חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החינוך עפ"י ביבי נתניהו – צוות עבודה שחורה בשטח

נושאים חינוך ותרבות, מידע על פעילויות ב 2.09.08 6:07

למי שנמאס לו לקרוא את הידיעות הדומות כל כך בעיתונים, הנה דיווח (סובייקטיבי) ממסיבת העיתונאים של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, לקראת פתיחת שנת הלימודים, אליה הוזמנו ברוח התקופה גם בלוגרים

נפגשנו נציגות "עבודה שחורה" בפתח "מצודת זאב" ועלינו עד פסגת המצודה . לא הייתה בעיה להיכנס למרות שלא היינו רשומות במוזמנים.  מספר הבלוגרים לא היה רב, בשורה הראשונה ישבו חובשי הכיפה ועטויות הצעיף ואנחנו בשורה השנייה. קיבלנו חוברת יפה של תנועת הליכוד 2008 :   " הטובים להוראה / שוויון הזדמנויות לכל ילד" תוכנית למהפכה אמיתית בחינוך.

ביבי נכנס ברוב כבוד ולחץ לכל הבלוגרים את היד, גם נציגות "עבודה שחורה" זכו ללחוץ את ידו של ביבי ! הכרוז פתח את האירוע והזמין את ביבי, הצלמים תקתקו ופלישפלשו מכל הזויות אחר כך הוא התפנה להרצות על תוכנית הרפורמה בחינוך של הליכוד.

ראשית למחמאות. הבן אדם אלוף !  למד את החומר, "הכין" מצגת יפה בא מוכן כמו גדול. ובאשר לתוכן: אין חדש תחת השמש הקופחת במזרח התיכון. פרט לאריזה היפה. הוא דיבר בהצהרות ורמז על הדרך, אך לא פרט. ולכן כל שנותר לנציגות הוא להנהן בהסכמה.

ובקצרה : אנחנו (אני) הובלנו מהפכה בכלכלה שהצילה את המשק ממשבר עמוק והובילה לצמיחה , כך נעשה גם בחינוך !
אנחנו (אני) באים עם קבלות.

שכר גבוה לא מספיקהתוצאות יורדות

בתמונות: ביבי מסביר שלהעלות שכר זה לא מספיק ומציג את הירידה באחוז בעלי רמה סבירה בהבנת הנקרא במבחנים שערך צה"ל בשנים 1985, 1997 ו- 2002 (מעניין איזו מפלגה היתה בשלטון רוב הזמן בשנות השמונים והתשעים)


חזון
: להעניק שוויון הזדמנויות לכל ילד וילדה בישראל.

היעד: להחזיר את ילדי ישראל תוך 10 שנים לעשירייה הפותחת בעולם בדירוג במבחנים הבינלאומיים.

הרציונאל: שוויון הזדמנויות – כל ילד זכאי למורה טוב

המחקרים מראים שההשקעה בחינוך גדולה ואו זהה להשקעה במדינות מפותחות אחרות אך התוצאות יורדות. לכן הפתרון הוא לא בהזרמת כספים אלא במהפכה חינוכית מבנית, שתביא להשבחת ההוראה.

את התוכנית שבנינו (בניתי) למדתי מהשוואה למדינות אחרות שהעלו את דירוג המבחנים הבינלאומיים בחינוך.

הדרך: כשאבחר לראשות הממשלה אקים קבינט חינוכי שאני אעמוד בראשו. שר החינוך יקבל גיבוי מלא כפי שאני קבלתי גיבוי מאריק שרון. בקבינט ישבו נציגי כל המשרדים החשובים הנוגעים לחינוך (ביטחון, רווחה, אוצר, בריאות)

הגדרת ההוראה כמקצוע מועדף והעלאת רף הקבלה להוראה,  לפי המודל הצה"לי המגייס חיילים מובחרים לסיירות – שעיקרו תדמיתי ולא כלכלי (בשל משכורת גבוהה)

העלאת שכר המורים – אבל לא אוטומטית ומיידית.

לתת למנהל לנהל – דגש על גמישות ניהולית. שליטה חלקית על תקציבים ואחריות על תוצאות.

לשאלת עיתונאי:  איך מודדים הצלחה ? התשובה הייתה ביחס להישגי תלמידים בשקלול עם אחוזי נשירה..   הוא דיבר גם על מדידת התקדמות של הילד ביחס לעצמו. ועל מתן פתרון מיידי לקושי של תלמיד (ביבי הכין שיעורי בית !) .

לשאלה של אותו עיתונאי ביחס לקיצוצים שהליכוד עשה בחינוך. הוא אמר שהם עשו קיצוצים רוחביים ובאופן יחסי חמלו על תקציב החינוך

בנוגע לליבה – האם יוותר לחרדים? הוא ענה שאם הולכים על 100% משיגים 0 ושעדיף להסתפק בלימודי הליבה של 80% . (בקיצור, יוותר לחרדים !)

בנוגע לאופק חדש, תקצוב דיפרנציאלי, הפרטה….הוא לא אמר דברים מפורשים וקונקרטיים. אלא שהוא ימשיך במדיניות הנוכחית וישנה אותה בהתאם לצורך. כלומר בהתאם למטרה שהציב.

לסיכום, ביבי לא אומר דברים חדשים ומרעישים שלא שמענו קודם. אך הוא מציב חזון ברור ויעד מוגדר. הוא ניזהר שלא לפול למוקשים ולכן לא דיבר על "תקצוב דיפרנציאלי", לא על פירוק משרד החינוך או העברת סמכויות נרחבות לרשויות המקומיות [תוכנית של משרד האוצר הנתמכת ע"י שר הפנים מאיר שטרית].

