חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא מלחמת אזרחים, מחאה אזרחית כן

נושאים דעות, פוליטי ב 17.07.11 6:03

הקריאות למלחמת אזרחים מסייעות לגורמי ימין להציג את השמאל כמסוכן למדינה, אך השמאל צריך להיאבק בכוחות האנטי דמוקרטיים באמצעים פוליטיים הכוללים גם מרי אזרחי, שהוא זכות יסוד של כל אזרח החש שמדינתו עושה עוול ומגבה אותו בצווים, תקנות וחוקים

 מאת: אורי יזהר

חוק החרם או חוק ה"אנטי-חרם"?

"חוק החרם" חוקק בזהירות הראויה, לצעקה של נפגעי החוק אין יסוד אמיתי. הוא אינו פוגע בחופש דיבור או מחשבה, והוא מכוון היטב נגד פעילות עויינת מבית ומחוץ מאת: רפי לאופרט

לקריאה נוספת

המתקפה על הדמוקרטיה שעורך הימין המדיני – אנשי ליכוד ומפלגתו של ליברמן, בסיוע פעיל של האיחוד הלאומי, ובסיוע עקיף של השותקים והמתחמקים במחנה הימין, כמו דן מרידור, הדתיים הלאומיים המתונים ואהוד ברק (אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה) – מביאה אי אלה אישים מהשמאל, כמו הקולנוען המוערך פרופ' יהודה (ג'אד) נאמן להכריז שהפתרון יבוא באמצעות מלחמת אזרחים. לפני הכל, זו קריאה פאתטית: איזו מלחמת אזרחים, מה השטויות האלה? ג'אד נאמן ישלוף את הנשק מהסליק ויקים מתרסים ברחובות? הוא ילך יחד עם עוד כמה קשישים פאתטיים לתקוף התנחלויות? כל הקריאות האלה, וכן החרפות והגידופים שמשמיעים כמה אישי שמאל קיצוני, בעיקר מרצים באוניברסיטאות, נגד המדינה ונגד אישים מהימין, הם ביטוי לחוסר האונים (אימפוטנציה בלע"ז) שלהם למראה ישראל ההולכת ומיימינה, ההולכת ונעשית לאומנית, גזענית ואנטי-דמוקרטית יותר ויותר. כדאי שיזכרו שגם אם מישהו יפתח במלחמת אזרחים כאן, מירב הסיכויים שהימין ינצח, בדיוק כפי שהיה בספרד במלחמת האזרחים ההיא, כפי שכבר ציינתי ברשימה קודמת. השמאל כאן מפוצל וחלש וחסר אסטרטגיה בדומה לשמאל הספרדי בשנות השלושים. ולנו יש גם פרנקו פוטנציאלי.

   האישים האלה רק מחבלים במאבק השמאל הציוני לחיסול הכיבוש. אני מודע לא פחות מהם לחולשה ההולכת וגוברת של השמאל ואין לי אשליות לגבי מה שצופן לנו העתיד הקרוב. אבל המאבק על הדמוקרטיה צריך, למרות הכל, להיות פוליטי וציבורי. הקריאות למלחמת אזרחים רק מסייעות לגורמי ימין להציג את השמאל כמסוכן למדינה, כמסית לשנאת אחים, וכד'. אמנם הוגשו עתירות לבג"צ נגד חוק החרם שהתקבל זה עתה, אבל אינני בטוח שזו הדרך הנכונה להיאבק נגדו ונגד שאר החוקים האנטי דמוקרטיים. לנוכח העתירות האלה והתקווה שהבג"צ יפסול את החוק בנימוק שאינו חוקתי, שהוא סותר את חוק היסוד: כבוד האדם וחירותו, מאיימים גורמים בימין לשנות את החוקים כך שבג"צ, בדרך זו או אחרת יוגבל עד ינוטרל בבואו לפסוק בנושאים הכרוכים בזכויות האדם והאזרח. לא יהיה קשה גם להסית ציבורים נרחבים נגד הבג"צ החורג כביכול מתחומי עיסוקו הלגיטימיים כתמיכה במהלכים לצמצום כוחו וסמכותו. אמנם יש בימין מי שמתנגדים לאיומים האלה ועומדים על המשך עצמאותו של הבג"צ, אבל קשה לסמוך עליהם שביום פקודה הם אכן יעמדו במבחן. מרידור הוא משענת קנה רצוץ. בני בגין יותר אמיץ, אבל הוא יישאר מבודד, כמו במקרים אחרים. הוא כבר רגיל לזה. מיקי איתן ורובי ריבלין ימנעו. אהוד יברח ופאינה קירשנבאום וזאב אלקין, שני מאורות הדמוקרטיה הישראלית, ימרחו את חיוכי הניצחון שלהם לרוחב כל מרקעי הטלוויזיה בישראל. ונתניהו יצטרף לבסוף, לאחר כמה וכמה כחכוחי מצפון, לאותו צד שנראה כמנצח, כלומר לליברמן.

