postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אחיזת עיניים – כך מפריטים את הרכבת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחיזת עיניים – כך מפריטים את הרכבת

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 18.07.11 6:05

משרד התחבורה מקדם חקיקה ותיקוני חקיקה להכשרת הפרטת הרכבת, גישת ההפרטה דומה, למודל ההפרטה הבריטי שנכשל כשלון חרוץ

מאת: אמנון פורטוגלי

מדיניות הפרטת הרכבת בישראל

נייר עמדה שהוכן עבור המרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים, מפרט את מדיניות הפרטת הרכבת בישראל ומה ניתן ללמוד מהניסיון בעולם, המסמך הוגש לחברי ו. הכלכלה בכנסת  מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

 10 שנים אחרי הוצאת המכרז לרכבת הקלה בירושלים ותשע שנים אחרי חתימת המדינה, בנובמבר 2002, עם הזכיין, קבוצת סיטיפס, על חוזה זיכיון מתברר שמבחינה משפטית אין אפשרות להפעלתה. כך בדיוק על פי הצעת החוק לתיקון פקודת מסילות הברזל של משרד התחבורה מ-31 לינואר 2011 הנידונה עתה בועדת הכלכלה, ובה מצוין במפורש ש"מטרתה של הצעת חוק זו היא ליצור תשתית משפטית הנדרשת לשם הפעלתה של רכבת מקומית". על זה נאמר הפרטה כדת וכדין. שלומיאליות מוחלטת של הממשלה והזכיין, ואין פוצה פה ומצפצף כולל התקשורת.

 גרוע מזה, הצעת החוק של משרד התחבורה אינה עוסקת רק בתיקון בעיות הרכבת הקלה, אלא גם בהפרטת הרכבת. אבל שר התחבורה ישראל כץ שהכריז לפני כשנה כי קווי הרכבת בישראל לא יופרטו, דבק בגרסתו זו גם עכשיו, וטוען כי כל כוונתו היא לפעול לשיפור הבטיחות ברכבת.

 הצעת החוק העלתה לדיון דחוף בועדת הכלכלה בתואנה כי הבסיס המשפטי לפעילות הרכבת הקלה לוקה בחסר.  לדברי היו"ר כרמל שאמה, "משרד התחבורה הציג בפני הוועדה צורך ברור ומיידי להשלים את החקיקה כדי לאפשר הפעלה של הרכבת הקלה בירושלים……הצעת החוק שבפנינו בעצם מבססת נורמה חקיקתית שעליה אמורה להסדיר רישוי, נהלי הפעלה ופיקוח וענישה בכל מה שקשור להפעלת הרכבת הקלה."   ביוני התקיימו שני דיונים בועדת הכלכלה בנוכחות נציגי סיטיפס, ושניהם נסבו סביב הרכבת הקלה.

 אלא שבהזדמנות זו עושים גם שינויים אחרים משמעותיים להפרטת הרכבת. עו"ד חוה ראובני – סגנית בכירה ליועצת המשפטית במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים, הסבירה בדיון כי " הצעת החוק שבפנינו עניינה ברגולציה של הרכבת הקלה. …… בהזדמנות חגיגית זו, אנחנו עושים מספר תיקונים חיוניים לפקודת מסילות הברזל, לעניין הרכבת הכבדה, לסלק מספר אנכרוניזמים שאי אפשר לחיות איתם, ולו ההתייחסות והסמכויות שניתנות לרשות הנמלים והרכבות, שעברה מן העולם כבר לפני מספר שנים. (הדגשה שלי)

 איך להגיד זאת בעדינות, הדברים אינם מדויקים. בניגוד לדברי עו"ד ראובני, לא מדובר בסילוק מספר אנכרוניזמים שאי אפשר לחיות איתם, בתיקון טכני, או בתיקון קוסמטי קל,  מדובר בשינויים מהותיים בפקודת מסילת הברזל, ברכבת הארצית, שאין להם דבר וחצי דבר עם הרשות הנמלים והרכבות, ושיש להם משמעות לקראת הפרטת הרכבת. וזה עובר בשקט מתחת לשולחן.

