חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – מה עם מצוקת הדיור של הבדואים בנגב?

נושאים דעות, זכויות אדם, פוליטי, שיכון ושלטון מקומי ב 27.07.11 6:03

מחאת האוהלים מתגמדת נוכח המחאה שאינה נחשפת בתקשורת, מחאת פזורות הבדואים בנגב
מאת: מירי ארביב

חיים בני השגה – אם היינו יוצאים מהבית, אולי לא היינו באוהל

א, אוהל

ב, זה בית

ג, זה גמל גדול

באתי לנגב לפני 12 שנה ומאז גרתי בכל סוגי הדיור הקיימים: מעונות, יחידת דיור ברמות, דירת סטודנטים בשכונה ד'.היום אני גרה בקיבוץ שרוב תושביו הוותיקים טרודים בגעגועים לפעם ובדאגה למה שעשוי לקרות אם הציבור לא ייזכר איך ולמה הוקם היישוב. ככל שניתן להבין מהם, המילה המפחידה ביותר עבורם לא קיימת בספרי לימוד רפואה של הרופאים שלהם אלא דווקא בספרי התקשורת. הריאליטי, זה שרוב הישראלים פוגשים מדי ערב ומשתלט על חיינו באופן שיש מי שחושבים שהפגנות לא מקיימים כשיש גמר של כוכב נולד. בריאליטי של החיים, הייתה ההפגנה במוצ"ש כוכב נולד בפני עצמו.

באזור הבית שלי יש סוגים שונים של יישובים. ערים, קיבוצים ומושבים. יש גם יישובים קהילתיים. השם של רוב היישובים נשמע לרוב תושבי מדינת המרכז (במקרה הטוב) שם של חור באיזה מקום בארץ. "תזכירי לי איפה זה?" היא שאלה שגרתית ביותר. יש גם את אלו שחושבים שאולי הגעתי עם גמל.

אבל יש גם סוג נוסף של יישובים שכנים ואלו זוכים להגדרות שונות ומשונות. מי לא שמע על "הפזורה" שמבנה המגורים המקובל ביישוב מסוג זה הוא פחון. סוג של אוהל. בשנות השבעים והשמונים חלק ממשפחותיהם של תושבי הפזורה עברו לגור במקום יענו מסודר. יישוב קבע. נבנו בתים, נסללו כבישים והופה הכל בסדר. במבחן המציאות, המעבר מהאוהל לבית לא שיפר את חייהם של התושבים שניסו להתקדם בחיים. לפי המבחן שכולנו מכירים, שיעורי האבטלה ביישובים הללו גבוהים ושיעורי הזכאים לתעודת בגרות נמוכים. "אם הייתי יודע" אומר הזקן אותו אני פוגשת מדי שבוע ברהט "לא הייתי עוזב את האוהל". עבורו האוהל הוא לא רק שאלה של דיור אלא של שאלה של חיים בני השגה. האוהל אפשר לו אז את מה שהחיים החדשים והמתקדמים לא יכולים להציע: תעסוקה על בסיס צרכים בסיסיים המושגים באמצעות גידול הצאן והבקר, שהות גבוהה עם בני המשפחה ושקט מדברי. בימים של אז, האוהל היה סמל למשפחתיות ולשבטיות. הנקישות בעת הכנת הקפה והניחוחות מהפינג'אן הביאו אורחים ולא מעט סיפורים מעניינים. לא צריך להכין קפה בשביל להרגיש את האווירה באוהלים שהוקמו בשבועיים האחרונים. גם אם אף אחד לא יכין קפה, האורחים כבר שם. כמה זמן ישהו? שאלת מיליון הדולר.  בימים של אז, חוקי המדבר קבעו לאורח זמן לצ'ק אאוט תוך שלושה ימים ושליש.

בקשתי לחוות דעתו של הזקן על מהפכת האוהלים גוררת משיכת כתפיים ומבט נוגה. וכי מה יגיד? עבורו, האוהל הוא בית מהעבר הממש לא רחוק. הוא נולד לחיים בהם גידול צאן הביא פרנסה והאוהל היה בית מובן מאליו. המעבר לבית לא ממש זימן לזקן שהיה צעיר פעם הזדמנות אמיתית להשתלב בשוק העבודה ובחברה הישראלית. מגוון הסיפורים שמציגים העיתונאים, מנסים ללמד על תנאי הדיור של קבוצות שונות בחברה הישראלית אך לשם שינוי הכוכב התורן לא מתויג לפי טיפוס כזה או אחר אלא מוכר לכולנו שכן הוא אנחנו. מי בעיר ומי בכפר. הזקן מרהט לא לבד ואם שיעורי האבטלה בישראל מושפעים ממקום מגורים או השתייכות לקבוצה כזו או אחרת ואפילו מגיל, הרי שהכוכבים הראשיים ברשימה הם אלו דווקא שיצאו מהאוהל במאמץ לשנות ולשפר את אורח חייהם. ממש צחוק הגורל.

המאבק מהאוהל או של האוהל לא מחייב אותנו לדיון רק על דיור בר השגה, גובה שכר דירה או היצע הדירות במקום זה או אחר. המאבק מהאוהל הוא הבית של כל המאבקים המקבילים המתנהלים בעצלתיים בשנים האחרונות והיו כאלו לא מעט.  חלקם נבעו מתוך ריטואל קבוע דוגמת זה הקשור ל-1 בספטמבר.  תאריך קרוב לכל הדעות.