    השמאל צריך להיאבק בכוחות האנטי דמוקרטיים באמצעים פוליטיים – דיונים בכנסת, הפגנות, עצומות, וכד'. אבל גם באמצעות מרי אזרחי. מרי אזרחי, כפי שלימדנו ההוגה האמריקני הנרי דויד תורו, הוא זכות יסוד של כל אזרח החש שמדינתו עושה עוול ומגבה אותו בצווים, תקנות וחוקים. תורו נחשב בעיני הרוב הגדול בעולם וגם בארה"ב להוגה חשוב יותר מגלן בק, השדרן הימני הקיצוני וההיסטרי מרשת פוקס ניוז, שהוא הגורו האידאולוגי של ימניים קיצוניים בארה"ב ואצלנו, ואולי גם של נתניהו עצמו, שמכיר את ארה”ב בעיקר מצידה התחתון. מרי אזרחי אומר עבורנו הפרת חוק החרם בכל הזדמנות ונכונות לשאת בתוצאות. טוב עושים ראשי מרצ ושלום עכשיו המודיעים על החרמת מוצרי התנחלויות ומזמינים את הציבור להצטרף אליהם. חשוב מאד שיצטרפו גם אנשי שם. נראה את הממשלה או גורם פרטי כלשהו תובע אותם לדין. במידה ותהיה תביעה כזו, וייפסק תשלום קנס, יש לסרב לשלם את הקנס ולהסתכן במאסר. תארו לעצמכם את עמוס עוז, או א.ב. יהושע, או יהושע סובול, או חנה מרון, עומדים למשפט על קריאה להחרמת מוצרי התנחלויות והולכים לכלא בגלל סירובם לשלם קנס. תארו לעצמכם מה יהיה בארץ ובעולם. איזה קרקס הממשלה הזאת תארגן לעצמה ומה תהיה מידת הנזק שייגרם לה בארץ ובעולם. ואם הם יימנעו מהעמדה לדין של אישים ידועים, הם לא יוכלו להעמיד לדין גם פשוטי עם כמוני, המצטרף מרגע זה ואילך לחרם על מוצרי ההתנחלויות וקורא לכל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לו, לעשות כן.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. יונתן :

  אני ממרגיש שהמדינה עושה לי עוול ומגבה אותו בחוקים,צווים ותקנות בכל פעם שאני מסתכל על תלוש המשכורת ומבין כמה המדינה הורידה ממנו האם גם לי יש את הזכות האזרחית שלא לציית לחוק?

  תומכיו של הרב ליאור טוענים שלא הגיע להחקר כי לא חוקרים אנשי שמאל כלומר הם מרגישים שנעשה להם עוול בחסות החוק.

  בואו לא נמהר לשבור את החוק עקב צדקתנו הגדולה,יש מספיק דרכים להאבק בחוק החרם במסגרת חוקי המדינה.

 2. אורי יזהר :

  חבל מאד שאינך מבין את הבדל בין מניעת זוכיות אזרח מאוכלוסיה שלמה ופגיעה בחופש הביטוי לבין מיסוי חוקי של אזרחים. ההתנחלויות הן תופעה בלתי חוקית ובלתי מוסרית. לכן חרם על תוצריהן הוא צודק גם אם הוא מחייב הפרת חוק אנטי דמוקרטי.

 3. יונתן :

  חבל מאוד שאתה לא מבין שהשתמשתי בדוגמא ברורה ופשוטה כדי להדגים טענה מסוימת.

  לפני כמה זמן אופיר פינס הציע לאסור חרמות ואף אחד לא אמר על זה מילה,מעוניין לדעת למה? כי איסור החרמות שהציע נועד למנוע מחרדים להחרים רשתות מסוימות.

 4. אורי יזהר :

  ליונתן

  הדוגמה הפשוטה שלך היא לא ממין העניין הנדון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.