 לדוגמה, על פי המצב כיום השר רשאי, באישור הממשלה, להעניק זיכיון ובו סמכויות לבנייה, להפעלה ולניהול של רכבת מקומית, לחברה הרשומה בישראל שאינה הרשות ושלרשות אין אמצעי שליטה בה.  על פי סעיף 29 בהצעת החוק הנוכחית  "מוצע להבהיר כי זיכיון כאמור יכול שיינתן לענייןכל אחת מהפעולות האמורות (בנייה, הפעלה או ניהול של מסילת ברזל מקומית)." (הדגשה שלי).

שינויים אלו, המתייחסים לכאורה לרכבת המקומית בלבד, לא קשורים כלל לרשות הנמלים והרכבות, וניתנים באמצעות שינוי ניסוח קליל להתאים גם לרכבת הארצית. ואכן, כדברי עו"ד ראובני, הצעת החוק "לא בא לתת רגולציה רק לרכבת הכבדה, אף כי גם זו דרושה וגם זו תובא בהזדמנות קרובה לאישורה של הוועדה." (הדגשה שלי).

 השינוי המוצע בסעיף 29, מופרך גם משיקולים עסקיים ניהוליים. פיצול הפעילות של רכבת מקומית יביא לנקודות חיכוך רבות בין הגופים השונים שיעסקו כל אחד בנפרד בבנייה, בהפעלה ובניהול של מסילת ברזל מקומית. נציין רק קביעת מועדים לאחזקת המסילה והקרונות,לא ברור מה הקו המבדיל בין הפעלת הרכבת המקומית וניהולה, וכו'.  אבל לשינוי זה יש הגיון (מוטעה) כאשר הכוונה היא הפרטת מערכת הרכבות הארצית. שם, על פי חסידי ההפרטה, יש להפריד בין ניהול התשתית המסילתית של הרכבת, הפעלת רכבות הנוסעים הפעלת רכבות המטענים, התחזוקה, והנדל"ן של הרכבת.

 אם זה נשמע מוגזם, כפרנויה, נציין ששינוי זה תואם טיוטה קודמת מ-2010 של הצעת החוק. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי הצורך לכך נוצר "לאור השאיפה להכניס גורמים עסקיים לתחום התחבורה המסילתית ולאפשר תחרות בתחום זה". עוד אציין שמטרת הצעת החוק הייתה הפרדה בין ניהול מסילות הרכבת ותחזוקתן לבין הרכבת והציוד הנייד. גישת הפרטה הדומה, למרבה הפלא, למודל ההפרטה הבריטי שנכשל כשלון חרוץ.

 כדאי להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי.

אמנון פורטוגלי
המרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  אכן יש מקום לדאגה. לא משנה אם רפורמת הרכבת בבריטניה נכשלה. פועלים לגיבוש רפורמה דומה בישראל. וזה לא רק בעניין הרכבת. גם בחינוך עושים זאת. מעתיקים רפורמות שנכשלו בבריטניה ובארה"ב, בלי להתייחס לעובדה שנכשלו.
  הרשומה הזאת מציינת את עניין חקיקת החוק ואת הפיצול העתידי בין ניהול, הפעלה, תחזוקה. שני עניינים אלה מופיעים גם בתחום החינוך. מנסים להגיע לחקיקה, והפיצול בחינוך כבר קיים. עניין נוסף משותף הוא הכנסת הגורמים העסקיים לתחום.גם הוא קיים בחינוך כמו בעניין הרכבת.
  בקיצור, יש לשים לב למכנה המשותף של הרפורמות והניסיונות לרפורמות בתחומים השונים: בריאות, חינוך, תחבורה ועוד.
  הציבור אינו מקבל מידע מלא על הרפורמות. אם היה יודע, היה יוצא לרחובות מזמן. אבל היום עוד יגיע.

 2. דקל-דוד עוזר :

  טענת ה"תחרות" היא עגל הזהב, אחרי ש"שוק חופשי" נותץ.

  אחרי שנצליח לנפץ את העגל הזה נצטרך לנפץ את עגל ה"ריכוזיות" ואז ימציאו זיון שכל חדש

 3. עמית-ה :

  אילו היה יורד כאן גשם בכמות תואמת לכמות הטעויות של הממשלה הזאת, היינו מייצאים מים לפינלנד.

 4. דליה :

  עמית
  החברה האלה בטוחים שאינם טועים, ודרכם נכונה. יש להם מטרות אחרות. לא בדיוק אלה שלנו יש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.