חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעונות יום, הסבסוד הממשלתי ומה שעשו איתו

נושאים הפנקס פתוח והיד כותבת, זכויות עובדים ותעסוקה ב 28.07.11 6:05

סבסוד מעונות יום הוא אחד הכלים המשמעותיים ביותר בסיוע להורים עובדים. והנה מסתבר כי משפחות רבות אינן נהנות ממנו, ובתמ"ת הצטבר עודף ענק בתקציב לסבסוד מעונות יום

מאת: עדית לב

השבוע תפסה אותי כותרת ב- ynet בהפתעה מוחלטת: “התמ"ת: עודף ענק בתקציב לסבסוד מעונות יום". כאמא לילדים אני מודעת היטב לעלויות של חינוך עד גיל 3.5, עד גיל 5, ועלות הצהרונים אח”כ. כמי שמסייעת לאנשים אחרים למצות את זכויותיהם, הופתעתי לגלות, תוך כדי כתיבת הפוסט הזה, שהיינו זכאים לקבל את הסבסוד הזה ולא ידעתי על כך. היום זה כבר לא רלוונטי כאשר הקטנה שלנו עולה שנה הבאה לגן חובה.

על מנת להקל על הורים לצאת לעבוד החליטה המדינה לתת הנחה במעונות היום. הזכאות להנחה נקבעת על פי מספר רב של קריטריונים, שאחד מהם הוא  ההכנסה לנפש במשפחה (סך כל ההכנסה מעבודה בבית מחולקת למספר הנפשות). ההכנסה לנפש קובעת מה יהיה גודל ההנחה שתקבל המשפחה. למעשה זוהי הנחה בתשלום שהולכת ועולה ככל שההכנסה לנפש במשפחה יורדת. למשל, משפחה של 4, שבה ההכנסה לנפש היא 2000 ש"ח (8000 ש"ח לכל המשפחה), תשלם עבור ילד במעון 718 ש"ח והמדינה תשלם 777 ש"ח. קריטריון משמעותי נוסף הוא בחירה במסגרת חינוכית שמוכרת על ידי התמ"ת (כמו ויצו, נעמ"ת ועוד), לא בכל גן פרטי אפשר לקבל את ההנחה. באתר משרד התמת יש חוברת ארוכה המפרטת את כל המידע.

באותה כתבה של צבי לביא ב- Ynet מתואר דיון, שנערך בועדת הכספים, ובו אמרו נציגי התמ"ת כי מתוך התקציב שהוקצב לסבסוד ילדים במעונות נוצל רק כחצי! 30,000 ילדים קיבלו סבסוד, ועוד כ- 30,000 ילדים שציפו שיתבקש סבסוד עבורם לא הגיעו….

עבודה בחברה שלנו, וגם במסורת שלנו נתפסת כערך חשוב, ובימים המודרניים בהם אנחנו חיים על מנת שהורים יוכלו לצאת לעבוד, הם זקוקים למסגרת חינוכית ראויה לילדיהם. עם הירידה ביכולת לחיות ממשכורת אחת, עולה הצורך של שני ההורים לעבוד, ולכן ההוצאה על מסגרת חינוכית לילדים הופכת להיות חסם משמעותי ליציאה לעבודה. סבסוד מעונות יום הוא אחד הכלים המשמעותיים ביותר בסיוע להורים עובדים. העלות של טיפול בילדים לפני גיל 3.5 (התחלת הגנים העירוניים) היא גבוהה מאוד, וככל שמתקרבים למרכז היא הולכת ועולה, הבנתי שבאיזור ת”א העלויות לגן פרטי עד השעה 16:00 יכולות להגיע ל- 3500 ש”ח לחודש, בחיפה העלויות הן סביב 2500 ש”ח, ובמסגרות המוכרות על ידי התמ"ת העלות ללא הנחה לילד היא 1500 ש"ח ולתינוק 2000 ש”ח. הסבסוד של המדינה הוא מוגבל מאוד, וקבוצות רבות נשארות מחוץ לזכאות. הועדה לבחינת מדיניות תעסוקה בראשותו של פרופ' צבי אקשטיין מפרטת בדו"ח שלה שינויים שונים שהיא חושבת שצריך לעשות על מנת להרחיב את הזכאות לסבסוד, ולאפשר למשפחות רבות יותר ליהנות ממנו.

