חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – מדוע שותקים מנהלי בתי הספר ?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 17.07.11 6:05

לתמריצי המורים ברפורמת "עוז לתמורה" אין אח ורע בעולם, ההחלטה נעשתה בקלות ראש מדהימה, ללא למידת הנושא. אך מנהלי בתי-הספר בישראל, שעל כתפיהם מונחת מערכת החינוך הישראלית, שותקים

 מאת: אברהם פרנק

שני מחנות ניצבו אז ב-2005 זה מול זה: משרד החינוך ודו"ח ועדת דברת שלו, וכנגדו שני ארגוני המורים, מבקשים להכחיד ולהעביר את הדו"ח מן העולם. מישהו לא היה שם. כעבור שנתיים התקיימה שביתה גדולה וקשה של ארגון המורים העל-היסודיים, שביטלה את ילדינו מתלמודם (כולל חופשת הקייץ) 5 חודשים. שוב הם לא היו שם. גם עתה, כאשר התנהלות משרד החינוך חונקת כל מידה של אוטונומיה בית-ספרית – הם שותקים.

אלו הם 4000 מנהלות ומנהלי בתי-הספר בישראל, שעל כתפיהם מונחת מערכת החינוך הישראלית. הם הנושאים בעיקר הנטל והם המשפיעים ביותר על התנהלותם של בתי-הספר. הם לא היו שם אז, וקולם לא נשמע בציבור גם היום.

בשנת 2008 הוקם גוף ממלכתי בשם "אבני ראשה, המכון למנהיגות בית-ספרית" להכשיר מנהלים ולעסוק בטיפוחם המקצועי, אבל אבני ראשה אינו גוף פוליטי והוא צמוד לכתב המינוי שהוגדר לו. אי-לכך, למנהלי ישראל אין ארגון משלהם והם אינם מיוצגים כפרופסיה נפרדת מהוראה. אותם מנהלים, שעליהם האחריות הכבדה להוביל את המורים ואת המערכת כולה, נתונים מבחינה פרופסיונאלית, אוי לבושה ולאבסורד, למרות המורים.

צמרת משרד החינוך מדברת על סמכויות המנהלים, אבל בפועל עושה הכל להנמיך את קומתם ולשלוט בהם. לצורך זה היא מתעלת אותם לערוץ תחרותי מעוות על הישגי בגרות ומיצ"ב; מחייבת אותם בהעברת תכנית שנתית מפורטת-לכל-שעה – באמצעות תוכנה שנקראת מתנ"ה – שהמשרד קובע את תכניה, כלליה ומבקר שיבצעו כראוי (עוד מתנה כזאת…); ועכשיו, מכה נוספת, קשה אולי יותר מכל קודמותיה: תיגמול כספי אישי ל"מורים מצטיינים", כפי שמופיע בהסכם "עוז לתמורה", שנחתם בין ארגון המורים התיכוניים למשרדי החינוך והאוצר. עניין זה שווה שנתעכב עליו.

בעולם מתלבטים בשאלה כיצד להביא מורים איכותיים למערכת וכיצד לשמור עליהם  שלא יברחו. הקושי להשיג מורים מתאימים מעלה שוב ושוב רעיונות של תימרוץ כספי אישי למורה ה"מצטיין". והנה, לתוך הקלחת הזאת נכנס הסכם "עוז לתמורה", שהרחיק-לכת עד הקצה. ההסכם קובע שצריך כל שנה לדרג את כלל מורי בית-הספר: מחצית אחת בין ארבע דרגות תימרוץ, ואילו המחצית השניה, ה"לא מצטיינת", לא תזכה במאום. מי ידרג? ברור – המנהלים.

כיון שתשלום-פר-ביצוע (PfP) למורים הוא נושא "חם", ישנם מחקרים שבדקו זאת בשנים האחרונות, בעיקר בארה"ב. אין אף מחקר שמצביע על שיפור ממשי בבית-הספר או בהתנהגות המורים ה"מומרצים" כתוצאה מן התגמול הכספי. יתרה מכך: יש מחקרים שמצביעים אף על ירידה בתפקוד. כל המחקרים מדגישים את הצורך לבחון בקפידה ובזהירות יתרה, ועל-פי קריטריונים תקפים, את האופן שבו מחליטים לתגמל מורה.

המהלך שמציג "עוז לתמורה" הוא ללא אח ורע בעולם: נעשה בקלות ראש מדהימה, בחוסר אחריות ובלי למידת הנושא. אבל במסגרת מגמות השר ומנכ"לו להפיכת החינוך למוצר בשוק, מתבקש למסחר גם את המורים; אין טבעי מכך. היה ראוי שבנקודה הנוכחית תופר שתיקת המנהלים, כיון שבלי אומץ חינוכי העניין הזה הולך ליפול על ראשם ממש בכבדות.

אברהם פרנק, היה מחנך ומנהל תיכון וכעת שוקד על עבודת דוקטורט העוסקת במנהל חינוכי.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.