חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת האוהלים – הממשלה מדברת אך אינה עושה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 24.07.11 6:03

גל המחאה נגד יוקר הדיור, פגע בעצב חשוף ורגיש של הציבור כולו, והפך לסופה בעלת עצמה.  הפוליטיקאים מגיבים בדיבור אך לא במעשה

מאת: מנחם רבוי

התסיסה החברתית התחילה כבר לפני מספר שנים. ולא הזיזה הרבה לפוליטיקאים. היא קיבלה תנופה בשנתיים האחרונות באמצעות רשת האינטרנט. עצומות מחאה בעד ונגד צצו שם כפטריות אחרי גשם.

זה התחיל כשעשוע , אבל תפס תאוצה לפני שנה בערך כשפרצו המחאות נגד ייקור המים והדלק. זה כבר עורר דיון ציבורי די סוער וגם הביא לריכוך מסוים בעצמת ההתייקרות, אבל הבעיה עוד לא הוסדרה. שר התקשורת משה כחלון הבין כבר אז את העצמה הטמונה במחאה חברתית כשזו תופסת תאוצה ומתפרצת והצליח , במידה רבה, לבלום את ההתפרצות נגד חברות הסלולר והממשלה ע"י נקיטת צעדים שבלמו במקצת את השתוללות החברות מול הצרכנים, ופתח בתהליך הגברת התחרות בענף.

אבל המחאה החברתית מצאה לה עד מהרה , מטרות חדשות. "מחאת הקוטג" עוררה סערה רבתי בתחום ענף החלב והמזון ואילצה את המשווקים "להוריד פרופיל". גם הדרג הפוליטי החל לעשות קולות של היחלצות לפעולה ונקיטת צעדים. מוקדם עדיין לומר אם השינוי שיתחולל יהיה אמיתי או רק למראית עיין.

אבל לפני מספר התחולל זעזוע נוסף. המחאה הפכה לסופה בעלת עצמה. "מחאת האהלים" נגד יוקר הדיור, פגעה בעצב חשוף ורגיש של הציבור כולו. אמנם, כולם יודעים, כולל המפגינים והמוחים, שאין שום סיכוי שהבעיה תיפתר בטווח קצר. מכסימום תהיה התחלה של תהליכים שיובילו להקלה במצוקה ולהפחתה במחירים.בכל זאת המחאה מתפרצת כי המצוקה מחריפה והמצב בלתי נסבל.

בשונה מההתייחסות למחאות חברתיות בנושאים אחרים, דומה שהפוליטיקאים שלנו, כולם , החלו לחשוש. יש יותר מידי תסיסה ויותר ויותר תופעות של מחאה ציבורית.ועל רקע הידיעות על התסיסה במצרים, סוריה, בתימן, בלוב ובמדינות נוספות הם מתחילים לפחד מזעם הציבור. נכון, אצלנו כרגע זה לא אותו דבר. בכלל לא. אבל המצוקה קיימת ומחריפה. ולך תדע מה יהיה מחר. הרי כבר ישנם כאן- אם כי בתחומים אחרים – גילויים של סרבנות ואלימות כנגד גורמי חוק ושלטון שהתנהלותן אינה מוצאת חן בעיני קבוצה זו או אחרת אצלנו. ואלה כבר לא "עשבים שוטים".

אז הכל צפוי והפוליטיקאים מ – פ – ח – ד – י – ם

 • ההצהרות והתכניות

כרגיל, זה מתחיל בהצהרות וניסיונות "לתפוס כותרת", או צילום. הנה שר השיכון אריאל אטיאס , כבר מודיע שהמחאה צודקת. הוא כבר אמר מזמן שיש בעיה. הוא דרש מזמן פעילות. הוא הגיש תכניות. אבל מה, האוצר, שוב פעם האוצר מטרפד. יש לו גם אבחנה מעניינת. המפגינים האלה, המוחים באהלים – הם לא רוצים ללכת לגור בפריפריה. רק ת"א ואיזור המרכז טוב להם. ושם המחירים הכי גבוהים. אז מה הפלא שישנה מצוקה?

