חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – תג המחיר של מדינת הרווחה

נושאים דעות, כלכלת בית ב 31.07.11 4:37

60 מיליארד זה סכום שנשמע הגיוני, מזל שיש ממי ומאיפה לקחת אותו

מאת ק. טוכולסקי

60 מיליארד שקל תהיה עלות הכניעה לדרישות המפגינים, כך טוענים  תועמלני הממשלה על-פי הספין האחרון, ומגייסים לכאורה את נערי האוצר. לטענה זו סיבה פשוטה, ניסיון להציג את הדרישות שלנו אזרחי ישראל הזועמים, בני ובנות המעמד הבינוני העניים והעניות, עובדים ועובדות, נזקקים ונזקקות, מקבלי קצבאות ומשלמות מסים, כלא ריאליות. 60 מיליארד, כאילו אמרו 30 מיליארד או 300 מיליארד מן מספר מיתי שנועד להפחיד את האזרח הקטן, לעצור את המחאה ולהציגה כלא ריאלית. אני שחזרתי כולי רוח קרב ואופטימיות מהמילואים, (בניגוד לאימון המילואים הקודם שלי) פתאום אנשים מדברים לא רק על יאיר לפיד וליברמן או על הצורך לדפוק את הערבים, אלא על שכר ותנאים, הקושי לגמור את החודש ולקנות דירה ומכונית ועל כך שצריך לעשות משהו ולהעיף את הממשלה הזו קיבינימט. אני אומר לכם קוראים נכבדים, 60 מיליארד שקל זה רק חלק ממה שצריך בשביל להפוך את מדינת ישראל למדינת רווחה מתפקדת, בשביל לתקן את נזקי התוכנית הכלכלית של נתניהו לחברה ולכלכלה בישראל, ולצמצם את הפערים החברתיים שצומחים כאן מאז 1977.

60 מיליארד שקל עשוים להספיק לחלק משמעותי ממה שצריך לתקן בישראל כי לא צריך רק יותר רופאים בבתי החולים ויותר בנייה ציבורית. צריך יותר מוסדות לנוער במצוקה כי היום כאשר בית משפט מורה להוציא קטין ביתו למוסד יש רשימת המתנה ובני נוער נמצאים ברחוב. כי לא רק שאין אחיות בבתי הספר גם אין יועצות ופסיכולוגים ומספיק מורים. כי לא רק שהמדינה לא דואגת לילדיה בשנותיהם הראשונות למסגרות היא גם לא דואגת לכך שזקניה יסיימו את חייהם בכבוד. כי צריך לשלם לעבדי הקבלן שמנקים את משרדי הממשלה שכר הוגן. כי צריך להוריד את המסים הרגרסיביים הנוראיים שחונקים את כל העם וכן הלאה וכן הלאה דברים שצריך לתקן. אז אין מה לפחד ממספר מיתי זה או מכל מספר אחר. את מה שצריך לעשות בכדי שכולם כאן יחיו בכבוד וברווחה אפשר להשיג ומדינת ישראל כבר היום באמצעות כמה תיקונים קטנים במדיניות המסים שלה יכולה להגדיל את הכנסותיה בעשרות מיליארדי שקלים מדי שנה.

א. להעלות מיד את התמלוגים על כל המחצבים שנכרים/נשאבים/מופקים במדינת ישראל. המסים שמשלמים האחים עופר בים המלח או חברות הגז בים או גבעות עולם שמפיקה נפט בראש העין מגוכחים. 50% תמלוגים על עצם ההפקה פלוס מסוי חברות ומסוי רווחי הון ודיבידנדים (כ-80 עד 85 אחוז מיסוי כולל על הרווח מה שישאיר את הטייקונים עם מיליארדים אבל גם יזרים למדינה הכנסה ראויה על שימוש במשאבים ששייכים לציבור), יכולים להחליף את "כניעת ששינסקי" ולספק למדינה הכנסה הוגנת.

ב. העלאה מידית של מס ההכנסה וריווח דרגות גביית מס זה , העלאה של כל צורות המס המוטל על ההון והרכוש (מסכום מסוים) וסתימת פרצות מס כולל חקיקה שתנטרל את האפשרויות לתכנון מס אגרסיבי. המאיון העליון בישראל פשוט לא משלם מספיק מסים ומתחמק בכל צורה אפשרית מתשלום המס. אפשדר להעביר בצורה מזורזת חקיקה שתסתום את כל פרצות המס. לא עוד דיבידנדים ונאמנויות פטורים ממס ומקלטי מס והנחות מס, גבייה יעילה ממי שמפיקים את טובה של ארץ זו ולוקחים זאת לכיסם.