והיו כמובן הקישוטים הרביזיוניסטים הרגילים: נכבה, ז'בוטינסקי, ציונות, ערכים. יאללה בסדר…את זה קראתם בכל העיתונים.

הערת המערכת

מי שמכיר דיונים בנושא תקצוב החינוך הציבורי יזהה בוודאי את טענתו (הישנה)  של נתניהו על הכסף שנשפך בכמויות על מערכת החינוך (בהשוואה למדינות המערב) אך מביא להישגים בינוניים ומטה. לפי גישה זו, יותר מדי כסף הולך על"מנגנון מנופח" (מכונה גם "האיש השמן מהמגזר הציבורי") ולכן נשאר מעט מדי לשכר מורים ולתנאי למידה נאותים.

מקור הטענה במחקר של הכלכלן ד"ר דן בן דוד מאוניברסיטת ת"א (לפני הבחירות האחרונות הצטרף כמועמד לרשימת "קדימה" לאחר שבמאמריו בעיתונות היה מבקר חריף של לימור לבנת). בן דוד טען במחקרו כי ההוצאה הציבורית לתלמיד בישראל גבוהה משמעותית מהממוצע במדינות המתועשות, טענה שהפכה למיתוס שאין מערערים עליו בחוגים מסוימים (משרד האוצר והמאמרים של נחמיה שטרסלר ומירב ארלוזורוב למשל). סקירה ביקורתית מאלפת וקישורים למחקרים מאוחרים יותר המפריכים את הטענה ניתן למצוא במאמר מאלף של ד"ר יוסי דהאן שפורסם ב"העוקץ" ושמור כאן.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. גליה :

  כל ה"רפורמות" המוצעות היום אליבא ד'מערך-קדימה-ליכוד הן אותה רפורמה. לכן השונה הוא רק הדגש או ה"חזון" הדגש שנותנת יולי הוא על השעות הפרטניות וכן על הפרופסיה (תואר ראשון חובה). החזון של ביבי גם הוא עם דגש על פרופסיה, בסגנונו הפומפוזי המיוחד: "ציונות ומצוינות" , "המצוינים לחינוך" תהיה הסיסמא אשר תהיה . בשני המקרים נושא שחיקת המורה אינו בסדר עדיפות, תשתיות, מספר תלמידים בכיתה ושכר המורה לשעה. דוגמא מהנעשה בחינוך המיוחד יכולה , אולי, להסביר היכן כולם טועים. קלינאיות התקשורת והמרפאות בעיסוק הן האיליטה של הצוות החינוכי בחינוך המיוחד. סף הקבלה באוניברסיטה למקצוע זה גבוהה. כולן אקדמאיות רובן בעלות תואר שני. אם אתנסח בסגנון ביבי הן סיירת מטכ"ל או קורס טייס של החה"מ לו הוא שואף. למרות האמור יש בשנים האחרונות מחסור חמור ביותר של בעלות מקצוע זה במערכת. רובן מעדיפות לעבוד בשוק הפרטי או אפילו במשרד הבריאות ולהרויח פחות מאשר במשרד החינוך. וזאת למה ? דברי ההסבר שקבלתי נגעו לתנאי עבודה, יותר מאשר לתנאי שכר. אלו המחפשות קריירה ושכר גבוהה פונות לשוק הפרטי. אלו המחפשות תנאי עבודה נוחים והעדיפו עד כה את מערכת החינוך, נודדות כעת חזרה למשרד הבריאות. התופעה מלמדת, לדעתי, שכאשר אתה עושה רפורמה לאוכלוסיה שעיקרה נשי = חשוב באופן נשי. החשיבה ה"נשית" היא פרקטית ומתייחסת לתנאי עבודה ופחות לגובה השכר. להשאיר את המורות בביה"ס כשילדיהן כבר בבית – זה לא פרקטי. לעשות את מטלות ההכנה בבית ספר בתשתיות הקיימות זה לא פרקטי. לכן תוספת העבודה תמורת תוספת לשכר אינה עושה עליהן רושם עז.

 2. שלוי :

  אני בהחלט מסכימה כי ההשקעה בחינוך בישראל זהה לההשקעה במדינות מפותחות.
  התקציב אינו מנוצל באופן אפקטיבי.
  להבנתי והערכתי,גם חמשת המילארדים שהושקעו ברפורמת אופק חדש, ירדו לטמיון.
  ברגע שההשקעה אינה משפיעה ישירות על תלמידים ואינה גורמת לקידומם, מבחינתי, זו השקעה כושלת.
  מערכת החינוך שלנו מזכירה לי את ערוצי הטלויזיה המסחריים, המנסים לקלוע לטעם הקהל. היא מעתיקה בהתלהבות לא מרוסנת וממהרת לאמץ תוכניות ושיטות שהביאו מבקרים מזדמנים (אנשי אקדמיה) מארצות נכר, אלה מצליחים, בעזרת מצגות מעוטרות, לשכנע את אנשי המשרד. אף אחד לא בודק באמת האם השיטות אכן יעילות או מתאימות.
  למורים ומחנכים טובים בארץ, כאלה שהוכיחו הצלחות, אין סיכוי לעשות את מלאכתם, הם נאלצים להרכין ראש
  ולהיכנע לשינויים ולתזזית – כל שנה תכנית חדשה ועשרות פרוייקטים בו זמנית.
  תנו לתלמידי ישראל ללמוד ברוגע!
  שינוי לא צריך להעשות בכל מחיר.
  הרפורמה היחידה הנדרשת עכשיו היא להקפיד לא לשנות בכל יום שני וחמישי…
  ודבר נוסף, למנוע את בריחת המורים ממערכת החינוך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.