אנחנו חיים במדינה שבה מספרים לנו כל הזמן איך אין כסף, ואי אפשר לעשות כל כך הרבה דברים. במקרה הזה יש כסף, לא ברור אפילו למה הוא לא נוצל, האם מחוסר פרסום של האפשרות לקבל את הסבסוד? האם הצליחו להסביר לכל הזכאים את זכאותם? האם יש מספיק מקומות במעונות המוכרים על ידי משרד התמ"ת על מנת להכיל את כל הילדים הזכאים? האם לא ראוי להרחיב את האוכלוסייה שזכאית אם יש עודפי תקציב?  האם לא ראוי להרחיב את סוגי המסגרות בהן ניתן הסבסוד?

הרבה שאלות עולות כשקוראים את הכתבה, ובמיוחד מטרידה האמירה של חברי הכנסת כי הולכים לעשות שינוי בקריטריונים כך שפחות משפחות תהינה זכאיות.

גם במקרה הזה, בו המדינה הקציבה סכום נכבד לטובת מטרה ראויה, מטרה שיכולה לסייע למשפחות רבות להתמודד (חלקית) עם עליות החיים הגבוהות כל כך, גם כאן – לא הצליחה המדינה להגיש את הסיוע החשוב הזה לכל מי שצריך לקבל אותו, וזו עובדה מטרידה.

הרב עדית לב

שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. יוסי לוי :

  היצע וביקוש

  עיינתי בכתבה שבטמקא שהכותבת קישרה אליה. הדבר המקומם ביותר הוא ההתייחסות של מנכ"ל משרד התמת אל הסיוע כאל מוצר, לו יש היצע אך אין ביקוש.

  זה לא מוצר, והתממות של המנכל כאילו אין ביקוש כמוה כאמירה שההורים לילדים פשוט לא מעוניינים בהנחות האלה. והכסף "נחסך" בינתיים, לשמחת פקידי האוצר.

 2. עדית לב :

  ועוד משהו על תגובת מנכ"ל התמ"ת

  כדי ליצור ביקוש צריך ליצור מודעות, האחריות ליצירת המודעות היא של המשרד הממשלתי, על כך לא נאמר דבר בשום מקום…
  אין גם התייחסות לעובדה שאין מספיק מקום במעונות "המוכרים" להנחה, אין לי מידע מבוסס אבל שמעתי שיש מחסור במעונות הללו במרכז הארץ.
  עדית

 3. שרית :

  מעונות יום מסובסדים עד גיל 2 ותשעה חודשים

  הרשי לי לתקן אותך, מעונות יום מסובסדים רק עד גיל שנתיים ותשעה חודשים ולא עד גיל 3.5 ולכן בשנה הבאה, כאשר הילדה שלי תשאר במעון אמונה ותתחיל את שנת הלימודים בגיל שנתיים עשרה חודשים ושמונה ימים, אאלץ לשלם מחיר מלא של 1750 ש"ח בחודש, לעומת השנה ששילמתי רק 640 ש"ח בחודש.

  פשוט חוצפה שבגלל חודש ושמונה ימים לא אזכה לסבסוד בכלל, באותו המעון!!! כאילו שפתאום הכפילו לי את השכר או משהו כזה, בושה למדינה!!

 4. עמית-ה :

  פעם כשטיילתי בשבדיה נדהמתי לשמוע מנהג שלקח אותי טרמפ כי בכל שנה רשות המיסים השבדית בודקת האם שיעור המס ששילמת היה מדוייק ואם לא היא מחזירה לך כסף.
  אצלנו נהוג ללכת למס הכנסה עם כל הניירת ואחרי שהוכחת מה הרווחת תקבל החזר.
  אני מציע לאמץ את השיטה השבדית, משרד התמ"ת יבדוק בביטוח לאומי מי ההורים שמגיע להם סיבסוד וייצור אתם קשר.
  לא הגיוני ולא מציאותי לצפות שכל אזרח ידע את כל הזכויות שלו.