ג. יעול מערכת גביית המס והגברת האכיפה. חברות גדולות שמתכמנות את מערכת המס ומי שעובד בשחור, יכולים לתחמן היום את מערכת המס שסובלת ממחסור כרוני בתקנים, מהעדר אמצעים מעוגנים בחקיקה בכדי להתמודד עם תחמוני והעלמות מס ומחוסר יכולת להתמודד עם הקצב הרמחני של חידושים בתחמוני המס.

שלושה תיקונים אלו יאפשרו למדינת ישראל להוציא את עשרות המיליארדים הנדרשים לכל מטרה חברתית כלכלית משיפוץ והרחבה של בתי ספר, דרך גיוס של רופאים, עו"סים שוטרים ועוד בכמות הנדרשת ובשכר הוגן ועד אספקת שירותי בריאות אוניברסאליים לכל שתבטל את הצורך ברפואה משלימה וכל מטרה חברתית-כלכלית ראויה אחרת. היא תאפשר גם את הורדת המסוי הרגרסיבי משמעותית (למשל הפחתה של המע"מ ללא יותר מ-10%, הורדה נוספת של מע"מ על שורה של מוצרי יסוד וביטול המע"מ על שירותים). גם המסוי הפרוגרסיבי לרוב רובה של האוכלוסיה יוכל להיות נמוך יותר באמצעות ביטול תקרת תשלום המס וריווח מדרגות המס.

בקיצור, אנחנו לא מפחדים. 60 מיליארד שקל זה בהחלט סכום הגיוני לתיקוני הבסיס הנדרשים לנו בדרך להפיכת מדינת ישראל למדינת מופת. עכשו עלינו להשיג את הכסף, להפיל את השלטון המושחת שלנו שמשרת רק את בעלי ההון ולבחור במפלגות שיקדמו את בנייתה מחדש של מדינת רווחה בישראל, מדינה של צדק וצמצום פערים, מדינה שנותנת תקווה לתושביה, מדינה שעובדים בה יכולים להתפרנס בכבוד ונזקקיה יכולים להתקיים בכבוד, ולא ניתן שיפחידו אותנו במספרים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

17 תגובות

 1. איתי :

  הצעות מעולות.

  זה הזמן של כל אחד מאיתנו להפציץ את חברי הכנסת *מהקואליציה* בהצעות קונקרטיות למימון מדינת הרווחה.

  צריך להגיד בגלוי:

  א. מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית עולה המון כסף

  ב. את הכסף הזה צריך לקחת ממי שיש להם הכי הרבה, אלה שנהנו עד היום ממדיניות ההפרטה.

  כתובות החכים פה
  http://www.blacklabor.org/?page_id=174

 2. שאול :

  רעיונות חיוביים כשלעצמם, אבל הם לא מדגדגים 60 מיליארד שקל.
  התמ"ג לשנת 2010 היה בערך 650 מיליארד שקל. כלומר הגדלת ההוצאה ב 60 מיליארד שח דורשת העלאת מיסים בסדר גודל של 9% תוצר. אם, ואני חושב שאנחנו מסכימים על זה, אנחנו לפחות לא רוצים להעלות משמעותית את המיסים העקיפים (כיום הם בערך מחצית מסך המיסים), זה אומר שצריך להעלות מיסים הרבה הרבה הרבה יותר מתכנית ה"רק צריך לקחת לעשירים" שהעלית כאן.

  בוא נניח, רק בשביל התרגיל המחשבתי, שנלאים את כל ההון שבידי כל מי שיש לו בישראל מיליון דולר או יותר (בערך 42 מיליארד דולר לפי דוח העושר של מקינזי), ובהתחשב שכבר עכשיו הם משלמים משהו על ההון הזה, נקבל לשנה בערך 5 מיליארד שקל. הנה, סגרתי לך 10%. קמצ פחות – אבל נניח 10% מהסכום שאתה שואף אליו. עכשיו תמצא עוד 90%. ובלי מסים עקיפים. בעצם – עם להוריד את המיסים העקיפים. אם תראה לי מספרים שתומכים בהצעות שלך – אני בעד.

