חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב החינוך – בזבוז כספים בשל ריבוי מקצועות ושאלוני בגרות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 12.07.11 0:30

מי שרוצה להבין לאן זורמים התקציבים העצומים שמזרימה המדינה לחינוך העל-יסודי צריך לחקור לעומק את ריבוי המקצועות והשאלונים לבגרות. הנושא הזה זועק לתחקיר עיתונאי רציני ובהמשך לדיון ציבורי ולרפורמה

מאת : חסן חמוד

איפה העוז ואיפה התמורה ?

כידוע , תקציב משרד החינוך הוא השני בגודלו ( 27 מיליארד ₪ ב- 2007 ) אחרי תקציב משרד הביטחון, אבל במשרד החינוך מדובר בכ 180 ימי עבודה. בנוסף לתקציב הרשמי זורמים גם מאות מיליוני שקלים מתורמים בארץ ומחו"ל, בנוסף לעמותות ולמדיניות ההפרטה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות, שלא לדבר על הארנק של ההורים. התקציב של משרד החינוך ב-2010 עומד על כשלושים מיליארד ₪.

אני אתמקד בחלק של בתי הספר התיכוניים, כ 8 מיליארד ₪ בשנה (הכול כלול. איזה חלק מגיע למורים מסכום זה? על איזה עוז ועל איזו תמורה מדברים?!

כדי לקבל תשובה מוסמכת צריך עיתונאי משוגע לדבר, שיש ביכולתו ויש לו הכלים לחדור עמוק ולבדוק שני נושאים מרכזיים:

א. כמה מקצועות לימוד מלמדים בבתי הספר התיכוניים בארץ כולל כל המגזרים,כל הרמות והמגמות? למי יש אינטרס במספר מקצועות כזה שאין לו אח ורע בעולם הנאור והלא נאור?

ב. בכמה שאלוני בגרות נבחנים תלמידי התיכונים בכל שנה בכל המקצועות, בכל המועדים, בכל המגזרים, בכל הרמות, ובכל יחידות הלימוד. כמה כסף הולך למכון סאלד שמספק את הסחורה ולמי יש אינטרס במספר השאלונים הבלתי נתפס הזה?

אני מציע , שכל בתי הספר בארץ ילמדו את מקצועות הליבה + מקצוע בחירה אחד.

מקצועות הליבה : שפת אם + (ערבית – אנגלית ליהודים ) ( עברית – אנגלית לערבים ). מתמטיקה. היסטוריה. אזרחות.

מקצועות הבחירה : פיסיקה , כימיה , ביולוגיה , מחשבים .

על ראש הממשלה ומשרד האוצר להפסיק להתייחס למשרד החינוך כלשכת תעסוקה שתפקידה להוריד את אחוז האבטלה בישראל. עשרות אלפי מקבלי משכורת ממשרד החינוך אינם עוסקים בחינוך.

הכסף שייחסך יושקע במקצועות אלה וכל התמונה תשתנה ואז יהיה עוז ותהיה תמורה.

הכותב הינו מורה בתיכון

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. זיו :

  מסכים , אך שתי הסתיגויות.

  1. המגזר היהודי לא יכול לוותר על מקצוע התנ"ך כמקצוע ליבה.

  2. במקצועות הבחירה נתת רק מקצועות ראליים. יש להתחשב בתלמידים שלא מסתדרים עם זה ולתת להם אפשרות למקצוע הומני כבחירה.

 2. חסן חמוד :

  לזיו

  אני מכבד את הסתייגותך , דיון ציבורי בנושא הוא חיוני ובריא למערכת .
  באיטליה למשל פילוסופיה הוא מקצוע ליבה בכל שכבות הגיל , זהו מקצוע שעובד על אופי האדם ועיצוב דרכי מחשבתו .

 3. איתי :

  1. מסכים שצריך לצמצם מאוד את מספר המקצועות ושאלוני הבגרות, אבל לדעתי (בדומה ליאיר לפיד) הלכת רחוק מדי. אין בהצעה שלך מספיק מקום למדעי הרוח (בחובה ובבחירה) והאמנויות (בבחירה). זה חשוב לא רק ל"תלמידים הומניים" אלא כחלק מתפקיד ביה"ס לעצב אדם רחב אופקים. דווקא באוניברסיטאות יש מגמה מבורכת להחזיר עטרה ליושנה בתחום מדעי הרוח.

  2. חזרה לשפיות בתחום מספר מקצועות הלימוד (כמו שהיה בשנות ילדותנו) היא חשובה אבל אני לא מאמין שצמצום כזה יביא מיליארדים שיוכלו להגיע לכיסם של המורים. לדעתי החיסכון יהיה של עשרות מיליונים ולא יותר. מספר העוסקים בתחום בוודאי אינו עשרות אלפים, וממילא אינך רוצה לפטר את כולם.

 4. דורון גרינשטיין :

  חמוד,
  בתשובה לשאלה השניה שלך: ישנם כ-800 שאלוני בגרות. הנתון מופיע בנספחי דוח דברת. המדינה הבאה בתור בכמות השאלונים היא שוויץ עם 300 ואחריה אנגליה עם 150.

 5. חסן חמוד :

  לאתי

  במקצועות הליבה יש מספיק מדעי רוח ואומנויות : שפות כולל ספרות ולשון והבעה בכתב והיסטוריה .
  צמצום המקצועות והשאלונים משחרר מהלחץ אלפי תלמידים טובים שנבחנים ב4 – 5 מקצועות ברמה מוגברת בשביל הבונוסים .תנאי הקבלה באוניברסיטאות למדעי הרוח ולאומנויות נוחים מאוד ומקצועות הליבה עונות על הדרישות .

 6. רוני פיזם :

  חסן , אני מסכים לכל מילה שכתבת . זה רק קצה הקרחון

  הבזבוז זועק לשמים. לא רק שיש אין סוף שאלונים, כל נוש מחולק לכמה שאלונים ובנוסף לכך בתי ספר מגישים גם לבחינות חורף. תוסיפו לזה שאין יד מכוונת שכופה על בתי ספר סדר הבחנות והתוצאה כאוס מוחלט. התמרחות בחינות הבגרות ממאי ועד יולי ועוד מועדי חורף ובמקום ללמד בוחנים ונבחנים.
  העצוב בסיפור שמשרד החינוך בונה אידאולוגיה סביב אי יכולתו לנהל ולקבוע מדיניות. האידואולוגיה המזויפת נקראת חופש בחירה

 7. איתי :

  אני מסכים שהמגמה לעשות-4-5 מקצועות מוגברים בשביל הבונוסים היא גרועה ומשרד החינוך היה צריך להגביל את מס' הנקודות מקסימום.

  עם זאת, מאוד בולט שמקצועות הבחירה שציינת כולם ריאליים. למי שחושב בעתיד על לימודי פסיכולוגיה (ושאר המקצועות הטיפוליים, כולל טיפול באמנויות), תקשורת, עבודה סוציאלית, משפטים, מזרח תיכון, מדע המדינה, וחינוך צריך לאפשר גם מקצועות בחירה הומניים.

  אתה צודק שקל יחסית להתקבל ללימודים בחוג ליידיש וחוגים נוספים במדעי הרוח, אבל כל החוגים שציינתי למעלה הם חוגים מבוקשים ואפילו מבוקשים מאוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.