חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – מצוקת הדיור ובועת הנדל"ן מחייבים פיתרון מערכתי כולל

נושאים דעות, כלכלת בית ב 25.07.11 6:04

פיתרון מצוקה מסוג אחד לא יפתור מצוקות אחרות. רק פיתרון מערכתי כולל, שייתן מענה כולל לכל המצוקות הוא זה שיוביל למפנה חיובי במצבה של החברה בישראל

מאת: ק. טוכולסקי

המצב הקיים דורש פיתרון מערכתי כולל

האזרחית א' ערב יום הולדתה השישים מודאגת. כבר כ-10 שנים קשה לומר שהיא עובדת בצורה סדירה. לאחר שנים של עבודה כשכירה וכבעלת עסק עצמאי מצאה עצמה א' לפני עשור עם עסק סגור וקושי אמיתי למצוא עבודה שהולמת את כישוריה. בגיל 50 היא הפכה פתאום מעובדת נורמטיבית במעמד הבינוני שהתפרנסה בכבוד וצברה חסכונות, לחלק מהסטטיסטיקה האכזרית של אנשים בכלל, ונשים בפרט, שכל ניסיונותיהם למצוא עבודה נתקלו בחומת האפליה הגילאית.

לאחר עבודה במספר הולך וגדל של עבודות מזדמנות היא הגיעה לעבודה בשכר נמוך, ונאלצה להשתמש בחלק משמעותי מהחסכונות שצברה. חלק הולך וגדל מהכנסתה של א' מגיע כיום מהשכרת דירה במרכז הארץ. יחד עם שכר המינימום בעבודתה החדשה, היא מצליחה להרוויח קצת מעל השכר הממוצע. עכשיו, בזמן שברחוב נשמעת הקריאה המוצדקת להורדת עלות הדיור, היא חוששת שההכנסה, שמהווה כמחצית מהכנסתה, תיפגע. היא יודעת שהמחיר שהיא גובה בעבור הדירה שלה גבוה, אבל היא לא יודעת מהיכן היא אמורה להשלים את הכנסתה, לפרנס את עצמה בכבוד מבלי לאכול את שארית חסכונותיה ולסייע לילדיה.

האזרחית א' לא לבד. בשנים האחרונות, חלק לא מבוטל מהגאות בשוק הנדל"ן נובעת מכך שעובדים ועובדים לשעבר, בני המעמד הבינוני, השקיעו את חסכונותיהם בנדל"ן. הם, במקרה הטוב, משלימים את הכנסתם, ובמקרה הרע תלויים לפרנסתם בהשכרת דירות. לרובם אין ספק שמחירי הנדל"ן להשכרה או למכירה מרקיעים שחקים, אולם הם גם יודעים שכשם שהתרסקות הבורסה פגעה בחסכונותיהם, גם התפוגגות של בועת הנדל"ן עשויה לפגוע בהם בצורה אנושה.

לי אין ספק שיש לפוצץ את בועת הנדל"ן, אין לי ספק שהגיע הזמן, שבצד בנייה ציבורית במחיר למשתכן ובניה ציבורית של דיור לשכירות, צריך להטיל מנגנוני פיקוח והגבלות על שוק הנדל"ן הפרטי למכירה והשכרה.

אין לי גם ספק שנקיטת צעדים אלו, בלי בחינה של פגיעה אפשרית במגזר הולך וגדל של בני 50 ומעלה, שנפלטו משוק העבודה, ומתפרנסים או משלימים את הכנסתם בשוק הנדל"ן, עשויה להביא לפגיעה משמעותית באוכלוסייה זו.

דוגמא זו מחזקת את ההכרה כי יש צורך בפתרון מערכתי כולל לבעיות שלשמחתי הרבה עולות וצפות.

מחירי המזון, גם אם יורדו משמעותית, לא יתנו מענה לבעיית הפערים בחברה הישראלית. במיוחד לא, אם הורדת מכסים ופגיעה ביצרנים בלבד, היא הפתרון של הממשלה.