 3. שאול :

  כמובן, דוח העושר היה של מריל לינץ', לא של מקינזי. טל"ח.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000569093

 4. מערכת עבודה שחורה :

  לשאול

  הנה כמה מספרים

  http://tamarbenyosef.com/2010/03/01/%D7%94%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%A9%D7%9C%D7%9D-%D7%9E%D7%A1-%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C/

 5. רביב נאוה :

  שאול,
  החישוב של ה-60 מיליארד כולל בתוכו צמצום של חלק מהמיסים העקיפים (מע"מ ובלו על הדלק, למשל) וזה רק חלק מהניפוח שיש בו. תוריד את הדרישה (האנטי-חברתית) להכרה בהוצאות טיפול בילד והנה הורדת עוד 10% (קצת יותר).

  בקיצור, השאלה היא לא מאיפה מוצאים מחר 60 מיליארד בשביל כל הדרישות כ אחרת בשביל מה להתחיל. השאלה היא מה עושים עם כל מיליארד מעכשיו והלאה.

 6. יונתן כ. :

  אף אחד לא יודע באמת כמה תעלה ההיענות לכל הדרישות,החשבון שהוצג לא היה רציני וברור לכל שהוא בעיקר לי פוליטי ותעמולתי.

  אין ספק שההיענות לכל הדרישות תהיה יקרה.

  והאמת? בתור אחד שהיה בשתי ההפגות הגדולות ושמקדיש מזמנו למחאה הזאת,אני לא חושב שסביר לצפות למילוי כל הדרישות בצורה מלאה,די לי אם ישנו את סדרי העדיפויות ויחפשו פתרונות אמיתיים לבעיות.

  צריך לקחת עוד מסים מלמעלה למטה וצריך לשנות את תמהיל המסים,לא סביר לצפות שגם השינוי האפשרי באמת יצליח לממן את הכל(וראינו תוצאות עגומות במדינות כמו יוון וספרד שבסופו של דבר חיו מעבר ליכולתם).

 7. מנחם לוריא :

  60 מליארד ש"ח/דולר/אגורות/ספינים...

  אז, תגידו: 4 עשורים מזניחים את האזרחים ומפריטים כל פינה טובה כי עולה 60 מליארד ש"ח בשנה לדאוג לאזרחי המדינה. זו שטות לדבר על העלות של זה ולא כי אין עלות.

  זו עוד יותר שטות כיוון שלא הכל ניתן לעשות בשנה אחת וב 60 מליארד (מה שזה לא יהיה) אחד. מדובר על תהליכים שחלקם יארכו שנים ויעלו מליארדים.

  צריך להתחיל בסכומים אמיתיים,הרבה פחות מפוצצים והרבה יותר מכוונים למטרה: 5 צוללות ולותר על השישית (זה כלי הנשק היקר בעולם שיא גינס) והכסף למטרות חברתיות. אפס מטוסי חמקן והכסף למטרות חברתיות – להמשיך….?

  לא צריך להפוך את המדינה לחדלת פרעון יש לנו שם טוב בעולם בנושא החזרת חובות צריך לשמור עליו ולא על חשבון הרווחה והדיור והדור הצעיר (ואני כנראה מזדקן אם אני קורה לחברה האלה דור צעיר)…

  יש מאיפה לקצץ והרבה ושיפסיקו להפחיד אותנו עם צוללת שישית שעולה מליארדים ושאולי תספיק לשלוח בזמן את נשק יום הדין. אין בה שום צורך בחינוך וברווחה יש וזה נשק יום הדין האמיתי של החברה הישראלית.

  לא פלא שאהוד ברח כהרגלו הוא יודע שהקיצוץ צריך לבוא מאפריית ההפחדה שלו זו שבשבילה הוא מכון לקום לטלפון בשתיים בלילה…

  מנחם.

 8. מנחם לוריא :

  ומה חושב הבוס...

  תראו מה מגיע מבית היוצר של ממשלת ישראל –> http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000668947

  ולי יש רעיון הרבה יותר טוב: נייבא מרומניה ספרים שיגלחו לנו את הראש פעם אחת ולתמיד ולא אחד אחד ובאין רואה ולא מצטרך טייקונים שיבקשו מאיתנו לסור למכון היופי… – ואחר כך נייבא מארה"ב ואירופה פסיכיאטרים (שלנו שובתים) שיאשפזו את יושבי ההואלים (וגם אותי) בבית המשוגעים כי ככה חושב הדובר של הבוס הכל בסדר ואין בכלל על מה להתלונן וכנראה שבאוהלים יושבים חיזרים שסובלים ממרקסיזם הזוי…

  ואולי זה חום יולי אוגוסט??? 🙁

  מנחם.

