חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים והולדתו של שיח פוליטי חדש

נושאים דעות, פוליטישוק ב 31.07.11 4:40

עוד כמה הערות על הפוליטיקה של מחאת האוהלים

מאת תמר זנדברג

 הרבה מילים כבר נשפכו על הפוליטיקה והפוליטיוּת של מחאת האוהלים. כבר הוסבר כי הכסף לדיור נמצא בהתנחלויות, ונטען כי מדיניות כלכלית ליברלית היא בוודאי אקט פוליטי. הגדילו לעשות התיאורטיקנים שהסבירו ש"הכל פוליטי", כפי שעושה יפה ויסלבה שימבוקסקיה בשירה הידוע ילדי התקופה.

האמת היא שהטענה שמחאת האוהלים היא שמאלנית יש לה על להתבסס. יותר משזה נכון בגלל זהות הפעילים בשטח – שהרי המחאה הזאת כבר גדולה מפעיליה, גדולה מיוזמיה – זה נכון בגלל המסרים החד-משמעיים המועברים בה. "העם / דורש / צדק חברתי" קוראים עשרות אלפי אנשים ברחובות. קריאה זו לא באה מבית מדרשה של השקפת עולם ליברלית-קפיטליסטית אלא נובעת מתפיסה סוציאליסטית או סוציאל-דמוקרטית מובהקת.

התבכיינותם של אנשי ימין ודתיים על כי "לא משתפים אותם" מגוחכת מיותר מסיבה אחת. ראשית, זוהי מחאה עממית במובן הטהור ביותר שלה. קומץ קטן של אנשים הביא אוהל לשדרה, ואחרי כמה ימים המדינה התהפכה. איש לא "משתף", שרוצים מצטרפים ובאים. כנראה שאין זה מקרה שאנשי ימין ודתיים לא עושים כן, לפחות לא בהמוניהם. מי שמעדיף ממשלת ימין של קיפאון מדיני וחוסר תוחלת על פני סיכוי לעתיד טוב יותר, מי שמרגיש שממשלת נתניהו מייצגת אותו, אין לו מה לחפש ברחוב.

מחאת האוהלים היא המחאה החברתית החשובה והמרגשת בתולדות ישראל. מוקדם לומר מה יהיו תוצאותיה. ניתן כבר עכשיו לקבוע שמדובר ב"מושחתים נמאסתם" מודל 2011, מוגבר פי כמה. בעיתוני סוף השבוע סיפק שר החינוך מהליכוד גדעון סער את האבחנה, שהליכוד מפסיד את השלטון בכל פעם שהבחירות נסובות על נושא חברתי-אזרחי, ובכך הרים תמרור אזהרה ענק לראש הממשלה.

עדיין לא ניתן לקבוע האם המחאה תביא להפלת הממשלה ולהקדמת הבחירות, אך ניתן בהחלט לקבוע כי הדיה יהדהדו במערכת הבחירות הבאה; עדיין לא ניתן לקבוע האם תנועת המחאה תהפוך לתנועה פוליטית משמעותית או שתיספג במערכת הפוליטית הקיימת, אך כבר ניתן לקבוע שהיא לא תיעלם במהרה.

ויותר מכל, במחאת האוהלים הנוכחית ניתן לראות תופעה פוליטית חדשה מובהקת: שינוי השיח. בישראל יולי 2011 יש חלוקה חדשה, והיא לא נחתכת על פי הקטגוריזציה הקיימת. לא עוד ימין מול שמאל, לא עוד ציונים מול לא ציונים, לא עוד בוגדים מול נאמנים. החלוקות האלה לא רלוונטיות. החלוקה החדשה היא שיח ישן מול שיח חדש.

