכז לפריפריה.
  מבינים שטעיתם? יופי. אנחנו שמחים שהצטרפתם למחנה הסוציאל דמוקרטי. רק אל תהפכו את עצמכם למובילי המחאה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.