 9. מנחם לוריא :

  האוהלים ולא ההואלים

  האוהלים ולא ההואלים

 10. ק. טוכולסקי :

  חברה לא להיתפס למספר, רק קחו בחשבון ששינוי סדרי עדיפויות ותיקון עיוותי מס יכול להפוך אותנו למדינה עשירה ואז נוכל לחסל את החוב הלאומי ולהשקיע הרבה יותר באיכות החיים שלנו קרי במדינת הרווחה. זה הרעיון. אפשר להגיע לחקיקה של חוק יסוד זכויות חברתיות ולהגיע למצב של חינוך בריאות ורווחה חינם ממשלתי ונגיש בצד בנייה ציבורית נרחבת ועוד ועוד. הכסף כאן, בואו ניקח אותו ונשיב אותו לבעליו. גם אחרי כל מה שאני מציע העשירים יהיו עשירים והטייקונים יהיו טייקונים רק שמהקצת פחות עושר שלהם נחיה כולנו הרבה יותר טוב.

 11. מנחם לוריא :

  ק. טוכולסקי (תגובה 10)

  מסכים איתך.

  ממה שפורסם הצוות שאמור לדבר עם האזרחים המוחים (שזה בעצם כולנו) הוא אותו צוות שמקדיש את השמירה על הקופה הציבורית ומדיניות השגר ושכח מהאזרח. זה הולך לטפס על שירטון…

  מקווה להתבדות.

  מנחם.

 12. עודד גלעד :

  זמן מצויין להיזכר ב"מס רובין הוד"....

  http://youtu.be/M-rQEVF97k0

 13. אמנון פורטוגלי :

  תגובה למאמר 'תג המחיר של מדינת הרווחה' ולחלק ניכר מהמגיבים

  מצער אותי לקרוא את שם המאמר 'תג המחיר של מדינת הרווחה' ומספר תגובות אליו שהן חלק מהשיח הכלכלי השגוי:
  "תג המחיר של מדינת הרווחה". אני לא מקבל את המושג הזה, איני מוכן למדוד כל דבר במונחים של כסף. אולי נעשה תג מחיר גם ליחסים אישיים, לחברות, תג המחיר למשפחה, וכו'.
  אני יודע שזה עולה כסף וצריך לזה תקציב, בדיוק כמו שצריך כסף ותקציב לבטחון ולדברים אחרים.
  "מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית עולה המון כסף". לא נכון. היא עולה לאזרחים הרבה פחות מאשר במדינה עם כלכלה ניאו ליברלית כמו ישראל. תשאלו את תושבי האוהלים.
  "הגדלת ההוצאה ב 60 מיליארד שקל דורשת העלאת מיסים בסדר גודל של 9% תוצר" וכו'. לא חייבים להעלות מיסים, לבטח לא לכולם, אפשר להשיג את אותה התוצאה ע"י הקטנת הוצאות.

  מה שעומד בפנינו הוא במהותו חלוקה אחרת של המשאבים והעושר הציבורי הקיים, והגדלתו. צעדים כלכליים הם בבסיסם מהלכים חברתיים-פוליטיים אשר ברוב המקרים נוגעים לחלוקת ההכנסות במשק,

  צריך להחליט סדרי העדפה חדשים כאשר הציר המרכזי הוא להחזיר את המדינה לאזרחיה. זה יושג ע"י היפוך חכם של הצעדים שננקטו בשלושים השנים האחרונות. לא נכון ולא צריך להלאים רכוש פרטי, או את ההון.

  בהיבט אחד זה יושג ע"י הקטנת המיסוי הישיר והמיסוי העקיף על 9 העשירונים והגדלת המיסוי על העשירון העליון ובעיקר על המאיון העליון. במקביל העלאת המיסוי על תאגידים ובעיקר ביטול רוב הטבות המס, המענקים והטבות אחרות שהם מקבלים.

  בהיבט שני הגדלת ההוצאות לחינוך, בריאות, דיור, ורווחה. ובמקביל הקטנת תקציב הבטחון, ביטול התקציבים להתנחלויות בשטחים, וביטול כל הטבות המס הניתנות לישראלים הגרים מעבר לקו הירוק.