אם נחזור לכותרות של החודש הקודם, ניזכר כי חלקן עסקו בחופש הגדול ומי עשה תרגיל למי.  אם נלך על כותרות אחרות, נראה שמבלי משים נבלעו דווקא הכותרות שעסקו בתלונותיהם של מורי האזרחות על התכנים הצפויים להילמד השנה. בצדק שואלים לפחות חלקם על מהי אזרחות 2011 שהרי חלק גדול מההסברים בספרי הלימוד לא תואמים את מה שרואים בתוכניות ריאליטי של ערוץ הכנסת והדוגמאות רבות ומוכרות: מפלגה שנבחרה ברוב קולות משמיעה קולות מהאופוזיציה, יו"ר מפלגה שהתנתק חד צדדית שנייה והקים סיעה משלו ללא דין וחשבון לבוחרים תמימים שהצביעו על רשימה א' וקיבלו רשימה ב' ועוד. עוד רגע נראה כי יוכנס לספרי הלימוד גם צמד המילים "חוק עוקף". מי יודע אולי המילים האלו כבר בדרך לשם. הדמוקרטיה של הריאליטי. הריאליטי של הדמוקרטיה.

תלמידי התיכון לא עסוקים ככל הנראה בפער המתבקש. רובם במילא לומדים, אפילו את מקצוע האזרחות, בשיטת התוכי. משננים, ניגשים למבחן ושוכחים. אם הם היו נזכרים ברגע שאחרי למה יש חופש ביום הבוחר, אולי שיעורי ההצבעה היו גבוהים יותר. אם יותר אנשים היו יוצאים מהבית, מי יודע, אולי לא היינו היום באוהל.

בדבר אחד אין ספק, מחאת האוהלים שלפה מהזיכרון הלאומי מושגים המוכרים מספרי הלימוד העממיים של מקצוע האזרחות. תלמידי כיתות יב' של 2011-2012 אולי יזכו לחזות גם במאבק השגרתי השחוק של ה-1 בספטמבר והקשור לשכר של המורים שלהם אך הרווח של התלמידים הללו לא יימצא בהסברים של מורי האזרחות על המשמעות הדמוקרטית של הזכות להפגנה והזכות לחופש הביטוי אלא דווקא בזיכרון של אלו שיצאו מהבית והלכו לאוהל. משל משל המערה של אפלטון. על הזיכרון הזה להישאר משמעותי וחזק לפחות גם בבחירות הבאות. יום הבוחר הבא יהיה היום של מי שזוכר ולא רוצה בסופו של היום עוד ריאליטי.

"עיקר מהותו וערכו של היחיד
אינו בזכות היותו יצור מובדל,
אלא בזכות היותו חלק מציבור אנושי גדול"

(אלברט איינשטיין)

יום טוב ופורה

מירי ארביב, תושבת הנגב ועוסקת בפיתוח חברתי-כלכלי בנגב

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דברים מעניינים ברחבי הרשת » Archive » מצוקת הדיור של פזורות הבדואים בנגב – עבודה שחורה :

  […] מצוקת הדיור של פזורות הבדואים בנגבעבודה שחורהככל שניתן להבין מהם, המילה המפחידה ביותר עבורם לא קיימת בספרי לימוד רפואה של הרופאים שלהם אלא דווקא בספרי התקשורת. הריאליטי, זה שרוב הישראלים פוגשים מדי ערב ומשתלט על חיינו באופן שיש מי שחושבים שהפגנות לא מקיימים כשיש גמר של כוכב נולד. בריאליטי של החיים, הייתה ההפגנה במוצ"ש כוכב נולד בפני עצמו. באזור הבית שלי יש סוגים שונים של יישובים. ערים, קיבוצים ומושבים. יש גם יישובים קהילתיים. השם של רוב היישובים נשמע לרוב תושבי מדינת המרכז (במקרה הטוב) שם של חור באיזה מקום בארץ. "תזכירי לי איפה זה? … […]

 2. מצוקת הדיור של פזורות הבדואים בנגב – עבודה שחורה « סיקורים וחדשות :

  […] מצוקת הדיור של פזורות הבדואים בנגבעבודה שחורהככל שניתן להבין מהם, המילה המפחידה ביותר עבורם לא קיימת בספרי לימוד רפואה של הרופאים שלהם אלא דווקא בספרי התקשורת. הריאליטי, זה שרוב הישראלים פוגשים מדי ערב ומשתלט על חיינו באופן שיש מי שחושבים שהפגנות לא מקיימים כשיש גמר של כוכב נולד. בריאליטי של החיים, הייתה ההפגנה במוצ"ש כוכב נולד בפני עצמו. באזור הבית שלי יש סוגים שונים של יישובים. ערים, קיבוצים ומושבים. יש גם יישובים קהילתיים. השם של רוב היישובים נשמע לרוב תושבי מדינת המרכז (במקרה הטוב) שם של חור באיזה מקום בארץ. "תזכירי לי איפה זה? … […]

 3. דודי :

  חשוב ומענין

  בישראל תמיד הולכים בכוח, בטח נגד הבדואים.
  כדאי פעם לנסות ללכת בטוב, פשוט לשפר את תנאי החיים וההזדמנויות – בטוב הולך פי כמה טוב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.