postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תחנת כוח בצפית – עתירה לבג"ץ נגד הקמתה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תחנת כוח בצפית – עתירה לבג"ץ נגד הקמתה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 3.08.11 3:06

עמותת "תושבים למען איכות החיים ביואב" עתרה היום לבג"ץ כנגד החלטת הממשלה מתאריך ה 21.7.11 להקמת תחנת הכח של חברת "דליה אנרגיות" באתר צפית.  התחנה, בהספק 870 מגה-וואט מיועדת להיות תחנת הכח הפרטית הגדולה בישראל
מאת: מערכת עבודה שחורה

תושבים מהמועצה האזורית יואב עתרו לבג"ץ כנגד הכוונה להקים תחנת-כוח פרטית בשטח המועצה. התחנה מתוכננת לקום בצמוד לתחנת הכח המורחבת בימים אלה של חברת החשמל, בצמידותלגן הלאומי התנ"כי תל צפית (גת המקראית) במרכז אזור תיירות ונופש תוסס ופעיל בצמוד ליער חרובית וכל זאת בתוך שטח המרחב הביוספרי של שפלת יהודה, וזאת למרות שצוות הסביבה של הות"ל קבע במפורש : "התחנה ממוקמת באזור חיץ מבוקר, במרחב הביוספרי של שפלת יהודה. אזור זה אינו מתאים בהגדרתו לקליטת תשתיות מסוג זה."

התחנה מתוכננת לקום 1500 מטר בלבד מבתי קיבוץ כפר מנחם ומקריית החינוך האזורית והפנימייה שבמקום, ובניגוד לעמדת מינהל הנוער שבמשרד החינוך. שתי התחנות יספקו ביחד כ 15% מתצרוכת החשמל של ישראל.

מיקום תחנת הכוח המתוכננת (מקור: אתר דליה-אנרגיות)

בעתירה נטען כי נושאים רבים לא נשקלו ע"י הועדהלתשתיות לאומיות (ות"ל) בעת שזו אשרה את מיקום התחנה : ההשלכות הביטחוניות והבטיחותיות בריכוז אתרים לייצור חשמל מהגדולים בארץ בנקודה גיאוגרפית אחת עמוסה בתיירים, נופשים ותלמידים, נושא הנטל והצדק החלוקתי על אזור דל מאד באוכלוסייה אשר כבר נפגע וזוהם ע"י תחנה אחת. נושא ההשלכות הנובעות מפגיעה נרחבת ביכולת אספקת החשמל במדינה כתוצאה מפגיעה או תקלה מערכתית באתר ועוד.

כמו כן, העותרים טוענים לניגוד עניינים של מנהלת הפרוייקט מטעם היזם, הגב' בינת שוורץ, מתכננת הות"ל לשעבר, שתפקידה למשרה הבכירה של מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים אושר ע"י הממשלה רק בימים אלו.

העתירה קוראת למדינה לעצור מיידית את הפרוייקט במיקום שנבחר ולבחון מחדש מיקום ראוי, נכון וצודק לתחנת הכח.

באתר חברת דליה-אנרגיות נכתב כי "אתר "צפית צפון", נבחר לאחר בחינה מעמיקה של חמישה אתרים חלופיים אפשריים: חגית, מבוא כרמל, צפית וגת. במהלך הבחינה נבדקו קריטריונים סביבתיים רבים הכוללים קירבה לערכי טבע, פגיעה באתרים ארכיאולוגיים, חזות נוף ונצפות, היבט רעש והיבט זיהום אויר וסיכונים סיסמיים. כמו כן, נבדקו גם קריטריונים תכנונים ביניהם; שימושי קרקע, התאמה לתוכניות סטטוטוריות , נגישות וחיבור לתשתיות. בעקבות הציון הגבוה שקיבל אתר צפית צפון, הוא נבחר על-ידי הות"ל כחלופה הטובה ביותר, מבין חמשת האתרים המוזכרים. בנוסף, האתר סמוך לצנרת גז ולמערכת הקיימת להולכת חשמל ק"ו 400, ומשתלב היטב במערכת ההולכה הארצית".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.