חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עובדות הנקיון באונ' בן גוריון השיגו הסכם קיבוצי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 19.07.11 21:14

הסכם קיבוצי לוועד עובדות הנקיון באוניברסיטת בן גוריון, המאוגדות בכוח לעובדים, ארגון עובדים דמוקרטי. ההסכם הראשון לעובדי קבלן בישראל 

 אתר עבודה שחורה, מצטרף לברכות

יישר כוח

גלי-צהל   גלובס    ynet  


וועד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון המאוגד בכוח לעובדים ארגון עובדים דמוקרטי, חתם הבוקר ( 19.7.11) על הסכמים קיבוציים מול שתי חברות הקבלן לניקיון באוניברסיטה – חברת "איתן שמיר", וחברת "נוטרי ציון". ההסכמים- הסכמים קיבוציים ראשונים בישראל לעובדי קבלן מול מעסיקם הישיר- מקיף כ- 200 עובדות (מרביתן נשים מבוגרות, עולות לשעבר ממדינות חבר העמים ומאתיופיה) ומבטיח לעובדות תוספות שכר ומנגנוני פיטורים בפני וועדה פריטטית (וועדה משותפת למעסיק ולוועד) לפני פיטורים. "מאבקן האמיץ  של המנקות מהווה השראה לכלל עובדי הקבלן בישראל, ומבהיר כי  המענה הטוב ביותר למעמד הפגיע והשקוף ממנו סובלים עובדי הקבלן בכלל, ועובדות הניקיון בפרט הוא התאגדות  " מסביר אסף בונדי, רכז מטה דרום בכוח לעובדים המלווה את ההתארגנות.

וועד המנקות באוניברסיטת בן גוריון רשם כבר כמה תקדימים השנה : החל בחודש ינואר מנהל הוועד את המשא ומתן הקיבוצי הראשון של וועד עובדי קבלן מול המעסיק הישיר בישראל- שתי חברות הקבלן לניקיון באוניברסיטה: איתן שמיר ונוטרי ציון. לאחר משבר במשא ומתן, יצא הוועד לשביתה- שביתת עובדי הניקיון הראשונה (והיחידה בישראל). כעבור חודשים יש שכר לעמלן:"זהו רגע היסטורי. עובדות הניקיון באוניברסיטה עושות היום את הלא-יאמן . אומרת מרי וניסובסקי, יו"ר הוועד." הבטחנו לעובדות שלא נמשיך להיות שקופות ושלא נוותר עד שנזכה בתנאי עבודה הוגנים .אחרי מו"מ ארוך ולא פשוט אנחנו עולות עם הקבלנים על דרך חדשה – של הסכמות והידברות, של התקדמות ושיתוף פעולה". במסגרת ההסכם החדש יזכו העובדות, בין היתר, לתוספות שכר של עשרה אחוזים בעבור ניקיון לאחר שיפוצים, ובעבור עבודה במעבדות. ההסכם הוא הסכם ביניים המסדיר מספר סוגיות מרכזיות , אך גם את המשך המשא ומתן לקראת חתימת הסכם קיבוצי בנוגע להיקף נרחב יותר של נושאים. כנהוג בכוח לעובדים, הובא ההסכם עליו הסכימו ראשי הוועד ונציגי חברות הקבלן  להצבעת אסיפת העובדות. ברב מכריע התקבל ההסכם. "האבסורד הוא שחלק מתנאי ההסכם החדש קיימים בצו ההרחבה להסכם הקיבוצי לכלל ענף הניקיון" מסביר בונדי "אך מאחר ואין מי שיאכוף  חוק זה, לא נהנים עובדי קבלן בלתי מאוגדים, מהתנאים המגיעים להם".

 "הסכם קיבוצי עם חברות קבלן באתר ספציפי, כמו למשל באוניברסיטה, הוא הישג חשוב כשלעצמו עבור עובדות הקבלן, אך גם כלי נוסף במאבק להעסקה ישירה ולויתור על ההעסקה באמצעות חברות קבלן", אומר איתי סבירסקי, ממייסדי כוח לעובדים ומי שמלווה גם הוא את מאבק העובדות מזה מספר שנים.בכוח לעובדים מציינים הסכם קיבוצי שלישי בחודש האחרון, לאחר ההסכם הקיבוצי במכון שכטר והסכם קיבוצי שני בסינמטק ירושלים. בתחום עובדי הקבלן, מאגד הארגון, לצד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון, גם את עובדות הניקיון באוניברסיטה העברית, ועובדי קבלן בתחום האבטחה.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    מזל טוב ויישר כוח הן לעובדות והן לארגון. תכלס עדיף העסקה ישירה אל גם הסכם קיבוצי שכזה הוא דרך להעסקה ישירה באמצעות הפיכת העבודה הלא ישירה ללא כדאית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.