השיח החדש הוא זה שדורש מהפוליטיקה יותר מאשר ססמאות נבובות והבטחות ללא כיסוי. אין זה מקרה שהספין שנתניהו ניסה לעשות במסיבת העיתונאים התנדף כלא היה תוך 24 שעות; אין זה מקרה שתביעתן של תנועות ימין קיצוני להשמיע את ההמנון בעצרות המחאה הרבות לא זכתה לכל התייחסות; אין זה מקרה שהסרטונים המנסים לקשר את יוזמי המחאה לקרן החדש לישראל אינם רלוונטים.

השיח שהתחילה להשליט תנועת אם תרצו וצבר תמיכה בקרב פובליציסטים ופוליטיקאים קורס. פוליטיקת הנאמנות אאוט, פוליטיקת האוהלים אין. מתמחי הרפואה, מתמחי הפסיכולוגיה, העובדות הסוציאליות, השוטרים, מחוסרי הדיור, מהגרי העבודה, עובדי הרכבת, מטפלות המשפחתונים, ההורים, שוכרי הדירות, הסתדרות העובדים, השלטון המקומי, ארגוני זכויות אדם. למי שאכפת מישראל יש רק שאלה אחת רלוונטית: כל אלה כבר בפנים, ואני?

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. איתי :

  תודה

  אנחנו קמים לבוקר אופטימי מאוד ורק נקווה שכל הספינים של ביבי ימשיכו להתפוצץ לו בפרצוף (עכשיו יש להתמקד במניעת קיצוץ רוחבי).

  בירושלים היו הרבה מאוד דתיים ודתיות בקהל.

  בירושלים קובי אוז שר את ההימנון בסוף.

  במובן הזה ירושלים משלימה את ת"א.

 2. מיכאל קורדובה :

  תמר היא מריונטה של חולדאי ויש לה ולחברי מרצ בתל אביב חלק גדול באשמה, אז שלא תשחק לנו אותה עכשיו. שמרצ יפסקו עם החרטות שלהם ויפרשו מהקואלציה. עד אז אין להם זכות דיבור

 3. נדב פרץ :

  תגיד, מיכאל, אין גבול לעד כמה אפשר לראות את העולם דרך הפופיק של עיר לכולנו?

 4. יונתן כ. :

  אני רק הערה,הדרך הכי טובה לרצוח את המאבק הזה היא לבוא ולהסביר שהכסף נמצא בהתנחלויות ושכל מה שהשמאל אמר תמיד הוא נכון,שריר וקיים.

  כל עוד המחאה תשאר על התחום החברתי-כלכלי היא תצליח כי בכל מקרה רוב רובו של הציבור נוטה יותר לכיוון הס"ד (הרי אחת התלונות הנכונות כאן היא שלמרות שרוב הציבור ס"ד בתפיסותיו הרי שאין לזה ביטוי פוליטי) אם היא תעבור לפסים של ימין ושמלא מדיני כלומר אם מישהו ינסה לזרוק סיסמאות בנוסח "כסף לשכונות ולא להתנחלויות" אז המחאה תתפלג ותקרוס.

  אתמול אחת הנואמות אמרה שזאת מחאה שהיא בעד ולא נגד,כל עוד היא תשאר בעד היא תצליח,כשהיא תהפוך לנגד היא תקרוס.

  נ.ב
  השיח של "אם תרצו" ספג מפלה זמנית כמו שכל שיח עולה ויורד,גם השיח הכלכלי ירד מתי שהוא.

 5. חסן חמוד :

  אי אפשר להתעלם ממאה חמישים אלף מפגינים שיצאו לרחובות ברחבי המדינה על נושא חברתי, דבר כזה חסר תקדים במדינה. לא שמאל ולא ימין , כולם באותה סירה .
  שני דברים כבר ברורים מהיום :
  א. הבחירות הבאות יהיו שונות תכלית השינוי משאר הבחירות בתולדות המדינה .
  ב. אחוז המצביעים יעלה , כי בכול הבחירות שהיו אחוז המצביעים בקרב מעמד הביניים היה נמוך יחסית . עכשיו הם מחוללי הסערה והם בעלי העניין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.