חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החינוך הישראלי – קריאה למשמעות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 5.08.11 2:34

מחאת המורים מבטאת את רצונם של המורים בחינוך המותאם לצרכי התקופה, שאינו רק מוכוון בחינות, מדידה והישגים ושיכול לעמוד בכבוד בתחרות עם החינוך הפרטי. בהעדר סיוע מצד מנהלי בתיה"ס וארגוני-המורים, המורים נותרים לבד בקריאתם

מאת: אברהם פרנק

בימים האחרונים גובר קולו של החינוך בקרב תנועות המחאה. במסגרת התופעה המרעננת שלפנינו, יש לציין בצער את הקול הנעדר של מנהלות/י בתי-ספר, מי שאמורים להנהיג. המוחים הם בעיקרם מורים מן השורה, שגם הם אינם עושים זאת כקהילה מאורגנת, שכן, שני ארגוני המורים שלהם שותקים. אז טוב שיש בקרב עשרות אלפי המורות/ים כמה שחושבים בראש גדול. ובכן, מה רוצים מוחי החינוך? ברוח התביעות של תנועת המחאה הכללית הם דורשים אחריות המדינה לחינוך, סגירת פערים חברתיים ובעיקר – חינוך איכותי לכל.

החינוך "האיכותי" או "הרלוונטי" הוא שם המשחק ובו יש להתרכז. אני מבקש להציגו מכמה זוויות:

מערכת של שוק. את הפיכת החינוך למיסחור ושוק מובילים שר החינוך ומנכ"לו. הם תמימי-דעים מאד באשר לכיוון שבו יש ללכת, ונחישותם בשנות כהונתם ראויה להערכה. שושני הביא למשרד אג'נדה תחרותית מגובשת, ושר החינוך, התם מן ההגדה, מצא בה קרש הצלה למערכת שוקעת. הרעיונות בתירגומם הפשטני לעילא ולעילא, לקוחים מן הרפורמות החינוכיות בעולם המערבי: שיפור ה"הישגים" (שלא יתחמקו כאן מהתייחסות) באמצעות בחינות סטנדרט ארציות, ומדידה-מדידה-מדידה.

מערכת סטנדרטיזציה. קרוב לוודאי שאין מדינה בעולם, שבה שליטה מרכזית על מערכת החינוך באמצעות בחינות היא כה מרחיקת לכת כמו בישראל. הסטנדרטיזציה שלנו כוללת: בחינות בגרות רבות בכיתות י'-י"ב; בחינות מיצ"ב בכיתות ב', ה' ו-ח'; בחינות מפמ"ר בחטיבת הביניים; בחינות בין לאומיות; ותוכנית ליבה (כ-14 מקצועות לימוד מחייבים שונים). למנהלי בתי-הספר וצוותיהם כמעט אין צורך לחשוב, לשאול וליזום. הם צריכים רק לבצע היטב את מה שדורש מהם המשרד. הם טכנאים צייתנים של מלאכה סיזיפית נטולת כל ערך.

בחינות והישגים. מדוע מערכת של בחינות חוזרות ונשנות היא כה רעה? כי היא מחייבת הוראה של "שפיכת ידע" מן המורה לתלמידיו, שיעורים פרונטאליים, חשיבה בסיסית לגמרי שנגמרת בזכירה וקצת הבנה, וכן ויתור על שאילת שאלות רציניות, חקר ורכישת מיומנויות אישיות חיוניות. אין כמעט דבר פתטי יותר מלמידה בעל-פה של נתונים שנמצאים בעשרות או מאות אתרים באינטרנט. 4 דקות וכל המידע ברשותך. בהמשך להוראה אנכרוניסטית, ללחץ רב ומשאבים אדירים, אנחנו מקבלים עליה שולית ב"הישגים" של בחינות במקצועות שונים. ומה נשאר לנו אחריהן? תלמידים שרובם אינם יודעים קרוא וכתוב כראוי, אינם מבינים את הנקרא ונטולי טכניקות של חשיבה וחקר. הם אינם "לומדים עצמאיים" (ביטוי ריק מתוכן של משרד החינוך), אלא אנשים צייתניים בדיוק כמו מוריהם ומנהליהם. זו מערכת שאינה נותנת תשובות לצרכים: לא מגדילה ראש, לא מטפחת ערכים חברתיים ו/או אישיים, לא מציידת את בוגריה בכישורים ראויים ובעיקר משעממת את תלמידיה עד כלות.

חיפוש משמעות. מתוך מה שמצטייר כאן, מובן לגמרי מדוע מרבית הציבור, על-פי סקר, מעדיף חינוך פרטי. 3 בחינות בשבוע לכל תלמיד בכל שלב גיל ממאיסות על הציבור את החינוך "הציבורי". "טכנולוגיית ההישגים" הזאת איבדה כל טעם של חינוך בעל עומק, שבדיוק אותו מחפשים ההורים בתקופתנו המבולבלת. ההורים וילדיהם מבינים, או לפחות חשים, שמתבצע כאן תהליך חסר כל משמעות וערך.

המורים שמצטרפים עכשיו למחאה הכללית עם קולות החינוך שלהם, אינם מסתפקים בדרישות תקציביות, אלא עושים את הצעד הגדול קדימה – לקראת חינוך שתואם את צרכי העשור השני של המאה ה-21. הם יודעים שלא ייוושעו מאנשי משרד החינוך, המנהלים של בתי-הספר וארגוני המורים, והם לוקחים את גורלם בידיהם-שלהם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. נ. :

    המורות מתמחות לנצח

    המורות דומות לרופאים המתמחים בכך שגם הארגון שלהם לא ממש דואג להם; אלא שבניגוד לרופאים הצעירים, שהופכים בהדרגה למומחים מוכרים, למורים אין שום אופק של קידום – ודאי לא משמעותי, אפילו אם קוראים לו בציניות "אופק חדש" או "עוז לתמורה". הפגנת המורות מזכירה לנו שאפילו האחיות והעובדות הסוציאליות כבר "מסודרות" יותר בתנאי עבודתן. המסקנה העגומה היא לא פמיניסטית אלא פדגוגית: דופקים את הילדים, או במילים אחרות: ממשכנים את העתיד. הרצל היה קורא לזה פוסט ציונות, ומדביק את זה הישר למצחו של ביבי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.