  לדוגמה בהיבט הראשון: העלאת מס ההכנסה על יחידים בעלי הכנסות גבוהות מעל 40,000 ש"ח לחודש לרמה של 50%, ולאלו המשתכרים מעל 100,000 לחודש לרמה של 75%. הכנסה משמעותה משכורת, בונוסים, והכנסות מאופציות.

  התייחסות לרווחי הון, דיבידנדים, בונוסים ורווחים ממקרקעין ומרכוש כהכנסה רגילה מעבודה. כלומר רווחים אלו יצורפו להכנסה מהעבודה וישולם עליהם מס הכנסה בהתאם לגובה ההכנסה המצרפית.

  ביטול כל הפטורים ממס על רווחים מרכוש כמו מכירת דירה וכו' (אם זו היתה דירת מגורים יחידה, ונרכשה חדשה בתוך כשנה, יהייה תאום).

  העלאה של מס החברות על רווחי תאגידים מהשיעור הנהוג היום לשיעור ממוצע של 30%. ביטול ההורדה המתוכננת בשיעורי מס זה, וביטול רוב הטבות המס, מענקים, והטבות אחרות שהתאגידים מקבלים.

  מס חברות יכול שיהיה פרוגרסיבי ודיפרנציאלי – יהיה שונה לתאגידים העוסקים בייצור מוצרים כולל גידולים חקלאיים ותוכנה לבין תאגידים העוסקים בשירותים ובפיננסים. החברות היצרניות ייהנו מתשלום מס חברות מופחת, והתאגידים העוסקים בשירותים ישלמו מס מלא.
  חברות המנצלות משאבי טבע ישלמו היטל על רווחי יתר בדומה לחברות הגז הטבעי (ועדת ששינסקי)

  בהיבט השני: קיצוץ רב שנתי בתקציב הביטחון.
  ביטול התקציבים להתנחלויות בשטחים.
  ביטול כל הטבות המס הנתנות לישראלים הגרים מעבר לקו הירוק.

  אמנון פורטוגלי

 14. נעמי ט :

  לא חשוב עכשיו מה הסיבה ומה התוצאה, מה קדם למה – תרבות השקר למשטר הקפיטליסטי המשוגע בישראל,
  או להיפך.
  אבל עובדה היא שבכל רחבי העולם נהוג שמקומות עבודה בינוניים וגדולים מפעילים פעוטונים במחיר מסובסד (או מכסה עלות ללא תוספת רווח), ולא צריך תור ברשימה של ויצ"ו כשהמקום מתפנה כשהילד כבר ממילא הלך לצבא.

  אז בבקשה – כמה מעסיקים פרטיים מפעילים פעוטונים כאלה?
  כמה חברות מסוג פרטנר בזק וכו מפעילים פעוטונים כאלה? וכמה כסף יחסך מהמדינה אם הם יפעילו פעוטונים?

  גם המדינה יכולה להרשות לעצמה בבתי חולים בקריות חינוך ועוד – המערכת לא תתמוטט מזה, אדרבא יש בכך הרבה מאוד חיסכון.

  המחאה אם רוצה להפוך למאבק אפקטיבי, צריכה למפות את הנושא הזה ולהציג אותו כאחת הדרישות.

  העובדה שלא מדברים ברצינות על פתרון כל כך מקובל בעולם, מעוררת מחשבות על הדרך הארוכה שעוד מחכה לתרבות הפוליטית שלנו, תרבות של הרבה ספנינים ואוויר חם. תרבות שבה שולטות מניפולציות חשבונאיות שמיתרות דיונים עקרוניים כבסיס לקביעת סדרי עדיפויות.

 15. שאול :

  תומך בכל ההצעות שאמנון העלה.
  אשמח לראות מספרים בנושא.

 16. מערכת עבודה שחורה :

  בהמשך לק. ולאמנון

  מאיפה מביאים כסף? ממי שיש להם

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4102187,00.html

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3526219,00.html

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000668120

  העיתונות הכלכלית נעה חזק שמאלה, וזה כבר הישג

 17. ק. טוכולסקי :

  כל בוקר אני קורא דבר ראשון דה-מארקר והם לא זזו סנטימטר שמאלה, הם ממשיכים בהסתה נגד איגודים, עובדי מדינה, חרדים, מקבלי קצבאות, צעירים מפונקים ומפעם לפעםן זורקים משהו על ריכוזיות כאילו שהחלפת 18 משפחות ב-36 משפחות זה השינוי המשמעותי.

  על העלאות מס ותמלוגים הוגנים אף אחד לא מדבר שם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.