העלאת משכורות במגזר הציבורי היא מוצדקת. אבל, אם יעלו את השכר של העובדים כמו רופאים, עובדים סוציאליים ועובדי קבלן, ולא יעלו במקביל את גביית המס בישראל, אלא ימשיכו בהתנהלות תקציבית לא אחראית לטובת בעלי ההון ועל חשבון הורדת החוב הלאומי, הפתרון לא יהיה מהותי.

פגיעה בהכנסותיהם של משכירי דירות מובטלים לא יכולה להיעשות בלי הבטחת הכנסתה של אוכלוסייה, שנפגעת מאבטלה גילאית בשוק העבודה באמצעות פנסיית גישור, לדוגמא. מדינת ישראל זקוקה לפתרון מערכתי כולל, מהסוג שהממשלה הנוכחית לא מסוגלת להעניק.

מדינת ישראל נמצאת היום לראשונה מזה שנים במומנטום ציבורי חיובי. אווירה מהפכנית מנשבת במרחב הוירטואלי וברחוב. זה הזמן לנווט את האווירה הזו לאפיקים מעשיים חיוביים ולאפיקים אידיאולוגיים שיכולים להבטיח תוצאות משמעותיות.

צריך להבהיר לציבור שללא שינוי משמעותי וכולל, שינוי שיהיו בו פגיעות משמעותיות בפרות קדושות ומוסכמות חברתיות וכלכליות, לא נוכל להגיע לבנייה של חברה טובה יותר.

צריך להבהיר לציבור שאין פתרונות של זבנג וגמרנו ושצריך לעשות את הדברים מתוך הכרה וחשיבה לטווח ארוך.

השבועות הבאים עשויים להיות קריטיים לעתידה של מדינת ישראל, כדי שיום אחד נוכל להסתכל לאחור, על תקופה זו כעל תקופה של מפנה חיובי מחברה ניאו-ליבראלית אדישה לחברה סוציאליסטית/ס"ד סולידרית, על כולנו לעבוד קשה ובסבלנות.

עלינו להיות נכונים לשלם מחירים כלכליים אישיים כדי שאנשים, שמבינים שהמצב חייב להשתנות, אבל מודאגים מההווה והעתיד, כמו האזרחית א', יבינו, שבסופו של יום, לכולנו יהיה יותר טוב אם נתקן עיוותים כמציאות האכזרית של שוק הנדל"ן. ואם נבין, שפתרון מערכתי כולל הוא התשובה, ושאת המציאות של היום ואת האידיאולוגיה הכלכלית השלטת של עד היום, ביחד עם השלטון של 30 השנים האחרונות, צריך להחליף ומהר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. שרון אבני :

  אפיקים אידיאולוגיים

  זה בדיוק מה שחסר כרגע בשדרה. הרצון, הקצת מתיילד, לא לבחור צד אידיאולוגי מתוך אי הבנה פוליטית עתידית, לא יעניק פתרון מהותי. מחוסר דיור ששוכן באוהל כרגע ורוצה פתרון לבעיית הדיור שלו, אבל בבחירות הבאות ישים ליכוד בקלפי, לא באמת מבין מה קורה את סיבת ישיבתו באוהל, הוא רואה רק את התוצאה. רק מחשבה רדיקלית (שורשית), כפי שכתבת, תיתן סיכוי לשינוי אמתי.

 2. עמית-ה :

  הבעיה העיקרית של השלטון הנוכחי בבואו לפתור בעיות היא כלים, הוא תוקף את כל הבעיות עם אותו כלי מין מברג קטן/טסטר.
  מה שצריך כאן זה ארגז כלים רציני ובממשלה אין ארגז כזה לאף אחד.

 3. לקסי :

  ארגז לו היה להם - לעמית

  יש להניח שלא היו יודעים להשתמש בכלים שבו.

  הם מכירים רק את המברג הזעיר, מברג משקפים לא טסטר. הם לא יודעים לבדוק אם יש זרם ולראיה, אנחנו כל הזמן מחושמלים בשל מחדליהם.
  הכלי השני שהם מכירים הוא הקורנס, שאותו הם מנחיתים – אנחנו-יודעים-על-מי.

  לק.
  עכשו מתאים, יותר מתמיד: "קום התנערה עם חלכה, עם עבדים… ("מזי רעב" הרוב עדיין לא, מתחיל, בשולים).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.