 5. ליאת :

  תרשו לי לגחך על הציפיה מהרשויות

  ביטוח לאומי יברר?? מס הכנסה יחזיר?? חוץ מלקחת ולקחת גם ממה שאין זה כל מה שהרשויות האלה יודעות לעשות ואז גם להתיש אותנו בבירוקרטיה של שנים ואני לא מאחלת לאף אחד חולי או חס וחלילה תאונת עבודה בכדי להיווכח שביטוח לאומי יגרום לכם לרדת לקבצנות להצטרך תרומות סלי מזון ונדבות ואולי אחרי כמה עשרות שנים תקבלו בדיוק את מה ששילמתם לרופאים מומחים עבור הכרה של ביטוח לאומי, ומה עוד? באיזה מדינה מובטל צריך לשלם 197 ₪ אם הוא לא עובד מן הסתם ואין לו כסף לביטוח לאומי?? ועצמאי גם?? אבל לעצמאי משלם אין אופציה לאבטלה או השלמת הכנסה או חופשת מחלה בקיצור אנחנו מדינת חובות בלי זכויות וזה עוד רק על קצה המזלג אז אמ אתם מצפים להקלות או שיפרסמו את הזכויות שלכם באמת תעשו רילוקיישן לשבדיה או צרפת אלה מדינות רווחה פה זה חלם!

 6. עמית-ה :

  ליאת
  אל תגחכי תדרשי, זה היחס הנכון והנדרש מצד המדינה.

 7. מערכת עבודה שחורה :

  עמית, חברי הכנסת והשרים מתחרים כעת מי ייצא יותר חברתי. זה זמן טוב למכתב לחכים ממפלגות שונות ונראה מי ירים ראשון את הכפפה.

 8. מעונות יום, הסבסוד הממשלתי ומה שעשו איתו | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] הדברים התפרסמו לראשונה בעבודה שחורה תגיות: YNET, אנחנו באינטרנט, הועדה לבחינת מדיניות תעסוקה, הסבסוד הממשלתי, התמ"ת, מעונות, מעונות היום, עבודה שחורה, פרופ' צבי אקשטיין […]

 9. עדית לב :

  עוד פגיעה בהורים לילדים במעונות

  כולם רוצים לצאת חברתיים חוץ מהממשלה, הצעת החוק הזו של זבולון אורלב הייתה אמורה, בין השאר, לאפשר לקבל את הסבסוד ביותר קני ילדים, כי גם הגנים הפרטיים היו נמצאים תחת פיקוח המדינה. אבל למי שטוען שבגשם הראשון יעלמו האוהלים לא דחוף לאשר חוקים:
  http://www.themarker.com/career/1.676782#haaretz

 10. נחמה שטרן :

  את כותבת שהממשלה לא הצליחה להעביר כסף למשפחות הזקוקות לעזרה במעונות יום. נראה לי שלא רצתה, כי הכסף היה רק הרצון נעדר.

  נחמה

 11. מיטל רגב :

  אמהות עובדות ולומדות

  אני מסכימה עם כל מה שנאמר כאן. לא רק שמשרד התמ"ת לא נותן את הסיוע אלא גם הקריטריונים שהוא מציג אינם הוגנים והרבה אמהות נופלות בין הכסאות בגלל שהקריטריונים אינם מיועדים לאמהות שהן גם עובדות וגם לומדות. שלא לדבר על היחס הנוראי של הפקידות במוקד.
  אני חושבת שאנו האמהות העובדות והלומדות צריכות להתאגד יחד לעשות שינוי כדי שנוכל לקבל את הסיוע שהמדינה החליטה שהיא נותנת לנו. מי שרוצה להצטרף אליי אנא פנו אליי במייל [email protected]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.