סליחה כבוד השר. יש תעסוקה הולמת בפריפריה? יש תחבורה מהירה למרכז,שם מבחר גדול יותר של הזדמנויות תעסוקה? ואפוא כבודו מתגורר? בפריפריה? [נכון זה טיעון דמגוגי, אבל זה הסגנון היום].

אחרי שהגערות וההצטדקויות של כבוד השר לא זכו לתהודה חיובית , שלף פתאום משרד השיכון,  בתוך יום, תכנית שתושיע את המצב. ישווקו 6900 דירות. זה יציף את השוק. יגדיל את ההיצע ויוריד את המחירים. יפה. מתי זה קורה? זה לא נאמר בהודעה לתקשורת שפרסם המשרד. כי התכניות עוד לא גובשו, לא אושרו לא הוצעו למכרז והאוצר בכלל עוד לא אישר. אבל השר יכול להיות מרוצה הוא נאבק למען פתרון מצוקת הדיור. [משום מה הפעילות הזו מזכירה את הפרסומים על פעלתנותו של חברו לסיעה השר אלי ישי בפרשת שירותי הכיבוי וההצלה שנודעה לציבור רק לאחר השריפה הגדולה.. בכרמל]

הצהרות הפעילות של שר השיכון הן רק דוגמא. בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת שדנה ב-18.7.2011 בנושא הייתה צפיפות ונוכחות כבדה של ח"כים , גם כאלה שאינם חברים בוועדה, שהגיעו לדיון. להיות נוכחים, לזרוק מילה. להיות בתמונה. גם שר החוץ מר ליברמן הגיע, כאילו הוא עוסק בנושא יום יום. מה יצא מזה? כלום. לוועדה הזו אין שום סמכויות, פרט ליכולת לשחרר נאומים לפרוטוקול.

ראש הממשלה גם הוא לא שומר על שתיקה. ב- 18.7.2011 הצהיר כי יפתור את מצוקת הדיור . האמת, הוא לא יצר את המשבר. אבל מה לעשות, זה קרה ומחריף במשמרת שלו. יועצו הכלכלי אומר כי כבר מראשית כהונתו מנסה נתניהו לייצר שינוי שיוביל להקלה במצוקה. אבל מה לעשות, שהדיבורים התכניות וההודעות לעיתונות אינן תחליף לביצוע בשטח וזה עוד לא קרה.

בניגוד למחאת הקוטג" האצבע המאשימה מכוונת ישירות לממשלה . על כן הממסד השלטוני חושש מזעם הציבור. הוא יודע שאין לו פתרון מיידי. והוא פוחד שאם העסק לא יירגע זה עלול לעלות באבדן השלטון, אם לא חמור מכך…

 • "תגיד לי, אתה סתום?"

לכן, בינתיים מדברים מכנסים דיונים מסתכנים מעט וניגשים למאהל המחאה על מנת להזדהות ולתפוס כותרת…

ירידת הפוליטיקאים לרחוב למאהל מאבק המחאה כרוכה כאמור גם בסיכון עבורם. את ראש עיריית תל –אביב הניסו המפגינים מהמקום כששפכו עליו בירה . על חברת הכנסת מירי רגב שפכו מים מינרלים קראו כנגדה קריאות גנאי ואילצו אותה לעזוב. היא מצידה איבדה קצת את העשתונות והתעמתה עם המפגינים. תגיד אתה סתום, קראה לעבר אחד מהם? כשהיא מתכוונת להצעה שהגישה בזמנו בכנסת להקלת מצוקת הדיור. המפגינים לא התעניינו בכך וח"כ רגב החליטה שהם "סמולנים ", ונטשה. היא טעתה. המצוקה והמפגינים באים מכל שכבות הציבור הצעיר. המצוקה היא נחלת כולם היא אמיתית והדבקת תוויות גנאי לא תעזור.

