חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת הרופאים: תקנים זה לא הכל

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 2.08.11 3:02

תוספת תקנים היא מילת הקסם של השבועיים האחרונים במחאת הרופאים. יוסיפו עוד אלף תקנים למערכת ותשקוט הארץ. מדובר באשלייה מסוכנת
מאת: אסי סיקורל

אני עובד כרופא משפחה בנגב ויכול לספר לכם את האמת. גם אם יתנו אלפיים תקנים אין מי שיאייש אותם.

בנגב, בפריפריה, יש המון תקנים שעומדים ריקים. תקנים בבתי החולים, ותקנים מחוץ לבית החולים.

אם מישהו מכיר אלף רופאים שמסתובבים ברחבי הארץ חסרי עבודה – כדאי שיגלה לנו איפה הם כי מחכים להם תקנים.

באיזור שלי יש מקום לעוד הרבה רופאים, שיכולים להתפרנס בכבוד, אבל התקנים עומדים ריקים. מי שמעוניין לבוא לעבוד כרופא משפחה, או אפילו כרופא בבית החולים סורוקה מוזמן.

מחאת המתמחים בבתי החולים כללה את רופאי בתי החולים המרכזיים, שם קשה לראות את מה שרואים מכאן. בתי החולים של הפריפריה לא השתתפו בחגיגה ובמחאה. שם יודעים את מה שהפריפריה יודעת כבר שנים אבל לא מצליחה לספר.

אין רופאים. פשוט אין. תוספת תקנים למרכז הארץ תגרום לבריחת המעטים שנמצאים בפריפריה, ולהחמרת מצב הבריאות בדרום ובצפון. כבר היום שיעור הרופאים לאוכלוסיה במרכז כפול מזה שבפריפריה, ותוספת תקנים ללא תוספת רופאים פשוט תחסל את מערכת הבריאות של הפריפריה.

האמת המרה היא שכבר שנים יודעים כולם שהאוכלוסייה גדלה, הגירת רופאים לישראל פסקה כמעט לחלוטין, וכשליש מהרופאים עומדים לפרוש מהמקצוע בעשור הקרוב. ממשלה אחר ממשלה דחו את הבעיה וטיאטאו אותה מתחת לשולחן והיום אנחנו עומדים בפני שוקת שבורה. גם אם יתחילו להכשיר אלפי רופאים היום, הם יסיימו את ההכשרה שלהם בעוד עשור ויותר.

לכן אני אומר לקברניטים מהאוצר, ממשרד הבריאות ומההסתדרות הרפואית – תנו תקנים רק אם יתווספו רופאים למערכת. התקנים צריכים להגיע יחד עם הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בכל בתי הספר לרפואה, ויחד עם תכנית ברורה ומתוקצבת להחזרת רופאים שחיים מחוץ לישראל לארץ. במקביל, רצוי וראוי לשכנע רופאים להגר לישראל.

כולם, כולל הרופאים במרכז הארץ צריכים להכיר בכך שהעשור הקרוב, עד לתוספת הרופאים, עומד להיות עשור קשה ולתגמל את הרופאים הנותרים במערכת שיחזיקו אותה בתקופת המשבר הצפוייה, יחד עם התנצלות כנה על ההזנחה המתמשכת של המערכת.

בינתיים יש לעודד רופאים להגיע אל הפריפריה. תוספת זעומה לשכר לא תיצור את השינוי וכאן אני מציע שני פתרונות שיכולים ליצור את השינוי המיוחל. ראשית, כל רופא שיעבוד בפריפריה ויחיה בה יזכה לשנת שבתון על כל שבע שנות עבודה החל מהיום. אם אפשר לעשות את זה במערכת החינוך, ניתן גם ניתן להחיל את הפיתרון עבור רופאי הפריפריה. הפיתרון השני הוא דיור. אני חי בבית הרופא בקיבוץ. בית שנבנה במשותף בשנות החמישים על ידי הקהילה וקופת חולים בכדי לאפשר תנאי מחיה סבירים לרופא שיגיע ללב המדבר. מענק משמעותי לרכישת בית בפריפריה, יכול בימים אלו בהם רופאים צעירים מתקשים לחלום על בית להביא רופאים אל הפריפריה.

ועכשיו לחשבון. אנשי האוצר, וסגן שר הבריאות שבוגד ברופאיו באופן סדרתי מתלוננים על חסר כרוני בתקציב.

כדאי להזכיר לכולם שהמערכת כשהוקמה מחדש בשנת 1995 אמורה היתה לעמוד על שלוש רגליים תקציביות. תקציב המדינה, מס ישיר של כל העובדים, ומס מקביל שאמורים היו לשלם המעסיקים. במדינת ישראל, בה העשירים כותבים את החוקים דרך נבחרינו פטרו מיד את כל המעסיקים מן המס המקביל. התשובה לשאלה מנין יבוא הכסף למערכת פשוטה. נא להחיל את המס המקביל. החל מהחודש הקרוב. אפשר להחיל אותו בהדרגה, חברות גדולות וטייקוניות קודם, מעסיקים קטנים אחר כך. אפשר להפחית חלק מהמס המקביל ממס החברות ובכך לסייע למעסיקים בתקופת המעבר. למס המקביל יש חשיבות גדולה. מעבר לכסף צבוע עבור מערכת הבריאות מדובר בהכרה של אחריות המעסיק על בריאות העובד, זה שנותן את מיטב שנותיו בכדי להניע את האווז שמטיל את ביצי הזהב עבור בעלי ההון.

בנקודה זו מחאת חסרי הדיור ומחאת מערכת הבריאות מתחברות. כולנו משלמים המון המון מיסים, מיסים שהמדינה נוטלת בשמחה, ומחלקת בקמצנות. המדינה הפחיתה במשך עשור את נטל המיסים מעל העשירים. אנחנו שילמנו "היטל צמיחה" שלא הגיע אלינו, משלמים מס ערך מוסף מופקע ושלל מיסים ישירים אחרים. למרות המיסים ועודף הגבייה המדינה מועלת בכסף שאנו מפקידים אצלה. במקרה של מערכת הבריאות המנגנון להצלתה הפיננסית חי וקיים. צריך פשוט להפעיל אותו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  תקנים זה לא הכל זאת רק נקודת מחלוקת שנותרה בין הרופאים והאוצר.
  הקלה במבחני הסטודנטים שלמדו בחו"ל ומתן הטבות לרופאים בפריפריה ימלאו די מהר את התקנים החסרים ולא רק בפריפריה.

 2. יונתן כ. :

  צריך להפסיק לשלוח אנשים ללמוד בחו"ל,אם את כל הסטודנטים שדחו מהאוניברסיטאות,בגלל שלא עמדו בסף הבלתי האפשרי,היו מלמדים בארץ אז לא הייתה בעיה.

  אגב אמרו לי שחלק גדול מהבוגרים בארץ עוברים ישר לחו"ל בתום לימודיהם.

 3. רפואה אינטגרטיבית - הבלוג של ד"ר אסי סיקורל :

  […] המקביל. מי שיכול להעביר למנסחי הדרישות של המחאה יבורך http://www.blacklabor.org/?p=35779 […]

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הר"י - ארגון עובדים או גילדה?

  כולנו, םחות או יותר, רוצים מערכת בריאות ציבורית ואיכותית, האם זו הדרך?
  http://www.themarker.com/consumer/health/1.1488888

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.