גם המפגינים, שהיו מעורבים בתקרית טעו. אז נכון מרי רגב באה גם ל"תפוס כותרת" אולי גם צילום. אבל צעדי אלימות מסוג זה אינם מועילים . אולי רק סייעו לח"כ רגב להשיג את הכותרת שאותה חיפשה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  אפשר בהחלט לפתור את בעיית הדיור בשנה שנתיים.
  צריך בסך הכל לקחת בחזרה את כל הקרקעות ששווקו לקבלנים שלא בונים (160 אלף יחידות)
  ולבנות עליהם בניה ממשלתית, להשכרה, לצעירים, לעניים.
  משרד השיכון הוציא עד היום רק 30% מתקציבו השנתי, אפשר לקנות את הקרקע בחזרה במחיר שנמכרה.
  אפשר לקחת את תקציב המשרד לאיכות הסביבה שהאוצר "שוכח" להעביר למשרד ולמחזר בטון לבניה, זה יותר זול, יותר איכותי, ויותר סביבתי.
  אפשר לקחת את כספי קנס המים ששוכבים בבנקים מסחריים בלי לתת ריבית לממשלה ולקנות/לבנות קרווילות.
  אפשר להטיל מלווה חובה על כל מי שמרוויח פי 3 ומעלה השכר הממוצע ולבנות תקציבית את כל הבנינים שצריך לחזק נגד רעידות אדמה בתוספת 30% זכויות בניה פטורות ממס.
  בקיצור אפשר לעשות הכל אם ניתן לממשלה ויאגרה ונגלה שהתרופה יעילה גם במקרים של אין אונות ממלכתית.

 2. טובי :

  מערכת
  עבודה שחורה

  שלום רב,

  משרד השיכון והבינוי דחה את בקשתי להחלפת דירה בשיכון הציבורי,למרות שהתלוננתי על בעיות שיש לי בשכונה שמצריכות החלפת דירה דחופה, אני על קיצבת זיקנה מביטוח לאומי וגם על 100% נכות מוכרת בביטוח לאומי ושכונה זו לא יכולה לשמש לי בית , תבדקו מה זה שכונת בנית בלוד, לא הרבה אנשים מוכנים בכלל להתקרב לשכונה,
  מספיק סבלתי מכל הבחינות מהשכונה וכוחותי לא מאפשרים לי יותר לסבול.
  עלי לציין שבאכזריות בלי להתחשב שמדובר פה בבשר ודם משרד השיכון דחה את בקשתי להחלפת דירה לאזור אחר ובנוסף הוסיף מלח על הפצעים שציין שלא ניתנת לי אפשרות לערער על החלטה זו במשך,י שנה .
  פניתי גם לעמותה"כן לזקן" שפתרה את הבעיה שמשרד השיכון אמר לעמותה שזה מה שיש לפי דברי משרד השכון (טלפונית)
  והוסיפה שמשרד השיכון הציע הסטל, ומשרד השיכון אמר גם שזה סופי, אבל אצלי זה לא יכול להיות סופי כל עוד שאני סובלת.ואני לא רוצה סוף כזה, אני רוצה עוד לחיות. אני רוצה -ש ק ט – ומשרד השיכון כבר הרבה זמן מתעקש שאני צריכה רק לסבול, תבדקו מי יושב בוועדות במשרד השיכון ומי מסביב שבמקום לעזור הם מעבירים גהנם ולי במיוחד כבר הרבה זמן, אני לא מספיק בריאה בשביל לשבת באוהלים ולשבות אבל אם לא תיהיה לי בררה אאלץ לצאת בקרוב לשביתה להפגנה מול הכנסת.
  פנייתי אליכם להתערבותכם בהקדם האפשרי שמשרד השיכון ינהג בצורה אנושית יותר ויאפשר לי מיידית החלפת דירה לאזור אחר.

  בכבוד רב

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.